Προς το περιεχόμενο

Zyxel VMG1312-B10D


Alekos7575

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλεον ειμαι με καλωδιο CAT6 γιατι μου ειχε σπασει τα νευρα το ασυρματο ειχα βαρεθει να ψαχνω καναλια.

Αλλα ειδα οτι εχουν προσθεσει στο ασυρματο το WLAN Scheduler και στο Bandwidth  εκτος απο 20 και 40 εχει 20/40

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Πλεον ειμαι με καλωδιο CAT6 γιατι μου ειχε σπασει τα νευρα το ασυρματο ειχα βαρεθει να ψαχνω καναλια.

Αλλα ειδα οτι εχουν προσθεσει στο ασυρματο το WLAN Scheduler και στο Bandwidth  εκτος απο 20 και 40 εχει 20/40

μαλλον για να ανοιγεις και να κλεινεις το wifi οποτε θες?καλα ναι σαν το καλωδιο δεν υπαρχει .καλα εκανες και εβαλες καλωδιο.ακομα και το powerline καλυτερα παιζει πολλες φορες απο το wireless.ειδικα αν εχεις εμποδια ή ειναι μεγαλος ο χωρος αστα να πανε.

το 20/40 ή ειναι το auto ή δεν ξερω αν μπορει να κλειδωσει την καθε συσκευη ξεχωριστα πχ η μια να ειναι σε 20 και η αλλη σε 40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/31/2017 στις 2:49 ΜΜ, poulinos είπε

αυτο μπορει να γινει για διαφορους λογους.το ενα ειναι να πρεπει να κατεβεις σε πιο παλιο firmware και μετα να περασεις της wind>το δευτερο ειναι να μην μπορεις να κανεις downgrade γενικοτερα που καμια φορα γινεται .δηλαδη περνας ενα χ firmware και μετα δεν μπορεις να γυρισεις πισω.σε καθε περιπτωση δεν βρισκω ουτε μισο λογο να βαλεις της wind.

το τελευταιο που βρηκα να δινουν ειναι το 

Firmware VMG1312-B10D 5.13(AAXA.5)C0 20.7.2017

 

Εμενα εχει το Current Firmware Version:V5.11(AAXA.1)b5_20160114 που βλεπω οτι εχει και στο site της wind 

προτείνεις να βαλω το παραπανω ?

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
On 21/1/2018 at 12:37 PM, adi32 said:

Εμενα εχει το Current Firmware Version:V5.11(AAXA.1)b5_20160114 που βλεπω οτι εχει και στο site της wind 

προτείνεις να βαλω το παραπανω ?

στο site της wind μπορει να ειναι Custom.οποτε αν θες βαζεις απο την zyxel που εχει generic.

On 19/2/2018 at 5:23 PM, anestef said:

με το telnet έχει ασχοληθεί κανεις?ψάχνω το username και το password αλλα δεν το βρίσκω

generic firmware δεν εχεις?δεν πετυχαινουν τα στοιχεια που βαζεις στο Web interface τα default δηλαδη?παλια ηταν admin και 1234 και απο Web και απο telnet.δοκιμασε και admin και χωρις Password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
48 minutes ago, frap73 said:

Καλημέρα,

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι το μοντέλο που δίνει η Wind, με το τρέχων firmare έχει επιλογή για bridging σε VDSL;

δεν μπορω να το επιβεβαιωσω αλλα λογικα με generic firmware που για μενα καλυτερα να βαλεις generic που ειναι και πιο καινουριο το θεωρω δυσκολο εως απιθανο να μην εχει bridge.τωρα ναι η wind μπορει να το εχει κλειδωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με το τελευταιο και οχι μονο μαμα firmware προσεξα οτι ενω εχω VDSL αν κανω restart το router κλειδωνει χαμηλα κατω απο 30 και μετα σιγα σιγα ανεβαινει μεχρι να φτασει 49.997

Σε αντιθεση με το firmware της Wind που κλειδωνει αμεσως σε 49.997

 

Δεν ξερω αν ειναι θεμα Firmware η θεμα της Wind ισως να βαζει καποια ρυθμιση μεσα στο firmware που το μαμα να μην την εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν μπορω να το επιβεβαιωσω αλλα λογικα με generic firmware που για μενα καλυτερα να βαλεις generic που ειναι και πιο καινουριο το θεωρω δυσκολο εως απιθανο να μην εχει bridge.τωρα ναι η wind μπορει να το εχει κλειδωσει.

Το generic έχει, το βλέπω στο manual της ZyXEL και δε θα είχα πρόβλημα να το βάλω, αλλά στα παραπάνω μηνύματα λέτε πως δε το παίρνει γιατί είναι κλειδωμένο στο custom της Wind.... οπότε θέλω να ξέρω ότι δε θα έχω θέμα πριν βγω στις αγγελίες και αγοράσω ένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, frap73 said:

Το generic έχει, το βλέπω στο manual της ZyXEL και δε θα είχα πρόβλημα να το βάλω, αλλά στα παραπάνω μηνύματα λέτε πως δε το παίρνει γιατί είναι κλειδωμένο στο custom της Wind.... οπότε θέλω να ξέρω ότι δε θα έχω θέμα πριν βγω στις αγγελίες και αγοράσω ένα :)

κανονικα αλλαζει το Firmware Και βαζεις generic.αν διαβασεις το θεμα θα δεις οτι καποιοι εκαναν λαθος στο Update και για αυτο δεν καταφεραν να το περασουν.καποιος περασε το bin αντι για το Rom ή το αναποδο δεν θυμαμαι, ο αλλος παιζει να πηγε να περασει το zip οποτε λογικο να μην παιξει.επειδη ξαναδιαβασα το θεμα ειδα αρκετα ατομα που εγραψαν οτι το εκαναν χωρις προβλημα. επισης ισως με τα admin στοιχεια της wind(αν τα εχει καποιος) να εχεις προσβαση να το γυρισεις σε bridge.βεβαια μπορεις να παρεις και καποιο tp link dual band γιατι το zyxel δεν ειναι Dual band.εγραψες οτι θα το κανεις bridge απλα αν ο λογος ειναι οτι θες να βαλεις απο πισω καποιο Router με καλυτερο wireless τοτε ισως να μπορουσες να παρεις απευθειας ενα Dual band modem/router. επισης δεν ξερω αν θα βρεις στις αγγελιες με την εννοια οτι η wind το χαριζει ή το δινει χρησιδανειο και αμα διακοψεις πρεπει να το γυρισεις πισω???θυμαμαι οτι το δινει χωρις χρεωση για αυτο λεω μηπως ειναι χρησιδανειο και οχι δωρεαν διαθεση. αν ειναι δωρεαν διαθεση βρες καποιον στις αγγελιες και θα μπορουσατε να δοκιμασετε να περασετε generic firmware πριν το παρεις.

 

5 hours ago, LLLEFTERIS said:

Εγω παντως με το τελευταιο και οχι μονο μαμα firmware προσεξα οτι ενω εχω VDSL αν κανω restart το router κλειδωνει χαμηλα κατω απο 30 και μετα σιγα σιγα ανεβαινει μεχρι να φτασει 49.997

Σε αντιθεση με το firmware της Wind που κλειδωνει αμεσως σε 49.997

Δεν ξερω αν ειναι θεμα Firmware η θεμα της Wind ισως να βαζει καποια ρυθμιση μεσα στο firmware που το μαμα να μην την εχει.

Μισο λεπτακι.ο συγχρονισμος απο την στιγμη που θα συγχρονισει δεν μπορει να αλλαξει γιατι οσο ξερω και δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι τα Dslam δεν εχουν ενεργοποιημενο το seamless rate adaptation(sra). Μηπως εννοεις το attainable?

α.βαλε καποιο Print screen αν μπορεις πριν ανεβει και αφου ανεβει. (με το generic firmware γιατι με της wind δεν εχει νοημα)

αν βλεπεις sra μεσα στο router δοκιμασε να το κλεισεις να δεις αν θα αλλαξει κατι.(με το generic firmware γιατι με της wind δεν εχει νοημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω βαλει της Wind βαριεαμαι να βαζω παλι της Zyxel και να τα κανω ολα απο την αρχη.

 

Εδω σε αυτη την σελιδα αντι να γραφει τα νουμερα που γραφει τωρα ξεκινουσε απο χαμηλα και σιγα σιγα ανεβαιναν.

Στο firmware της Wind ειναι ενεργοποιημενο αυτο που λες αλλα με αυτο δεν εχω προβλημα κλειδωνει αμεσως στα 49.998 με το αλλο ειχα που κλειδωσε 30-32.000 και μετα σιγα σιγα θα εφτανε τα 49.997 περιπου σε 10 λεπτα.

image.pngimage.png

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Εχω βαλει της Wind βαριεαμαι να βαζω παλι της Zyxel και να τα κανω ολα απο την αρχη.

Εδω σε αυτη την σελιδα αντι να γραφει τα νουμερα που γραφει τωρα ξεκινουσε απο χαμηλα και σιγα σιγα ανεβαιναν.

Στο firmware της Wind ειναι ενεργοποιημενο αυτο που λες αλλα με αυτο δεν εχω προβλημα κλειδωνει αμεσως στα 49.998 με το αλλο ειχα που κλειδωσε 30-32.000 και μετα σιγα σιγα θα εφτανε τα 49.997 περιπου σε 10 λεπτα.

image.pngimage.png

α.μπορεις να κανεις και backup /restore config αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχει.

β.και στο generic Λογικα πρεπει να ειναι enable to sra και για αυτο ελεγα να δοκιμασουμε να το κλεισουμε.σου αλλαζε τo line rate και το actual net data rate?Θυμασαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

α.μπορεις να κανεις και backup /restore config αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχει.

β.και στο generic Λογικα πρεπει να ειναι enable to sra και για αυτο ελεγα να δοκιμασουμε να το κλεισουμε.σου αλλαζε τo line rate και το actual net data rate?Θυμασαι?

Ειχα παρει backup δεν το δεχεται αν αλλαξεις rom δεν κανει restore βγαζει σφαλμα.

Κατσε να κανω την αγγαρεια να αλλαξω firmware

Ξεκολλησε πλεον παει αμεσως 49.998 απλα προσεξα οτι την σελιδα Advanced ειναι καπως διαφορετικα η μαλλον εχει αλλα τσεκαρισμενα.

 

Πρεπει να αλλαξω κατι;

 

image.png

 

 

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...