Προς το περιεχόμενο

Zyxel VMG1312-B10D


Alekos7575

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι παει διαμεσω ρουτερ εκτος αν κανεις το Pc adhoc και συνδεσεις το Pc απευθειας με την τηλεοραση.δεν τρωνε ρευμα τα Powerline.δεν ειναι ουτε 10watt.Μπορεις να παρεις ενα access point ac και να δεις παντως.σιγουρα απο το n θα παιξει καλυτερα απλα φοβαμε λιγο για την αποσταση στα 5ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειχα εναν 500αρη usb με τα παιδικα το συνδεσα στο Zyxel στην θυρα που εχει και πλεον βλεπω τα cartoons και στην κρεβατοκαμαρα και στο σαλονι χωρις να τα στελνω απο τον υπολογιστη χωρις να μεταφερω δισκο δεξια και αριστερα.

 

Παιζει καλα χωρις σπασιματα διακοπες κλπ μαλλον λυθηκε το προβλημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι και πως το εκανα αλλα εβαλα αυτο το firmware που δουλευει κανονικα αλλα αν προσπαθησω να περασω της Wind που ειχε μου βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορει

 

Current Firmware Version:V5.13(AAXA.6)b1_H0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι και πως το εκανα αλλα εβαλα αυτο το firmware που δουλευει κανονικα αλλα αν προσπαθησω να περασω της Wind που ειχε μου βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορει

 

Current Firmware Version:V5.13(AAXA.6)b1_H0

αυτο μπορει να γινει για διαφορους λογους.το ενα ειναι να πρεπει να κατεβεις σε πιο παλιο firmware και μετα να περασεις της wind>το δευτερο ειναι να μην μπορεις να κανεις downgrade γενικοτερα που καμια φορα γινεται .δηλαδη περνας ενα χ firmware και μετα δεν μπορεις να γυρισεις πισω.σε καθε περιπτωση δεν βρισκω ουτε μισο λογο να βαλεις της wind.

Αυτή που έχεις βάλει πρέπει να είναι beta, αν κρίνω από το V5.13(AAXA.6)b1_H0.

 

Γιατί να θες όμως να βάλεις της Wind, εφόσον δεν έχεις πρόβλημα με της Zyxel ?

το τελευταιο που βρηκα να δινουν ειναι το 

Firmware VMG1312-B10D 5.13(AAXA.5)C0 20.7.2017
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα...για να μην ανοιγω αλλο θεμα εχω το συγκεκριμενο ρουτερ και θελω να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο στη usb...κανω δοκιμες με φλασακι και ενω το ρουτερ βλεπει το φλασακι δεν μπορω να το δω στο δικτυο...εχω windows 10...εχει κανεις καμια ιδεα γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...για να μην ανοιγω αλλο θεμα εχω το συγκεκριμενο ρουτερ και θελω να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο στη usb...κανω δοκιμες με φλασακι και ενω το ρουτερ βλεπει το φλασακι δεν μπορω να το δω στο δικτυο...εχω windows 10...εχει κανεις καμια ιδεα γιατι?

 

Network settings / usb service / media server  <--- το εχεις ενεργοποιησει στο ρουτερ;

 

Μετα θα ανοιξεις με αριστερο κλικ το "Αυτος ο υπολογιστης" στον υπολογιστη σου και δεξια εχει "Δικτυο" θα πατησει εκει και λογικα θα σου βγαλει μηνυμα να το ενεργοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενεργοποιημενο και το media server και στην αλλη καρτελα το file sharing services. το φλασακι οπως προειπα το βλεπει το ρουτερ κανονικα και εχει share path /mnt/usb1_sda1/αλλα στο network δεν το βλεπω πουθενα..εχει μονο το pc και τον δικτυακο σκληρο δισκο (wd my book)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενεργοποιημενο και το media server και στην αλλη καρτελα το file sharing services. το φλασακι οπως προειπα το βλεπει το ρουτερ κανονικα και εχει share path /mnt/usb1_sda1/αλλα στο network δεν το βλεπω πουθενα..εχει μονο το pc και τον δικτυακο σκληρο δισκο (wd my book)...

 

Στο media server εχει στο Media Library Path:                 /mnt/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την ενεργοποιηση του media server θα πρεπει να εμφανιζετε στο "δικτυο" του pc. Κανοντας πανω του δεξι κλικ => ανοιγμα media player, θα σου ανοιξει τον player που εχεις προεπιλεγμενο στον υπολογιστη σου (εγω εχω τον windows media player).

 

Αριστερα στις ¨Αλλες βιβλιοθηκες" βρισκεις τον Ζyxel media server, και αναλογως τι ειδους αρχειο θες να δεις (βιντεο,μουσικη,κ.λ) πατας και σου ανοιγει ο καταλογος με τα ανιστοιχα αρχεια που περιεχει το usb, και μπορεις πλεον να τα δεις...

 

Δες και τις φωτο παρακατω...

 

http://s20.postimg.org/e45rxuq8d/image.png

http://s20.postimg.org/5lwbtirfh/image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 10/12/2017 at 7:46 PM, billystzag said:

καλησπερα...για να μην ανοιγω αλλο θεμα εχω το συγκεκριμενο ρουτερ και θελω να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο στη usb...κανω δοκιμες με φλασακι και ενω το ρουτερ βλεπει το φλασακι δεν μπορω να το δω στο δικτυο...εχω windows 10...εχει κανεις καμια ιδεα γιατι?

αν και δεν εχεις γραψει αν εχει παιξει εχεις δει οτι δεν σε κοβει κανα Firewall τιποτα ή με το δικτυο να μην εισαι σε οικιακο δικτυο ή File sharing να μην ειναι enable?

κοιτα και αυτο

http://www.dummies.com/computers/operating-systems/windows-10/how-to-enable-network-discovery-and-configure-sharing-options-in-windows-10/

για το network discovery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...