Προς το περιεχόμενο

Οι νέες διαφημίσεις της Microsoft για τα Windows 10, τονίζουν τις αδυναμίες των Mac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς δεν κατάλαβες τι έγραψα ή μπορεί και να διαφωνείς... Ξανά λέω: Το Sony x505 ήταν μια εμπορική αποτυχία. Το air ήταν και επιτυχία και αναγνωρίσημο και γνωστό. Κάνεις λάθος για τα μικρά λοπτοπ. Πριν βγει το air την εποχή του sony υπήρχαν τα netbook (θα ήσουν μικρός για να τα θυμάσαι) που ήταν πολύ πιο μικρά. Αυτά ήταν από την Asus που έβγαλε το πρώτο και τα καθιέρωσε... Ναι όταν βγήκε το Sony τα macbook ήταν όπως λες, όπως και όλα τα λαπτοπ. Όταν βγήκε το air ήταν ακόμα έτσι. Μετά όμως βγήκαν δεκάδες αντίστοιχα του air και γεννήθηκε η κατηγορία των ultrabooks. Και ναι η κατηγορία αυτή γεννήθηκε ως "αντιγραφή του air" όπως ακριβώς και τα Android smartphones λόγο του iPhone, όπως και τα ταμπλετ λόγο του ipad. Φυσικά και η Sony είναι εκπληκτική εταιρεία και καθιέρωσε πολλά πράγμα όπως το blurey και πολλά ακόμα... Όμως παρότι είχε πολύ καλά επαγγελματικά λαπτοπ (πολύ ακριβά βέβαια) αυτό που λες ξεκάθαρα είναι άτοπο. Δεν ακολούθησε η Apple την sony στο συγκεκριμένο θέμα. Τώρα εάν ψάχνεις να αποδείξεις πόσο κακία και άδικη είναι η Apple θα βρίσκεις πάντα αντίστοιχα παραδείγματα. Το θέμα είναι αν θες να πείσεις τον κόσμο ή τον εαυτό σου...

Εχασες το μοημα κ μπερδεψες ακομα κ τα netbook με τα ultraportables.

 

Προσπαθεις να πεισεις τον εαυτό σου οτι δεν ηταν πρωτη η sony που εβγαλε πολυ λεπτο, ποιοτικο, οχι αδυναμο και με ulv cpu ultraportable(premium, super thin, metallic) .

Καμμια σχεση με netbook(φθηνιαρικα, αδυναμα, χοντρα, με αργο atom cpu) κ για αυτο τα αρθρα που παρατεθηκαν πιο πανω γραφουν πως πριν την apple και το air, η sony εβγαζε τα αντίστοιχα ultraportables με design παρομοιο που εμοιαζε με του air που βγηκε αργοτερα.

 

http://www.cnet.com/news/before-2010-macbook-air-there-was-2004-sony/

But Sony's offering may be one of the best examples of a laptop that pretty much matches Apple's design--except Sony did it six years ago. The nickel carbon body Vaio X505--no longer available--had some very impressive specs for its time. (See 2004 review.)

Like Apple's new Air, the Vaio X505 used an ultralow voltage Intel chip: a Pentium M "ULV" 1.1GHz processor. And similar to the Air, it was 0.38 inches at it thinnest point and 0.83 inches at its thickest (and keep in mind this was remarkably thin for a design that was probably conceived in 2002).

 

http://www.pcworld.com/article/255706/why_ultrabook_laptops_arent_just_macbook_air_clones.html

The history of laptops shrinking in size suggests this is true. In fact, in 2003--five years before Apple introduced the MacBook Air--Sony introduced another premium, super-thin laptop: The Vaio X505 (also known as the Vaio PCG-X505, or the "505 Extreme"). This 1.8-pound laptop tapered down to 0.4 inches at the front (thinner than the Air) and had the sleek metallic body found on Ultrabooks today.

 

Οσο μπλεκεις τα netbooks κ νομιζεις πως το θεμα ηταν απλα ενα "μικρο λαπτοπ", τοσο δειχνεις οτι δεν θελεις να καταλαβεις την βασικη διαφορα(premium, super thin, metallic, ulv cpu) των ultrabooks, του air κ του sony x505 απο τα "μικρα λαπτοπ" κ τα netbooks.

 

Ισως δεν μπορεις να καταλαβεις ποια η διαφορα του air με το αντιστοιχο 13" απλο macbook που ειχε στην αγορα η apple  το 2008:

premium κατασκευη (διπλασια σχεδον τιμη απο το απλο macbook 13"), super thin, metallic, ultra low voltage cpu οχι atom, απουσια dvd

 

Ολα αυτα τα ειχε πρωτο το sony x505 μαζι με το chiclet keyboard.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ήμουνα χρήστης Windows πολλά χρόνια μέχρι και τα 7 έχω δει και τα 8 σε χρήση τα οποία και αυτά δούλεψα και τα πρόσφατα τα δεκάρια. Εσυ στην ζωή σου δούλεψες κανένα λειτουργικό OS X;;;;Μάλλον όχι γιατί αν είχες δουλέψει ξανά σε Windows δεν θα πήγαινες. Όποτε για να έχεις αποψη σε κάτι πρώτα δούλεψε το και μετά πες την άποψη σου.

Εγώ δούλεψα και ξαναγύρισα, τι σημαίνει αυτό?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε ξανα:

Εγραψα "απο τον περιπτερα και τον λογιστη μεχρι εναν senior μηχανικο και εναν senior manager" κ εσυ εμεινες απλα στον περιπτερα.

 

Οποτε παμε ξανα:

η πλειονοτητα των επαγγελματιων(αναφερομαι σε ΟΛΟ το φασμα των επαγγελματων) χρησιμοποιουν windows για να κανουν την δουλεια τους και να ειναι παραγωγικοι.

Υπαρχουν βεβαια κ εξαιρεσεις επαγγελματιων που χρησιμοποιουν mac os x για την δουλεια τους.

 

Αλλα ειναι η εξαιρεση.

 

Oι mac εχουν αυξημενο market share σαν personal devices, οχι σαν business devices. Πχ πολλοι απο τους υπαλληλους εταιριων Fortune 500(απο χρηματιστες ως managers) μπορει κατα 80-90% να χρησιμοποιουν windows στη δουλεια τους για να ειναι παραγωγικοι, αλλα στο σπιτι να εχουν mac.

http://www.computerworld.com/article/2956799/computer-hardware/in-a-huge-move-ibm-begins-pitching-apple-macs-for-enterprise-it.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ήμουνα χρήστης Windows πολλά χρόνια μέχρι και τα 7 έχω δει και τα 8 σε χρήση τα οποία και αυτά δούλεψα και τα πρόσφατα τα δεκάρια. Εσυ στην ζωή σου δούλεψες κανένα λειτουργικό OS X;;;;Μάλλον όχι γιατί αν είχες δουλέψει ξανά σε Windows δεν θα πήγαινες. Όποτε για να έχεις αποψη σε κάτι πρώτα δούλεψε το και μετά πες την άποψη σου.

 

 Τα χω δει όλα,να σαι καλά...linux babe...τρέχουν και γιάβα. :-D

Δούλεψες κανένα από δαύτα,ή απλά σου αρέσει να λες αριστερά δεξία,πως απλά "δεν τρέχεις παράθυρα";

 Τέλος,μόνο και μόνο επειδή σε βλέπω να κοιτάς αφ'υψηλού από αγορασμένο θρόνο,με το οποίο δε θα είχα και θέμα σε άλλη περίπτωση,εγώ τα έτρεξα όλα από τον i3 μου,επειδή το άντεχαν οι ικανότητές μου,όχι η τσέπη μου.

 Το ότι έφυγες από τα παράθυρα,δεν αποτελεί και κανα ιδιαίτερο κατόρθωμα,δεν αποτίναξες την δουλεία ένα πράγμα.

1500 χιλιάρικο έσκασες,για να αγοράσεις ένα λειτουργικό,το οποίο κατά γενική ομολογία,κάνει καλά λιγότερες δουλειές από τα παράθυρα ή το λίνουξ.

 Μπράβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα χω δει όλα,να σαι καλά...linux babe...τρέχουν και γιάβα. :-D

Δούλεψες κανένα από δαύτα,ή απλά σου αρέσει να λες αριστερά δεξία,πως απλά "δεν τρέχεις παράθυρα";

 Τέλος,μόνο και μόνο επειδή σε βλέπω να κοιτάς αφ'υψηλού από αγορασμένο θρόνο,με το οποίο δε θα είχα και θέμα σε άλλη περίπτωση,εγώ τα έτρεξα όλα από τον i3 μου,επειδή το άντεχαν οι ικανότητές μου,όχι η τσέπη μου.

 Το ότι έφυγες από τα παράθυρα,δεν αποτελεί και κανα ιδιαίτερο κατόρθωμα,δεν αποτίναξες την δουλεία ένα πράγμα.

1500 χιλιάρικο έσκασες,για να αγοράσεις ένα λειτουργικό,το οποίο κατά γενική ομολογία,κάνει καλά λιγότερες δουλειές από τα παράθυρα ή το λίνουξ.

 Μπράβο.

Καλά κατάφερε εσύ να βάλεις συσκευή Plug n Play στα λίνουξ, Codecs και όλα τα σχετικά μέσα σε δευτερόλεπτα δίχως Compiling και μετά έλα να τα πούμε, που θα μου πεις ότι στα λίνουξ κάνεις περισσότερα. Μην ξεχνάς ότι τα Linux είναι Unix-Like λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κατάφερε εσύ να βάλεις συσκευή Plug n Play στα λίνουξ, Codecs και όλα τα σχετικά μέσα σε δευτερόλεπτα δίχως Compiling και μετά έλα να τα πούμε,

Compiling ? Γίνεται ακόμα αυτό την σήμερον ημέραν ? Και ειδικά για τα codecs μπαίνουν αυτόματα όταν πας να τρέξεις κάτι για το οποί δεν υπάρχει codec στο σύστημα (τουλάχιστον σε Ubuntu)

 

 

Μην ξεχνάς ότι τα Linux είναι Unix-Like λειτουργικό.

Αυτό ... καλό δεν είναι ? Όπως και το OSX unix-like είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Compiling ? Γίνεται ακόμα αυτό την σήμερον ημέραν ? Και ειδικά για τα codecs μπαίνουν αυτόματα όταν πας να τρέξεις κάτι για το οποί δεν υπάρχει codec στο σύστημα (τουλάχιστον σε Ubuntu)

 

 

Αυτό ... καλό δεν είναι ? Όπως και το OSX unix-like είναι...

Δεν είπα οτι είναι κακό, αλλά κράζουν το OSX που έιναι Unix όχι Unix-like και ταυτόχρονα χρησιμοποιούν Unix-like λειτουργικό και τα Ubuntu δεν πάνε πίσω, μου έβγαλαν την πίστη για να εγκαταστήσουν σωστά τα Drivers ενός TP-Link Nano WLAN USB Adapter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι είναι κακό, αλλά κράζουν το OSX που έιναι Unix όχι Unix-like και ταυτόχρονα χρησιμοποιούν Unix-like λειτουργικό και τα Ubuntu δεν πάνε πίσω, μου έβγαλαν την πίστη για να εγκαταστήσουν σωστά τα Drivers ενός TP-Link Nano WLAN USB Adapter.

Σε νιώθω... ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να τα δίνει η TP-LINK pre-compiled-packaged όπως κάνουν οι περισσότεροι και έχουν διαθέσιμα τα driver τους απο το "Πρόσθετοι οδηγοί". Στο 16.04 απο οτι είπαν θα μπορεί να γίνεται πλέον εγκατάσταση των driver πιο απλά με ενα εξτρα tool. Ίδωμεν...

Δεν είπα οτι είναι κακό, αλλά κράζουν το OSX που έιναι Unix όχι Unix-like και ταυτόχρονα χρησιμοποιούν Unix-like λειτουργικό

Το OSX είναι Unix-like με το αμάλγαμα που έχουν φτιάξει απο κάτω (που είναι μείγμα BSD+Mach kernel)... απλά προσπαθούν να το μαρκετάρουν ως Unix.... κλαϊν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νιώθω... ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να τα δίνει η TP-LINK pre-compiled-packaged όπως κάνουν οι περισσότεροι και έχουν διαθέσιμα τα driver τους απο το "Πρόσθετοι οδηγοί". Στο 16.04 απο οτι είπαν θα μπορεί να γίνεται πλέον εγκατάσταση των driver πιο απλά με ενα εξτρα tool. Ίδωμεν...

Μακάρι γιατί έχω 2 λάπτοπ σπίτι και ενώ θέλω να τα περάσω Ubuntu διστάζω και τα έχω ακόμα με Windows γιατί έχω το πρόβλημα με τα Drivers, δεν γουστάρω να κάνω Compile κάθε φορά για να παίξει κάτι ή να ψάχνω στα Forums ώρες ολόκληρες μήπως και υπάρχει από κάποιον έτοιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι γιατί έχω 2 λάπτοπ σπίτι και ενώ θέλω να τα περάσω Ubuntu διστάζω και τα έχω ακόμα με Windows γιατί έχω το πρόβλημα με τα Drivers, δεν γουστάρω να κάνω Compile κάθε φορά για να παίξει κάτι ή να ψάχνω στα Forums ώρες ολόκληρες μήπως και υπάρχει από κάποιον έτοιμο.

Δεν δοκιμάζεις έτσι, για πλάκα, να κατεβάσεις το τελευταίο δοκιμαστικό Ubuntu 16.04 (κανονικά βγαίνει τέλος Απριλίου) και να το βάλεις σε κανα USB να τρέξεις το live (χωρίς εγκατάσταση !) μπας και έχει μπει στον kernel ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δοκιμάζεις έτσι, για πλάκα, να κατεβάσεις το τελευταίο δοκιμαστικό Ubuntu 16.04 (κανονικά βγαίνει τέλος Απριλίου) και να το βάλεις σε κανα USB να τρέξεις το live (χωρίς εγκατάσταση !) μπας και έχει μπει στον kernel ? 

Θα περιμένω καλύτερα μέχρι τον Απρίλιο να κατεβάσω την τελευταία έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...