Προς το περιεχόμενο

Οι νέες διαφημίσεις της Microsoft για τα Windows 10, τονίζουν τις αδυναμίες των Mac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το Android/Linux ασχολούνται. Με το Desktop Linux γιατί να ασχοληθούν; Μιλάμε για ένα λειτουργικό που εν έτει 2016 δεν μπορεί να κάνει τον εαυτό του update χωρίς να ζητήσει sudo password (τι γίνεται αν ο χρήστης δεν είναι privileged και ο privileged κάνει log-in μια φορά το χρόνο; ), και δεν έχει μια εφαρμογή ή video editor για να κάνεις GPU encode τα βιντεάκια σου σαν άνθρωπος. Έλεος...

 

Επίσης όταν το έβαλα στο netbook φόρτωσε τον Broadcom driver σε LiveUSB mode αλλά όχι όταν το έκανα install. To driver manager εργαλείο δεν δούλεψε. Έπρεπε να αντιγράψεις αρχεία απο το USB Link.png Site: http://askubuntu.com/a/553619">χειροκίνητα και να τα εγκαταστήσεις μέσω terminal. Τι στιγμή που οι ανταγωνιστές εγκαθιστού τους driver χωρίς να κουνήσεις δαχτυλάκι. Μπορείς να τους κατηγορήσεις που δεν δίνουν πολύ σημασία στην "απειλή" του desktop linux;

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι το sudo password χρησιμεύει για την δική ΣΟΥ ασφάλεια, τότε έλεος που λες κι εσύ... Επίσης μια χαρά δουλεύει το GPU encoding

 

https://trac.ffmpeg.org/wiki/HWAccelIntro

 

Περί drivers: Έχεις όλους σχεδόν τους drivers στον πυρήνα, τι άλλο θέλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τι συγκρίνετε windows λειτουργικό με apple κατασκευή με ξεπερνάει,μάθετε να συγκρίνετε ίδια πράγματα, η microsoft βγάζει τα win και η κάθε εταιρεία κατασκευάζει τα δικά της laptop με λειτουργικό win,τι σχέση χει η microsoft με dell hp κτλ.η σωστή σύγκριση γίνετε είτε με τα λειτουργικά είτε με προϊόντα της εταιρείας! surface vs macbook!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φεύγω απο XP ο κόσμος να χαλάσει. Σταθερά, όμορφα, ασφαλή, συμβατά με τα πάντα, σύγχρονα και πανάλαφρα. Πείτε μου ΕΝΑ λόγο να φύγω απο XP. Απενεργοποίησα και τα update και είμαι σούπερ. Όταν με το καλό διαπιστώσω ότι έχω μείνει τεχνολογικά πίσω, θα μεταβώ σε ΛΙΝΟΥΞΑΚΙ και αντίο για πάντα Micro$oft

 

καντο υπογραφη κ ποσταρε καθε φορα μια τελεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικη αστοχη διαφημιση της MS... αντι να μας πει η ιδια τι κανει καλα, προσπαθει να βρει αδυναμιες στους αλλους για να βγει απο τον βούρκο που δημιουργησε (win10). 

 

Θα θελα τωρα η Apple να ανταποδωσει στην λάσπη, δειχνοντας ποσο μιση δουλεια ειναι το OS της MS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικη αστοχη διαφημιση της MS... αντι να μας πει η ιδια τι κανει καλα, προσπαθει να βρει αδυναμιες στους αλλους για να βγει απο τον βούρκο που δημιουργησε (win10).

 

Θα θελα τωρα η Apple να ανταποδωσει στην λάσπη, δειχνοντας ποσο μιση δουλεια ειναι το OS της MS.

Αστοχο το σχολιο σου καθως αυτου του τυπου διαφημησεις ειναι κλασικη περιπτωση apple.Η διαφορα ειναι οτι η MS δεν εχει το ιδιο καλο τμημα μαρκετινγκ

 

Θα ελεγα τι εχουν τα win10 αλλα ξερω οτι θα διαβασω βλακειες που θα με κανουν να τραβαω τα μαλλια μου οποτε nevermind

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά δουλεύω unix συστήματα.... εβαλα εντούτοις win 10 σε ενα netbook & 1 tablet vero w8i και ειλικρινά οτι χειρότερο εχω δει...... bugs bugs παντού. Τα καλύτερα μέχρι τώρα είναι τελικά τα windows 8.1 .... για ότι αφορά windows φυσικά...γιατι γενικα το mac μου και το debian μου δεν τ αλλάζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά δουλεύω unix συστήματα.... εβαλα εντούτοις win 10 σε ενα netbook & 1 tablet vero w8i και ειλικρινά οτι χειρότερο εχω δει...... bugs bugs παντού. Τα καλύτερα μέχρι τώρα είναι τελικά τα windows 8.1 .... για ότι αφορά windows φυσικά...γιατι γενικα το mac μου και το debian μου δεν τ αλλάζω!

προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα bug.Κανενα freeze κανενα crash κανενα error το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι εχω την εντυπωση πως ειναι ποιο αργο το wifi(εχω κλεισει ολα τα privacy κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εμαθες να ξεχωριζεις το μεγεθος απο το βαρος;

Για μεγεθος εγραψα.

 

Παμε ξανα:

το dell xps 13" εχει παρομοιο επεξεργαστη σαν του air 13".

Απλα ειναι αισθητα μικροτερο ,με πολυ καλυτερη οθονη και χωρις τα bezel προηγουμενης δεκαετιας.

 

Εκει ειναι η συγκριση(xps με air) κ φαινεται ποσο πιο φορητο ειναι το dell xps απο το air 13". (θελεις να ξαναβαλω τις φωτογραφιες μηπως βοηθησουν οι εικονες να καταλαβεις τη συγκριση; )

 

Ειναι τοσο πιο φορητο που φθανει σχεδον σε μεγεθος το new macbook, ενω η συγκριση ειναι με το air.

 

Για τριτη φορα:

Και το point δεν ειναι που μπορεις να βρεις πιο φορητα λαπτοπ(σε windows laptop) , αλλα ποσο ξεπερασμενο "επιχειρημα" ειναι η μακαροναδα καλωδιων κλπ. Καλως ηρθες στο 2016.

Δυστυχώς τρέχει Windows και αυτό μου φτάνει.Όλα τα άλλα περισσεύουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι το sudo password χρησιμεύει για την δική ΣΟΥ ασφάλεια, τότε έλεος που λες κι εσύ...

https://trac.ffmpeg.org/wiki/HWAccelIntro

Και τα Windows έχουν UAC αλλά το update γίνεται αυτόματα γιατί τρέχει πάντα με δικαιώματα, ακόμα και αν ο χρήστης δεν είναι privileged. Και τα εντελώς θεωρητικά προβλήματα ασφαλείας που μπορούν να προκύψουν από αυτό δεν συγκρίνονται από το εντελώς υπαρκτό πρόβλημα οι μη privileged users να είναι απατσάριστοι μέέχρι να κάνει ένα login ο privileged που ΜΠΟΡΕΊ να κάνει το update, αν το κάνει γιατί και εκεί ζητάει sudo και δεν γίνεται αυτόματα.

 

Σε αυτό με το GPU encoding διορθώνω και έχεις δίκιο (μετά από χρόνια δούλεψε). Το χοντρό πρόβλημα με τα updates όμως παραμένει.

 

Περί drivers: Έχεις όλους σχεδόν τους drivers στον πυρήνα, τι άλλο θέλεις;

Να φορτώνει και τους άλλους έστω αυτούς που έχει στο LiveUSB όπως οφείλει ως σύγχρονο λειτουργικό.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπαμε:

τα windows ultrabook ειναι πιο φορητα απο τα mac.

 

 

 

 

 

Καιιιιι καπου εδω με εχασες...... Η παραπανω φραση εχει ολο το νοημα... Πιο ειναι αυτο?? Μα φορανε windows ρε φιλε..

Να οριστε, στο βρηκα εγω το μειονεκτημα τους...

 

Για μια μεριδα του πληθυσμου, βαζω και μενα μεσα, το λειτουργικο συστημα των windows ειναι οτι χειροτερο πανω σε ενα dell, alienware, hp, toshiba και δε συμμαζευεται.. 

 

Εχω περασει πολλα με τα windows και φρικαρω καθε φορα που τα σκεφτομαι..

Ειχε ερθει ενας γνωστος στο σπιτι τις προαλλες και μολις ειδε το macbook μου με ρωτησε αν του εχω περασει και windows....

 

Μα αν ηθελα να περασω windows γτ εφυγα εξαρχης απ αυτα και εριξα και μαυρη πετρα???

Εδω τους δικους μου βλεπω, με το προηγουμενο μου Toshiba Qosmio το οποιο τους εδωσα πριν 2 χρονια, και τους λυπαμαι.

 

3 χρονια εχω το macbook με τιποτα να το προφυλασσει πανω και ειναι σα τη πρωτη μερα.. Και βλεπω το toshiba με τα 7αρια διπλα και ειναι να κλαις και εχει φορμαριστει και 2 φορες το καιρο αυτο..

 

Ειπαμε δεν αμφιβαλλω... Ολα τα μηχανηματα καλα ειναι... Τα windows ζεχνουνε!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιιιιι καπου εδω με εχασες...... Η παραπανω φραση εχει ολο το νοημα... Πιο ειναι αυτο?? Μα φορανε windows ρε φιλε..

Να οριστε, στο βρηκα εγω το μειονεκτημα τους...

 

Για μια μεριδα του πληθυσμου, βαζω και μενα μεσα, το λειτουργικο συστημα των windows ειναι οτι χειροτερο πανω σε ενα dell, alienware, hp, toshiba και δε συμμαζευεται.. 

 

Εχω περασει πολλα με τα windows και φρικαρω καθε φορα που τα σκεφτομαι..

Ειχε ερθει ενας γνωστος στο σπιτι τις προαλλες και μολις ειδε το macbook μου με ρωτησε αν του εχω περασει και windows....

 

Μα αν ηθελα να περασω windows γτ εφυγα εξαρχης απ αυτα και εριξα και μαυρη πετρα???

Εδω τους δικους μου βλεπω, με το προηγουμενο μου Toshiba Qosmio το οποιο τους εδωσα πριν 2 χρονια, και τους λυπαμαι.

 

3 χρονια εχω το macbook με τιποτα να το προφυλασσει πανω και ειναι σα τη πρωτη μερα.. Και βλεπω το toshiba με τα 7αρια διπλα και ειναι να κλαις και εχει φορμαριστει και 2 φορες το καιρο αυτο..

 

Ειπαμε δεν αμφιβαλλω... Ολα τα μηχανηματα καλα ειναι... Τα windows ζεχνουνε!!!

O καθενας οπως βολευεται.

Αλλοι για την δουλεια τους και για να ειναι παραγωγικοι χρησιμοποιουν mac os x , αλλοι linux, αλλοι windows.

 

Το point ηταν οτι οι περισσοτεροι για την δουλεια τους και για να ειναι παραγωγικοι χρησιμοποιουν windows, σε αντιθεση με αυτο που γραφτηκε:

 

Οκ για κανένα παιχνίδι άντε Windows αλλά όχι για επαγγελματική χρήση. Δεν υπάρχει κάποιος μουσικός,γραφίστας,ηχολήπτης,designer,και πολλά αλλά πάντα μιλάμε σε επαγγελματικό επίπεδο και όχι home works να έχει Windows...

 

Αυτο ηταν το point:

 

Επαγγελματικη χρηση κανουν μονο οι μουσικός,γραφίστας,ηχολήπτης,designer?

Ενα πολυ-πολυ μικρο ποσοστο των επαγγελματων ειναι αυτοι.

 

Οι περισσοτεροι επαγγελματιες (απο τον περιπτερα και τον λογιστη μεχρι εναν senior μηχανικο και εναν senior manager) χρησιμοποιουν windows για να κανουν τη δουλεια τους και να ειναι παραγωγικοι.

Απλα πηγαινετε σε μερικες τυχαιες επιχειρησεις(απο μικρες ως μεγαλες) και δειτε οτι οι υπαλληλοι(δηλαδη χρηση "σε επαγγελματικο επιπεδο" οπως λες) χρησιμοποιουν κατα κυριο λογο windows.

 

Εσυ λοιπον για τη δουλεια σου και για να εισαι παραγωγικος χρησιμοποιεις mac os x, δεκτο. Αλλοι χρησιμοποιουν windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

"Μάιστα, μάιστα"...

 

...Καλά, μείνετε εσείς στα "Παράθυρα" κι άστε (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) εμάς τους ολίγους στο MacOS! Ανέκαθεν θέλαμε να 'μαστε ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ, όπως ήθελε κι ο Στέφανος Δουλειάς.

 

"Στέφανος Δουλειάς" Χαχαχαχαχαχα θεός, έκλαψα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ξέχασε  τον Τιμόθεο τον μάγειρα.

 

Εμμ υπάρχει κόντρα τώρα ανάμεσα στον Τιμόθεο και στην εταιρία του Βασιλάκη Πόρτες! Χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...