Προς το περιεχόμενο

Οι νέες διαφημίσεις της Microsoft για τα Windows 10, τονίζουν τις αδυναμίες των Mac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο περιπτεράς και τα τοπικά μαγαζιά δεν θα πάρουν Mac λόγω κόστους και όχι γιατί τους βολεύει το PC με τα καλώδια μακαρονάδα στο πίσω μέρος

Βάλε και τα φουρφούρια που σε πονοκεφαλιάζουν,με ενα κουτι postan πρέπει να είσαι,και με τις θερμοκρασίες ψήνεις που και που και κανένα αυγό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ο περιπτεράς και τα τοπικά μαγαζιά δεν θα πάρουν Mac λόγω κόστους και όχι γιατί τους βολεύει το PC με τα καλώδια μακαρονάδα στο πίσω μέρος.

Στα hedge funds που έχουν πολλά λεφτά δηλαδή να υποθέσω ότι δεν δουλεύουν καθόλου σε c#?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα hedge funds που έχουν πολλά λεφτά δηλαδή να υποθέσω ότι δεν δουλεύουν καθόλου σε c#?

Το ότι δουλεύουν C# κάποιες εταιρίες και βασίζονται μόνο στον Internet Explorer ακόμα (Ενώ υπάρχει ο Edge) και δεν υποστηρίζουν άλλους Browser δεν πάει να πει ότι είναι η καλύτερη λύση, aspx με IIS ότι χειρότερο μου έχει τύχει και στο καπάκι IE δυστυχώς μέχρι να τελειώσω την πρακτική μου. Χίλιες φορές να προγραμματίζω με PHP που δεν έχει κόστος και είναι ποιο πρακτικό για Web Εφαρμογές, αν θέλω κανονικές εφαρμογές σε Mac υπάρχει και το xCode. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ως προς την είδηση: πολύ καλά κάνει η Microsoft και βγάζει τις διαφημίσεις της. Στο κάτω-κάτω, εταιρεία είναι, σκοπός της είναι να προωθήσει το προϊόν της και να "συγκριθεί" με τους ανταγωνιστές, τους οποίους προσπαθεί να "θάψει". Θυμίζω ότι ακριβώς το ίδιο έκανε προ ετών και η Apple με τις περίφημες Mac vs PC διαφημίσεις. 

 

Αυτό που βρίσκω εντυπωσιακό είναι ότι η Microsoft, γίγαντας λογισμικού και αδιαφιλονίκητος ηγέτης στα λειτουργικά desktop, θεώρησε ότι χρειάζονται τέτοιες διαφημίσεις για να "τραβήξει" κόσμο από το OS X... 

 

Ως προς το κλασσικό "windows vs os x": Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κάθε ένας από εμάς πρέπει να απολογηθεί για την όποια επιλογή του - είτε αυτή είναι για Windows είτε για OS X. Τα κριτήρια είναι παντελώς διαφορετικά για τον καθένα. Προσωπικά, επιλέγω να δουλέψω σε OS X γιατί μου αρέσει η ευκολία, το περιβάλλον, η σταθερότητα. Διάβασα πιο πάνω ότι στο OS X δεν έχει παιχνίδια - μα πώς μπορεί να είναι κριτήριο αυτό για κάποιον που δεν παίζει παιχνίδια; Διάβασα επίσης ότι το OS X είναι πιο σταθερό γιατί φτιάχνεται για 5-10 συνδυασμούς hardware (μόνο Apple υπολογιστές) και όχι για χιλιάδες συνδυασμούς - άραγε γιατί να με ενδιαφέρει γιατί είναι σταθερό; Με ενδιαφέρει το ότι είναι σταθερό, τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είδες αναφέρθηκα σε επαγγέλματα που ολη την η δουλεία γίνεται στο pc και εσυ μου λες για τον περιπτερά της γειτονίας.Εγω σαν μουσικὀς πάνω στο stage δεν θα ειχα windows pc και endorsement να μου δίνανε,δλδ τσάμπα.

Παμε ξανα:

Εγραψα "απο τον περιπτερα και τον λογιστη μεχρι εναν senior μηχανικο και εναν senior manager" κ εσυ εμεινες απλα στον περιπτερα.

 

Οποτε παμε ξανα:

η πλειονοτητα των επαγγελματιων(αναφερομαι σε ΟΛΟ το φασμα των επαγγελματων) χρησιμοποιουν windows για να κανουν την δουλεια τους και να ειναι παραγωγικοι.

Υπαρχουν βεβαια κ εξαιρεσεις επαγγελματιων που χρησιμοποιουν mac os x για την δουλεια τους.

 

Αλλα ειναι η εξαιρεση.

 

Oι mac εχουν αυξημενο market share σαν personal devices, οχι σαν business devices. Πχ πολλοι απο τους υπαλληλους εταιριων Fortune 500(απο χρηματιστες ως managers) μπορει κατα 80-90% να χρησιμοποιουν windows στη δουλεια τους για να ειναι παραγωγικοι, αλλα στο σπιτι να εχουν mac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς την είδηση: πολύ καλά κάνει η Microsoft και βγάζει τις διαφημίσεις της. Στο κάτω-κάτω, εταιρεία είναι, σκοπός της είναι να προωθήσει το προϊόν της και να "συγκριθεί" με τους ανταγωνιστές, τους οποίους προσπαθεί να "θάψει". Θυμίζω ότι ακριβώς το ίδιο έκανε προ ετών και η Apple με τις περίφημες Mac vs PC διαφημίσεις.

 

Αυτό που βρίσκω εντυπωσιακό είναι ότι η Microsoft, γίγαντας λογισμικού και αδιαφιλονίκητος ηγέτης στα λειτουργικά desktop, θεώρησε ότι χρειάζονται τέτοιες διαφημίσεις για να "τραβήξει" κόσμο από το OS X...

 

Ως προς το κλασσικό "windows vs os x": Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κάθε ένας από εμάς πρέπει να απολογηθεί για την όποια επιλογή του - είτε αυτή είναι για Windows είτε για OS X. Τα κριτήρια είναι παντελώς διαφορετικά για τον καθένα. Προσωπικά, επιλέγω να δουλέψω σε OS X γιατί μου αρέσει η ευκολία, το περιβάλλον, η σταθερότητα. Διάβασα πιο πάνω ότι στο OS X δεν έχει παιχνίδια - μα πώς μπορεί να είναι κριτήριο αυτό για κάποιον που δεν παίζει παιχνίδια; Διάβασα επίσης ότι το OS X είναι πιο σταθερό γιατί φτιάχνεται για 5-10 συνδυασμούς hardware (μόνο Apple υπολογιστές) και όχι για χιλιάδες συνδυασμούς - άραγε γιατί να με ενδιαφέρει γιατί είναι σταθερό; Με ενδιαφέρει το ότι είναι σταθερό, τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες.

Η αντιπαράθεση Windows-Mac OS X μου είναι παντελώς αδιάφορη. Όμως η διαφήμιση είναι κακόγουστη και ελλείψει επιχειρημάτων δεν κάνουν τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από το να πετάνε λάσπη στο αντίπαλο "στρατόπεδο".
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περιπτεράς και τα τοπικά μαγαζιά δεν θα πάρουν Mac λόγω κόστους και όχι γιατί τους βολεύει το PC με τα καλώδια μακαρονάδα στο πίσω μέρος.

Καλως ηρθες στο 2016:

τα mac ειναι που χρειαζονται συνηθως περισσοτερους ανταπτορες για να δουλεψουν, ενω τα pc laptop συνηθως δεν χρειαζονται.

 

Βαλε οτι τα pc ultrabook ειναι συνηθως ελαφροτερα κ μικροτερα απο το macbook air(το new macbook που αντεγραψε τις τασεις και τα μεγεθη των windows ultrabook ειναι αρκετα πιο αργο κ δεν φθανει την αυτονομια των windows ultrabooks, για αυτο δεν το πολυαγοραζει ο κοσμος) και θα καταλαβεις οτι τα καλωδια μακαροναδα στο πισω μερος ειναι απλα ενα "επιχειρημα" οταν καποιος δεν εχει να πει κατι ουσιωδες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά αντικειμενικά, η Apple δεν μπορεί να χτυπηθεί στον τομέα της διότι κανένας δεν προσφέρει αυτό που προσφέρει η ίδια. Η Apple έχει χτίσει ένα μοντέλο ψυχολογίας-ποιότητας-απλότητας-prestige και πουλάει αυτό και τίποτα άλλο. Στο αγοραστικό κοινό αν θες τα προαναφερθέντα, αγοράζεις Apple και τέλος. Δεν μπορεί να αλλάξει αυτό με επιθετικό marketing από αντίπαλες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες στο 2016:

τα mac ειναι που χρειαζονται συνηθως περισσοτερους ανταπτορες για να δουλεψουν, ενω τα pc laptop συνηθως δεν χρειαζονται.

 

Βαλε οτι τα pc ultrabook ειναι συνηθως ελαφροτερα κ μικροτερα απο το macbook air(το new macbook που αντεγραψε τις τασεις και τα μεγεθη των windows ultrabook ειναι αρκετα πιο αργο κ δεν φθανει την αυτονομια των windows ultrabooks, για αυτο δεν το πολυαγοραζει ο κοσμος) και θα καταλαβεις οτι τα καλωδια μακαροναδα στο πισω μερος ειναι απλα ενα "επιχειρημα" οταν καποιος δεν εχει να πει κατι ουσιωδες.

Το πρώτο σου επιχείρημα δεν ταιριάζει όμως καθόλου με το δεύτερο, Macbook Pro έχω και δεν χρειάζομαι παραπάνω αντάπτορες από το Ultrabook που έχω επίσης, μάλιστα το Ultrabook είναι ποιό άγαρμπο, η μπαταρία είναι χάλια και η οθόνη επίσης σε σύγκριση με το Retina Macbook Pro. Μην λέμε ότι θέλουμε, μετά το Macbook Air τρελάθηκαν όλες και άρχισαν να το αντιγράφουν. Το ότι το Macbook 2015 είναι ένα Middle Spec λάπτοπ με μία μόνο USB-C θύρα δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι υπόλοιπες Mac συσκευές είναι πολύ καλύτερες από τον τυπικό Windows υπολογιστή και ειδικά σε αυτονομία και εργονομία. Εσύ μάλλον δεν έχεις ουσιώδη επιχειρήματα και έχεις μπερδευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιπαράθεση Windows-Mac OS X μου είναι παντελώς αδιάφορη. Όμως η διαφήμιση είναι κακόγουστη και ελλείψει επιχειρημάτων δεν κάνουν τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από το να πετάνε λάσπη στο αντίπαλο "στρατόπεδο".

Νόμιζα πως  "λάσπη" χαρακτηρίζεται οταν ειναι ανυπόστατη.

Μπορεί να κάνω και λαθος στο συγκεκριμενο,βεβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα πως "λάσπη" χαρακτηρίζεται οταν ειναι ανυπόστατη.

Μπορεί να κάνω και λαθος στο συγκεκριμενο,βεβαια..

Μα είναι ανυπόστατη... Αλλά ακόμα κι αν ΔΕΝ ήταν πόσο στα σοβαρά μπορείς να πάρεις τη συγκεκριμένη διαφήμιση και τις bug chicks;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο σου επιχείρημα δεν ταιριάζει όμως καθόλου με το δεύτερο, Macbook Pro έχω και δεν χρειάζομαι παραπάνω αντάπτορες από το Ultrabook που έχω επίσης, μάλιστα το Ultrabook είναι ποιό άγαρμπο, η μπαταρία είναι χάλια και η οθόνη επίσης σε σύγκριση με το Retina Macbook Pro. Μην λέμε ότι θέλουμε, μετά το Macbook Air τρελάθηκαν όλες και άρχισαν να το αντιγράφουν. Το ότι το Macbook 2015 είναι ένα Middle Spec λάπτοπ με μία μόνο USB-C θύρα δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι υπόλοιπες Mac συσκευές είναι πολύ καλύτερες από τον τυπικό Windows υπολογιστή και ειδικά σε αυτονομία και εργονομία. Εσύ μάλλον δεν έχεις ουσιώδη επιχειρήματα και έχεις μπερδευτεί.

Αυτο που περιγραφεις ειναι το macbook air που υστερει σε σχεση με το βαρυ macbook pro.

Τα ultrabooks ειναι κατα κανονα με πολυ καλυτερη οθονη κ ελαφρυτερα απο το air που θελει κ εξτρα ανταπτορες.

 

Eνδεικτικα το air που εχω στην κατοχη μου σε σχεση με το dell xps(και τα 2 εχουν 13" οθονη, απλα το air ειναι... τεραστιο με bezel αλλης δεκαετιας):

post-62876-0-57788500-1431958284.png

 

Το air εχει φθηνιαρικη οθονη που δεν μπορει να φθασει αυτη του dell. (κι ομως, δειχνουν την ιδια εικονα!)

post-62876-0-85889700-1431958280.png

 

Μεγεθος 13".... :post-62876-0-14246700-1431958028.png

 

 

Και το point δεν ειναι που μπορεις να βρεις πιο φορητα λαπτοπ(σε windows laptop, μιας κ τα mac εχουν σχετικα ξεπερασμενο form factor κ δεν εχουν καν 2in1 λυσεις) , αλλα ποσο ξεπερασμενο "επιχειρημα" ειναι η μακαροναδα καλωδιων κλπ. Καλως ηρθες στο 2016.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...