Προς το περιεχόμενο

Οριστική απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, κατά τη διάρκεια πτήσεων από και προς τις Η.Π.Α


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τον Παγκοσμιο οργανισμο υγειας:
 
http://www.who.int/t..._cigarettes/en/
http://www.who.int/n...-cigarettes/en/
http://apps.who.int/..._COP6_10-en.pdf
 
Και στα Ελληνικα:
http://news247.gr/ei...ys.2992098.html
 
 
Σοβαρα τωρα, οσοι λετε οτι δεν ενοχλει, οτι δεν πειραζει, οτι ειναι αθωο κτλ, εαν στο παιδι σας οταν ηταν καποιων μηνων σε ηλικια, ερχοντουσαν σπιτι σας να το δουν 2-3 φιλοι και ατμιζαν μπροστα του, σε κλειστο χωρο με κλειστα παραθυρα, ενα 2ωρο σερι θα εισασταν ανετοι? ή οταν αφορα δικο σας ατομο, ισως και να μην ειναι τοσο αθωο, ισως να μην κανει να το εισπνευσει το παιδι?
 
Βεβαια εδω οι Αιλυνες θα επιμεινουν, δικαιωμα τους να κανουν οτι θελουν, στα παπακια τους εαν ενοχλουν. Και ποιος ειναι αυτος ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας τελος παντων.

 

Τελειωνετε με αυτη τη **** με την ορθογραφια καθε φορα που θελετε μα πειτε κατι κ βρισκετε ευκαιρια να βγαλετε τα αντιελληνικα σας αισθηματα. Αμα δεν σ αρεσουν οι "αιλυνες" να πας σε αλλη χωρα να μεινεις φιλαρακο..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Exω καρκινο φιλε μου, δεν συζητησα ακριβως με τον γιατρο τι με ενοχλει, απλα μου ειπε οτι αυτα τα σκευασματα δεν εχουν καμια ιατρικη εγκριση, ειναι γεματα χημικα αγνωστης προελευσης και μου ειπε να τα αποφευγω.

 

Προφανως οι αναγκες μερικων για χαρμανι, ξεπερνουν το δικαιωμα στην υγεια καποιον αλλων. Σε λιγα χρονια το ΧΑΠ (Χρονια Αποφρακτική πνευμονοπαθεια) θα ειναι η 2η αιτια θανατου στην Ελλαδα, και το τσιγαρο ηλεκτρονικο και μη δεν ελεγχεται σχεδον σε κανεναν κλειστο χωρο. Προσωπικα στο περιβαλλον εργασιας (Αμερικανικων προδιαγραφων και αντιληψεων) απογορευεται δια ροπαλου και το ενα και το αλλο.

 

Τα υγρά αναπλήρωσης συνοδεύονται από χημικές αναλύσεις ανεξαρτήτων εργαστηρίων ή/και πανεπιστημίων.

 

Απο τον Παγκοσμιο οργανισμο υγειας:

 

http://www.who.int/tobacco/communications/statements/eletronic_cigarettes/en/

http://www.who.int/nmh/events/2014/backgrounder-e-cigarettes/en/

http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop6/FCTC_COP6_10-en.pdf

 

Και στα Ελληνικα:

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ygeia/poy-telos-to-hlektroniko-tsigaro-se-kleistous-xwroys.2992098.html

 

 

Σοβαρα τωρα, οσοι λετε οτι δεν ενοχλει, οτι δεν πειραζει, οτι ειναι αθωο κτλ, εαν στο παιδι σας οταν ηταν καποιων μηνων σε ηλικια, ερχοντουσαν σπιτι σας να το δουν 2-3 φιλοι και ατμιζαν μπροστα του, σε κλειστο χωρο με κλειστα παραθυρα, ενα 2ωρο σερι θα εισασταν ανετοι? ή οταν αφορα δικο σας ατομο, ισως και να μην ειναι τοσο αθωο, ισως να μην κανει να το εισπνευσει το παιδι?

 

Βεβαια εδω οι Αιλυνες θα επιμεινουν, δικαιωμα τους να κανουν οτι θελουν, στα παπακια τους εαν ενοχλουν. Και ποιος ειναι αυτος ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας τελος παντων.

 

Δεν είπε κανείς πως είναι αθώο.

Είπαμε πως ως μέθοδος πρόσληψης νικοτίνης είναι 99% λιγότερο επιβλαβές από το κανονικό τσιγάρο.

 

Και για όσους ζουν στην Αθήνα και σε μεγαλουπόλεις είναι πιο ασφαλές από μια βόλτα στο κέντρο της πόλης που εισπνέουμε την εξάτμιση κάθε μεταφορικού μέσου. :)

Αλλά τα ΙΧ δεν τα απαγορεύει κανείς από τα να παράγουν αεροσκουπίδια.  :blink:

 

Και είπαμε στο "κόλπο" (αν μπορεί κανείς να το πει έτσι) είναι και ο Ιατροφαρμακευτικός κλάδος.

 

Οπότε ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ατμός που εκπνέεις από το άτμισμα περιέχει νικοτίνη, η οποία είναι επιβλαβής. Αυτό και μόνο αρκεί.

 

Υπάρχουν επιστημονικές μελέτες που δείχνουν ότι η παρουσία νικοτίνης στο περιβάλλον ενός νεογέννητου αυξάνει τις πιθανότητες για αιφνίδιο θάνατο. Όπου περιβάλλον εννούμε τον αέρα αλλά και τις επιφάνειες (ρούχα κλπ) με τις οποίες μπορεί να έρθει σε επαφή το μωρό.

 

Πέραν των παραπάνω όμως, από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε ακριβώς πόσο επιβλαβές είναι το άτμισμα, και κατ'επέκταση το παθητικό άτμισμα, πρέπει να ισχύουν οι ίδιες απαγορεύσεις με το κανονικό κάπνισμα.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι συνδυασμός εθισμού, κουλτούρας και παιδείας.

 

Καπνιστής για 11 χρόνια και αποχή τα τελευταία 8. Ειδικά τον καιρό που ήμουν έφηβος και καπνιστής, η επιχειρηματολογία περί του δικαιώματός μου να καπνίζω όπου θέλω ήταν δεύτερη φύση μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να το απαγορεψουν και σε δημοσιους χωρους, εχει παρα γινει το κακο μεσα σε τραπεζες σουπερ μαρκετ νοσοκομεια, ταχυδρομεια...δεν υπαρχει σεβασμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ατμός που εκπνέεις από το άτμισμα περιέχει νικοτίνη, η οποία είναι επιβλαβής. Αυτό και μόνο αρκεί.

 

Υπάρχουν επιστημονικές μελέτες που δείχνουν ότι η παρουσία νικοτίνης στο περιβάλλον ενός νεογέννητου αυξάνει τις πιθανότητες για αιφνίδιο θάνατο. Όπου περιβάλλον εννούμε τον αέρα αλλά και τις επιφάνειες (ρούχα κλπ) με τις οποίες μπορεί να έρθει σε επαφή το μωρό.

 

Πέραν των παραπάνω όμως, από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε ακριβώς πόσο επιβλαβές είναι το άτμισμα, και κατ'επέκταση το παθητικό άτμισμα, πρέπει να ισχύουν οι ίδιες απαγορεύσεις με το κανονικό κάπνισμα.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι συνδυασμός εθισμού, κουλτούρας και παιδείας.

 

Καπνιστής για 11 χρόνια και αποχή τα τελευταία 8. Ειδικά τον καιρό που ήμουν έφηβος και καπνιστής, η επιχειρηματολογία περί του δικαιώματός μου να καπνίζω όπου θέλω ήταν δεύτερη φύση μου.

 

Δεν είπες απολύτως τιποτα.

Για τι ποσότητες μιλάμε νικοτίνης;

 

Η νικοτίνη από μόνη της είναι τοξική ναι. Αλλά στις ποσότητες που περιέχονται τα υγρά αναπλήρωσης είναι η λιγότερο επιβλαβής ουσία.

 

Για τελευταία φορά, γιατί δεν έχει βρεθεί κώδικας επικοινωνίας:

 

Από το να παίρνω 27 περίπου γνωστές επιβλαβείς/καρκινογόνες κλπ ουσίες που περιέχει το ΚΤ, προτιμώ να παίρνω την νικοτίνη που η περιεκτικότητα της λειτουργεί ως "ηρεμιστικό" και ΔΕΝ με εθίζει μέσω ΗΤ.

 

Και όντως ΔΕΝ σε εθίζει γιατί κανείς ατμιστής δεν αύξησε σταδιακά την νικοτίνη στα υγρά αναπλήρωσης του, αλλά το αντίθετο.

 

Δεν είναι τυχαίο πως μερικές εταιρίες πλέον βγάζουν ΕΤΟΙΜΑ υγρά αναπλήρωσης με 1.5mg νικοτίνης (εννοείται και χωρίς νικοτίνη).

 

Ό,τι και να λέτε δηλαδή, όπου και να το στηρίξετε, τελικά και ΔΕΝ πρέπει να το βλέπουμε έτσι, το ΗΤ βοηθά αποτελεσματικά στην σταδιακή μείωση της νικοτίνης που "χρειαζόμαστε" και μας γλιτώνει από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ουσίες που είναι προϊόντα καύσης και περιέχονται σε ένα ΚΤ.

 

ΝΑΙ λοιπόν είναι αυτή τη στιγμή ο ΛΙΓΟΤΕΡΟ επιβλαβής και με ΔΙΑΦΟΡΑ τρόπος πρόσληψης νικοτίνης.

 

Προφανώς το καλύτερο είναι να μην καπνίζουμε/ατμίζουμε τίποτα.

Το καλύτερο είναι να είχαμε μόνο πράσινα μέσα μεταφορά.

Το καλύτερο θα ήταν να μην είχαμε χρήματα και πιστωτικά ιδρύματα.

Το καλύτερο θα ήταν να να ....

 

Έλεος guys... ούτε να έκανα πωλήσεις να ούμε! :)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που το επιχείρημα είναι ενημερωθείτε την στιγμή που ακόμα γίνονται μελέτες.

Μου αρέσει που ανεβαίνουν βίντεο με καθαρά φίλτρα μετά το άτμισμα. Ε, βάλτε στα πνευμόνια σας και χλωρίνη να ασπρίσουν ακόμα περισσότερο.

Το άτμισμα δεν έπρεπε να επιτραπεί ελαφρά την ψυχή σε δημόσιους χώρους. Έπρεπε να περάσουν πρώτα δεκαετίες μελετών. Αλλά είναι πρακτικά αδύνατο να το καταλάβει αυτός που μέχρι χθες κάπνιζε δίπλα στα παιδιά του. Φυσικά δεν μιλάω για τον κακόμοιρο που δεν μπορεί να σηκωθεί από το γραφείο και χτυπάει δυο αναπνοές στα γρήγορα αλλά για τον μάγκα που το δημιουργεί ομίχλη εσωτερικού χώρου και γουστάρει και από πάνω.

Μην είσαι φαιδρός. Η σύγκριση αφορά ηλεκτρονικό τσιγάρο , και τσιγάρο. Όχι ηλεκτρονικό τσιγάρο και κορν φλέηκς, ούτε ηλεκτρονικό τσιγάρο και χλωρίνη. Ούτε λέει κανείς ότι είναι το ίδιο με το να μην καπνίζεις καθόλου.

 

Αν θες να εισπνέεις χλωρίνη ή βενζίνη ή οινόπνευμα, είσαι off topic. Βρες μια αντίστοιχη έρευνα.

 

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα εκατομμύριο φορές λιγότερο επιβλαβές από το κανονικό, και προσδίδει στον ατμιστή τη νικοτίνη που χρειάζεται (σε ρυθμιζόμενη δόση που μειώνεται όσο περνάει ο καιρός), ώστε να μην έχει στερητικά σύνδρομα όταν αφήσει το κανονικό τσιγάρο, (τόσο από τη νικοτίνη, όσο και από τα άλλα τοξικά χημικά του κλασσικού τσιγάρου όπως η αμμωνία, το αρσενικό κλπ.).

 

 

Ο ατμός δεν νομίζω ότι δημιουργεί ομίχλη.

Επίσης, μεγάλος αριθμός ατμιστών δεν χρησιμοποιεί υγρά με αρώματα.

 

Για την νικοτίνη δεν ξέρω αν εκλύεται στην ατμόσφαιρα και πόση.

 

Αν ενοχλεί οπτικά, αυτό είναι ψυχικό νόσημα και δεν αφορά το παρόν topic.

 

Η λογική σου για τις δεκαετίες ερευνών επεκτείνεται και στη σύνδεση χρήσης κινητών - wifi με καρκίνο και άλλες ασθένειες,

τη σύνδεση του τσιγάρου με καρκίνο και άλλες ασθένειες, το αλκοόλ κλπ. ;

 

Γιατί βάσει αυτών , πρέπει να καταργηθούν όλα τα παραπάνω.

 

 

Exω καρκινο φιλε μου, δεν συζητησα ακριβως με τον γιατρο τι με ενοχλει, απλα μου ειπε οτι αυτα τα σκευασματα δεν εχουν καμια ιατρικη εγκριση, ειναι γεματα χημικα αγνωστης προελευσης και μου ειπε να τα αποφευγω.

 

Προφανως οι αναγκες μερικων για χαρμανι, ξεπερνουν το δικαιωμα στην υγεια καποιον αλλων. Σε λιγα χρονια το ΧΑΠ (Χρονια Αποφρακτική πνευμονοπαθεια) θα ειναι η 2η αιτια θανατου στην Ελλαδα, και το τσιγαρο ηλεκτρονικο και μη δεν ελεγχεται σχεδον σε κανεναν κλειστο χωρο. Προσωπικα στο περιβαλλον εργασιας (Αμερικανικων προδιαγραφων και αντιληψεων) απογορευεται δια ροπαλου και το ενα και το αλλο.

Προφανώς και δεν είναι ιατρικές συσκευές για να έχουν ιατρική έγκριση.

Προφανώς ο γιατρός σας επειδή δεν έχει ασχοληθεί σας λέει κάτι για να σας προφυλάξει, γιατί είστε ειδική περίπτωση.

Όπως οι περισσότεροι γυναικολόγοι - μαιευτήρες λένε στις εγκύους να διώχνουν τα κατοικίδια από το σπίτι, κάτι που είναι εξόφθαλμα ανόητο..

 

Τα συστατικά των υγρών αναγράφονται ξεκάθαρα πάνω στη συσκευασία.

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο υπάρχει περίπου μια πενταετία , οπότε ήδη βρίσκεται στη δεύτερη φάση εξέλιξης.

Η καπνοβιομηχανία έχει σπρώξει χοντρά λεφτά για να το πολεμήσει, και ξέρετε τι έχει καταφέρει μέχρι τώρα;

Να βγάλει μια έρευνα που λέει ότι σε κάποιες εξωπραγματικές τάσεις στην αντίσταση άτμισης, βγάζει μετρήσιμη ποσότητα φορμαλδεΰδης.

Δηλαδή τρίχες.

 

Το ΧΑΠ έχει να κάνει κυρίως με την παχυσαρκία και την καθιστική ζωή by the way.

 

Προς θεού, δεν λέω ότι πρέπει να επιτρέπεται παντού και πάντα.

Όμως είναι πολύ πιο επικίνδυνο ένα ακαθάριστο κλιματιστικό από το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

 

Απο τον Παγκοσμιο οργανισμο υγειας:

 

http://www.who.int/tobacco/communications/statements/eletronic_cigarettes/en/

http://www.who.int/nmh/events/2014/backgrounder-e-cigarettes/en/

http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop6/FCTC_COP6_10-en.pdf

 

Και στα Ελληνικα:

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ygeia/poy-telos-to-hlektroniko-tsigaro-se-kleistous-xwroys.2992098.html

 

 

Σοβαρα τωρα, οσοι λετε οτι δεν ενοχλει, οτι δεν πειραζει, οτι ειναι αθωο κτλ, εαν στο παιδι σας οταν ηταν καποιων μηνων σε ηλικια, ερχοντουσαν σπιτι σας να το δουν 2-3 φιλοι και ατμιζαν μπροστα του, σε κλειστο χωρο με κλειστα παραθυρα, ενα 2ωρο σερι θα εισασταν ανετοι? ή οταν αφορα δικο σας ατομο, ισως και να μην ειναι τοσο αθωο, ισως να μην κανει να το εισπνευσει το παιδι?

 

Βεβαια εδω οι Αιλυνες θα επιμεινουν, δικαιωμα τους να κανουν οτι θελουν, στα παπακια τους εαν ενοχλουν. Και ποιος ειναι αυτος ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας τελος παντων.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ ΕΞΥΠΝΑΚΙΑ 

 

Αυτό που λέει ο Π.Ο.Υ. ( ο οποίος έχει αποδειχθεί ότι χρηματοδοτήθηκε αδρά στο παρελθόν από την καπνοβιομηχανία ώστε να μην προτείνει την πλήρη απαγόρευση του κανονικού τσιγάρου, όπως επίσης και από φαρμακοβιομηχανίες για υπερβολές σε κινδύνους επιδημιών κλπ.) , 

βασικά είναι τα εξής :

 

1. Να απαγορευτεί η διαφήμιση η οποία λέει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάνει καλό στην υγεία.(!!!!)

2. Να μην πωλείται σε ανηλίκους και να μην πωλείται με vendors σε δημόσιους χώρους (ώστε να ελέγχεται ότι δεν πωλείται σε ανηλίκους).

3. Να μη χρησιμοποιείτει από εγκύους (!!!) , και να μην χρησιμοποιείται σε δημόσιους χώρους λόγω έλλειψης δεδομένων.

 

Ο βασικός λόγος που προτείνει αυτούς τους περιορισμούς, είναι ΓΙΑΤΙ ΟΣΟΙ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΣΕ ΑΡΚΕΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΣΤΙΑΖΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ.

 

ΑΙΛΥΝΑ :mad:

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο εμπόριο είναι και αυτό, με πελάτες που το συντηρούν...

 

Προτιμότερο από το εμπόριο καρκίνου.

 

kfyros χαρά στην υπομονή σου & +1000 για το rely σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για το συγκεκριμένο άρθρο,
το άρθρο του gizmodo ξεκινάει έτσι (πραγματικά δεν ήξερα ότι το συγκεκριμένο site είναι τόσο trashy πλέον) :
"The Department of Transportation has finally (really this time, you guys!) had it with those motherfucking e-cigarettes on America’s motherfucking planes."

Καταλαβαίνετε λοιπόν το πόσο σοβαρό είναι, αφού συνεχίζει τις ειρωνείες και τα βρισίδια και στο υπόλοιπο κείμενο.

Το μέτρο είναι προληπτικό όπως ανακοίνωσε το NTSB, αφού λέει σε έρευνες βρέθηκε ότι ΜΠΟΡΕΙ ο ατμός να περιέχει κάποια επιβλαβή χημικά στοιχεία (παραθέτω το κείμενο):

“Electronic cigarettes cause concern because studies have shown that e-cigarette aerosol can contain a number of harmful chemicals,”


Και λέει παρακάτω :

“While further study is needed to fully understand the risks, the Department believes that a precautionary approach is best.”

Από το κείμενο της ανακοίνωσης που είναι τελείως θολό, βλέπω ένα τεράστιο όγκο δικογράφων να μαζεύεται από συλλογικές αγωγές για αποζημιώσεις εναντίον αυτής της αρχής..

Συμφωνώ γενικά ότι σε τόσο κλειστούς χώρους ακόμα και οι υδρατμοί μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα αν πάρα πολλοί επιβάτες έχουν τα μπουριά στο στόμα.
Αλλά το ότι δεν έχουμε σοβαρά στοιχεία και γενικά το απαγορεύουμε είναι πολύ καλό για τα δικηγορικά γραφεία που δουλεύουν με τέτοιες υποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kfyros χαρά στην υπομονή σου & +1000 για το rely σου.

Αδερφέ να φανταστείς ότι δεν έχω καπνίσει ποτέ μου.

Τη μαλ.... δεν την αντέχω όμως.

 

Αντί να παρακαλάμε να φύγει το κωλοτσίγαρο από τη μέση , και ας αντικατασταθεί με το άτμισμα, κράζουμε χωρίς νόημα.

 

Προτιμώ σε πρώτη φάση να μη βρωμάω σκατοτσιγαρίλα , αλλά να μυρίζω φραγκοστάφυλο όταν πάω για καφέ.

 

Κοινή λογική !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω καρκινο φιλε μου, δεν συζητησα ακριβως με τον γιατρο τι με ενοχλει, απλα μου ειπε οτι αυτα τα σκευασματα δεν εχουν καμια ιατρικη εγκριση, ειναι γεματα χημικα αγνωστης προελευσης και μου ειπε να τα αποφευγω.

 

Προφανως οι αναγκες μερικων για χαρμανι, ξεπερνουν το δικαιωμα στην υγεια καποιον αλλων. Σε λιγα χρονια το ΧΑΠ (Χρονια Αποφρακτική πνευμονοπαθεια) θα ειναι η 2η αιτια θανατου στην Ελλαδα, και το τσιγαρο ηλεκτρονικο και μη δεν ελεγχεται σχεδον σε κανεναν κλειστο χωρο. Προσωπικα στο περιβαλλον εργασιας (Αμερικανικων προδιαγραφων και αντιληψεων) απογορευεται δια ροπαλου και το ενα και το αλλο.

 

χαλαρωσε λιγο , και μυρισε λιγα πραγματα απ αυτα που λεμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εμένα με πείσατε πάντως.Μαχαίρι το ΗΤ μετά τα φρικιαστικά που διάβασα εδω περα.Ιδίως αυτό που η νικοτίνη κατακάθεται στα ρουχα και προκαλεί αιφνίδιο θάνατο στα βρέφη ,ή το χειρότερο όλων:το ΗΤ είναι μια εμπορική δραστηριότητα,πραγματικά μου προκάλεσαν οργή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν 2016 μπορείς να κόψεις το τσιγαρο.εχει βγει θεραπια με χαπια.το πολυ σε 4 βδομάδες το εχεις ξεχαση..2 ξαδέρφια μου το έκοψαν φετος.και εγω πρώην καπνιστης.το λοιπόν πλέον υπάρχει ο τρόπος να το κόψεις...αρα σου μένουν 2 επιλογές,η απλα καπνιζης,την τσιγαρια επισημα.η το κόβεις. οτι δήποτε αλλο,Σαν κωστας δεν το δεχομαι.Και για μερικούς μορφωμένους εδω μεσα..οταν δεν ξερεις αυτο που βάζεις στο στωμα σου..τι επίπτωσης εχει..στην υγεια σου!καλύτερα να μην το κάνεις...γιαυτους που υποστηρίζουν το λιβανιστήρι!!ολλα αυτα τα ελαία που εχει μεσα...ειναι βρώσιμα!τα οπια και η ίδιοι λένε ...οτι δεν ξέρουμε ακριβώς τι επίπτωσης που θα εχει ενας που θα κανει χρονια χρηση..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν 2016 μπορείς να κόψεις το τσιγαρο.εχει βγει θεραπια με χαπια.το πολυ σε 4 βδομάδες το εχεις ξεχαση..2 ξαδέρφια μου το έκοψαν φετος.και εγω πρώην καπνιστης.το λοιπόν πλέον υπάρχει ο τρόπος να το κόψεις...αρα σου μένουν 2 επιλογές,η απλα καπνιζης,την τσιγαρια επισημα.η το κόβεις. οτι δήποτε αλλο,Σαν κωστας δεν το δεχομαι.Και για μερικούς μορφωμένους εδω μεσα..οταν δεν ξερεις αυτο που βάζεις στο στωμα σου..τι επίπτωσης εχει..στην υγεια σου!καλύτερα να μην το κάνεις...γιαυτους που υποστηρίζουν το λιβανιστήρι!!ολλα αυτα τα ελαία που εχει μεσα...ειναι βρώσιμα!τα οπια και η ίδιοι λένε ...οτι δεν ξέρουμε ακριβώς τι επίπτωσης που θα εχει ενας που θα κανει χρονια χρηση..!!

 

 

παιδιά εμένα με πείσατε πάντως.Μαχαίρι το ΗΤ μετά τα φρικιαστικά που διάβασα εδω περα.Ιδίως αυτό που η νικοτίνη κατακάθεται στα ρουχα και προκαλεί αιφνίδιο θάνατο στα βρέφη ,ή το χειρότερο όλων:το ΗΤ είναι μια εμπορική δραστηριότητα,πραγματικά μου προκάλεσαν οργή.

 

 

Στο χωριό μου λέμε "Άλλος πίνει κι άλλος μεθάει".

 

Η φάση μου φέρνει προς Ιερά Εξέταση πάντως.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν 2016 μπορείς να κόψεις το τσιγαρο.εχει βγει θεραπια με χαπια.το πολυ σε 4 βδομάδες το εχεις ξεχαση..2 ξαδέρφια μου το έκοψαν φετος.και εγω πρώην καπνιστης.το λοιπόν πλέον υπάρχει ο τρόπος να το κόψεις...αρα σου μένουν 2 επιλογές,η απλα καπνιζης,την τσιγαρια επισημα.η το κόβεις. οτι δήποτε αλλο,Σαν κωστας δεν το δεχομαι.Και για μερικούς μορφωμένους εδω μεσα..οταν δεν ξερεις αυτο που βάζεις στο στωμα σου..τι επίπτωσης εχει..στην υγεια σου!καλύτερα να μην το κάνεις...γιαυτους που υποστηρίζουν το λιβανιστήρι!!ολλα αυτα τα ελαία που εχει μεσα...ειναι βρώσιμα!τα οπια και η ίδιοι λένε ...οτι δεν ξέρουμε ακριβώς τι επίπτωσης που θα εχει ενας που θα κανει χρονια χρηση..!!

Επίσης υπάρχουν τρόποι εκμάθησης για συνταγμένες- ορθογραφημένες προτάσεις,ώστε να βγάζουν κάποιο νόημα στους αναγνώστες,αλλά εσυ τον χαβά σου.Εγώ σαν Σάββας δεν το δέχομαι αυτό.Με τίποτα σε λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...