Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είδα οτι το 4άρι , μετά απο τόσα χρόνια θα υποστηρίζει video hardware acceleration στον browser , νωρίς-νωρίς 😂 , πάντως πέσαν οι τιμές και (αρκετά σιγά) πέφτουν στα μτχ οπότε θα τσιμπήσω ένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κοιτάζοντας να πάρω ένα  δεύτερο pi, αποφάσισα οτι οι τιμές του 4 δεν αξίζουν και επειδή δεν θέλω χρήση του GPIO πήγα σε λύση με thin client. 4 ram, 8 SSD, dual screen (HDMI-DP) gigabit, διπλή περίπου ταχύτητα απο το 3Β+ και 34 ευρώ. Είναι και χ86 και βάζω όποιο linux θέλω. Αυτά. Και έρχεται μ και με case, μέγεθος μικρού βιβλίου, και με τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, CoffeeDrink10 said:

Κοιτάζοντας να πάρω ένα  δεύτερο pi, αποφάσισα οτι οι τιμές του 4 δεν αξίζουν και επειδή δεν θέλω χρήση του GPIO πήγα σε λύση με thin client. 4 ram, 8 SSD, dual screen (HDMI-DP) gigabit, διπλή περίπου ταχύτητα απο το 3Β+ και 34 ευρώ. Είναι και χ86 και βάζω όποιο linux θέλω. Αυτά. Και έρχεται μ και με case, μέγεθος μικρού βιβλίου, και με τροφοδοτικό.

Καποιο λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 17/12/2023 at 10:31, Rattlehead said:

Καλημέρα.υπαρχει thread με προγράμματα μια;;ευχαριστω

Αν ψαχνεις για προγράμματα raspbian (default) μπορείς να δεις στo forum του linux. Γενικά raspbian=debian, οτι υπάρχει για debian υπάρχει και για σένα

Τί ψαχνεις να βρείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια θήκη 2.5" σκληρού δίσκου και να τρέξει από εκεί το όποιο λειτουργικό;

Πήρα ένα raspberry pi 5 και έχω έναν ssd όπου θα ήθελα να χρησιμοποιήσω για το λειτουργικό. Με ένα docking station που έχω πάντως λειτουργεί κανονικά αλλά προφανώς δεν βολεύει.

Κάτι τέτοιο δηλαδή, χωρίς εξωτερικό τροφοδοτικό.

https://www.skroutz.gr/s/24482961/Ugreen-THiki-gia-Skliro-Disko-2-5-SATA-III-me-syndesi-USB3-0-30848.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Grim Ripper said:

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια θήκη 2.5" σκληρού δίσκου και να τρέξει από εκεί το όποιο λειτουργικό;

Πήρα ένα raspberry pi 5 και έχω έναν ssd όπου θα ήθελα να χρησιμοποιήσω για το λειτουργικό. Με ένα docking station που έχω πάντως λειτουργεί κανονικά αλλά προφανώς δεν βολεύει.

Κάτι τέτοιο δηλαδή, χωρίς εξωτερικό τροφοδοτικό.

https://www.skroutz.gr/s/24482961/Ugreen-THiki-gia-Skliro-Disko-2-5-SATA-III-me-syndesi-USB3-0-30848.html

οι πιθανοτητες να παιζει ειναι μεγαλες αλλα παντα υπαρχει ποσοστο να μην φτανει η τροφοδοσια.. εγω παντως που το χω για ψιλοβλακιες ειναι οκ.. στο Pi 4 οταν το ζοριζα ομως καμια φορα εσβηνε :)

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sndev είπε

οι πιθανοτητες να παιζει ειναι μεγαλες αλλα παντα υπαρχει ποσοστο να μην φτανει η τροφοδοσια.. εγω παντως που το χω για ψιλοβλακιες ειναι οκ.. το Pi 4 οταν το ζοριζα ομως καμια φορα εσβηνε :)

Για media server / samba share το θέλω, θα τρέχει και jellyfin σαν server για το kodi (επειδή έχω το kodi και σε άλλες συσκευές οπότε να γίνεται sync το status σε ότι βλέπω).

Μέσω CasaOS έβαλα το jellyfin, ίσως κάποια στιγμή να ασχοληθώ και με το Syncthing για backup φωτογραφιών/βίντεο από τα κινητά.

Υπάρχει ήδη 3TB δίσκος (με δική του τροφοδοσία) πάνω στο υπάρχον pi3 αλλά εκεί το έχω πιο απλό το σύστημα.

Μήπως για αρχή να το τρέξω απλά με μια SD κάρτα και λίγο αργότερα να τσιμπίσω κάποιο nvme καπέλο να το κουμπώσω έτσι ώστε να τελειώνω; Αυτή ήταν η αρχική ιδέα είναι η αλήθεια αλλά σκέφτηκα εφόσον έχω το δίσκο και κάθεται ας τον χρησιμοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Grim Ripper said:

Για media server / samba share το θέλω, θα τρέχει και jellyfin σαν server για το kodi (επειδή έχω το kodi και σε άλλες συσκευές οπότε να γίνεται sync το status σε ότι βλέπω).

Μέσω CasaOS έβαλα το jellyfin, ίσως κάποια στιγμή να ασχοληθώ και με το Syncthing για backup φωτογραφιών/βίντεο από τα κινητά.

Υπάρχει ήδη 3TB δίσκος (με δική του τροφοδοσία) πάνω στο υπάρχον pi3 αλλά εκεί το έχω πιο απλό το σύστημα.

Μήπως για αρχή να το τρέξω απλά με μια SD κάρτα και λίγο αργότερα να τσιμπίσω κάποιο nvme καπέλο να το κουμπώσω έτσι ώστε να τελειώνω; Αυτή ήταν η αρχική ιδέα είναι η αλήθεια αλλά σκέφτηκα εφόσον έχω το δίσκο και κάθεται ας τον χρησιμοποιήσω.

Απο το 3 στο 5 θα δεις χαοτικη διαφορά! Εμενα με plex έσβηνε.. δε την παλεύε το 4αρι δλδ αυτο τη παλεύε, ο σκληρος χωρις εξωτερικη τροφοδοσία κουνουσε το μαντήλι. Παιζει ρολο αν εχεις κ τον οριτζιναλ φορτιστή του 5. Ο καινούριος είναι πιο δυνατός κ πιθανον να  ειναι οκ. Τις sd δε τις υπολογιζω με εχουν καψει πολλες φορες κ καθομουν να τα στεισω ξανα ολα

Απο την αλλη 10 ε ειναι η θηκη.. αν δε παιξει σωστα οκ θα σου μεινει για κατι αλλο αλλα αν παιξει δε θα πάρεις nvme κ hat που θα νε κανα 60αρι το πακετο.

Εγω θα παιρνα την θηκη αρχικα ειναι μικρο κοστολογικα το ρισκο

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sndev είπε

Απο το 3 στο 5 θα δεις χαοτικη διαφορά! Εμενα με plex έσβηνε.. δε την παλεύε το 4αρι δλδ αυτο τη παλεύε, ο σκληρος χωρις εξωτερικη τροφοδοσία κουνουσε το μαντήλι. Παιζει ρολο αν εχεις κ τον οριτζιναλ φορτιστή του 5. Ο καινούριος είναι πιο δυνατός κ πιθανον να  ειναι οκ. Τις sd δε τις υπολογιζω με εχουν καψει πολλες φορες κ καθομουν να τα στεισω ξανα ολα

Απο την αλλη 10 ε ειναι η θηκη.. αν δε παιξει σωστα οκ θα σου μεινει για κατι αλλο αλλα αν παιξει δε θα πάρεις nvme κ hat που θα νε κανα 60αρι το πακετο.

Εγω θα παιρνα την θηκη αρχικα ειναι μικρο κοστολογικα το ρισκο

 

 

Ναι το επίσημο τροφοδοτικό έχω πάρει όπως και ένα μικρό fan που κουμπώνει επάνω στη θύρα που έχει (όχι στις gpio).

Καλά ναι, χαμένη δεν θα πάει η θήκη.

Δυστυχώς το ξέρω για τις sd, συνήθως μία φορά το χρόνο θα πρέπει να κάνω restore κάποιο backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο πρόσφατο raspbian έχει τα θέματα του στο 5αρι;

Δεν μου διάβαζε τον εξωτερικό δίσκο, δεν μου δουλεύει το ασύρματο ποντίκι (το δούλευα μέσω VNC τόσες μέρες),δεν ξεκινά το kodi αυτόματα με crontab σε κάθε boot (ούτε με autostart από config στο lxde), δεν δουλεύει ο cec-adapter και δεν ξέρω γιατί.

Μάλλον re-install/format θα κάνω για να ξεκινήσω πάλι από την αρχή.

Εχω βέβαια την υποψία ότι κάποια θέματα ίσως είναι από το CasaOS που έβαλα (για να τρέχω jellyfin / syncthing).

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα σωστό iso/image με game emulator +roms που να παίζουν σωστά όλα τα παιχνίδια? 

Έχω δοκιμάσει διάφορα img αλλά πολλά από τα παιχνίδια δεν παίζουν

Αν κάποιος έχει κάτι δοκιμασμένο που δουλεύουν όλα ρολόι ας στείλει πληροφορίες

Rpi 3b+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...