Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, ekriksi said:

εγινε φιλε ευχαριστω πολυ, θα ανοιξω ενα θεμα μηπως γνωριζει καποιος κατι παραπανω

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις κάποιο πακέτο για τέτοια χρήση, όπως το https://www.openmediavault.org/ , https://www.truenas.com/ , https://nextcloud.com/

Μην έχεις όμως πολλές προσδοκίες για την ταχύτητα σύνδεσης ή την αξιοπιστία του. Ένα σύγχρονο NAS έχει RAID, SATA, Security hardening και πολλά άλλα καλούδια. Ένας διαμοιρασμός αρχείων από δίσκο USB σε δίκτυο από ένα raspberry γίνεται, αλλά δεν το θεωρώ μια αξιόπιστη λύση για κρίσιμα αρχεία και διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά.

Έστησα το pi-hole σε ένα raspberry pi zero w που έχω.

Η ερώτηση είναι η εξής. Στο router (fritzbox 7590) έχω επιλέξει το pi hole να παίρνει στατική IP, μέχρι εδώ όλα οκ. Όμως στις ρυθμίσεις του router για DNSv6 δε ξέρω τι να βάλω και δε με αφήνει να το αφήσω κενό. DNSv4 έχω βάλει την default gateway του pi hole.

Καμια ιδέα; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, divnt είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Έστησα το pi-hole σε ένα raspberry pi zero w που έχω.

Η ερώτηση είναι η εξής. Στο router (fritzbox 7590) έχω επιλέξει το pi hole να παίρνει στατική IP, μέχρι εδώ όλα οκ. Όμως στις ρυθμίσεις του router για DNSv6 δε ξέρω τι να βάλω και δε με αφήνει να το αφήσω κενό. DNSv4 έχω βάλει την default gateway του pi hole.

Καμια ιδέα; Ευχαριστώ.

Κλείσε το ipv6. Αλλιώς θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το Unique Local Address(ULA) στο router σου, αν το υποστηρίζει και να βαλεις αυτη τη ipv6 local address. Αν δεν το κάνεις θα πρέπει να βάζεις τη  link local του router σου που όμως θα αλλάζει πολύ συχνά και ίσως αρκετές φορές μέσα στη μέρα.

Έχω την εντύπωση ότι τα fritz υποστηρίζουν τη λειτουργία.

Επεξ/σία από alxnt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2016 στις 3:40 ΜΜ, sundance_kid είπε

Fellow Raspberry Pi 1 Model B+ user here!(x2)

 

1ο setup:

OS - Raspbian

daemons - apache, mysql, ssl, sshd, smb, nmb, transmission-daemon

Web apps - owncloud, glype proxy

gb whatsapp apk

2ο setup:

OpenELEC φυσικά ώς mediα center το οποίο streamάρει ταινίες απο το SAMBA του παραπάνω.

 

Παλαιότερα, το χρησιμοποίησα ώς miniPBX με το RasPBX και η απόδοσή του για 5-6 εσωτερικά σε ένα trunk είναι επιβεβαιωμένα άριστη.

 

Πρίν 5-6 μήνες, δοκίμασα να του βάλω Gentoo αλλά το χάλασα, διότi αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω τον kernel του Raspbian στο τέλος, αφού ο kernel που έκανε compile επι 9 ολόκληρες ώρες τελικά δε δούλευε! Οπότε don't try it, εκτός αν χρησιμοποιήσετε precompiled binaries.

Νομίζω ότι μπορεί να έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με τον slim node. Φαίνεται να λειτουργεί καλά όταν τραβιέται προς τα κάτω από το κύκλωμα, αλλά εισέρχεται σε έναν ατελείωτο βρόχο μεταξύ της χρονικής διακοπής και της ακίδας όταν το κύκλωμα είναι ανοιχτό και τραβιέται προς τα πάνω.

Τι τιμή αντίστασης χρησιμοποιείτε για να τραβάτε προς τα πάνω και είχατε το πρόβλημα και στις δύο ακμές ανόδου/πτώσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dosten είπε

Νομίζω ότι μπορεί να έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με τον slim node. Φαίνεται να λειτουργεί καλά όταν τραβιέται προς τα κάτω από το κύκλωμα, αλλά εισέρχεται σε έναν ατελείωτο βρόχο μεταξύ της χρονικής διακοπής και της ακίδας όταν το κύκλωμα είναι ανοιχτό και τραβιέται προς τα πάνω.

Τι τιμή αντίστασης χρησιμοποιείτε για να τραβάτε προς τα πάνω και είχατε το πρόβλημα και στις δύο ακμές ανόδου/πτώσης;

δεν θα απαντησει . εχει να μπει απο 9 Οκτωβρίου 2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα σ όλους. Είμαι νέο στο raspberry και στην python. Έχω φτιάξει στα windows ένα πρόγραμμα με python (relay.py) που ανοίγει και κλείνει δυο relay. Θα ήθελα σ ένα raspberry με λειτουργικό OS Lite και με την βοήθεια του putty (αν γίνεται) ή κάποιου άλλου προγράμματος, να μεταφέρω το πρόγραμμα και να το ορίσω να τρέχει στο boot του raspberry. Υπάρχει κάποιος οδηγός για το τι πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ 
Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα,

αγορασα το Raspberry Pi 4B με 4GB για TPG (PGenerator) υπάρχει καποιος εδω που εχει ασχοληθεί;

για ψύξη τα απλα aluminum heatsinks ειναι αρκετά;

δεν γνωρίζω αν ως PGenerator θα ζορίζετε και θα θέλει και καποιο fan...ελπιζω οχι.

για θήκη εχετε να προτείνετε καποια συγκεκριμένα;

βρηκα τις παρακάτω αλλα δεν γνωρίζω αν η Geekworm θα εχει επαρκεί ή καλύτερη ψύξη απο την GeeekPi.. 

Geekworm Raspberry Pi 4 Aluminium Case 

GeeekPi Raspberry Pi 4 Case for Raspberry Pi 4 with PWM Fan 40 x 40 x 10 mm and 4 Pieces Raspberry Pi 4 Heatsink for Raspberry Pi 4 Model B

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
3 ώρες πριν, GnsP είπε

Χαμηλών προσδοκιών upgrade δεδομένου πως πέρασαν 4 χρόνια. Το μοναδικό plus, είναι το PoE κατ'εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αρχίζει να χάνει, αν δεν τα έχει χάσει ήδη, τα πλεονεκτήματα που είχε.
Και θεωρώ πως ο ανταγωνισμός με την οικονομική κατηγορία των mini PCs θα φέρει το Project σε ακόμα πιο δύσκολη θέση παρότι η κοινότητα παραμένει ακμάζουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα το pi-hole στο raspberry pi 4 κοβει τις διαφημίσεις απο youtube σε ολο το δίκτυο μας ή δεν λειτουργει;

παλια που το ειχα δοκιμάσει δεν λειτουργούσε και ανανέωνα συνέχεια την λίστα μπας και.. προσωπικά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει αποτελεσματικά οπως το ublock origin (το οποιο βεβαια ειναι μονο για browser σε pc και οχι για το youtube app σε tv που ειναι και το σημαντικό), αλλα λέω μηπως άλλαξε κάτι.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

τελικα το pi-hole στο raspberry pi 4 κοβει τις διαφημίσεις απο youtube σε ολο το δίκτυο μας ή δεν λειτουργει;

παλια που το ειχα δοκιμάσει δεν λειτουργούσε και ανανέωνα συνέχεια την λίστα μπας και.. προσωπικά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει αποτελεσματικά οπως το ublock origin (το οποιο βεβαια ειναι μονο για browser σε pc και οχι για το youtube app σε tv που ειναι και το σημαντικό), αλλα λέω μηπως άλλαξε κάτι.

Δε λειτουργούν λύσεις σε επίπεδο dns με το youtube είναι πολύ στικο-πού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου κάνει μια χάρη πριν αγοράσω το raspberry pi 4?

Μπορείς να τρέξεις docker σε αυτό? Αν ναι μπορεί κάποιος να του πω να δοκιμάσει αν τρέχει ένα image από ένα εργαλείο low code tool σε docker πάνω στο raspberry pi?

Επεξ/σία από theoklis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...