Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δες αν βολεύει κανένα από τα command που λέει εδώ για να σβήνεις το hdmi

https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=170867

έχει κάνει και script ένας μάστορας εδώ

https://gist.github.com/AGWA/9874925

Στις 21/2/2023 στις 10:38 ΜΜ, tegonikos είπε

Kαλησπερίζω την ομάδα. Αντιμετωπίζω ένα περίεργο θεματάκι με το pi 400 που έχω στήσει με retropie. To έχω πάνω σε ένα HDMI switch μαζί με ένα nintendo switch και ένα PS3. Το HDMI switch είναι αυτόματο και όταν βλέπει στην είσοδο του μια πηγή τότε ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι του και δίνει έξοδο στο μόνιτορ. Ολα καλά μέχρι εδώ. 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και όταν κάνω shut down το pi 400 το λαμπάκι στο switch μένει ανοιχτό σαν να δέχεται ακόμη ρεύμα από την HDMI port του pi 400. Φυσικά αν ανοίξω άλλη συσκευή δεν γυρίζει σε αυτή αυτόματα διότι θεωρεί οτι είναι κλειδωμένο στο pi 400. 

Οσες ώρες και αν αφήσω κλειστό το pi 400 το switch παραμένει ανοιχτό σαν να δέχεται σήμα. Φυσικά το μόνιτορ είναι κλειστό ευτυχώς αφού στην ουσία δεν υπάρχει κανένα σήμα να δείξει.

Σήμερα αγόρασα και δεύτερο switch γιατί πίστευα οτι κάτι τρέχει με το παλιό, η ίδια ακριβώς συμπεριφορά.

Πάει πουθενά το μυαλό σας?

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ωρα του "are you fking kidding me?!?!".

Ενας φιλος μου μου ζητησε να του κανω dual boot με le και retropie στο rpi3b+ του. Το noobs (επισημο εργαλειο του rpi foundation) ειναι πεθαμενο απο περυσι και το berryboot να εχει να δει ενημερωση απο προπερσι. Παρολα αυτα, ειπα να το δοκιμασω (το berryboot).
Και βλεπω οτι ολα τα διαθεσιμα images εινια απο το 2019-20! Βρηκα εναν αλλο σερβερ με πιο προσφατα images, αυτον εδω, αλλα δεν βλεπω οδηγιες για το πως να τον προσθεσω εκει. Βαζοντας στην καρτελα repository το url του τυπου δεν βρισκει τιποτα...
https://berryboot.alexgoldcheidt.com/images/

Μετα ανακαλυψα το pinn, που ειναι υποτιθεται η συνεχεια του noobs και το εβαλα και αυτο. Για δοκιμη, του εβαλα να εγκαταστησει το libreelec. Το εγκατεστησε κανονικα, αν και ηταν το le 10 τελικα. Αλλα μετα που του ζητησα να βαλει και το retropie, εβγαλε confirmation για να σβησει το le!
https://github.com/procount/pinn

Κατι σοβαρο για dual boot δεν υπαρχει? Το ξερω οτι το retropie εχει και kodi μεσα, οπως και το kodi που εχει βιβλιοθηκες για emulators μεσα απο αυτο, αλλα ο χρηστης θελει 2 διαφορετικα λειτουργικα.

(56)

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2023 στις 5:49 ΜΜ, losky89 είπε

Τελευταία πάντως βλέπω οτι βγαίνουν SBCs με Ryzen που κοστίζουν 200-300€ (τα διπλά δλδ από ένα Raspberry Pi) και τρέχουν x86 εφαρμογές natively οπότε παρόλο που δεν έχουμε μπόλικη γεύση Raspberry , έχουμε πολύ μεγαλύτερη ποικιλία προς το παρόν και αυτό ίσως pushάρει επιτέλους την Raspberry Pi foundation να βγάλει ένα πλήρες Pi 5 χωρίς να περιμένουμε το 6 να καλύψει τα κενά του 5 κοκ

μπορεις να παραθεσεις 2-3 συνδέσμους με διαφορετικές επιλογές από αυτά π κάνουν 200 ευρώ σε παρακαλώ;

ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasosv1 είπε

μπορεις να παραθεσεις 2-3 συνδέσμους με διαφορετικές επιλογές από αυτά π κάνουν 200 ευρώ σε παρακαλώ;

ευχαριστώ πολύ!

https://www.hardkernel.com/shop/odroid-h3-plus/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα έχω την εξής απορία καθώς δεν γνωρίζω, τώρα ψάχνομαι με το pi. Λοιπόν θέλω να στήσω έναν σερβερ στο γραφείο και να βλέπω τον σκληρό δίσκο στο σπίτι καθώς και το ίδιο σε 3-4 ακόμα pc (διαφορετικά σπίτια). Αυτό γίνεται εύκολα με το pi? τι μοντέλο θα ήταν ιδανικό για αυτή την δουλειά? Η δουλειά θα είναι για αρχεία docx, acces και τέτοια, όχι βίντεο κτλ

Επεξ/σία από ekriksi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγησε λιγο καλυτερα αυτο που θες να κανεις. Θα εχεις το σερβερ μονιμα ανοιχτο για να βλεπει τον σκληρο του το rpi? Θα τον βγαλεις και θα τον βαλεις στο rpi? Θα μεταφερεις καθε μερα τα αρχεαια σου απο το σεβερ στο rpi και θα το εχεις μονιμα ανοιχτο?
Θες κατι σε προσωπικο cloud στο rpi, ωστε ο καθε χρηστης να εχει προσβαση σε δικα του αρχεια κλπ?

(24)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jim_p είπε

Εξηγησε λιγο καλυτερα αυτο που θες να κανεις. Θα εχεις το σερβερ μονιμα ανοιχτο για να βλεπει τον σκληρο του το rpi? Θα τον βγαλεις και θα τον βαλεις στο rpi? Θα μεταφερεις καθε μερα τα αρχεαια σου απο το σεβερ στο rpi και θα το εχεις μονιμα ανοιχτο?
Θες κατι σε προσωπικο cloud στο rpi, ωστε ο καθε χρηστης να εχει προσβαση σε δικα του αρχεια κλπ?

(24)

εχεις δικιο φιλε, λοιπον για το πω καλυτερα, αυτη την στιγμη υπαρχει στο γραφειο ενα pc, ας τοπουμε pc1.

Αυτος λειτουργει σαν server στο τοπικο δικτυο, εχουμε εναν σκληρο τον οποιο τον κανουμε share.

Για να δω εγω τα αρχεια μεσα στον σκληρο δισκο στο pc1, μπαινω με teamviewer στο δικο μου pc στο γραφειο και μεσα στο "υπολογιστη μου" βλεπω τον δισκο απο το pc1. εγω θελω κανω το ιδιο ακριβως απλα τον δισκο να το εχω στο pc του σπιτιου μου. 

Ο σερβερ που θελω να κανω θελω να ειναι μονιμα ανοιχτος. και να βελπουμε το δισκο εγω και οι συναδελφοι απο τα προσωπικα τους pc στο σπιτι. Για να δουλευουμε μαζι. Ουσιαστικα ετσι οπως το χουμε τωρα ανοιγουμε ολοι την ιδια acces πχ και δεν χανεται η δουλεια κανενος, απλα θελω να αποφυγω να μπαινω με teamviewer. 

111.png

Επεξ/σία από ekriksi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που ακριβως μπαινει το rpi στην συγκεκριμενη ιδεα για να διευκολυνει τα πραγματα? Δεν θα ηταν καλυτερο πχ να στησετε ενα vpn με το γραφειο, να συνδεεστε σε αυτο απο το σπιτι και να κανετε mount τον σκληρο στον σερβερ σαν network drive στα δικα σας λειτουργικα?
Ανοιξε καλυτερα ενα νεο θεμα για αυτο, μπας και καποιος αλλος εχει καμια καλυτερη ιδεα.

(23)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Και που ακριβως μπαινει το rpi στην συγκεκριμενη ιδεα για να διευκολυνει τα πραγματα? Δεν θα ηταν καλυτερο πχ να στησετε ενα vpn με το γραφειο, να συνδεεστε σε αυτο απο το σπιτι και να κανετε mount τον σκληρο στον σερβερ σαν network drive στα δικα σας λειτουργικα?
Ανοιξε καλυτερα ενα νεο θεμα για αυτο, μπας και καποιος αλλος εχει καμια καλυτερη ιδεα.

(23)

δεν γνωριζω φιλε μου γιαυτο ρωτησα αν μπορω να κανω με το pi κατι τετοιο. ειδα οτι μπορεις να κανεις nas και νομιζα οτι αυτο θα με βοηθουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα σε αυτο να αποθηκευονται τα αρχεια και να παρει τη θεση του σερβερ, αλλα ολα τα υπολοιπα να τα κανεις οπως τωρα? Γιατι αυτο σημαινει nas στην πραξη, network attached storage.

Αν οχι, ανοιξε ενα νεο θεμα στο φορουμ του networking καλυτερα.

(21)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jim_p είπε

Αρα σε αυτο να αποθηκευονται τα αρχεια και να παρει τη θεση του σερβερ, αλλα ολα τα υπολοιπα να τα κανεις οπως τωρα? Γιατι αυτο σημαινει nas στην πραξη, network attached storage.

Αν οχι, ανοιξε ενα νεο θεμα στο φορουμ του networking καλυτερα.

(21)

ναι φιλε αυτο ακριβος την θεση του σερβερ θελω να παρει αλλα ουσιαστικα να μην φαινεται μονο στο τοπικο δικτυο του γραφειου, ο NAS κανει αυτο? η ειναι μονο για τοπικο δικτυο? αυτο δεν εχω καταλαβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα παλι θα εχεις ενα network share στο τοπικο δικτυο που θα κανεις mount στο καθε pc του γραφειου και παλι θα συνδεεσαι στο καθε pc με teamviewer, απλα θα αλλαξει το "μερος" του share. 
Αρα πρεπει να ψαχτεις πως θα στησεις εναν απλο samba σερβερ στο rpi και μετα απλα κανεις mount αυτο το share σαν network drive οπως εκανες μεχρι τωρα.

Nas δεν ειναι μονο η samba αλλα γενικοτερα οτιδηποτε περιλαμβανει αποθηκευση μεσω καποιου δικτυακου πρωτοκολλου και προσβαση ειτε τοπικα (πχ samba, nfs ή... το αλλο της apple που δεν θυμαμαι πως το λενε), ειτε ιντερνετικα (πχ ftp, sftp, ftps, http, https, webdav, cloud κλπ).
Γιαυτο ελεγα μηπως θα βολευε καλυτερα να στησεις καποιο απο αυτα που δινουν προσβαση και μεσω ιντερνετ, ωστε να το κανεις παλι mount σαν σκληρο, με το σκεπτικο να μην αλλαξεις το workflow σου (και των συνεργατων) και να μπορεις να το δουλεψεις χωρις να κρεμεσαι απο το teamviewer. Και για αυτο προτεινα να ανοιξεις ενα θεμα στο κομματι του networking.

(17)

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jim_p είπε

Αρα παλι θα εχεις ενα network share στο τοπικο δικτυο που θα κανεις mount στο καθε pc του γραφειου και παλι θα συνδεεσαι στο καθε pc με teamviewer, απλα θα αλλαξει το "μερος" του share. 
Αρα πρεπει να ψαχτεις πως θα στησεις εναν απλο samba σερβερ στο rpi και μετα απλα κανεις mount αυτο το share σαν network drive οπως εκανες μεχρι τωρα.

Nas δεν ειναι μονο η samba αλλα γενικοτερα οτιδηποτε περιλαμβανει αποθηκευση μεσω καποιου δικτυακου πρωτοκολλου και προσβαση ειτε τοπικα (πχ samba, nfs ή... το αλλο της apple που δεν θυμαμαι πως το λενε), ειτε ιντερνετικα (πχ ftp, sftp, ftps, http, https, webdav, cloud κλπ).
Γιαυτο ελεγα μηπως θα βολευε καλυτερα να στησεις καποιο απο αυτα που δινουν προσβαση και μεσω ιντερνετ, ωστε να το κανεις παλι mount σαν σκληρο, με το σκεπτικο να μην αλλαξεις το workflow σου (και των συνεργατων) και να μπορεις να το δουλεψεις χωρις να κρεμεσαι απο το teamviewer. Και για αυτο προτεινα να ανοιξεις ενα θεμα στο κομματι του networking.

(17)

εγινε φιλε ευχαριστω πολυ, θα ανοιξω ενα θεμα μηπως γνωριζει καποιος κατι παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...