Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Να προσθέσω και την λύση του ZeroTier εάν έχεις θέμα με CGNAT στον πάροχο που είσαι ή γενικά πίσω από NAT, FW κλπ...

Άλλη λύση είναι να παίζεις με ipv6.

Zerotier και Tailscale λογικά είναι μια χαρά.

Προσωπικά έχω βάλει το zerotier και είναι κομπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/10/2022 στις 8:01 ΜΜ, atrias είπε

ναι γίνεται

θα στήσεις ένα VPN server στο Raspi και κάνεις port forward από το router στο Raspi

Με dynamic IP στο router βάζεις ένα no-ip για να μπορείς να ξέρεις που να συνδέεσαι (ή ρωτάς τους γονείς να σου δώσουν τι βλέπουν σε κάποιο what is my ip site)

και καλή τηλεθέαση :)

Ειμαι καινουριος και με χαρα να μαθω (σιγα σιγα). Υπαρχει καποιο How to για να τα κανω βημα βημα για να αποκτήσω και εμπειρία; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2022 στις 9:27 ΜΜ, newtech είπε

Ειμαι καινουριος και με χαρα να μαθω (σιγα σιγα). Υπαρχει καποιο How to για να τα κανω βημα βημα για να αποκτήσω και εμπειρία; Ευχαριστω

με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτά στο google και εκ πρώτης όψεως φαίνονται πλήρης οι οδηγοί αυτοί

https://restoreprivacy.com/vpn/raspberry-pi/

https://pimylifeup.com/raspberry-pi-vpn-server/

Απλά αν έχει κάποιος άποψη για το pivpn που χρησιμοποιούν και οι δύο οδηγοί να μας πει αν είναι αξιόπιστο. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Εγώ παραδοσιακά θα έστηνα ένα OpenVPN με πακέτα Linux και easy-rsa κλπ αλλά το pivpn μάλλον φαίνεται πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα πριν καιρό. Τώρα πλέον παίζω με Wireguard σε OpenWrt Router. Μια χαρά είναι για όποιον θέλει μα δημιουργήσει Plug & Play VPN, αρκεί να έχει συσκευή μόνο γι' αυτό. Μπορεί φυσικά να το συνδυάσει και με το pi-hole

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, atrias είπε

με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτά στο google και εκ πρώτης όψεως φαίνονται πλήρης οι οδηγοί αυτοί

https://restoreprivacy.com/vpn/raspberry-pi/

https://pimylifeup.com/raspberry-pi-vpn-server/

Απλά αν έχει κάποιος άποψη για το pivpn που χρησιμοποιούν και οι δύο οδηγοί να μας πει αν είναι αξιόπιστο. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Εγώ παραδοσιακά θα έστηνα ένα OpenVPN με πακέτα Linux και easy-rsa κλπ αλλά το pivpn μάλλον φαίνεται πιο εύκολο.

μια χαρα αξιόπιστο είναι 

Ακολούθησε αυτό (απο το 9 λεπτό κ μετα)

Spoiler

 

για την ip βάλε no ip βάλτο να κανει καθε 5 λεπτα update ώστε αν αλλάξει ip να ενημερωθεί. βαλτο να κάνει κ boot στο start up εχει πλήρη οδηγό εδώ https://raspberrytips.com/install-no-ip-raspberry-pi/

μια φορα το μηνα πρεπει να κάνεις update το domain στο σιτε της νοιπ. Εγώ ξένοιασα με το duckdns που ειναι τελείως φρεε

https://www.wundertech.net/how-to-setup-duckdns-on-a-raspberry-pi/

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή δεν είχα τύχη στα Νέα Συστήματα, γράφω κι εδώ μήπως βρεθεί κάνας καλός άνθρωπος να βοηθήσει.

Αυτόν τον καιρό ψάχνομαι λίγο για home server και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το hardware γιατί δεν είμαι πολύ σίγουρος ποιο δρόμο πρέπει να ακολουθήσω. Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου, ο server θέλω να τρέχει dockerized τα παρακάτω (με πιθανότητα πάντα να βάλω/βγάλω πράγματα στο μέλλον):

  • Portainer (διαχείριση docker containers κλπ)
  • PhotoPrism (διαχείριση φωτογραφιών τύπου Google Images)
  • Firefly (finance manager)
  • Bitwarden (password manager)
  • Jellyfin (media server)

Επιπλέον τα παρακάτω, αν δεν καταφέρω να τα βάλω πάνω στο router

  • pfSense
  • AdGuard
  • OpenVPN
  • Κάτι σε DDNS

Αυτή τη στιγμή έχω ένα παλιό pc το οποίο έχει:

  • ASRock H97 Pro4
  • 2x HyperX DDR3 4GB
  • Intel i5 4690

Εκεί που θα ήθελα τη βοήθειά σας είναι στο κατά πόσο πιστεύετε ότι αξίζει το συγκεκριμένο setup σε σχέση με ένα Raspberry Pi 4. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι προφανώς ο server να δουλεύει ανθρώπινα και όχι να σέρνεται, πολύ σημαντικό όμως είναι και το πόσο θα καταναλώνει. Όπως το καταλαβαίνω, ένα Rpi έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τα σηκώνει όλα αυτά. Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να δώσω 40-50 ευρώ για να πάρω ένα τροφοδοτικό (κάτι σαν αυτό), οπότε σκέφτομαι ότι, αν ένα Rpi 8GB μπορεί να τα σηκώσει όλα αυτά, να δώσω άλλα 50 και να τα βάλω εκεί, μιας και η κατανάλωση θα είναι πολύ μικρότερη.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kercyn είπε

Εκεί που θα ήθελα τη βοήθειά σας είναι στο κατά πόσο πιστεύετε ότι αξίζει το συγκεκριμένο setup σε σχέση με ένα Raspberry Pi 4.

Εγώ να σημειώσω ότι το raspberry έχει ARM επεξεργαστή οπότε θα πρέπει όλα αυτά που θέλεις να δίνουν docker images βασισμένα σε ARM αρχιτεκτονική για να λειτουργήσουν (ή να τα φτιάξεις εσύ τα images αυτά)

Και να ρωτήσω και κάτι offtopic. To firefly που αναφέρεις το έχεις χρησιμοποιήσει; Κι αν ναι με τι τρόπο; Πώς περνάς τα έξοδά σου δλδ, με κάποιο αυτόματο τρόπο ή με το χέρι; Έχει λέει και δυνατότητα σύνδεσης με τράπεζα μέσω κάποιων gateways για να τραβάει αυτόματα τις κινήσεις του λογαριασμού αλλά προσωπικά μάλλον θα δίσταζα να το κάνω αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 λεπτά πριν, atrias είπε

Εγώ να σημειώσω ότι το raspberry έχει ARM επεξεργαστή οπότε θα πρέπει όλα αυτά που θέλεις να δίνουν docker images βασισμένα σε ARM αρχιτεκτονική για να λειτουργήσουν (ή να τα φτιάξεις εσύ τα images αυτά)

Και να ρωτήσω και κάτι offtopic. To firefly που αναφέρεις το έχεις χρησιμοποιήσει; Κι αν ναι με τι τρόπο; Πώς περνάς τα έξοδά σου δλδ, με κάποιο αυτόματο τρόπο ή με το χέρι; Έχει λέει και δυνατότητα σύνδεσης με τράπεζα μέσω κάποιων gateways για να τραβάει αυτόματα τις κινήσεις του λογαριασμού αλλά προσωπικά μάλλον θα δίσταζα να το κάνω αυτό

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά 2-3 που κοίταξα έχουν και ARM image. Και αν δεν είχαν, θα αναγκαζόμουν να τα εγκαταστήσω με το χέρι αλλά και τι α κανς.

Για το firefly, δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά σκόπευα να τα βάζω χειροκίνητα. Γενικά απ' όσο ξέρω αυτά τα προγράμματα που σου δίνουν γέφυρες με τράπεζες κλπ δε δουλεύουν με τις ελληνικές, μπορεί να κάνω και λάθος. Σε κάθε περίπτωση, δε θα το ένωνα με τράπεζα, αλλά από τη στιγμή που είναι self-hosted, δε βλέπω το λόγω γιατί να μην το κάνεις αν σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Kercyn είπε

Για το firefly, δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά σκόπευα να τα βάζω χειροκίνητα. Γενικά απ' όσο ξέρω αυτά τα προγράμματα που σου δίνουν γέφυρες με τράπεζες κλπ δε δουλεύουν με τις ελληνικές, μπορεί να κάνω και λάθος. Σε κάθε περίπτωση, δε θα το ένωνα με τράπεζα, αλλά από τη στιγμή που είναι self-hosted, δε βλέπω το λόγω γιατί να μην το κάνεις αν σε βολεύει.

εγώ θα ήθελα ιδανικά να βρω κάποιο self hosted που να δίνει και mobile app το οποίο app να μπορεί να σκανάρει αποδείξεις (ίσως με το QR code που έχουν τώρα όλες?) και να περνάει με αυτό τον τρόπο τα έξοδα.

πολλά ζητάω ε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το pi4 πόσο καλά παίζει 1080p x265 8bit/10bit και 4k (απλό ή 10bit, δεν έχω ασχοληθεί με 4k καθόλου);

Κυρίως μέσω usb δίσκου θα έλεγα αλλά και με κανένα hdd/nvme hat δεν θα με χάλαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω μία λύση για RAID-1 στο raspberry με κατά προτίμηση 2 m.2 sata δίσκους.

Έχω βρει αυτή την θήκη: ORICO RAID M.2 SSD Enclosure η οποία έχει το Asmedia ASM1062R.

Βλέπω ότι έχει επιλογή να κάνεις RAID-1 αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια πληροφορία με ποιον τρόπο λειτουργεί και αν σε περίπτωση που σκάσει ο ένας δίσκος θα συνεχίσει απρόσκοπτα μόνο του? Και στην περίπτωση που βάλω καινούργιο θα το κάνει rebuild?

Με ενδιαφέρει μια λύση που θα έχει και το OS πάνω (raspbian) οπότε ψάχνω σίγουρα κάτι που θα έχει controller.

Αν έχετε κάτι να προτείνετε άλλο επίσης που θα μπορούσα να κοιτάξω θα με ενδιέφερε.

Επίσης και αν υπάρχει και κάποιος SSD με καλό MTBF και αξιοπιστία για πρόταση (από μέγεθος δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις ακόμα και 250Gb μου αρκεί)

Επεξ/σία από Spira
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη προχτες που κοιταξα το σκρουτζ, το 4gb rpi4 ειχε φτασει στα 150 σκετο, το raspberry foundation σας εχει νεα!

https://www.raspberrypi.com/news/supply-chain-update-its-good-news/
https://www.phoronix.com/news/Raspberry-Pi-Recovering-In-2023

Παρολα αυτα, το zero (του 2015) το και zero w (του 2017) θα ειναι κατα 100% και 50%, αντιστοιχα πιο ακριβα. Γενικα παντως, βλεπω να γινονται μειωσεις μονο στα 4 μοντελα (zero 2w, 3a+, 2gb 4b και 4gb 4b) που αναφερει εκει και σε κανενα αλλο.

Και εντελως συμπτωματικα, ολα αυτα πριν τις γιορτες! :D

For the record, το 4gb rpi4 το ειχα παρει απο nettop ~80ε αρχες του 2020, σε ανεπισημο σετ με φορτιστη, 16αρα καρτα, καλωδιο micro hdmi και θηκη.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, jim_p είπε

Επειδη προχτες που κοιταξα το σκρουτζ, το 4gb rpi4 ειχε φτασει στα 150 σκετο, το raspberry foundation σας εχει νεα!

https://www.raspberrypi.com/news/supply-chain-update-its-good-news/
https://www.phoronix.com/news/Raspberry-Pi-Recovering-In-2023

Παρολα αυτα, τα zero (του 2015) το και zero w (του 2017) θα ειναι κατα 100% και 50%, αντιστοιχα πιο ακριβα. Γενικα παντως, βλεπω να γινονται μειωσεις μονο στα 4 μοντελα (zero 2w, 3a+, 2gb 4b και 4gb 4b) που αναφερει εκει και σε κανενα αλλο.

Και εντελως συμπτωματικα, ολα αυτα πριν τις γιορτες! :D

For the record, το 4gb rpi4 το ειχα παρει απο nettop ~80ε αρχες του 2020, σε ανεπισημο σετ με φορτιστη, 16αρα καρτα, καλωδιο micro hdmi και θηκη.

Λογικά αυτό εδώ θα πήρες αλλά έχει ανέβει σε τιμή.

https://nettop.gr/index.php/raspberry-pi/kit-plaketes/raspberry-pi-4-model-b-low-budget-kit-4gb.html

Πάντως τις προάλλες κάτι έβλεπα στο reddit επειδή μπήκε στην ομάδα τους ένας πρώην αστυνόμος και κυρίως τους έκραζαν επειδή στο mastodon έκαναν block αβέρτα όσους τους πήγαιναν κόντρα.

Αρκετοί πάντως είναι δυσαρεστημένοι επειδή τα rpi τα πουλάνε κυρίως σε εταιρείες / industrial use και οι makers / λοιποί χρήστες δεν βρίσκουν εύκολα για τα projects τους.

Εγώ ένα pi4 (είτε 4gb είτε 8gb λογικά) θέλω για media player μήπως καταφέρω να παίξω και τα 1080p/x265 (αργότερα και κανένα 4k) αν και μου πρότειναν καλύτερα κάποιο orangepi/rockpi/κτλ λόγο δύναμης αλλά τα συγκεκριμένα δεν έχουν όλα hdmi-cec που θέλω και με έχει βολέψει είτε που θέλουν patch σε kernel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μεγαλη κουβεντα για την υποστηριξη των rpi απο την μαμα εταιρια τους, απο εναν τυπο στο phoronix

Αναφορά σε κείμενο

The RPi developer(s) and Broadcom have workarounded the ARM licensing by keeping the "trade secrets" of the design in the firmware, and opening what they can. They still do care about the bugs in the system and tend to fix the bugs in the software. Now compare that with the competitors: They just use whatever Rockchip/Allwinner can sell to them and they only cares about the blobs ARM/Rockchip gives to them, and that's it. You got a bug??, learn to live with that. Do you have a RK3288 based card? Kernel 4.4 is the only supported. Anything else is uncharted territory. (more modern RK chips only got 4.14 working.). Did somebody said "Librepotato"??. Well... expect a slower potato than the Pi4... but at least have support.


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2022 στις 9:40 ΜΜ, atrias είπε

εγώ θα ήθελα ιδανικά να βρω κάποιο self hosted που να δίνει και mobile app το οποίο app να μπορεί να σκανάρει αποδείξεις (ίσως με το QR code που έχουν τώρα όλες?) και να περνάει με αυτό τον τρόπο τα έξοδα.

πολλά ζητάω ε? :P

Ναι, διότι η ίδια η απόδειξη δεν δίνει αναλυτικά στοιχεία για ότι αγόρασες, σε τι κατηγορία ανήκει κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...