Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ο εξτασιασμος μου ειναι στο παρακατω... 

εχω φτιαξει ενα free domain εδω http://www.noip.com/   - εστω kitsos.ddns.net-

το εχω δηλωσει στo rooter ωστε η ip net που εχω να ακουει στο ονομα kitsos.ddns.net (οποτε κ ρεσταρτ να γινεται και να αλαζει η Ip δεν υπαρχει θεμα)

το deluge τωρα και το transmission ρυθμιζονται να παιζουν remote μεσω web explorer ... ΑΡΑ

 

Eιμαι γραφειο (καλη ωρα σημερα που βγηκε το ταδε) .. ανοιγω chrome --> kitsos.ddns.net:8112 (το port που εχω ορισει να ακουει το deluge του raspberry)

copy paste to λινκ απο το torrent και οταν  παω σπιτι εχει κατεβει και απλα ανοιγω τη tv και λιωνω ..

 

Έχω κάνει port forwarding για SSH, Webmin, Transmission webUI, VNC. Όλα αυτά δουλεύουν μέσω υπηρεσίας no-ip.

Ταυτόχρονα τρέχει και το jDownloader, το οποίο χειρίζομαι και αυτό μέσω web (my.jdownloader)

Περιστασιακά, περισσότερο πειραματικά, είχα κάνει port forwarding και για CUPS, OwnCloud, FTP server και Web server.

Αυτό το μικρό πραγματάκι έχει απίστευτες δυνατότητες για αξιοποίηση σε home server environment.

Το μόνο μείον που βρίσκω είναι οτι δεν έχει gigabit lan και USB 3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η πρωτη μου επαφη ηταν με ενα RPI3

δοκιμαζοντας ubuntu mate 16 και ρασπιαν.

το πρωτο ηταν πολυ πιο ομορφο με περισσοτερα πραματακια και firefox μαλιστα!

αλλα το browsing κολλουσε οπως και τα 1080π βιντεακια στο youtube!

το wifi αν και λειτουργουσε στην αρχη πριν το πρωτο σεταρισμα των ubuntu, μετα δεν...

το ρασπιαν ηταν πιο λιτο, το wifi λειτουργουσε μια χαρα, ομως και εδω το σερφαρισμα με τον ενσωματωμενο browser

ηταν για να βλαστιμας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δουλέψει κανένας Retropie με Logitech Rumblepad 2 controller;

αν ειναι με υσβ υποδοχη λογικα θα δουλεψει,, εδω δουλευει κοντρολερ πσ3 με μπλουτουθ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβγαλε sorry we don't ship to Greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα σε όλους. Καθόσον με τα raspberry pi είμαι άσχετος, έκατσα και διάβασα πολλά πράγματα γιατί θέλω ένα μηχάνημα αποκλειστικά ως κατεβαστήρι, περισσότερο για να μην επιβαρύνω το laptop.

 

Από ότι κατάλαβα, αγοράζοντας το pi 3, μια θήκη (αν  και προαιρετική φαντάζομαι), τροφοδοτικό, κάρτα μνήμης (περίπου 16 gb),έχοντας καλώδιο hdmi για να το συνδέσω με την tv, ποντίκι και πληκτρολόγιο είμαι έτοιμος. Σωστά το σκέφτομαι;

 

Επίσης, θεωρώ πως με το λειτουργικό δεν θα έχω πρόβλημα μιας και στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει linux διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Καθόσον με τα raspberry pi είμαι άσχετος, έκατσα και διάβασα πολλά πράγματα γιατί θέλω ένα μηχάνημα αποκλειστικά ως κατεβαστήρι, περισσότερο για να μην επιβαρύνω το laptop.

 

Από ότι κατάλαβα, αγοράζοντας το pi 3, μια θήκη (αν  και προαιρετική φαντάζομαι), τροφοδοτικό, κάρτα μνήμης (περίπου 16 gb),έχοντας καλώδιο hdmi για να το συνδέσω με την tv, ποντίκι και πληκτρολόγιο είμαι έτοιμος. Σωστά το σκέφτομαι;

 

Επίσης, θεωρώ πως με το λειτουργικό δεν θα έχω πρόβλημα μιας και στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει linux διανομές.

Σωστά, και λογικά θα συνδέσεις και έναν εξωτερικό δίσκο για να κατεβάζει αυτά που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι, έχεις δίκιο. Ξέχασα να τον αναφέρω γιατί τον θεωρώ αυτονόητο!  :-)

 

Αναγνωρίζει μέχρι 2 ΤΒ και 2.5" sata θα μπορέσει να του δώσει το ρεύμα που χρειάζεται για να δουλέψει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα TB θέλεις διαβάζει, δε διαφέρει απο υπολογιστή. Με ένα καλό τροφοδοτικό 2-2.5Α μια χαρά παίζει και τους "δύσκολους" 2.5 σκληρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Καθόσον με τα raspberry pi είμαι άσχετος, έκατσα και διάβασα πολλά πράγματα γιατί θέλω ένα μηχάνημα αποκλειστικά ως κατεβαστήρι, περισσότερο για να μην επιβαρύνω το laptop.

 

Από ότι κατάλαβα, αγοράζοντας το pi 3, μια θήκη (αν  και προαιρετική φαντάζομαι), τροφοδοτικό, κάρτα μνήμης (περίπου 16 gb),έχοντας καλώδιο hdmi για να το συνδέσω με την tv, ποντίκι και πληκτρολόγιο είμαι έτοιμος. Σωστά το σκέφτομαι;

 

Επίσης, θεωρώ πως με το λειτουργικό δεν θα έχω πρόβλημα μιας και στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει linux διανομές.

 

θα το εχεις μονο για τορρεντς η θα κατεβαζεις και αρχεια με jdownloader ?

 

 δε χρειαζεσαι ουτε ποντικι ουτε πλητκρολογιο ουτε tv Ουτε hdmi.. παιζουν ολα με remote όπως εχω πει σε προηγούμενο ποστ μεσω webbrowser apo tablet απο κινητο απο αλλο pc εντός η εκτός σπιτιού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα προσπαθώ να συνδέσω στο r-pi 1 με λογισμικό jessie έναν εξωτερικό σκληρό αλλά δεν πολύ βγάζω άκρη από ότι έχω ψάξει στο intertnet, υπάρχει καμιά βοήθεια ;;; Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα προσπαθώ να συνδέσω στο r-pi 1 με λογισμικό jessie έναν εξωτερικό σκληρό αλλά δεν πολύ βγάζω άκρη από ότι έχω ψάξει στο intertnet, υπάρχει καμιά βοήθεια ;;; Ευχαριστώ :)

Τι εννοείς; Στις συσκευές USB σου εμφανίζεται; Τσεκαρε με την εντολή lsusb η sudo blkid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...