Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς; Στις συσκευές USB σου εμφανίζεται; Τσεκαρε με την εντολή lsusb η sudo blkid

 

Ναι κανονικά τον εμφανίζει στο sudo blkid αλλά στα αρχεία δεν τον βρίσκω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τον εκανες mount με την εντολή sudo mount /dev/sda1/mnt ;

 

Τον βρήκα τον σκληρό μέσα στο φάκελο /media 

Απλά τώρα για κάποιο λόγο το remote desktop με βγάζει σε μαύρο παράθυρο ενώ το putty δουλεύει κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θα παραγγείλω και γω τώρα το raspberry pi 3 να πειραματιστώ αφού ξαναβγήκε στο crazy sundays με 41.50€ . Ήθελα να ρωτήσω αν αυτή εδώ η κάρτα είναι κατάλληλη για το βατόμουρο. Ευχαριστώ!! 

http://www.e-shop.gr/kingston-mbly10g2-16gb-16gb-microsdhc-class-10-sd-adapter-usb-adapter-p-PER.552738

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραγγείλω και γω τώρα το raspberry pi 3 να πειραματιστώ αφού ξαναβγήκε στο crazy sundays με 41.50€ . Ήθελα να ρωτήσω αν αυτή εδώ η κάρτα είναι κατάλληλη για το βατόμουρο. Ευχαριστώ!! 

 

http://www.e-shop.gr/kingston-mbly10g2-16gb-16gb-microsdhc-class-10-sd-adapter-usb-adapter-p-PER.552738

 

χωρίς να είμαι ειδικός, μια χαρά μου φαίνεται.

 

Και γρήγορη (class 10).

 

Και γω μια τέτοια είχα πάρει αλλά 32άρα.

 

Γνώμη μου, πάρε τις ψύκτρες που πουλάει και αυτές το eshop.

Φτηνές είναι.

 

Δεν είχα θέμα μέχρι τώρα, αλλά έχει ειπωθεί νωρίτερα στο νήμα ότι μπορεί να προκύψουν προβληματάκια.

 

Α, και διάβασε όλο το νήμα.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είμαι ειδικός, μια χαρά μου φαίνεται.

 

Και γρήγορη (class 10).

 

Και γω μια τέτοια είχα πάρει αλλά 32άρα.

 

Γνώμη μου, πάρε τις ψύκτρες που πουλάει και αυτές το eshop.

Φτηνές είναι.

 

Δεν είχα θέμα μέχρι τώρα, αλλά έχει ειπωθεί νωρίτερα στο νήμα ότι μπορεί να προκύψουν προβληματάκια.

 

Α, και διάβασε όλο το νήμα.

 

:)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Πήρα και την θήκη και τις ψύχτρες και τον φορτιστή :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Διαβάζοντας μου μπήκε η ιδέα να παρω ενα rasbery αποκλειστικά για χρήση σαν κατεβαστήρι.

 

Αν και έχω ενα περισευούμενο παλιό core 2 duo μηχάνημα το θέμα είναι ότι για να το αφήνω καθε μέρα να κατεβάζει δεν ξέρω κατα πόσο συμφέρει σε ρεύμα.

 

Αξίζει να αγοράσω ενα rasberry και να το κάνω κατεβαστήρι  ή καλύτερα να μείνω με το πιο δυνατό μηχάνημα που έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Διαβάζοντας μου μπήκε η ιδέα να παρω ενα rasbery αποκλειστικά για χρήση σαν κατεβαστήρι.

 

Αν και έχω ενα περισευούμενο παλιό core 2 duo μηχάνημα το θέμα είναι ότι για να το αφήνω καθε μέρα να κατεβάζει δεν ξέρω κατα πόσο συμφέρει σε ρεύμα.

 

Αξίζει να αγοράσω ενα rasberry και να το κάνω κατεβαστήρι  ή καλύτερα να μείνω με το πιο δυνατό μηχάνημα που έχω?

 

αφου εχεις διαβασει το νημα και σου μπηκε η ιδεα απλα ρωτας γιανα τριπλοεπιβεβαιωσεις τα προαναφερθεντα?

 

ρευμα δε χρειαζετε να στο επιβεβαιωσουμε καιει 5v x 2.1 A =10,5 W την ωρα σε full χρηση πρακτικα ειναι 4 W μεσω ορο αλλα οκ..

το pc σου τρωει στη καλυτερη 120-180 W

δλδ 11 w VS 180w , τι συγκρινεις?

 

θελω να σε βοηθησω λιγο ακομα και θα σου πω να συγκρινεις το μεγεθος μιας πιστοτικης καρτας με το μεγεθος απο το παλιο pc σου. μηπως ειναι πιο νοικοκιρεμενο ?

 

δεν ειμαι επιθετικος απλα νομιζω ειναι αυτονοητα 

 

να σου προτεινω και κατι ακομα? 

θα βαλεις εναν σκληρο εξωτερικο καταπροτημηση 2.5 , μην αγορασεις θηκη για raspberry δωσε τα ιδια λευτα για αυτο εδω http://www.gearbest.com/storage-boxes-bins/pp_294248.html

δε στο λινκ παρακατω εικονες με χωρητικοτητα

 

κοτσαρε ενα πολυπριζο πετα χημα μεσα το raspberry μη φοβασε δε παθενει τπτ.. πετα μεσα κ το σκληρο βαλε κ τπτ φορτιστες απο κινητα να εχεις στο ιδιο κουτι με τα καλοδια να προεξεχουν οπως στις foto και κοτσαρε το διπλα στο rooter σου ενσυρματα με utp 

 

θα κατεβαζεις στο σκληρο και θα stremareis απο το υπολοιπο σπιτι , δοκιμασμενο και λειτουργει αψογα 

 

και που σε επειδη σου λεω δοκιμασμενα , καταναλωση ρευματος μηδαμηνη... εαν θες φοτο απο το δικο μου να σου ανεβασω εχω κανει το ιδιο αλλα σε πατεντα κουτι , παραγειλα καιεγω το xiaomi

 

το προβλημα με ολα τα παραπονα ξερεις πιο ειναι? αρχικο κοστος

κοστος κουτι

κοστος raspbery 

κοστος sd card 

κοστος τροφοδοτικου

κοστους σκληρου

κοστος καλωδιου

 

οκ θα μου πεις εχεις το 70% 

το κοστος ομως παλι θα σου φτασει κανα 80αρι λογικα σε σχεση με ενα Pc πουε χεις ετοιμο αλλα θα σου καιει 5 ευρω παραπανω το μηνα + ογκος

 

γνωμη μου? αξιζει λογο εμπειριας και να πεις οτι κατι εφτιαξες 

 

εγω το εχω κολοχαρει παντως 4-5 μηνες τωρα σε αυτη του τη χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα πρέπει να πάρω οπωσδήποτε 

 

τροφοδοτικό, μια θηκούλα για να μην είναι χύμα και μια micro sd? Να πάρω  64 άρα class 10  ή και με μια 16 άρα είμαι οκ? 

 

Θελω να το κάνω κατεβαστήρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα πρέπει να πάρω οπωσδήποτε 

 

τροφοδοτικό, μια θηκούλα για να μην είναι χίμα και μια micro sd? Να πάρω  64 άρα class 10  ή και με μια 16 άρα είμαι οκ? 

 

Θελω να το κάνω κατεβαστήρι.

 

για να σου απαντήσω με βάση το σκεπτικό του sndev ,

 

αν το θες μόνο κατεβαστήρι

και θα πάρεις και τον εξωτερικό σκληρό,

τι την θες τόσο μεγάλη κάρτα;

Πάρε 8άρα, άντε 16άρα, που περιττή θα είναι αλλά θα νιώθεις άνετα.

 

Για το τροφοδοτικό, επίσης, σου λέει να πάρεις μια από κινητό, αν έχεις.

 

Γνώμη μου, δώσε βάση στο τροφοδοτικό, εφόσον θα τροφοδοτείς και δυομισάρι σκληρό χωρίς εξωτερική τροφοδοσία.

 

Επίσης γνώμη μου, ακόμα και για κουτί, αν είναι να δώσεις 15$ για να πάρεις κάτι ντηζαϊνάτο από πολυμερές (δηλαδή πλαστικό) να τα έχεις χύμα μέσα

και αν βασικός γνώμονας είναι το χαμηλό κόστος,

δοκίμασε να παίξεις με κάτι άλλο, φάση diy.

Κουτί παπουτσιών, μεταλλικό κουτί από μπισκότα ή καφέ κλπ.

Δοκίμασε με υλικά που μπορείς να παρέμβεις και να βάψεις κατά βούληση για να φτιάξεις κάτι όμορφο και εργονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τροφοδοτικό διάλεξε ενα που βγάζει αρκετά A τουλαχιστον 2 αν κ το ιδανικό ειναι τα 2.5 για το raspberry pi 3...
Για παράδειγμα ο φορτιστής απο το iPad ειναι ταμάμ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ψήνει η ιδέα να κανω diy case με 9.2 mm fan.

 

Λέω να πάρω το μαμα τροφοδοτικό του που είναι 2.5 Α για να αντέχει τις εξτρα συσκευές!

 

Απλά σκεφτόμουν να έπερνα την sd την μεγάλη ωστε να μην βάλω καθόλου εξωτερικό σκληρό  και τον πεθαίνω μέρα νύχτα σε λειτουργία. Να κατεβάζει στην sd και απλά να τα τραβάω απο εκεί

 

Οι ψύχτρες χρειάζονται?  και αν ναι πόσες θέλουμε 2 ή 3?

Επεξ/σία από gfdimopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικό να πάρεις , εμενα με 3ς-4ς φορτιστες κινητών ο εξωτερικός 2,5 δεν δούλεψε 

 

sd δεν εχει καποιο νόημα να παρεις μεγάλη και γενικα να κατεβαζεις εκει πράγματα με 8αρα εισαι υπερκαλημενος , επίσης η sd πεθαίνει πολύ πιο ευκολα απο το σκληρο δίσκο και να δε ταλαιπωρητε οπως πιστεύεις 

αν θες να πειραματιστης και να μη πάρεις σκληρο βαλε κάποιο usb flash πανω και πειραματισου και αποφασιζεις αν θα παρεις σκληρο δισκο.. αλλά για αποθήκευση στην sd ... no no no no πες σου καιγετε (ευκολακι) παει και το λειτουργικό και τα downloads.. 

 

 

 

για τη δουλεια σου οι ψυχτρες ειναι αμελητέες εγω του εχω βάλει αυτές http://www.gearbest.com/development-boards/pp_54470.html

οταν παιρνεις ψυχτρες έρχονται πακέτο και τα 3 κομματάκια

 

 

για το κουτι που λεει ο ekkli εγω επειδη ειχα και το rooter που δε μου αρεσε εμφανισιακα Πηρα μια βλακια της κοπελας μου που εβαζε μεσα καλυντικα και τα πεταξα ολα μέσα

σιγουρα εμφανισιακα εστρωσε η κατασταση κι μαζευτικανε τα καλωδια με κοστος 0

παρολαυτα περιμενο το κουτακι της xiaomi :) 

 

post-39418-0-33061000-1470125483_thumb.jpg

post-39418-0-89710700-1470125519_thumb.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...