Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, με το rpi3 έχω δοκιμάσει διάφορα με επιτυχία (rasbian,ubuntu mate,osmc). 'Exω κολλήσει στο να περάσω android tv ή android 7.0 (όπως το τυπάκι εδώ

 

http://geektillithertz.com/wordpress/index.php/2016/08/26/android7-raspberry-pi-3/

και

http://geektillithertz.com/wordpress/index.php/2016/06/02/android-tv-for-raspberry-pi-3/ )

 

κατεβάζω τα αρχεία (Downloads) σε κάθε περίπτωση και τα περνάω με win32disk (εγγραφή με επιτυχία) σε sd card ενώ την έχω κάνει προηγουμένως format με sdformatter. Όταν πέρνω την sd card και την τοποθετώ στο rpi3 το αποτέλεσμα είναι μαύρη οθόνη.Εκεί που λέει source code πρέπει να κάνω κάτι?

Ελεήστε τον αόματο...Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλε τετοια κολληματα εχω φαει με καποιος sd readers. δοκιμασε να το βαλεις με αλλον sd reader στο pc και να το γραψεις.

 

εχω φαει κολλημα 10 εγκαταστασεις και μετα απο ψαξιμο ειδα οτι με αλλον sd reader μου περασε το img κανονικα.

 

μιλαω για αλλά Img οχι για αυτο που θελέις να κανεις.


εγω παιδια εχω ενα raspberry 1 b+ το οποιο τρεχει raspbian (πολυ αργο θα ελεγα ειδικα σε ανοιγμα σελιδας) και το εχω κανει remote wake on lan.

 

δηλαδη εχει μια secure σελιδα σε https και μπορω να μπω και βλεπω 3 υπολογιστες στο δικτυο μου αν ειναι ανοιχτοι η οχι.

βαζοντας κωδικο μπορω να τους ανοιξω μεσω wake on lan και να συνδεθω μετα απο ενα λεπτο μεσω teamviewer.

 

πολυ χρησιμο για οποιν χρειαζεται να μπαινει στο pc του και δεν θελει να το αφηνει ανοιχτο.

 

επισης εχω και ενα raspberry 3 το οποιο τρεχει openelec (κατα την γνωμη μου πολυ καλυτερο απο το osmc).

.

 

ψαχνω να βαλω και αλλες χρησεις στο πρωτο raspberry ισως με αισθητηρες θερμοκρασιας κτλ.

 

επισης ειχα δοκιμασει να τρεξω nvr img δηλαδη να λειτουργει σαν καταγραφικο σε Ip καμερες αλλα δεν αντεχε το stream σε μια καμερα. φανταζομαι σε πολλες .

 

το 3αρι τα πηγαινε καλυτερα αλλα παλί δεν ηταν αρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

με raspberry pi 3 μπορω να εχω digital out για παλιο av ενισχυτη που δεν εχει εισοδο hdmi;

 

μονο εξτρα πλακετα βρηκα αλλα παει οσο και το ιδιο το rasp... μηπως υπαρχει καποιο pin out?

 

με  το παλιο rasp ο ενισχυτης με rca to rca επαιζε μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

με raspberry pi 3 μπορω να εχω digital out για παλιο av ενισχυτη που δεν εχει εισοδο hdmi;

 

μονο εξτρα πλακετα βρηκα αλλα παει οσο και το ιδιο το rasp... μηπως υπαρχει καποιο pin out?

 

με το παλιο rasp ο ενισχυτης με rca to rca επαιζε μια χαρα

Λογικα θες 3.5mm jack to rca για να το συνδεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι αναλογικη συνδεση για να παρω στερεο σημα

θελω ψηφιακο spdif για να ειναι πολυκαναλο

 

για αυτο το σημα ο ενισχυτης εχει rca μονη εισοδο και optical

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος εδώ και 1,5 μήνα περίπου ενός pi 3. Του πέρασα αρχικά το raspbian αλλά πάνω στην βδομάδα το αφαίρεσα και του έβαλα ένα γνώριμό μου λειτουργικό (ubuntu) και συγκεκριμένα το ubuntu mate.

 

Αφού έκανε την δουλειά του ως ανεβοκατεβαστήρι δεν ασςχολήθηκα με κάτι άλλο, μα όταν πριν λίγες μέρες προσπάθησα να κάνω browsing, μία-μία σελίδα - όχι κάτι σπουδαίο, η κατάσταση ήταν απελπιστική: κολλήματα σε κάθε πάτημα για περιήγηση, πουθενά δεν μπορούσα να δω βίντεο πέραν youtube (έβγαζε μήνυμα π.χ σε live streaming "δεν υπάρχει σερβερ" ή "δεν μπορέσαμε να συνδεθούμε", ενώ από το pc μου συνδεόταν) και δεν μπορεί να αναπαραγάγει βίντεο 720p μέσω του vlc.

 

Κάνω κάποιο λάθος εγώ, είναι βαρύ για την συσκευή το mate, έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο λειτουργικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το raspbian εχω δοκιμάσει μονο και δεν ειχα ιδιαίτερο θέμα με βάση τις δυνατότητες του raspberry

ειναι πολυ πιο λιτο ομως to raspbian να ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος εδώ και 1,5 μήνα περίπου ενός pi 3. Του πέρασα αρχικά το raspbian αλλά πάνω στην βδομάδα το αφαίρεσα και του έβαλα ένα γνώριμό μου λειτουργικό (ubuntu) και συγκεκριμένα το ubuntu mate.

 

Αφού έκανε την δουλειά του ως ανεβοκατεβαστήρι δεν ασςχολήθηκα με κάτι άλλο, μα όταν πριν λίγες μέρες προσπάθησα να κάνω browsing, μία-μία σελίδα - όχι κάτι σπουδαίο, η κατάσταση ήταν απελπιστική: κολλήματα σε κάθε πάτημα για περιήγηση, πουθενά δεν μπορούσα να δω βίντεο πέραν youtube (έβγαζε μήνυμα π.χ σε live streaming "δεν υπάρχει σερβερ" ή "δεν μπορέσαμε να συνδεθούμε", ενώ από το pc μου συνδεόταν) και δεν μπορεί να αναπαραγάγει βίντεο 720p μέσω του vlc.

 

Κάνω κάποιο λάθος εγώ, είναι βαρύ για την συσκευή το mate, έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο λειτουργικό;

Το εχεις με ethernet η με wifi.αν οχι δοκιμασε με καλωδιο δικτ υου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω την αληθεια δεν το εχω δουλεψει στο 3 πολυ σε raspbian ktl .

 

Ενα που εχω δει οτι προτιμουν αρκετοι ειναι το linux mint.

 

εκτος αν παιζει κατι αλλο και απλα σου ετυχε.

 

το τροφοδοτικο ειναι καλο? 

σου βγαζει πανω αριστερα μια εικονα τετραγωνη οταν παει να κανει βαρια task video ktl?

 

μηπως τα επαιξε το τροφοδοτικο η δεν φτανει και του κοβει το ρευμα και τρωει κολλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...