Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2019 στις 2:16 ΜΜ, lazlos είπε

Γιατι ασχοληστε με το retropie και οχι με το Recalbox που τα εχει ΟΛΑ ετοιμα? 

Και ετοιμο σεταρισμενο με τις σωστες αναλυσεις και χρονισμους σε καθε παιχνιδι και τα joystick δεχεται αμεσα (ιδιως ps3, xbox) και μαλιστα το ps3 παιζει ασυρματα!

Κατεβαζεις το πακετο που σε ενδιαφερει σε 16gb, 32gb, 64gb, 128gb, 256gb το περνας στην καρτα πανευκολα το βαζει στο Ras και τρεχει αμεσα!

το retropie το δουλευα παλια αλλα πολυ μπελας να βαλει το σωστο ΒΙΟS σε καθε EMU και μετα περνα ενα ενα τα iso games και μερα σεταρισμα τα joystick και ενα USB ωστε να μεταφερεις απο PC to RAS.

εγώ προσωπικά δεν το ήξερα, θα το ψάξω άμεσα!😅

μπήκα να κατεβάσω το img και λέει  raspberry pi 3 λογικά κάνει και για το δικό μου ή όχι 3 β+?

αυτό το image είναι ουσιαστικά το emulator; και βρίσκεις παιχνίδια από αλλού; αν θες απαντάς και θα ψάχνω και ταυτόχρονα.

Επεξ/σία από zaf_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zaf_4 είπε

εγώ προσωπικά δεν το ήξερα, θα το ψάξω άμεσα!😅

μπήκα να κατεβάσω το img και λέει  raspberry pi 3 λογικά κάνει και για το δικό μου ή όχι 3 β+?

αυτό το image είναι ουσιαστικά το emulator; και βρίσκεις παιχνίδια από αλλού; αν θες απαντάς και θα ψάχνω και ταυτόχρονα.

Τα πιο πολλα ειναι για το σκετο Β αλλα βγαλανε και για το Β+ και το αναφερουν πια ειναι!

https://www.arcadepunks.com/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lazlos είπε

Τα πιο πολλα ειναι για το σκετο Β αλλα βγαλανε και για το Β+ και το αναφερουν πια ειναι!

https://www.arcadepunks.com/

Α το ίδιο κόλπο δλδ; το ξέρω το site απλά κατεβάζεις την ρομ, την βάζεις σε sd και παίζει απλα αντί για retropie σε recalbox ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

Α το ίδιο κόλπο δλδ; το ξέρω το site απλά κατεβάζεις την ρομ, την βάζεις σε sd και παίζει απλα αντί για retropie σε recalbox ;

 

59 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

Α το ίδιο κόλπο δλδ; το ξέρω το site απλά κατεβάζεις την ρομ, την βάζεις σε sd και παίζει απλα αντί για retropie σε recalbox ;

ναι...η διαφορα recalbox με retropie ειναι πολυ μεγαλη.....παλια δουλευα retropie μεχρι που με συστησανε το recalbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lazlos είπε

ναι...η διαφορα recalbox με retropie ειναι πολυ μεγαλη.....παλια δουλευα retropie μεχρι που με συστησανε το recalbox

Ωραία, ωραία.. το σκ θα ασχοληθώ με ρομς να κατεβάσω καμία, έχεις καμία να προτείνεις; έχω 16gb και 64gb sd. Δοκίμασα μια στο retropie 16ρι image αλλά δεν ξετρελάθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zaf_4 είπε

Ωραία, ωραία.. το σκ θα ασχοληθώ με ρομς να κατεβάσω καμία, έχεις καμία να προτείνεις; έχω 16gb και 64gb sd. Δοκίμασα μια στο retropie 16ρι image αλλά δεν ξετρελάθηκα.

Εγω εχω την 32 και την 128.

Η Galisteo ειναι πολυ καλη και ετοιμη σε ολα! το μονο προβλημα ειναι οτι η galisteo τρεχει μονο σε καρτες SanDisk, δεν ξερω το γιατι....

Κατα προτιμηση η εγκατασταση γινεται με balenaEtcher. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lazlos είπε

Εγω εχω την 32 και την 128.

Η Galisteo ειναι πολυ καλη και ετοιμη σε ολα! το μονο προβλημα ειναι οτι η galisteo τρεχει μονο σε καρτες SanDisk, δεν ξερω το γιατι....

Κατα προτιμηση η εγκατασταση γινεται με balenaEtcher. 

Γιατί έτσι; εγώ είμαι μια samsung 32gb τελικά και μια από αλί, κινεζία μεριά 64gb. Να μην το δοκιμάσω χμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zaf_4 είπε

Γιατί έτσι; εγώ είμαι μια samsung 32gb τελικά και μια από αλί, κινεζία μεριά 64gb. Να μην το δοκιμάσω χμμ

Ναι δοκιμασε...σε samsung επιασε σε συναδελφο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα καλη εβδομαδα,

Εγω κατεβασα τελικα το 

Raspberry Pi 1 / Pi 0 rpi1/rpi0 recalbox.img (sha1)

 

το εβαλα σε μια καρτα 32γβ, ολα καλα, οντως καλυτερο απο το retropie, αν και εχει το kodi που εγω δεν το θελω, αλλα που ξερεις στο μελλον , μπορει να τραβηξω ταινια απο τον υπολογιστη για το υπνοδωματιο.

Αυτο που ειδα ειναι οτι εχει λιγα παιχνιδια μεσα και καθολου mame ( bubble shinobi ktl)

Απο οτι καταλαβα πρεπει να κατεβασω ρομ απο το arcade punks αλλα ποια εχω μπερδευτει.   Η καρτα μου ειναι kingston.

 

Αντε και το κατεβαζω μετα τι κανω?

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων για την βοηθεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2019 στις 8:50 ΠΜ, lambros είπε

Καλημερα καλη εβδομαδα,

Εγω κατεβασα τελικα το 

Raspberry Pi 1 / Pi 0 rpi1/rpi0 recalbox.img (sha1)

το εβαλα σε μια καρτα 32γβ, ολα καλα, οντως καλυτερο απο το retropie, αν και εχει το kodi που εγω δεν το θελω, αλλα που ξερεις στο μελλον , μπορει να τραβηξω ταινια απο τον υπολογιστη για το υπνοδωματιο.

Αυτο που ειδα ειναι οτι εχει λιγα παιχνιδια μεσα και καθολου mame ( bubble shinobi ktl)

Απο οτι καταλαβα πρεπει να κατεβασω ρομ απο το arcade punks αλλα ποια εχω μπερδευτει.   Η καρτα μου ειναι kingston.

Αντε και το κατεβαζω μετα τι κανω?

Ευχαριστω εκ τον προτερων για την βοηθεια.

τα mame ειναι μεσα κανονικα. η Kingston  δυστηχως και σε εμενα μου βγαζει σφαλματα..... SanDisk και Samsung ειναι καλυτερες για raspberry.

Οσες φορες και ΟΣΑ iso και να δοκιμασα σε Kingstone μου τρεχει κανονικα αλλα αδειους φακελους! Ο λογος ειναι οτι πχ το iso ειναι 32 (28.900mb) και η καρτα σου δινει 27.900mb να μεν το προγραμμα εγγραφης την βλεπει σαν 32 αλλα ΔΕΝ βαζει μεσα το φακελο με τα παιχνιδια.

επισης δοκιμασε εκδοση του Galisteo ή Cobalto ή emulga

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος μου, κατοχος pi 3, μου εστειλε πριν λιγο αυτο
https://github.com/WoA-project/WoA-Installer/blob/master/Docs/Raspberry.md

Παιζει να ειναι legit τα οσα λεει ο τυπος στο github?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, jim_p είπε

Ενας φιλος μου, κατοχος pi 3, μου εστειλε πριν λιγο αυτο
https://github.com/WoA-project/WoA-Installer/blob/master/Docs/Raspberry.md

Παιζει να ειναι legit τα οσα λεει ο τυπος στο github?

Mόλις το κοίταξα και είναι αλήθεια αλλά έχει περιορισμούς φυσικά... 

διάβασα αυτό το άρθρο επίσης όπως είδα και στο youtube ότι παίζει αυτό το πρότζεκτ.

https://hothardware.com/news/windows-10-on-arm-raspberry-pi-3-install-tool

και εδώ

https://www.techradar.com/news/windows-10-on-arm-will-run-on-your-raspberry-pi-3

βασικά απ ότι βλέπω είναι καινούργια νέα...

υ.γ. εννοείται ότι θα το δοκιμάσω έτσι για πλάκα! Να δω τι παίζει...

Επεξ/σία από zaf_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2019 στις 6:10 ΜΜ, lazlos είπε

τα mame ειναι μεσα κανονικα. η Kingston  δυστηχως και σε εμενα μου βγαζει σφαλματα..... SanDisk και Samsung ειναι καλυτερες για raspberry.

Οσες φορες και ΟΣΑ iso και να δοκιμασα σε Kingstone μου τρεχει κανονικα αλλα αδειους φακελους! Ο λογος ειναι οτι πχ το iso ειναι 32 (28.900mb) και η καρτα σου δινει 27.900mb να μεν το προγραμμα εγγραφης την βλεπει σαν 32 αλλα ΔΕΝ βαζει μεσα το φακελο με τα παιχνιδια.

επισης δοκιμασε εκδοση του Galisteo ή Cobalto ή emulga

Στείλε μου σε παρακαλώ ένα Λίνκ που νομίζεις ότι τα έχει μέσα να το δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...