Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαιρετε!

Είμαι καινουργιος στο forum και ήθελα την βοηθεια σας.

Χτες πήρα ενα Raspberry pi 3 b+ το οποίο εβαλα σε μια sd card to NOOBS lite αλλά δεν μου ανοίγει. Η παροχή ρεύματος λειουργεί κανονικα, οπως και η hdmi θύρα.

Θα ήθελα τα φώτα σας.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, pappaspanag είπε

Χαιρετε!

Είμαι καινουργιος στο forum και ήθελα την βοηθεια σας.

Χτες πήρα ενα Raspberry pi 3 b+ το οποίο εβαλα σε μια sd card to NOOBS lite αλλά δεν μου ανοίγει. Η παροχή ρεύματος λειουργεί κανονικα, οπως και η hdmi θύρα.

Θα ήθελα τα φώτα σας.

Ευχαριστώ.

Και εγώ νέος είμαι αλλά δοκίμασε πχ ένα άλλο image από recallbox.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2019 στις 8:49 ΜΜ, lambros είπε

Πώς γίνεται να κάνω image μια κάρτα μνήμης που έχω,  που έχει μέσα ένα retropie και να το αποθηκεύσω σαν image στο δίσκο;;;;

Το balena βλέπω δεν κάνει το αναποδο

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια ως τωρα

 

Στις 23/2/2019 στις 11:47 ΠΜ, koftis650 είπε

@lambros

Σε Linux/MacOS μπορείς (και) με dd.

Σε Windows (και) με s/w τύπου backup, eg Acronis, win32disk imager.

Και για τις 2 περιπτώσεις το σενάριο είναι με card reader.

Το πρόβλημα με το win32disk imager ,είναι ότι το αρχείο που φτιάχνει είναι όσο το μέγεθος της κάρτας μνήμης και ας μην είναι γεμάτη

Πχ σε κάρτα που είχε περίπου 10γιγα το image έγινε 30γιγα.

Θα δοκιμάσω και acronis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, lambros είπε

Το πρόβλημα με το win32disk imager ,είναι ότι το αρχείο που φτιάχνει είναι όσο το μέγεθος της κάρτας μνήμης και ας μην είναι γεμάτη

Πχ σε κάρτα που είχε περίπου 10γιγα το image έγινε 30γιγα.

Θα δοκιμάσω και acronis

Δεν ειναι πρόβλημα αφου ειναι κλονος ετσι πρέπει να κανει κ ας είναι άδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@lambros

Μιλάμε για block level image κάποιου δίσκου/partition, όπου συνήθως by default δεν γίνεται compression κατά την διαδικασία. 

 Εφόσον θες και compression σε περιβάλλον Windows δες και το clonezilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lambros είπε

Το πρόβλημα με το win32disk imager ,είναι ότι το αρχείο που φτιάχνει είναι όσο το μέγεθος της κάρτας μνήμης και ας μην είναι γεμάτη

Πχ σε κάρτα που είχε περίπου 10γιγα το image έγινε 30γιγα.

Θα δοκιμάσω και acronis

Αν τικάρεις την επιλογή Read only allocated space ή κάπως έτσι, κάνει image μόνο τον χώρο που καταλαμβάνει η εγκατάσταση, όχι όλη την sd card.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις με libreelec 9 σε pi zero/zero w ή κανονικο 1ης γενιας, δηλαδη το πιο αδυναμο?
Απο την μερα που περασα σε le 9 εχω το kodi (= το εκτελεσιμο kodi) να πιανει συνεχως 35+% της cpu. Θα εκανα downgrade σε le 8 και θα το ξαναεστεινα το kodi απο την αρχη, αλλα μισω την 17 και εχει κοπει πλεον η υποστηριξη του le 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jim_p είπε

Κανεις με libreelec 9 σε pi zero/zero w ή κανονικο 1ης γενιας, δηλαδη το πιο αδυναμο?
Απο την μερα που περασα σε le 9 εχω το kodi (= το εκτελεσιμο kodi) να πιανει συνεχως 35+% της cpu. Θα εκανα downgrade σε le 8 και θα το ξαναεστεινα το kodi απο την αρχη, αλλα μισω την 17 και εχει κοπει πλεον η υποστηριξη του le 8.

δεν το εχω αλλα μου κανει εντύπωση εχεις μόνο το Libreelec κ σε αδράνεια η cpu είναι 35+? μήπως κάποιο addon σου κάνει τη "ζημιά"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σκεφτηκα και αυτο, εκανα τα περισσοτερα βαρια προσθετα disable αλλα εμεινε εκει. Εκλεισα επισης το web interface και αλλες λειτουργιες του ιδιου του kodi για δοκιμη, αλλα δεν αλλαξε κατι.
Επιπλεον, καποιος μου ειπε οτι ισως να εχει γινει corrupt η sd και κοντευω να τρελαθω!

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του εκανα reset μεσα απο τις ρυθμισεις του libreelec αλλα δεν επεσε κατω απο το 35% παλι και ας ειναι στοκ. Μεταφερω τωρα το backup πισω για να το επαναφερω στην προηγουμενη κατασταση του.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως είχες checkarei όταν έβαλες το libreelec πόση cpu έτρωγε? μήπως είναι της έκδοσης 9 η τόση κατανάλωση ? αν ηταν corrupted  η κάρτα  θα σου κανε και αλλα παλαβά πιστεύω..κωλύματα παγώματα την ώρα που έβλεπες σειρές κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι, δεν την τσεκαρα τοτε, αλλα δεν νομιζω να εφτανε στα 35+ ή εστω να μην επεφτε πιο κατω. Σκεφτομαι οτι ειναι θεμα της 9 η καταναλωση αν και εχει παγωσει μια μονο φορα οσο εβλεπα ταινια (kodi-popcorntime ειχα τοτε) το Νοεμβριο που μας περασε, αλλα τοτε ισως να ημουν ακομα σε le 8. 
Βασικα, σε pc και pi zero περασα σε kodi 18 οταν βγηκε η πρωτη rc της 18.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...