Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μεγάλο κόλλημα το άτιμο. 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω τα windows αλλά μάταια. Έχει ιδέα κανείς γιατί? Μήπως πρέπει να έχεις εγκαταστήσει πρώτα Win10 για να προχωρήσει η εγκατάσταση? 

Αν προσπαθήσεις να κάνεις την εγκατάσταση από το PC πρέπει σίγουρα να έχεις Win10. Εγώ όμως προσπαθώ από το NOOB. Φτάνει μέχρι ενός σημείου, με βγάζει στην σελίδα της microsoft, βάζω το microsoft account και μετά τίποτα. Σερφάρω μπρος πίσω στις σελίδες χωρίς να βγάζει κάποια εντολή για εγκατάσταση. 

Τι κάνω λάθος ρε παιδιά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι ακόμη και να τα βάλεις, δε μπορείς να κάνεις και πολλά μ' αυτά, έτσι; 

 

http://www.techrepublic.com/article/windows-10-on-the-raspberry-pi-what-you-need-to-know/

 

Έκτος αν γράφεις universal Windows apps και θέλεις να τις δοκιμάσεις εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επενδυσε σε τροφοδοσια χαμενη δε θα παει..

 

ρεύμα και καλή κάρτα είναι must για να μην έχεις ψιλά προβλήματα που σπάνε νεύρα.

Από κουτί, βάλτο και σε κουτί παπουτσιών.  :)

 

 

ρε παιδιά τι προγράμματα μπορώ να εγκαταστήσω στο raspberry εκτός από τα βασικά λειτουργικά? βασικά θα ήθελα προγράμματα συμβατά με windows ή android

 

άνοιξε την σκέψη σου λίγο, τα win είναι από το πιο κακογραμμένο λειτουργικό που υπάρχει.

Δεν υπάρχει κάτι που κάνεις στα win και δεν μπορείς να το κάνεις με linux, εκτός αν είσαι επαγγελματίς γραφίστας, ή ηχολήπτης, που και πάλι, δεν το κάνεις με win αλλά με mac.

Και δεν είναι τόσο δύσκολο, το google είναι φίλος μας και η κονσόλα το πιο ισχυρό εργαλείο που υπάρχει.

 

 

απο ραμ πως παει? λιγο μου φαινεται το ενα γιγα  -_-

 

υπέροxα πάει, με την χρήση που έχω αναφέρει πιο πάνω, raspbian (που σαν βασική δουλειά έχει βιντεομαθήματα από coursera) και osmc.

Σκέψου ότι είναι λειτουργικά που έχουν γραφτεί ειδικά για αυτό το μηχάνημα και δεν έχουν τίποτα περιττό πάνω, εν αντιθέσει με android που κάθε κατασκευαστής του φορτώνει καμιά δεκαριά περιττές εφαρμογές πάνω και στο τέλος τα 2 γ΄για δεν φτάνουν. Και καταλήγουμε να ψαχνόμαστε για ρουτάρισμα κλπ.

Για αυτό τα σπάνε και τα moto g, που έχουν ότι πιο γυμνό σε android υπάρχει  (μέχρι πριν κάποιο καιρό που τα είχα ψάξει, τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις κανεις owncloud στο raspberry? ξέρει αυτο ο κάποιος που εχει ασχοληθεί αν μπορεί διαχηρηστει φάκελο πάνω απο 2gb ?μου βγαζει σφαλμα και δε συγχρονίζει ουτε με 600 mb..

 

με την αγορά του errik απέκτησα το πρώτο μου raspberry αγόρασα και άλλο ένα από το eshop 

το πρώτο το έκανα media player με τροφοδοσια απο usb τηλεόρασης και επειδή βλέπω ΠΟΛΛΕΣ Σειρες, stremarei  torrent μεσώ vpn 

λειτουργεί ΑΨΟΓΑ σε ολες τις μορφες βιντεο  εκτός από χ265 πρότυπο 

 

το δευτερο το εχω κανει torrentadiko μεσω vpn παλι με encryption ,το οποιο προσθετό αφερω τα torrent απο οποιοδηποτε σημειο ειμαι κ ας μην ειμαι σπιτι. τα αποθηκευει σε σκληρο δισκο συνδεδεμένο στο raspberry . με παιδεψε λιγο να το κανω share με το αλλο raspberry ωστε να τα βλεπω μεσω του kodi αλλα και αυτο παιζει αψογα

 

στο ιδιο raspberry τωρα προσπαθω να στεισω το owncloud. ειναι λιγο πακέτο παλι με τα δικαιωματα αλλα που θα παει..

 

PS σε αυτο το δευτερο ο εξωτερικος 2.5 δισκος δουλεψε ΜΟΝΟ με το original τροφοδοτικό.. 5.1 v 2 A

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και να εχει απο τι στιγμη που δεν εχει εξοφρενικο κοστος μια class 10 δε βλεπω το λογο να μη πας σε μια τετοια.. τωρα αν η μια ειναι ελαχιστη καλυτερα απο την άλλη γιατι εχει την Χ Ψ τεχνολογια δε νομιζω στο raspberry να δεις διαφορα..

 

 

εβαλα το openelec 7 beta για να δοκιμασω τα χ265 αρχεια μιας και η stable 6.0.3 δεν τα υποστιριζει

απο τι στιγμη που streamaro ειναι σωτήρια 

720p   x264 --> 900 mb

720p   x265 --> 180 mb

 

οτι ειναι σε 720 p δειχνει να παιζει απροβληματιστα 

στα 1080 p κανει νερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προς το παρόν τρέχω δύο προτζεκτάκια και έχω ενθουσιαστεί με τα αποτελέσματα.

1) openmediavault για NAS και torrent. Δουλεύει απίστευτα και είναι πανεύκολο στο στήσιμο (ειδικά σε σχέση με τις χαρντκορίλες vanilla debian που έστηνα παλιά)

 

2)RPi-Cam-Web-Interface για timelapse - παρακολούθηση κτλ. Με ένα Powerbank παίζει τέλεια!!

 

Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να στήσω το openmediavault να λειτουργεί και σαν reverse proxy.

 

π.χ να μπαίνω στο 192,168.1.5/ να με βγάζει στο openmediavault αλλά όταν μπαίνω στο 192.168.1.5/RPi-Cam-Web-Interface να σερβίρει απο τον ίδιο server τη σελίδα απο άλλο server π.x 192.168.1.15/ ... 

 

 

Γενικά έχω δει οτι γίνεται, απλά δεν έχω βρει έναν καλό οδηγό. Επίσης το γεγονός οτι το openmediavault χρησιμοποιεί ήδη σα reverse proxy τον nginx για εσωτερικές δουλειές περιπλέκει λίγο το εγχείρημα. 

 

Έχει κανένας καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προς το παρόν τρέχω δύο προτζεκτάκια και έχω ενθουσιαστεί με τα αποτελέσματα.

1) openmediavault για NAS και torrent. Δουλεύει απίστευτα και είναι πανεύκολο στο στήσιμο (ειδικά σε σχέση με τις χαρντκορίλες vanilla debian που έστηνα παλιά)

 

2)RPi-Cam-Web-Interface για timelapse - παρακολούθηση κτλ. Με ένα Powerbank παίζει τέλεια!!

 

Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να στήσω το openmediavault να λειτουργεί και σαν reverse proxy.

 

π.χ να μπαίνω στο 192,168.1.5/ να με βγάζει στο openmediavault αλλά όταν μπαίνω στο 192.168.1.5/RPi-Cam-Web-Interface να σερβίρει απο τον ίδιο server τη σελίδα απο άλλο server π.x 192.168.1.15/ ... 

 

 

Γενικά έχω δει οτι γίνεται, απλά δεν έχω βρει έναν καλό οδηγό. Επίσης το γεγονός οτι το openmediavault χρησιμοποιεί ήδη σα reverse proxy τον nginx για εσωτερικές δουλειές περιπλέκει λίγο το εγχείρημα. 

 

Έχει κανένας καμιά ιδέα;

Με ποιο Rpi έκανες το rpi-cam?  Γιατι με το πρωτο το raspberry που δοκίμασα κάποτε εγώ με μια απλή usb κάμερα έδειχνε 10-11fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο Raspberry με 256Mb RAM αλλά χρησιμοποιώ τη μαμίσια καμερούλα που τρέχει απο τη GPU. Και μένα κάπου εκεί μου τρέχει μέσω web. Live βέβαια καμία σχέση με τις USB webcams...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

εχω παραγγείλει  αυτες τις ψυχτρουλες και τις περιμενω αυτες τις μερες http://www.ebay.com/itm/121835262288?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT απο οτι βλεπω ειναι με αυτοκολητακι , μπορω να βαλω θερμοαγωγιμη παστα ή δεν θα κολλησουν;

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...