Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλύτερα με αυτοκολλητάκι απότι κατάλαβα. να μη γίνει και χάλια το board. η καλύτερη λύση αποτι είδα σε κανα 2 βιντεο στο γιουτουμπ είναι το ανεμιστηράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει κανεις κανεις owncloud στο raspberry? ξέρει αυτο ο κάποιος που εχει ασχοληθεί αν μπορεί διαχηρηστει φάκελο πάνω απο 2gb ?μου βγαζει σφαλμα και δε συγχρονίζει ουτε με 600 mb..

 

 

Τι εννοείς ότι δε συνχρονίζει; Σε εμάνα λειτουργεί κανονικά. Άλλαξες τα default limits της PHP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα με αυτοκολλητάκι απότι κατάλαβα. να μη γίνει και χάλια το board. η καλύτερη λύση αποτι είδα σε κανα 2 βιντεο στο γιουτουμπ είναι το ανεμιστηράκι.

καπου ειδα οτι  το ανεμιστηρακι μπορει να στο καψει, αλλα δεν το πολυεψαξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

εχω παραγγείλει  αυτες τις ψυχτρουλες και τις περιμενω αυτες τις μερες http://www.ebay.com/itm/121835262288?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT απο οτι βλεπω ειναι με αυτοκολητακι , μπορω να βαλω θερμοαγωγιμη παστα ή δεν θα κολλησουν;

ευχαριστω!

Δεν χρειάζεσαι θερμοαγώγιμη πάστα, το αυτοκολλητάκι είναι και αυτό θερμοαγώγιμο, δεν είναι απλό αυτοκόλλητο.

Βέβαια η πάστα έχει καλύτερη απόδοση, αλλά θέλεις και κόλλα για να σου σταθούν πάνω και με η κόλλα είναι "σχεδόν μόνιμη" λύση, δεν ξεκολάει εύκολα η χωρίς ζημιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα με αυτοκολλητάκι απότι κατάλαβα. να μη γίνει και χάλια το board. η καλύτερη λύση αποτι είδα σε κανα 2 βιντεο στο γιουτουμπ είναι το ανεμιστηράκι.

 

με ανεμιστηράκι αποκτάς και θόρυβο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ότι δε συνχρονίζει; Σε εμάνα λειτουργεί κανονικά. Άλλαξες τα default limits της PHP;

ειμαι σιγουρος οτι τα εχω αλλαξει αλλα δεν.. 

πρακτικά εχω βαλει external storage το dropbox account και εκει ειναι ένας φάκελος 630 mb ο οπιος δε συνχρωνιζει με το owncloud , για την ακριβεια λεει οτι ειναι πολυ μεγαλος φακελος . ολοι οι υπόλοιποι φάκελοι του dropbox που ήταν μερικά mb συνχρονιστηκανε κανονικα

 

οταν παω σπιτι θα ξαναδω αυτο με τη php και τα Limit αν κ ειμαι σιγουρος οτι τα εχω αλλαξει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησα να το κανω emulation station , αλλα δυστηχως το pokemon stadium 2 που με ενδιαφερει κυριως κολαει αρκετα!.

εβαλα το retropie.λετε να ειναι θεμα του emulattor ? μηπως αν βαλω android θα ειναι καλυτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες ανάμεσα σε raspbian και ubuntu mate τι διαφορές υπάρχουνε πρακτικά? είδα οτι το mate είναι πιο ομορφο και βολικό. ξέρει κανεις τι δουλευει στο καθενα και τι οχι? 

 

κανα theme για raspbian υπάρχει? xfce δε μου παιζει δυο μερες τωρα που παλεύω.

 

το raspberry το θελω για προτζεκτ δε με ενδιαφερει το media center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι να παρω το http://www.e-shop.gr/mitriki-raspberry-pi-3-model-b-p-PER.911869

Λειτουργικο θα εχει ή πρεπει να βαλω?

Μπορω να βαλω τα win10 που εχω στο pc μου?

Σε τηλεοραση με dvi μπαινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οχι, δεν έχει λειτουργικό. Θα πρέπει ν αγοράσεις μια microSD μαζί και ακολουθώντας κάποιον απ τους διάφορους οδηγούς που θα βρεις στο internet να περάσεις ένα. 

 

'Οχι, δε μπορείς να βάλεις Windows 10. 

 

Έχει μόνο έξοδο για HDMI, οπότε θα χρειαστείς καλώδιο HDMI to DVI για τη σύνδεση που θέλεις να κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι να παρω το http://www.e-shop.gr/mitriki-raspberry-pi-3-model-b-p-PER.911869

Λειτουργικο θα εχει ή πρεπει να βαλω?

Μπορω να βαλω τα win10 που εχω στο pc μου?

Σε τηλεοραση με dvi μπαινει ?

Μπορεις να βαλεις windows Iot . Google it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχω καταλάβει καλά, δεν πρόκειται να μπορέσει κάποιος να βάλει windows (όπως τα ξέρουμε) στο Pi του... είναι μια ειδική έκδοση με ονομασία Internet of Things (IoT) η οποία κάνει μόνο για developers... 

δλδ, φτιάξε ένα προγραμματάκι σε .νετ να τρέχει κτλ... πλήρη windows ακόμα δεν έχω δει πουθενά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχω καταλάβει καλά, δεν πρόκειται να μπορέσει κάποιος να βάλει windows (όπως τα ξέρουμε) στο Pi του... είναι μια ειδική έκδοση με ονομασία Internet of Things (IoT) η οποία κάνει μόνο για developers... 

δλδ, φτιάξε ένα προγραμματάκι σε .νετ να τρέχει κτλ... πλήρη windows ακόμα δεν έχω δει πουθενά...

ναι δεν ειναι πληρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επαναλαμβάνω εγώ πάντως κι ας γίνομαι κουραστικός

:)

 

δεν είναι λόγος να μην πάρει κάποιος Pi επειδή ξέρει από win και φοβάται κάτι άλλο

 

ίσως είναι μια ευκαιρία να πειραματιστεί και να δει πόσο friendly user και πόσο καλές κοινότητες υπάρχουν πίσω από άλλα λειτουργικά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...