Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑ 

 

μιας και το εχω ζορίσει κάπως παίζοντας μαζί του παρατήρησα οτι ζεσταίνετε αρκετά και σκευτομαι να αγοράσω  αυτά

http://www.gearbest.com/development-boards/pp_54470.html

λογο κοστους

βλέπω οτι τα αντίστοιχα απο eshop μαλλον ειναι τα ιδια 

http://www.e-shop.gr/raspberry-pi-cooler-set-silver-p-PER.814362

 

έχει κάνεις άποψη , εικόνα? εχει χρησημοποιησει κάνεις τα συγκεκριμένα ειτε eshop ειτε gear best (3m λεει οτ ιειναι )

η να παω σε κατι πολύ πιο ακριβο με τα μεταφορικα ?(για μενα δεν αξιζει το κόπο αλλα θελω τη γνώμη σας.. ) 

 

 

δε νομίζω να εχουνε διαφορά μεταξύ τους. απ τη στιγμή που δε λένε και ποσα C/W είναι παιρνεις τα πιο φτηνα.

επειδή τα είδα και γω στο eshop λενε τίποτα για thermal paste? γιατι σκέτα δε πιστευω να κανουνε δουλεια. επίσης πως στερεώνονται πανω στα ολοκληρωμένα? απλά τα ακουμπάς?  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα σε ολους, την παρασκευη παρελαβα απο ισοπ το ρασμπερι 3 και ασχοληθηκα λιγο το σκ,, εβαλα οπενελεκ

και addon exodus, πολυ καλη ταχυτητα, θερμοκρασια γυρω στουσ 43-44 βαθμους μετα απο μια μερα λειτουργιας, την κυριακη εκαψα το Ubuntu MATE

και ασχοληθηκα λιγο, γενικες γραμμες καλο, λιγο λαγκ στο παραθυρο του youtube, εαν βρω χρονο θα καψω και retrogames.

 

 

(αισθητη διαφορα απο το πι2 που εχω, και καλο range wifi..)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερετε εαν στο Openelec εαν ζεστενεται πολυ το raspberry κατεβαζει αυτοματα τη ταχύτητα του επεξεργαστη?

 

παρατηρησα καταρχας οτι ζεσταινετε αρκετα. οταν ξεκινάει λεει 1200 mhz 

μετα απο καποια ωρα που βλέπω σειρα λεει 600mhz 

χτες μετα απο σειρα ειχε θερμοκρασια 145 fahrenheit το θεωρηθείτε Normal?

720p ανάλυση με streaming αν παίζει ρόλο..

 

κατι ακομα.. εχω αναφερθει οτι μου βγαζει το σημα για undervolting.

με το δικο του τροφοδοτικο δε το εχω αυτο το θεμα και τραβαει 0,44Α μονο με ενα usb το οποιο ειναι για χειριστήριο που το εχω βάλει.

με τους άλλους όλους τους φορτιστές τραβούσε 0,42 Α - 0,44 Α και πάλι εμφάνιζε το undervolting 

 

άρα ξεκάθαρα είναι τα volt του φορτιστή και οχι τα Α..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειδα δυο επεισοδια 1080 χτεσ το βραδυ και η θερμοκρασια δεν ξεπερασε τους 118 F

Πως μετράτε τη θερμοκρασία ρε παιδιά; Έχει αισθητήρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το openelec γραφει τη θερμοκρασία αναπασα στιγμη και τα mz αλλα το βλέπεις και απο ssh cat /proc/vcgencmd measure_temp

 

προσωπικα εχω βολευτεί με το raspmanager απο tablet με android https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cea.raspmanager&hl=el

οπου σου δινει ενα καρο πληροφοριες μαζεμενες  για το raspberry και εχει και terminal και file manager

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καλο ειναι εμένα με βόλεψε γτ οσο η δικια μου βλέπει ταινια και παιζω δίπλα στο ταμπλετ φορτώνω ξεφορτώνω αρχεία που κατεβάζω στο ταμπλετ. τωρα ανακάλυψα οτι εχει βγει και vnc για το Openelec που δεν υπηρχε. αντι να τυραννιέμαι με το χειριστήριο να το στήνω απο το pc

 

μου ρθε και το δευτερο rasp απο το eshop θα δοκιμασω αυτο να το κανω να κατεβαζει torrents

 

μου βγαλες δουλιες που δεν ειχα με την παραγγελια :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουμε με έναν φίλο να φτιάξουμε ενα plug'n'play arcade controller ,στο οποίο θα προσθέσουμε ένα raspberry pi φορτωμένο με το retropie . Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αυτό το gadget οπότε έχω κάποιες απορίες.

  • Πως θα βάλουμε κουμπί on/off. Κανονικό όχι σαν αυτό που έβαλε ενα παιδί πιο πριν που μοιάζει με κουμπί φωτιστικού.
  • Θέλουμε να προσθέσουμε usb αντάπτορες για χειριστήρια παλιών κονσολών εσωτερικά, όπου στο ξύλο θα φαίνεται μόνο το βύσμα υποδοχής των χειριστηρίων. Θα έχουμε κανένα πρόβλημα με την τροφοδοσία του μηχανήματος αν  δουλεύουν παράλληλα με το arcade controller; (και αυτό θα γίνει με usb μέσω ipac)
  • Οι emulators του retropie έχουν καλή συμβατότητα ; Δηλαδή οι emulators  τρέχουν σαν τους αντίστοιχους του pc, ή έχουν κάνει παραχωρήσεις λόγω hardware ;
  • Τι σκληρό δίσκο να επιλέξουμε για τα roms; Θέλουμε να το κάνουμε όσο πιο compact γίνεται.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουμε με έναν φίλο να φτιάξουμε ενα plug'n'play arcade controller ,στο οποίο θα προσθέσουμε ένα raspberry pi φορτωμένο με το retropie . Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αυτό το gadget οπότε έχω κάποιες απορίες.

  • Πως θα βάλουμε κουμπί on/off. Κανονικό όχι σαν αυτό που έβαλε ενα παιδί πιο πριν που μοιάζει με κουμπί φωτιστικού.
  • Θέλουμε να προσθέσουμε usb αντάπτορες για χειριστήρια παλιών κονσολών εσωτερικά, όπου στο ξύλο θα φαίνεται μόνο το βύσμα υποδοχής των χειριστηρίων. Θα έχουμε κανένα πρόβλημα με την τροφοδοσία του μηχανήματος αν  δουλεύουν παράλληλα με το arcade controller; (και αυτό θα γίνει με usb μέσω ipac)
  • Οι emulators του retropie έχουν καλή συμβατότητα ; Δηλαδή οι emulators  τρέχουν σαν τους αντίστοιχους του pc, ή έχουν κάνει παραχωρήσεις λόγω hardware ;
  • Τι σκληρό δίσκο να επιλέξουμε για τα roms; Θέλουμε να το κάνουμε όσο πιο compact γίνεται.

Μπορείς να αγοράσεις το κουμπί (στυλ φωτιστικού  :-D  ) που ανέφερα πιο πάνω και να το κρύψεις μέσα στο κάλυμμα που θα φτιάξεις και να φαίνεται μόνο ο διακόπτης. Φαντάζομαι θα φτιάξετε κουτί/κάλυμμα και δεν το έχετε έτσι χύμα το Pi;

Μία άλλη λύση είναι να αγοράσεις πρίζα με τηλεχειριστήριο.

 

Με τους USB αντάπτορες δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα τροφοδοσίας

 

Για σκληρό δίσκο πήγαινε σε SSD 1,8 ιντσών αν σε παίρνεις χρηματικά και από θέμα χωρητικότητας. https://www.skroutz.gr/c/88/ssd-sklhroi-diskoi/f/252964/1-8.html

Αλλιώς πάρε ένα USB stick Να σου βγει πολύ πιο φτηνά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...