Προς το περιεχόμενο

Προβλημα port forward σε \\speedport entry 2i\\*ote vdsl


djhorhe69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο 1,2 ώρες ψάξιμο η λύση που δούλεψε για εμένα ήταν:

 

Για τη διαδικασία του Port Forwarding, ακολουθήστε τη διαδικασία παρακάτω:
(Εάν η πόρτα που θέλετε να ανοίξετε είναι TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000.UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434 τότε θα πρέπει να απενεργοποιηθεί το φίλτρο αυξημένης προστασίας . Σε αντίθετη περίπτωση, προχωρήστε στο δεύτερο βήμα).

Βήμα πρώτο (first step):
Επισκεφθείτε το link εδώ.
Απενεργοποιήστε (disable) το: Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες "επιθέσεις"
Kάντε αριστερό (left click on) κλικ στο Έλεγχος Βαθμού Αυξημένης Προστασίας.

https://www.cosmote.gr/fixed/help-and-support/internet/-/support/article/87706621

 

Όπως αναφέρεις εδώ μέχρι τα ports 5000 einai blocked kai prepei na syndetheis ekei blah blah blah...opote xrisimopoihsa higher ports. worked right away

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το εχουμε γραψει και πιο πανω για την αυξημενη ασφαλεια.η δεν θα βαλεις τετοιο Port ειτε θα την κλεισεις(το καλυτερο).και το κακο ειναι οτι απο default ειναι ενεργοποιημενη οσο ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα και απο μενα.

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με το συγκεκριμενο ρουτερακι . Προσπαθω να ανοιξω τις πορτες για l2tp VPN (500 , 4500 , 1701 , 1723)
Τις ανοιγω κανονικα και μεσα απο το canyouseeme.org οι πορτες 500 4500 και 1701 φαινονται και ειναι κλειστες ενω η 1723 μαζι με καποιες αλλες πχ 6182 ειναι ανοιχτες . 

 

Φυσικα εχω απενεργοποιησει την ασφαλεια τις otenet 

 

Εχεις κανεις καποια ιδεα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανες Reboot μετα την απενεργοποιηση.δοκιμασες τυπικα με dmz?

επισης δοκιμασε αυτες τις πορτες στο mtorrent για να δεις τι γινεται.αν η πορτα δεν χρησιμοποιειται μπορει να στην δειξει κλειστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα Reboot φυσικα , και δοκιμασα dmz.

Τωρα που εβαλα το Transmission ανοιγει κανονικα η πορτα (1701) ακουει το transmission απο εκει και κατεβαζει κανονικα.Και αφου σταματησω το κατεβασμα το canyouseeme.org μου την βλεπει και παλι κλειστη .

 

Μαλλον εχω προβλημα στον OSX server που δεν προσπαθει να ανοιξει τα services που ακουνε στις συγκεκριμενες πορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον με το trasmission φαινονται ανοιχτα τοτε εισαι μια χαρα.μπορει ειτε ο server να μην τα εχει συνεχεια ανοιχτα ή να υπαρχει καποιο αλλο θεμα αν δεν παιζει αυτο που θες με το config του server

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

στην σελιδα αυτη βαζεις τα 

Κωδικός Πελάτη: Συνθηματικό Πελάτη:

 

αν δεν τα θυμασαι τοτε πατας οτι τα εχεις ξεχασει και μπαινεις μετα με Username/password συνδεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

προσοχη παντα με το dmz διοτι ανοιγει ολα τα ports κατα καποια εννοια.

Και προσοχη στην αυξημενη ασφαλεια οτενετ διοτι κοβει Ports και θελει απενεργοποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Σε ένα παρόμοιο πρόβλημα που είχα στο speeport 2i και συγκεκριμένα για την απομακρυσμένη πρόσβαση στο RTR. Είχα αλλάξει το επίπεδο του Firewall σε low και ανοίγοντας την κατάλληλη πόρτα στο forwarding menu δεν μπορούσα να συνδεθώ απ' έξω. Το πρόβλημα λύθηκε με την ρύθμιση στο Local Service Control - IPv4 στο μενού του Secutiry όπου ενεργοποιώντας (allow) το Service Type HTTP τελικά έπαιξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε ένα παρόμοιο πρόβλημα που είχα στο speeport 2i και συγκεκριμένα για την απομακρυσμένη πρόσβαση στο RTR. Είχα αλλάξει το επίπεδο του Firewall σε low και ανοίγοντας την κατάλληλη πόρτα στο forwarding menu δεν μπορούσα να συνδεθώ απ' έξω. Το πρόβλημα λύθηκε με την ρύθμιση στο Local Service Control - IPv4 στο μενού του Secutiry όπου ενεργοποιώντας (allow) το Service Type HTTP τελικά έπαιξε...

αν rtr εννοεις το ρουτερ τοτε δεν θες Port forward απλα πρεπει να ανοιχτει το Remote management.συνηθως τα Port forward rules κανουν bypass το firewall αναλογως σε τι ρυθμιση ειναι.επισης ο οτε μην ξεχναμε οτι κοβει Ports με την αυξημενη ασφαλεια Otenet.

αν παντως ηθελες να μπεις στο ρουτερ ηταν λογικο να πρεπει να ενεργοποιησεις το http ή το https αν ηθελες να μπεις απο web μεσα στο ρουτερ.αλλα εκει δεν θελει Port forward Καν διοτι το πρωτο που βλεπεις ειναι το ρουτερ και δεν θες να πας πιο μεσα.θα κανες port forward την 80 αν πχ ηθελες να δεις ενα pc Πισω απο το ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, εχω απενεργοποιησει τα παντα και οταν λεω τα παντα... απο τη σελιδα του Firewall οτι εχει, την αυξημενη προστασια του οτε, εχω κανει port forward κανονικα και δεν ανοιγουν οι πορτες με τπτ. Ανοιξα DMZ στην local που ηθελα παλι τπτ. Το μονο που δουλεψε πριν κανα μηνα ηταν να γυρισω σε 192.168.0... και εκει ανοιξαν οι πορτες.... Ολα αυτα σε ενα ξενοδοχειο που εχω βαλει μια καμερα για ενα site. Eλα ντε ομως που το router τραβηξε μονο του Reset και γυρισε σε 192.168.1... Οι δοκιμες με ολα κλειστα κλπ ειναι σε 192.168.1.... Εν τω μεταξυ δεν μπορω τωρα να γυρισω σε 192.168.0.... γιατι ολο το ξενοδοχειο ειναι γεματο με χαζοrepeaters.

 

Το μονο που δεν εχω κανει ειναι να κλεισω να παιρνει απο OTE IPv6....

 

Δωστε μου τα φωτα σας οποιοι μπορειτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να μην παιζει με 192.168.1.χ και να παιζει με 192.168.0.χ δεν στεκει.θα πρεπε να παιζει και στα 2.να μην παιζει τωρα λογω Ipv6 ναι το εχω δει σε ρουτερ και τελικα ο αλλος το εβαλε με Ipv4.δεν ξερω κατι παραπανω για να σου πω διοτι βλεπεις ρουτερ να παιρνουν και ipv4 και Ipv6.

 

Καλησπερα, εχω απενεργοποιησει τα παντα και οταν λεω τα παντα... απο τη σελιδα του Firewall οτι εχει, την αυξημενη προστασια του οτε, εχω κανει port forward κανονικα και δεν ανοιγουν οι πορτες με τπτ. Ανοιξα DMZ στην local που ηθελα παλι τπτ. Το μονο που δουλεψε πριν κανα μηνα ηταν να γυρισω σε 192.168.0... και εκει ανοιξαν οι πορτες.... Ολα αυτα σε ενα ξενοδοχειο που εχω βαλει μια καμερα για ενα site. Eλα ντε ομως που το router τραβηξε μονο του Reset και γυρισε σε 192.168.1... Οι δοκιμες με ολα κλειστα κλπ ειναι σε 192.168.1.... Εν τω μεταξυ δεν μπορω τωρα να γυρισω σε 192.168.0.... γιατι ολο το ξενοδοχειο ειναι γεματο με χαζοrepeaters.

 

Το μονο που δεν εχω κανει ειναι να κλεισω να παιρνει απο OTE IPv6....

 

Δωστε μου τα φωτα σας οποιοι μπορειτε!

αλλα δεν νομιζω οτι παιρνει μονο Ipv6 το ρουτερ σου.επισης to port δεν θα βγει ανοιχτο αν δεν χρησιμοποιειται .Μην κανεις test το Port μεσα απο το ιδιο το δικτυο διοτι αμα δεν εχει Nat loopback το ρουτερ δεν θα παιξει.αυτο γιατι του ζητας μια wan ip η οποια ειναι μεσα στο ιδιο σου το δικτυο οποτε αν δεν εχει Nat loopback το ρουτερ απλα μπερδευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα παιδια. 

μια βοηθεια κ σε μενα

εχω κανει port frwd ανοιξα της πορτες κανονικα. 

εχω βγαλει firewall απο cosmote κ windows 

αλλα κ παλι δεν μπορω να δω το dvr απο τον IE

οι ρυθμησεις στο dvr ειναι οι εξης. 

ip 192.168.1.xxx

gate away 191.168.1.1

mask 255 κτλπ

dns 192.168.1.1

dvr port 3456 ανοιχτη

web port 81 ανοιχτη

οταν λοιπον παω στον ie και βαζω 192.168.1.xxx:3456 η 81 δεν κανει τιποτα. 

τοπικα βλεπω κανονικα. 

δεν εχω κανει ddns μιας κ το ρουτερ δεν κλεινει ποτε η τουλαχιστον θελω να το δω οτι δουλευει κ να το κανω μετα. 

εχω κατεβασει χαμηλα τα active x

δεν ξερω τι αλλο να κανω? 

Σας ευχαριστώ για καθε βοηθεια σας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...