Προς το περιεχόμενο

Προβλημα port forward σε \\speedport entry 2i\\*ote vdsl


djhorhe69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω και εγω το ιδιο ρουτερ. Οι πορτες δεν ανοιγουν. Εχω δοκιμασει τα παντα και το φιλτρο του ΟΤΕ ειναι κλειστο. Ουτε καν το DMZ δε δουλευει.. Εχει κανενας ιδεα τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα. εμενα η εξωτερικη μου Ip ειναι 185.134.114.39

ενω στο ρουτερ βλεπω  IP Address2.87.228.5/255.255.255.255

με εχουν και εμενα σε cgnat? γιαυτο δεν μπορω να ανοιξω θυρα στο dc++?

πως το ζηταω? στο 13888 παιρνω? τους λεω απλα να με βγαλουν απο το cgnat? και αν ειναι ασχετοι και με ρωτησουν τι ειναι αυτο? πρεπει να μιλησω με καποιον πιο ειδικο? να ζητησω τεχνικη υποστηριξη?

ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν? ή να αρχισω τις σαλτσες οτι δεν μπορω να κανω port forward κτλ? σας ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Δεν είσαι σε CGNAT. Η 185.134.114.39 ανήκει σε ελληνική εταιρεία hosting. Πώς είδες ότι είναι η εξωτερική IP σου; Μήπως χρησιμοποιείς VPN;

Ναι φιλε. Χρησιμοποιω nordvpn. Η εξωτερικη μου ip ειναι αθτη του   nordvpn, και ειναι ιδια με αυτη που φαινεται στο whatsmyipaddress site. Στο ρουτερ μεσα που μπηκα, δειχνει αλλη. Αρα μηπως τελικα ειμαι; αν οχι, ολα καλα, κατι αλλο φταιει ( το οποιο δεν μπορω να βρω πολυ καιρό τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router σου σού δείχνει την IP που έχεις πάρει από τον ΟΤΕ. Η εξωτερική σου IP είναι αυτή του server στον οποίο συνδέεται το VPN και την οποία μπορεί να μοιράζεσαι με άλλους χρήστες που χρησιμοποιούν το ίδιο VPN. Με αυτό το setup, δεν μπορείς να κάνεις port forward από το router σου. Θα πρέπει να καταργήσεις τη χρήση του VPN, ή να ελέγξεις αν σου δίνει το NordVPN τη δυνατότητα για port forward αν και με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω ότι δεν δίνουν αυτή τη δυνατότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Το router σου σού δείχνει την IP που έχεις πάρει από τον ΟΤΕ. Η εξωτερική σου IP είναι αυτή του server στον οποίο συνδέεται το VPN και την οποία μπορεί να μοιράζεσαι με άλλους χρήστες που χρησιμοποιούν το ίδιο VPN. Με αυτό το setup, δεν μπορείς να κάνεις port forward από το router σου. Θα πρέπει να καταργήσεις τη χρήση του VPN, ή να ελέγξεις αν σου δίνει το NordVPN τη δυνατότητα για port forward αν και με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω ότι δεν δίνουν αυτή τη δυνατότητα.

ποσο χαζος αισθανομαι.... ρε φιλε εβγαλα το vpn και επιτελους παιζει και το dc++ τελεια. επιτελους. δεν εχω λογια.

απορω πως δεν το ειχα σκεφτει. ειχα βαλει freedns και αλλες βλακειες για να βλεπει παντα την ιδια Ip το προγραμμα και δεν μπορουσανα καταλαβω γιατι εν δουλευει. και βουαλα με εσωσες. να εισαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
1 hour ago, Spect~ said:

Ξαφνικα σταματησε να δουλευει το port forward σημερα (δεν εχω κανει Update κλπ). Ειχε κανεις κατι αντιστοιχο;

Ποια είναι η WAN IP Address που σου δείχνει το router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Ποια είναι η WAN IP Address που σου δείχνει το router;

ειναι διαφορετικη απο αυτη που μου δινει το what is my ip address.. Τι στον πεο γινεται σημερα.; καμια ιδεα τι θεμα εχει και πως το λυνω; 

Παιζει κατι που πηρε το ματι μου οτι λογω μη διαθεσιμων IPV4 να εχει παιξει ΝΑΤ και για αυτο να εχω αυτες τις διαφορες; αν ναι τι κανουμε για να το λυσουμε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια λύση στο θέμα που αντιμετωπίζω. Διαχειρίζομαι ένα δίκτυο 100+ καμερών αυτή την στιγμή,  στα οποία όπως φαντάζεστε για να έχω απομακρυσμένη διαχείριση έχω κουμπώσει ξεχωριστά DDNS στην κάθε κάμερα και έχω ανοίξει και τα αντίστοιχα ports στα router. Το θέμα είναι ότι συχνά πυκνά γίνεται αυτό το θέμα με το CGNAT από τον ΟΤΕ, μιας και το 95% των χρηστών έχουν το συγκεκριμένο router (speedport entry 2i). Και πρέπει κάθε φορά να παίρνω τους ιδιοκτήτες να τηλεφωνήσουν στον ΟΤΕ για να τους πούνε να βγούνε από το CGNAT και να δουλέψουν οι πόρτες.
Κάτι διάβασα ότι με IPv6 δεν είναι αναγκαίο το port forward, απλά θέλω να μου πείτε λίγο άμα γίνεται να γλιτώσω αυτόν τον βραχνά και αν κουμπώσω IPv6 πάνω στις κάμερες θα μπορούν να δουλεύουν οι πόρτες; Και με 100αρα IP στο router(δηλαδή μεσω CGNAT) οι ΙPv6 μπορούν να παίξουν κανονικά; Γιατί εγώ δίνω στατικές IP στις κάμερες του τύπου 192.168.1.64, και από ότι βλέπω μέσα από το router παίρνουν και IPv6. Συνήθως 2 πόρτες χρειάζομαι μια για το web interface και μια για το RTSP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nickkrn είπε

Καλησπέρα παιδιά
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια λύση στο θέμα που αντιμετωπίζω. Διαχειρίζομαι ένα δίκτυο 100+ καμερών αυτή την στιγμή,  στα οποία όπως φαντάζεστε για να έχω απομακρυσμένη διαχείριση έχω κουμπώσει ξεχωριστά DDNS στην κάθε κάμερα και έχω ανοίξει και τα αντίστοιχα ports στα router. Το θέμα είναι ότι συχνά πυκνά γίνεται αυτό το θέμα με το CGNAT από τον ΟΤΕ, μιας και το 95% των χρηστών έχουν το συγκεκριμένο router (speedport entry 2i). Και πρέπει κάθε φορά να παίρνω τους ιδιοκτήτες να τηλεφωνήσουν στον ΟΤΕ για να τους πούνε να βγούνε από το CGNAT και να δουλέψουν οι πόρτες.
Κάτι διάβασα ότι με IPv6 δεν είναι αναγκαίο το port forward, απλά θέλω να μου πείτε λίγο άμα γίνεται να γλιτώσω αυτόν τον βραχνά και αν κουμπώσω IPv6 πάνω στις κάμερες θα μπορούν να δουλεύουν οι πόρτες; Και με 100αρα IP στο router(δηλαδή μεσω CGNAT) οι ΙPv6 μπορούν να παίξουν κανονικά; Γιατί εγώ δίνω στατικές IP στις κάμερες του τύπου 192.168.1.64, και από ότι βλέπω μέσα από το router παίρνουν και IPv6. Συνήθως 2 πόρτες χρειάζομαι μια για το web interface και μια για το RTSP.

Καλησπερα. Αν και δεν εχω καταλάβει ακριβώς το προβλημά σου.Το δικο μου καταγραφικό παντως για οσο ημουν στον οτε (1 μηνα περιπου) ανοιξα την πορτα που ήθελα και είχα κανονικα πρόσβαση από το κινητό μου. Η rtsp πόρτα ειναι για stream video δεν νομίζω να χρειάζεται να την ανοίξεις.

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Δημήτρη. Όχι δεν είναι καταγραφικές οι κάμερες, είναι απλά IP, αν και η διαδικασία με τις πόρτες είναι ακριβώς η ίδια. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε τρεις και λίγο αντιμετωπίζω το πρόβλημα με το CGNAT, δηλαδή αλλάζει αυθαίρετα ο OTE την IP σε 100.xxx.xxx.xxx και έτσι δεν λειτουργούν οι πόρτες απέξω. Οπότε χρειάζεται να μπαίνω στην διαδικασία να ενοχλώ τους ιδιοκτήτες να πάρουν τηλέφωνο στον ΟΤΕ, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις δεν το κάνουν λόγω της μεγάλης αναμονής, για να τους βγάλουν από το CGNAT.

Και ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να γίνει η διαδικασία με IPv6 που εκεί από ότι ξέρω δεν υπάρχει θέμα με το ΝΑΤ μιας και σχεδόν όλοι οι ISP παίζουν και σε IPv6, και έτσι να κουμπώσω στις κάμερες IPv6. Απλά ρωτάω αν είναι εφικτό να παίξουν οι πόρτες έτσι, να βάλω δηλαδή στο DDNS το ΑΑΑΑ value που δέχεται IPv6 και να παίζουν οι πόρτες χωρίς πρόβλημα, και ας είναι η IPv4 μέσω CGNAT. Το RTSP το χρειάζομαι επειδή παρέχω υπηρεσίες Live Streaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα φιλε μου! Απ ότι διαβάζω και σε αλλα forums αυτό το κάνει η cosmote λόγο έλλειψις ip v4.Στην ερώτηση σου δεν γνωριζω να σου απαντήσω. Υπάρχει και η λύση της  static ip αλλα νομίζω οικονομικά ειναι ασύμφορη.

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...