Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με συγκάτοικο - αρούρια στον καταψύκτη


LongTom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος ξέρει τι έχεις στην κατάψυξη

 

Xθες βράδυ έφαγα ποντικάκι  σοκολατένιο (τον λεγόμενο σοκοπόντικα). Βλέποντας τώρα εδώ τι μεζές κυκλοφορεί δεν ξέρω αν έκανα τη σωστή επιλογή (σε ποντίκι)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια οφφτοπικ ερωτηση, τα ποντικια οταν τα βγαζουν απο την καταψυξη πως τα δινουν στο φιδι? Φανταζομαι θερμοκρασια δωματιου και πεταγμα στο terrarium?

Φούρνος μικροκυματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ηθη και εθιμα ρε παιδακι μου στις πολιτισμενες χωρες.

Τι κριμα που ειμαστε τριτοκοσμικοι και δεν βαζουμε τα αρουρια μας στα ψυγεια που αλλοι βαζουν το φαγητο τους.

 

Δοκιμασε να αφησεις 2-3 κατεψυγμενες κουραδες διπλα στα αρουρια,και αν σου πουν τιποτα πες τους οτι ειναι το φαγητο της μυγας σου που εχεις για κατοικιδιο. Να μη ξεχασεις να τις ξεπαγωνεις στο φουρνο μικροκυματων μη σπασει κανα δοντι το καημενο το εντομο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνω στην nenya να φέρει στη δουλειά της ένα τάπερ με 3 ποντίκια μεγάλα, να έχει νυστέρι στη τσάντα της, και μπροστά σε 3-4 άτομα να κάνει ότι τα τρώει με γυρισμένη πλάτη, ο πρώτος που θα πέσει από τον 5ο όροφο θα είναι και ο ύποπτος.

Ούπς, ψόφησε,

τι κρίμα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κλάμα ... όσο σκέφτομαι οτι έκανα καυγά στη μάνα που σκότωσε ξανά ένα φίδι στην αυλή νομίζοντας οτι είναι δηλητηριώδες ενώ της έχω πει αν βρει να με φωνάξει να το πιάσω για κατοικίδιο(αφού δω οτι η ράτσα του κάνει) , όσο σκέφτομαι οτι παλιά τάιζα ένα αρουραίο στον κήπο για κανα μήνα κ ίσα που δεν το έπιανα κ διαβάζω μερικοί να σας κάνει εντύπωση να έχει ο άλλος κατοικίδιο φίδι απο pet shop κ να το ταΐζει τροφές απο pet shop , όλα ελεγμένα 

ποιο πολύ εντύπωση πάντως μου κάνει η αντίδραση του op που βγήκε εκτός εαυτού σε τέτοιο βαθμό αλλα και οι απαντήσεις αρκετών που επειδή θεωρούν τα φίδια κάτι παράξενο/χαζό whatever για κατοικίδιο θεωρούν πως μπορούν να απαιτήσουν παράξενες/χαζές λύσεις 
Τα ποντίκια απ το pet shop είναι το ίδιο με τις μπριζόλες π έχουμε στο ψυγείο μας , κρέας , deal with it 

αυτό που σας χρειάζεται είναι ένας vegan , να βάλει τα πράγματα στη θέση τους 

Επεξ/σία από Vapir
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλάμα ... όσο σκέφτομαι οτι έκανα καυγά στη μάνα που σκότωσε ξανά ένα φίδι στην αυλή νομίζοντας οτι είναι δηλητηριώδες ενώ της έχω πει αν βρει να με φωνάξει να το πιάσω για κατοικίδιο(αφού δω οτι η ράτσα του κάνει)

Ολη η ερπετοπανιδα της χωρας μας ειναι προστατευομενη, και απαγορευεται η θανατωση η αιχμαλωτιση της.

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=nomothesia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xθες βράδυ έφαγα ποντικάκι  σοκολατένιο (τον λεγόμενο σοκοπόντικα). Βλέποντας τώρα εδώ τι μεζές κυκλοφορεί δεν ξέρω αν έκανα τη σωστή επιλογή (σε ποντίκι)

 

Κάνεις και διαχωρισμό, σοκολάτα γάλακτος, μπιτερ, λευκή κτλ; Τους γλασάρεις ή τους βουτάς σε μπεν μαρι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη η ερπετοπανιδα της χωρας μας ειναι προστατευομενη, και απαγορευεται η θανατωση η αιχμαλωτιση της.

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=nomothesia

αυτό προσπαθώ να εξηγήσω πως ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ δηλητήριο σε όσους άνω των 50 κ να το έχω πει δεν το πιστεύουν και σπάω τα @@ μου κάθε φορα, τους μεγάλωσαν στα χωριά με το φόβο των φιδιών απο μικρά και η πρώτη αντίδραση όταν έρθουν πρόσωπο με πρόσωπο είναι να το σκοτώσουν. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το έπιασε , ήταν μέσα στη γλάστρα με το βασιλικό ?(δε θυμάμαι) κ όπως το έπιασε με το γάντι απ την τρομάρα της το πέταξε απέναντι στο χωράφι , λογικά θα ψόφησε , αλλα λέω ρε φίλε φοράς γάντι τι μπορεί να σου κάνει ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στις Ευρωπαϊκές χώρες παίζουν διάφορα "περίεργα" ζώα στο σπίτι. Αλλά δεν είναι κάτι τραγικό. Στο κάτω-κάτω, εάν δεν γουστάρω φίδια, θα ζητούσα ευγενικά από τη νέα συγκάτοικο να μην το αφήνει να κυκλοφορεί ελεύθερο στο σπίτι. 

 

Τα κατεψυγμένα οτιδήποτε δεν θεωρώ ότι ενέχουν κίνδυνο για υγεία ούτε να μεταδώσουν κάτι σε άλλα κατεψυγμένα.

Φαντάσου να είσαι vegan και να βλέπεις δίπλα στα ζαρζαβατικά σου κρέας. 

 

Αν δηλαδή ζούσες σε χώρα όπου τρώνε βατράχια; Θα σιχαινόσουν; :)

Αν ήταν Ελλάδα δηλαδή; :)

 

Δεν ξέρω αν θα έμενα σε αυτό το σπίτι πάντως, μάλλον θα έφευγα μια ώρα αρχύτερα! Και φίδι και ποντίκια, δεν μπορώ κανένα από τα δύο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Τι εγινε τελικα με το φιδι; Κανα αρουρι ζωντανο πετυχες; ΤΙποτα αλλο κανατε με την συγκατοικο; 

Ψοφάς για κουτσουμπολιό, έτσι δεν είναι; :P

 

Το λοιπόν, 

μετά από 2-3 εβδομάδες έπεσε καρφωτή και αναγκάστηκε να τα απομακρύνει. 

Η καρφωτή έπεσε στην εταιρεία-σύλλογο που διαχειρίζεται το κτήριο και τελικά είχε απαγορεύσει τα κατοικίδια, παρά ότι έλεγε ο ιδιοκτήτης(ο οποίος απλά αγόρασε τα σπίτια και τα εκμεταλλεύεται,αλλά δεν κάνει τους κανόνες).Έτσι δεν μπορούσε να κάμει τίποτα άλλο η τύπισσα παρά να τα πάει αλλού.

Η καρφωτή έπεσε, από ότι υποψιάζομαι από μια σιγανοπαπαδιά γειτόνισσα-σιχασιάρα,αλλά το χέρι μου στην φωτιά δεν το βάζω.

Αρούρια δεν είδα, ούτε νεκρά, ούτε ζωντανά να πω την αμαρτία μου,άσε που μετά από καμία βδομάδα το είχα ξεχάσει τελείως...

 

Btw:Η τύπισσα με το φίδι μας έβριζε καλά καλά στο φατσοβιβλίο πριν πάρει πίσω το φίδι και τώρα είμαστε σε τελείως τυπικές σχέσεις όλοι μαζί της...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...