Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θες πάρε την 970 απο εξωτερικό με 220 ευρώ. Με 320 περίπου δαγκωτό η 1060, τι να λέμε τώρα.

ωραια...την 1060 σε ποια εκδοση να την κοιταξω; gigabyte g1 gaming?

Η 970 ειναι 2 χρονια στην αγορα , λογικο να βλεπεις ελλειψη. Ξεστοκαρουν ολοι , και η τιμη της στην Ελλαδα ειναι τσιμπημενη πλεον (αν και εχει και υλοποιησεις με 280€). Η 1060 ειναι πιο φρεσκια, καιει λιγοτερο ρευμα (οχι πολυ μεγαλες διαφορες) ,εχει καλυτερες επιδοσεις απο μια 970, και εχει το πλεονεκτημα αυτου που γραφει πιο πανω ο Sheo. Προσθετουμε σε ολα αυτα την παραπλησια τιμη, οποτε δε νομιζω οτι θελει πολλη σκεψη ;)

 

Επιμενω να κοιταξεις αν θες και GTX 980ti στα μεταχειρισμενα και με υπομονη να αποκτησεις μια.. Παιζεις σε αλλη κατηγορια, τελειως διαφορετικη (high-end ) ,ενω η 1060 ειναι στην μεσαια κατηγορια. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ , πιστευω το καλυτερο δυνατο για να μην σε απασχολησει για πολυυυυ καιρο το θεμα καρτας, ειναι μια 980ti. Καιει κατι παραπανω, αλλα νταξει... Ειναι αλλου.

θα κοιταξω και για την 980τι που λες και αν βρω καποια ελαφρως μεταχειρησμενη στο bugdet Μου τοτε θα την χτυπησω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια...την 1060 σε ποια εκδοση να την κοιταξω; gigabyte g1 gaming?

θα κοιταξω και για την 980τι που λες και αν βρω καποια ελαφρως μεταχειρησμενη στο bugdet Μου τοτε θα την χτυπησω  :-D

Δεν εχω καταλαβει ομως το budget σου :P Αν δηλαδη μπορεις να κανεις υπερβαση και να δωσεις το κατι παραπανω , θα ηταν ιδανικο! 

Αν δεν μπορεις να βρεις κατι να σε ικανοποιει τοτε πας σε μια 1060 απ 'εξω , αλλα πανω απο 300-320 ΜΑΧ , δε θα εδινα με τιποτα για 1060. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu: Intel xeon x5650 στα 4ghz overclocked

Psu: Coolermaster g550m

Ram: Corsair xms3 12gb

Monitor: Μια παλια Lg, αναλυση 1440x900  :X

 

Καποια υλοποιηση της rx 470 με καλυπτει για τα επομενα χρονια; Αν αλλαξω οθονη, το 1080p gaming θα το αντεξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει ομως το budget σου :P Αν δηλαδη μπορεις να κανεις υπερβαση και να δωσεις το κατι παραπανω , θα ηταν ιδανικο! 

Αν δεν μπορεις να βρεις κατι να σε ικανοποιει τοτε πας σε μια 1060 απ 'εξω , αλλα πανω απο 300-320 ΜΑΧ , δε θα εδινα με τιποτα για 1060. :)

300-350 σκεφτομουν να δωσω εξ'αρχης...αν ειναι για υπερβαση 50 ευρω θα την κανω...για παραπανω οχι γιατι το συστημα θα ξεφυγει πολυ σε τιμη μετα...την 1060 την εχει και με 320-330 εδω περα....τωρα για την μεταχειρησμενη 980 δεν εχω ψαξει ακομη,οποτε βλεπουμε.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu: Intel xeon x5650 στα 4ghz overclocked

Psu: Coolermaster g550m

Ram: Corsair xms3 12gb

Monitor: Μια παλια Lg, αναλυση 1440x900  :X

 

Καποια υλοποιηση της rx 470 με καλυπτει για τα επομενα χρονια; Αν αλλαξω οθονη, το 1080p gaming θα το αντεξει;

Ναι και ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300-350 σκεφτομουν να δωσω εξ'αρχης...αν ειναι για υπερβαση 50 ευρω θα την κανω...για παραπανω οχι γιατι το συστημα θα ξεφυγει πολυ σε τιμη μετα...την 1060 την εχει και με 320-330 εδω περα....τωρα για την μεταχειρησμενη 980 δεν εχω ψαξει ακομη,οποτε βλεπουμε.... :P

980ti , οχι σκετο 980 ;) 370-400 βρισκεις ανετα , αλλα νομιζω οτι και πιο κατω μπορεις να βρεις. Παραδιπλα, βρηκε msi lightning στα 350 καποιο παιδι. Μιλαμε για τοπ υλοποιηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kamenosGRjohn

 

Εγώ είμαι της άποψης να προτιμάμε καινούρια προιόντα εκτός και αν οι απαιτήσεις μας υπερβαίνουν το budget οπότε κοιτάμε σε κάτι μεταχειρισμένο. Οπότε πάνε σε 1060 με 300-330 ευρώ εκτός και αν οι απαιτήσεις σου είναι μεγαλύτερες κάτι που δεν το νομίζω αλλιώς δεν θα κοίταζες σε 970.

 

 

Δεν εχω καταλαβει ομως το budget σου :P Αν δηλαδη μπορεις να κανεις υπερβαση και να δωσεις το κατι παραπανω , θα ηταν ιδανικο! 

Αν δεν μπορεις να βρεις κατι να σε ικανοποιει τοτε πας σε μια 1060 απ 'εξω , αλλα πανω απο 300-320 ΜΑΧ , δε θα εδινα με τιποτα για 1060. :)

Από άποψη τιμής λες από έξω ή γιατί δεν εμπιστεύεσαι τα ελληνικά σκρουτζομάγαζα. Στις περισσότερες υλοποιήσεις μαζί με τα μεταφορικά δεν υπάρχει απόκλιση πάνω από 10-15 ευρώ. Σε κάποιες υλοποιήσεις η διαφορά μπορεί να είναι μεγαλύτερη οπότε ίσως αξίζει να την πάρεις από έξω. Και εγώ συμφωνώ για το 320 max για την 1060 και να ξεκινάνε από 260-270 (όπως και 300 max για την RX 480) αλλά όπως βλέπω θα πάμε Χριστούγεννα για να δούμε μειώσεις στις τιμές και αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

980ti , οχι σκετο 980 ;) 370-400 βρισκεις ανετα , αλλα νομιζω οτι και πιο κατω μπορεις να βρεις. Παραδιπλα, βρηκε msi lightning στα 350 καποιο παιδι. Μιλαμε για τοπ υλοποιηση!

Από εξωτερικό-μεταχειρό φυσικά γιατί Ελλάδα δεν νομίζω να τη δώσει κανένας τόσο. Γερμανία παίζουν αρκετές 980ti κάθε μέρα κάποιες palit super jetstream, inno3d και σπάνια καμια 980τι gaming στα 399 ( + ~30 ευρω μεταφορικά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kamenosGRjohn

 

Εγώ είμαι της άποψης να προτιμάμε καινούρια προιόντα εκτός και αν οι απαιτήσεις μας υπερβαίνουν το budget οπότε κοιτάμε σε κάτι μεταχειρισμένο. Οπότε πάνε σε 1060 με 300-330 ευρώ εκτός και αν οι απαιτήσεις σου είναι μεγαλύτερες κάτι που δεν το νομίζω αλλιώς δεν θα κοίταζες σε 970.

 

 

Από άποψη τιμής λες από έξω ή γιατί δεν εμπιστεύεσαι τα ελληνικά σκρουτζομάγαζα. Στις περισσότερες υλοποιήσεις μαζί με τα μεταφορικά δεν υπάρχει απόκλιση πάνω από 10-15 ευρώ. Σε κάποιες υλοποιήσεις η διαφορά μπορεί να είναι μεγαλύτερη οπότε ίσως αξίζει να την πάρεις από έξω. Και εγώ συμφωνώ για το 320 max για την 1060 και να ξεκινάνε από 260-270 (όπως και 300 max για την RX 480) αλλά όπως βλέπω θα πάμε Χριστούγεννα για να δούμε μειώσεις στις τιμές και αν...

 

Οντως η αποκλιση εχει μικρυνει , ομως για καποιον τα 20-25-30€ μπορει να ειναι σημαντικα. Με την ελπιδα παντα οτι δε θα χρειαστει να την στειλεις πισω.

Από εξωτερικό-μεταχειρό φυσικά γιατί Ελλάδα δεν νομίζω να τη δώσει κανένας τόσο. Γερμανία παίζουν αρκετές 980ti κάθε μέρα κάποιες palit super jetstream, inno3d και σπάνια καμια 980τι gaming στα 399 ( + ~30 ευρω μεταφορικά )

Ειδες πουθενα να γραφω απο Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1440p, μια rx480/4GB θα έχει θέματα, θα είναι ανεπαρκής; Της sapphire πιο ειδικά.

καλυτερα τσιμπα μια 8αρα για 1440p. Θα κανεις δουλεια και με την 4αρα, αλλα σιγουρα θα ριξεις καμποσα settings σε βαθος χρονου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1440p, μια rx480/4GB θα έχει θέματα, θα είναι ανεπαρκής; Της sapphire πιο ειδικά.

Θα μένει απο μνήμη λογικά με αρκετά settings ενεργοποιημένα. Όσο πάνε τα κάνουν και πιο μνημοφάγα εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...