Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 960 εχει μεγαλη διαφορα σε σχεση με την 660;

ε ναι βεβαια...αλλα ακομα και η 460 που ειπα εχει διαφορα...αλλα οκ η 960 ειναι σαφως καλυτερη...

απλα θα σε παει πισω οπως και να εχει ο επεξεργαστης σου...

για αυτα τα παιχνιδια θες στην χειροτερη εναν ι3 τουλαχιστον για να κανεις δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειναι 1.5 γεννια μπροστα, σαφως και εχει διαφορα. 

Το θεμα ειναι οτι αν επιθυμεις τιποτα ultra γραφικα, τα ξεχνας με συνοπτικες διαδικασιες...Τα 2GB Vram θα γεμιζουν για πλακα, ενω τα 4GB που εχουν καποιες 960, ειναι ψιλοανουσια, γιατι μεχρι να γεμισουν,εχει ψοφησει ο πυρηνας. Σε medium/high ομως στα παιχνιδια που θες, εισαι καλυμμενος. Το ΝΒΑ ειναι κακογραμμενο (ειδικα το τελευταιο). Τα υπολοιπα μπορεις να τα παιζεις και μαξαρισμενα θαρρω. 

 

Η αλλη λυση , θα ειναι μια gtx 970 μεταχειρη , αλλα μυριζομαι αρκετο μπουκαλι σε αυτη την περιπτωση. Παρολα αυτα, θα εχεις διαφορές σημαντικες. Δε ξερω ποσο την δινουν στα μεταχειρισμενα ομως.

 

 

ε ναι βεβαια...αλλα ακομα και η 460 που ειπα εχει διαφορα...αλλα οκ η 960 ειναι σαφως καλυτερη...

απλα θα σε παει πισω οπως και να εχει ο επεξεργαστης σου...

για αυτα τα παιχνιδια θες στην χειροτερη εναν ι3 τουλαχιστον για να κανεις δουλεια...

Η 460 μαν δε θα κανει διαφορά. Ενα 5-10% πανω θα ειναι, δεν ειναι αναβαθμιση, ειναι τσαμπα χρηματα.

Ασε που δεν διατιθεται να αλλαξει cpu γιατι για να γινει αυτο , θελει μια σημαντικη αυξηση του μπατζετ, (μητρικη/cpu και ισως μνημες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη σκεφτομουν για rx470 αλλα μοιαζει ανουσιο για αυτα που θελω.Αρα μια 960 θα ηταν οτι το καλυτερο.Σας ευχαριστω για το χρονο σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη σκεφτομουν για rx470 αλλα μοιαζει ανουσιο για αυτα που θελω.Αρα μια 960 θα ηταν οτι το καλυτερο.Σας ευχαριστω για το χρονο σας

Και η 470 4GB μαλλον ειναι καλη λυση... Σκεψου το. Δε ξερω σε τι τιμες παιζει τωρα και αν αξιζει η αγορα της,για αυτο δε μου ηρθε καθολου ως προταση. ΙΣΩΣ για τη vram και μονο να αξιζει λιγο παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη σκεφτομουν για rx470 αλλα μοιαζει ανουσιο για αυτα που θελω.Αρα μια 960 θα ηταν οτι το καλυτερο.Σας ευχαριστω για το χρονο σας

 

GTX960 αξίζει μόνο μέχρι ~150€, άμα φτάσεις κοντά 200~230€ RX 470 4gb τότε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα ειμαι σε αναζητηση καρτας γραφικων οπου θα μπει σε συστημα με 4670κ με 8gb ram και η αναλυση της οθονης ειναι 1440P σκεφτομαι λογο οικονομικου να παω σε RX480 θα υποστηριξει αυτην την αναλυση κυριως για Doom και Dawn Of War 3?Γενικα παιζω FPS και RTS η 1070 ειναι αρκετα παραπανω σε χρηματα αξιζει αυτη η διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για  1440 σε καλα settings και fps (να κραταει εστω 60) δεν αντεχει η 480. Η θα πρεπει να ριξεις τα settings ή να παιξεις με λιγοτερα fps. Η 1070 ειναι σαφως καλυτερη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα ειμαι σε αναζητηση καρτας γραφικων οπου θα μπει σε συστημα με 4670κ με 8gb ram και η αναλυση της οθονης ειναι 1440P σκεφτομαι λογο οικονομικου να παω σε RX480 θα υποστηριξει αυτην την αναλυση κυριως για Doom και Dawn Of War 3?Γενικα παιζω FPS και RTS η 1070 ειναι αρκετα παραπανω σε χρηματα αξιζει αυτη η διαφορα?

δες στο youtube benchmarks (με τελευταίο driver)

παντος 1080p εχει για πλακα rx 480 8gb  gtx 1060 6gb k ασε τους άλλους να λενε! θα πρεπει να ριξεις τα settings, αν  παιζεις 1440p οπως λεει  Zandim.Eιναι και αναλογα τι παιχνιδια παιζεις για να βλεπεις 60fps σε αυτή την ανάλυση 1440p.

Aν δεν αλλαζεις συχνα καρτες θα στο προτεινα 1070 για 1440p οθονη  αλλα στις τιμές έχουν μεγάλες διαφορές.

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

psu->PSU CORSAIR VS450 - 450W

cpu->i3-4170
mb->gigabyte h81m-s2pv 
ram->4gb

μια καρτα για να εχω δυο μονιτορ? δε με ενδιαφερει για παιχνιδια..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σκοπεύω να αγοράσω αυτή την κάρτα έχει υποδοχή για DVI-I, το καλώδιο που έχω είναι DVI-D θα μπαίνει στην υποδοχή της κάρτας;

Και η κάρτα είναι PCI-E 2.0 ενώ η μητρική μου έχει PCI-E 1.0 φαντάζομαι θα μπαίνει στη μητρική σωστά;

Απλώς δεν θα έχω υψηλές ταχύτητες τα λέω καλά ή κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μητρικη σου θα μπαινει η καρτα, το καλωδιο μαλλον δεν θα μπαινει. Για τι χρηση τη θες? Αυτες οι καρτες ειναι λιγο καλυτερες απο τις onboard, εκτος αν εχεις πολυ παλιο συστημα, πχ 775.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σκοπεύω να αγοράσω αυτή την κάρτα έχει υποδοχή για DVI-I, το καλώδιο που έχω είναι DVI-D θα μπαίνει στην υποδοχή της κάρτας;

Και η κάρτα είναι PCI-E 2.0 ενώ η μητρική μου έχει PCI-E 1.0 φαντάζομαι θα μπαίνει στη μητρική σωστά;

Απλώς δεν θα έχω υψηλές ταχύτητες τα λέω καλά ή κάνω λάθος.

 

Ναι το καλώδιο dvi-d μπαίνει στην υποδοχή dvi-i της κάρτας , το αντίθετο δεν γίνεται. Βασικά δεν θα έχεις υψηλές ταχύτητες όχι λογο του pci-e αλλά λόγο της κάρτας.Οι κάρτες pci-e 2.0 είναι πλήρως συμβατές με pci-e 1.0 μητρικές. Κάποιες πιο κανούριες κάρτες με pci-e 2.1 ή 3.0 ίσως να έχουν κάποια θεματάκια συμβατότητας με κάποιες παλιές μητρικές με pci-e 1.0 αλλά συνήθως λύνονται με κάποιο bios update.Γενικά όμως δεν νομίζω να έχεις θέμα οπότε πήγαινε καλύτερα σε αυτά τα χρήματα σε gt 710 είναι σαφώς καλύτερη από την 210 https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=most-popular&keyphrase=gt+710

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κάνω λάθος αυτή που επέλεξα εγώ κάνει για το τροφοδοτικό μου που είναι 550w  δεν θα έχω θέμα με την τροφοδοσία σωστά;

Το τροφοδοτικό το έχω απο το 2008.

το σύστημα μου αποτελείται απο.

Να πω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια.

post-131046-0-37876400-1474986887_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...