Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια πρόταση για 4κ ανάλυση?

κοιτα με το συστημα σου φανταζομαι δε περιμενεις θαυματα.. αλλα σε σχεση με τη δικια σου νομιζω με μια 460 εισαι οκ...

Καλημερα και απο εμενα.Σε amd phenom 965 με 8gb ram σκεφτομαι να παρω την rx 470 και συγκεκριμενα αυτην.Βασικα η ιδεα μου κολλησε οταν εβαλα το νεο tomb raider και το doom τα οποια απλα σερνονται σε ολα low με την 5870.Τι λετε θα τρωω μπουκαλι ή με τα dx12 και vulcan θα τα καταφερει;Αλλα παιχνιδακια που παιζω θα ειναι κανα far cry 4,assasins creed κλπ.Δεν ελπιζω για ολα τερμα με 60fps σταθερα αλλα να το βαλω σε ενα high ρε παιδι μου.Το mad max  ας πουμε το παιζω στα high με 40-50 fps οποτε με την καινουρια πιστευω θα παρω boost.Τον επεξεργαστη εαν  χρειαστει τον παω στα 4Ghz για να μην εχω θεματα.

 

Γνωμες για αν αξιζει ή για αλλη υλοποιηση;

κοιτα η μοναδικη που θα ελεγα καλη υλοποιηση σε 470 (απο θεμα ψυξης ποιο πολυ)

ειναι της msi αλλα ειναι ποιο ακριβη και χωρις backplate...

απο εκει και περα μια χαρα καρτουλα ειναι η 470 τα εχει ολα τα παιχνιδια που ειπες ανετα

τωρα ποσο και αν σε παει πισω ο επεξεργαστης σου δε το ξερω.. δε το εχω και πολυ με τους αμδ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοιτα με το συστημα σου φανταζομαι δε περιμενεις θαυματα.. αλλα σε σχεση με τη δικια σου νομιζω με μια 460 εισαι οκ...

κοιτα η μοναδικη που θα ελεγα καλη υλοποιηση σε 470 (απο θεμα ψυξης ποιο πολυ)

ειναι της msi αλλα ειναι ποιο ακριβη και χωρις backplate...

απο εκει και περα μια χαρα καρτουλα ειναι η 470 τα εχει ολα τα παιχνιδια που ειπες ανετα

τωρα ποσο και αν σε παει πισω ο επεξεργαστης σου δε το ξερω.. δε το εχω και πολυ με τους αμδ....

η μνήμη που είναι DDR3 και την υποστηρίζει η μητρική δεν θα έχει πρόβλημα με αυτήν την κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μνήμη που είναι DDR3 και την υποστηρίζει η μητρική δεν θα έχει πρόβλημα με αυτήν την κάρτα?

δεν εχει καμια σχεση η μνημη και η μητρικη...μια χαρα τα υποστηριζει οποια καρτα θες...

ο επεξεργαστης σου δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα οκ...σιγουρα η καρτα σε σχεση με αυτη που ειχες ειναι κλασεις ανωτερη...

τωρα δε ξερω τι ακριβως χρηση κανεις...και τι επιδοσεις περιμενεις να εχεις σε 4κ ...αλλα αλλο θεμα αυτο...

και δε ξερω ισως αν σε περνει οικονομικα αν ηταν καλυτερη η εκδοση με τα 4γιγα μνημη... αλλα τεσπα..

οπως ειπα σε σχεση με την παλια σου ειναι η μερα με την νυχτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!!!

λοιπον εχουμε  :

asus m5a99x evo r2.0

fx 6300 

ram 8 gb

gtx 650

ssd 128 + HD 500gb

thermaltake 630w semi modular

ασχολουμαι μονο με το world of tanks

 και θελω να αναβαθμισω τη καρτα γραφικων ως 200 ευρω το πολυ. Σκεφτομαι τη gtx 960  ή gtx 950 σε κατι ποιο οικονομικο. Σε amd  δεν θα ηθελα γιατι ειχα κακη εμπειρια αλλα θα ακουσω τη συμβουλη σας και για αυτες.

 

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κοιτα η μοναδικη που θα ελεγα καλη υλοποιηση σε 470 (απο θεμα ψυξης ποιο πολυ)

ειναι της msi αλλα ειναι ποιο ακριβη και χωρις backplate...

απο εκει και περα μια χαρα καρτουλα ειναι η 470 τα εχει ολα τα παιχνιδια που ειπες ανετα

τωρα ποσο και αν σε παει πισω ο επεξεργαστης σου δε το ξερω.. δε το εχω και πολυ με τους αμδ....

Κοιτα απο θεμα ψυξης διαβαζω καλα πραγματα για την xfx οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα εκει,ισα ισα και με το backplate θα ειναι μια χαρα.Η msi εκτος του οτι ειναι ακριβοτερη εχει και χαμηλοτερα ρολογια οποτε δεν την κοιταξα και πολυ.

 

Σε ευχαριστω παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει καμια σχεση η μνημη και η μητρικη...μια χαρα τα υποστηριζει οποια καρτα θες...

ο επεξεργαστης σου δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα οκ...σιγουρα η καρτα σε σχεση με αυτη που ειχες ειναι κλασεις ανωτερη...

τωρα δε ξερω τι ακριβως χρηση κανεις...και τι επιδοσεις περιμενεις να εχεις σε 4κ ...αλλα αλλο θεμα αυτο...

και δε ξερω ισως αν σε περνει οικονομικα αν ηταν καλυτερη η εκδοση με τα 4γιγα μνημη... αλλα τεσπα..

οπως ειπα σε σχεση με την παλια σου ειναι η μερα με την νυχτα...

κατάλαβα, η χρήση είναι για ταινίες UHD, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!!!

λοιπον εχουμε  :

asus m5a99x evo r2.0

fx 6300 

ram 8 gb

gtx 650

ssd 128 + HD 500gb

thermaltake 630w semi modular

ασχολουμαι μονο με το world of tanks

 και θελω να αναβαθμισω τη καρτα γραφικων ως 200 ευρω το πολυ. Σκεφτομαι τη gtx 960  ή gtx 950 σε κατι ποιο οικονομικο. Σε amd  δεν θα ηθελα γιατι ειχα κακη εμπειρια αλλα θα ακουσω τη συμβουλη σας και για αυτες.

 

ευχαριστω!!

αυτη τη στιγμη 960 δεν αξιζει να παρεις καινουργια...και 950 συζητησιμο επισης...

η περνεις μια μεταχειρισμενη 960 η πας σε καμια 460 - 470 ... αναλογως τα οικονομικα σου...

και δε ξερω και κατα ποσο σε παει πισω αυτος ο επεξεργαστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη 960 δεν αξιζει να παρεις καινουργια...και 950 συζητησιμο επισης...

η περνεις μια μεταχειρισμενη 960 η πας σε καμια 460 - 470 ... αναλογως τα οικονομικα σου...

και δε ξερω και κατα ποσο σε παει πισω αυτος ο επεξεργαστης...

Για μεταχειρησμενη ψαχω αν και οι τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες .Ποια καρτα θα αποδοση το μεγιστο της με συνεργασια με τον επεξεργαστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταχειρησμενη ψαχω αν και οι τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες .Ποια καρτα θα αποδοση το μεγιστο της με συνεργασια με τον επεξεργαστη?

δε το εχω καθολου με τους αμδ....ριξε καμια ματια utube με τον επεξεργαστη σου και της καρτες που αναφεραμε και δες τι επιδοσεις εχει...

και αν κατοσταριζει ο επεξεργαστης κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ή ώρα να πάει η 760 στο 2ο pc και να γίνει μία φθηνή αναβάθμιση .... Το budget μου επιτρέπει να πάρω μεταχειρο gtx970/290x ή καινούρια 1060/480 .. Στόχος max settings στα 1080p με όσο δυνατό μικρότερο κόστος ... Τι προτείνετε να επιλέξω ? Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι να αλλαξει επεξεργαστη που καλο θα ηταν οπως λες...

να παει σε ι3 τουλαχιστον...αυτοι oi g δε κανουν ...ιδικα ο καινουργιος...μονο για κανα ιντερνετ και καμια ταινια ειναι...

και θα παρει και καλυτερη καρτα γραφικων ενσωματομενη...

με 775 δε κανεις δουλεια....δωσε κατι παραπανω και φτιαξε εναν ι3 τουλαχιστον ...μπορεις να βρεις και πολυ φτηνο σε 1150...

δεν αμφιβάλλω αλλά δεν νομίζω ότι έχει το budget για i3. Αν το έχει μαζί σου. Αλλά εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι πως αν καλυπτοταν με gtx 470 τότε και με g4500 πιστεύω θα ήταν εντάξει. Γι αυτό και τον ρώτησα τι χρήση κάνει αλλά δεν μας απάντησε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ή ώρα να πάει η 760 στο 2ο pc και να γίνει μία φθηνή αναβάθμιση .... Το budget μου επιτρέπει να πάρω μεταχειρο gtx970/290x ή καινούρια 1060/480 .. Στόχος max settings στα 1080p με όσο δυνατό μικρότερο κόστος ... Τι προτείνετε να επιλέξω ? Ευχαριστω προκαταβολικα :)

κατσε γιατι η 970 μεταχειρισμενη με μια 1060 καινουργια εχουν μεγαλη διαφορα τιμης...

αν θες μαξ σεττινγκς κλπ και μελλον πας σε 1060 με 6γιγα μνημη φυσικα...

αλλιως πας σε καμια 470 με 4γιγα μνημη αν θες για ποιο οικονομικα...αλλα οκ ειναι αρκετα ποιο κατω σε επιδοσεις...

ειναι σχεδον μια 970 ας πουμε......

δεν αμφιβάλλω αλλά δεν νομίζω ότι έχει το budget για i3. Αν το έχει μαζί σου. Αλλά εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι πως αν καλυπτοταν με gtx 470 τότε και με g4500 πιστεύω θα ήταν εντάξει. Γι αυτό και τον ρώτησα τι χρήση κάνει αλλά δεν μας απάντησε

ναι νταξ το καταλαβα...απλα το ειπα για να ξερει για τι ακριβως μιλαμε...τεσπα ας τα δει να απαντηση και

να πει τη γνωμη του και βλεπουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα, η χρήση είναι για ταινίες UHD, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Τότε μπορείς να πας σε κάποια πιο παλιά ή μεταχειρησμένη.

 

Πχ μια GT730 με KEPLER πυρήνα υποστηρίζει 4Κ, αν δεν θες καθόλου παιχνίδια, μην δώσεις 100+ ευρώ.

 

Άποψή μου πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μπορείς να πας σε κάποια πιο παλιά ή μεταχειρησμένη.

 

Πχ μια GT730 με KEPLER πυρήνα υποστηρίζει 4Κ, αν δεν θες καθόλου παιχνίδια, μην δώσεις 100+ ευρώ.

 

Άποψή μου πάντα.

τα σπεκς του ειναι αυτα γιατι μαλλον δε τα ειδες...

CPU Intel i3 2120 3.3 Ghz 3GB LGA115

MOBO Gigabyte B75M-D3H

RAM 8GB

Monitor 4k TV

GPU MSI GT 630 2 GB

εχει ηδη την 630 και λεει για αναβαθμιση low budget...γιαυτο τον πηγα σε 460...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι καλή? ATI Radeon RX 460 Red Dragon 2GB DDR5 PCI-E DVI HDMI DP (Powercolor) (AXRX 460 2GBD5-DH/OC)

http://www.powercolor.com/us/products_features.asp?id=616


Αυτή είναι καλή? ATI Radeon RX 460 Red Dragon 2GB DDR5 PCI-E DVI HDMI DP (Powercolor) (AXRX 460 2GBD5-DH/OC)

http://www.powercolor.com/us/products_features.asp?id=616

ή αυτή εδώ

http://www.techstores.gr/sapphire-rx-460-2gb-nitro-oc.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...