Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν προτείνονται κάρτες με βάση μόνο την vram , παίζει και αυτή τον ρόλο αλλά εγώ επιμένω επειδή μιλάς μάλλον για την 960 2gb που προτείνονταν πόσο καλύτερα τα πάει η έκδοση με τα 4gb στα σημερινά παιχνίδια και ειδικά σε αυτά που λές ότι ρουφάνε 3gb και πλέον. Διότι υπάρχουν παιχνίδια που ρουφάνε και πάνω από 4 αν είναι διαθέσιμα. Το πόσο λοιπόν θα κρατήσει μία κάρτα παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες και μόνο ένας από αυτούς είναι η vram και όχι ο πιο σημαντικός. Για μένα η gtx 1060 3gb και η rx 470 4gb έχουν πάνω κάτω το ίδιο μέλλον , μπορεί να κάνω λάθος αλλά αυτό θα φανεί. Αν μπορεί κάποιος να διαθέσει τα χρήματα ας πάει σε μία gtx 1060 6gb.

Δες και στο deus ex , δεν πα να είχε και 8gb η gtx 960 πάλι τα ίδια απογοητευτικά αποτελέσματα θα είχε

http://www.techspot.com/review/1235-deus-ex-mankind-divided-benchmarks/page2.html

 

Δεν ξερω αν αληθεύει αλλα εχω διαβάσει(νομίζω εχει αναφερθεί και εδω) οτι όταν γεμίσει η μνημη μπορει να προκαλέσει stuttering ,το οποίο δεν παλευω καθόλου .

Αφύσικα χαμηλό το σκορ της 960(και της 770) στο συγκεκριμένο τεστ  τις βγαζει χειρότερες απο την δικιά μου 280(7950 boost) ενω δεν ειναι.

Τελος πάντων το βασικό ειναι οτι 1060 3gb δεν ειναι  η 1060 6gb με λιγότερη μνήμη αλλα μια καρτα με συνολικά κατώτερα specs.

Aπο την 1060 3gb θα προτιμούσα την rx470 ενω απο την rx480 8gb θα προτιμούσα την 1060 6gb (εκτός και αν κάποιος ενδιαφέρετε μελλοντικά να βάλει και δεύτερη κάρτα πάνω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω αν αληθεύει αλλα εχω διαβάσει(νομίζω εχει αναφερθεί και εδω) οτι όταν γεμίσει η μνημη μπορει να προκαλέσει stuttering ,το οποίο δεν παλευω καθόλου .

Αφύσικα χαμηλό το σκορ της 960(και της 770) στο συγκεκριμένο τεστ  τις βγαζει χειρότερες απο την δικιά μου 280(7950 boost) ενω δεν ειναι.

Τελος πάντων το βασικό ειναι οτι 1060 3gb δεν ειναι  η 1060 6gb με λιγότερη μνήμη αλλα μια καρτα με συνολικά κατώτερα specs.

Aπο την 1060 3gb θα προτιμούσα την rx470 ενω απο την rx480 8gb θα προτιμούσα την 1060 6gb (εκτός και αν κάποιος ενδιαφέρετε μελλοντικά να βάλει και δεύτερη κάρτα πάνω).

Back in the day, ηταν καλυτερες... Πλεον δεν ειναι καλυτερες (ναι , ειναι χειροτερες - για την 770 μιλαω - κατι ξερω , μιας και ειμαι ακομη κατοχος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, παιζω παιχνίδια κυρίως pes 2017 nba2k17 κ.τ.λ. και fps, open world rpg . Μπορώ να παιξω άνετα και σε medium settings αλλά όχι σε low.

υπάρχει διαφορά αναμεσα στις δυο κάρτες που παραθέτω ώστε να δικαιολογηθούν τα 40 ευρώ παραπάνω? Υπάρχει value?

 

http://www.skroutz.gr/s/9593999/Asus-Radeon-RX470-4GB-OC-Gaming-90YV09J2-M0NA00.html

 

http://www.skroutz.gr/s/9728996/Asus-Radeon-RX480-4GB-90YV09I0-M0NA00.html

 

Η δική μου αίσθηση λέει να πάω για την 470.

Ακούω γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, παιζω παιχνίδια κυρίως pes 2017 nba2k17 κ.τ.λ. και fps, open world rpg . Μπορώ να παιξω άνετα και σε medium settings αλλά όχι σε low.

υπάρχει διαφορά αναμεσα στις δυο κάρτες που παραθέτω ώστε να δικαιολογηθούν τα 40 ευρώ παραπάνω? Υπάρχει value?

 

http://www.skroutz.gr/s/9593999/Asus-Radeon-RX470-4GB-OC-Gaming-90YV09J2-M0NA00.html

 

http://www.skroutz.gr/s/9728996/Asus-Radeon-RX480-4GB-90YV09I0-M0NA00.html

 

Η δική μου αίσθηση λέει να πάω για την 470.

Ακούω γνώμες.

κοιτα ειναι λιγο μπλεξιμο το ολο θεμα με της καρτες και της τιμες οπως τα εχουν κανει...

για εμενα η πας σε 470 με 4γιγα  η πας σε 1060 με 6 γιγα ...οτιδηποτε ενδιαμεσο δεν αξιζει ....

σιγουρα η 480 ειναι καλυτερη απο την 470...αλλα μπενεις σε μια διαδικασια αλλη..

δλδ αν ειναι να δωσεις 280 για την 480...δε δινεις αλλα 30 να παρεις και 8γιγα μνημη...

και αν δωσεις αυτα δε δινεις αλλα 20-30 να πας για 1060 να παρεις και καλυτερη αποδοση...

και εκτος αυτου η υλοποιησεις των καρτων ειναι επισης λιγο μπαχαλο αλλα τεσπα..αλλο θεμα αυτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είμαι κάτοχος της 7870ΧΤ Tahiti και θέλω να πάω σε nvidia, λόγο ελλιπής υποστήριξης σε οδηγούς απο την amd σε Linux. 

Σε θέμα απόδοσης θα ήθελα να είναι στα ίδια λίγο πολύ, όσο το δυνατόν πιο οικονομικά. 

Έχετε κάτι να προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ειναι λιγο μπλεξιμο το ολο θεμα με της καρτες και της τιμες οπως τα εχουν κανει...

για εμενα η πας σε 470 με 4γιγα η πας σε 1060 με 6 γιγα ...οτιδηποτε ενδιαμεσο δεν αξιζει ....

σιγουρα η 480 ειναι καλυτερη απο την 470...αλλα μπενεις σε μια διαδικασια αλλη..

δλδ αν ειναι να δωσεις 280 για την 480...δε δινεις αλλα 30 να παρεις και 8γιγα μνημη...

και αν δωσεις αυτα δε δινεις αλλα 20-30 να πας για 1060 να παρεις και καλυτερη αποδοση...

και εκτος αυτου η υλοποιησεις των καρτων ειναι επισης λιγο μπαχαλο αλλα τεσπα..αλλο θεμα αυτο...

Οπότε καλά κάνω και κλεινω προς την 470.

Η υλοποίηση της asus που παρέθεσα είναι οκ?

Αποψη κανεις για τις xfx 470?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Εχω μια gtx 660 και τα παιχνιδια που παιζω ειναι κυριως sports game.Ο επεξεργαστης που εχω ειναι ο athlon 880k.Αξιζει να αναβαθμισω σε κατι νεοτερο και αν ναι ποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει μια περίπτωση για αγορά GTX 1070 για το σύστημα της υπογραφής. Η CPU ανεβαίνει μέχρι 4,5GHz.

 

Σκοπεύω να πάω σε οθόνη Gsync 1440p αλλά όχι σύντομα.

 

Αξίζει ή θα τρώω μπουκάλι?? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει μια περίπτωση για αγορά GTX 1070 για το σύστημα της υπογραφής. Η CPU ανεβαίνει μέχρι 4,5GHz.

 

Σκοπεύω να πάω σε οθόνη Gsync 1440p αλλά όχι σύντομα.

 

Αξίζει ή θα τρώω μπουκάλι?? Ευχαριστώ.

χωρις να ειμαι απολυτος...παιζει σε καποια παιχνιδια να τρως λιγο ιδικα αν ανεβεις αναλυση....

απο την αλλη προς το παρον σε 1080π νομιζω δε σου χρειαζεται κατι παραπανω απο την 970....

Καλημερα παιδια.Εχω μια gtx 660 και τα παιχνιδια που παιζω ειναι κυριως sports game.Ο επεξεργαστης που εχω ειναι ο athlon 880k.Αξιζει να αναβαθμισω σε κατι νεοτερο και αν ναι ποια;

δε ξερω τι λεει αυτος ο επεξεργαστης..αλλα τεσπα...πιστευω μια 460 ας πουμε ειναι μια οκ αναβαθμιση...

αναλογως και τα οικονομικα σου κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δε ξερω τι λεει αυτος ο επεξεργαστης..αλλα τεσπα...πιστευω μια 460 ας πουμε ειναι μια οκ αναβαθμιση...

αναλογως και τα οικονομικα σου κλπ...

 

Αυτός ο επεξεργαστής δε λέει πολλά και η "αναβάθμιση" σε 460 δεν είναι καθόλου οκ γιατί θα πάρει ένα +5% περίπου. Αν είναι να αλλάξεις κάρτα, καλύτερα κάνε και μια γενική αναβάθμιση αλλιώς μείνε έτσι όπως είσαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειπε ο noisy man. Μεινε ως εχεις.

Να παρεις μια 960 μεταχειρη στα 150€-160€ θα ηταν μια αλλη λυση.

Ή να ριχνεις τα settings , το cpu σου δε μπορει να κανει θαυματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...