Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου χάλασε η 9800  και θέλεις να την αλλάξεις ? Διαφορετικά δεν βλέπω τον λόγο να κάνεις μια τέτοια κίνηση. Προφανώς αυτές οι low end καρτες έχουν πολύ μικρές απαιτήσεις τροφοδοσίας , οπότε αν κάποια στιγμή τα τινάξει το τροφοδοτικό σου σίγουρα δεν θα φταίει η κάρτα, άλλωστε η 9800 έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επέλεξες την 210 όταν στα ίδια χρήματα υπάρχει η καλύτερη και πολύ πιο καινούρια 710 που σου πρότεινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι τα έχει παίξει τελείως η κάρτα γραφικών για αυτό αναγκαστικά πρέπει να την αλλάξω.

Ο λόγος που επέλεξα την 210 είναι γιατί θέλω να την αγοράσω απο το e-shop, έχεις να μου προτείνεις κάποια απο το e-shop διαθέτω max 40 ευρώ

post-131046-0-20720000-1465636042_thumb.jpg
post-131046-0-58166100-1465634528_thumb.jpg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην 710 πρόσεξα ότι λέει pci-e x8 θα μπαίνει στη μητρική;

 

Ναι θα μπαίνει. Επίσης πρόσεξα ότι γράφει direct x 10 , αυτό είναι τυπογραφικό λάθος από το eshop γιατί η 710 είναι dx 11 κάρτα. Απλά να ξέρεις ότι ναι μεν είναι πιο καινούρια κάρτα με καλύτερη υποστήριξη αλλά είναι πιο αδύναμη από την 9800 που είχες , βέβαια από την στιγμή που δεν παίζεις παιχνίδια δεν έχει ιδιαίτερη σημασία απλά το αναφέρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* PSU corsair vs 450w

Motherboard MSI 970a-g43

CPU amd fx-8350 8core 4.00ghz

RAM 12gb ddr3

GPU nvidia gts 450 1gb
* BOOT DRIVE ocz trion 100 240gb
Καλησπέρα μια κάρτα γραφικων καινούργια ψάνχω το πολύ 160 ευρω. Όσο γίνεται πιο αθόρυβη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

* PSU corsair vs 450w

Motherboard MSI 970a-g43

CPU amd fx-8350 8core 4.00ghz

RAM 12gb ddr3

GPU nvidia gts 450 1gb

* BOOT DRIVE ocz trion 100 240gb

Καλησπέρα μια κάρτα γραφικων καινούργια ψάνχω το πολύ 160 ευρω. Όσο γίνεται πιο αθόρυβη

 

 

 

 

 

http://www.skroutz.gr/s/9746137/XFX-Radeon-RX-460-2GB-Dual-Fan-RX-460P2DFG5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα εχω i3 6100 - xfx ts 550w - 1080p  ,

Πριν κανα 3μηνο εψαχνα για gpu τοτε σκεφτομουν gtx 950 αλλα γενικα προτεινατε να περιμενω τις καινουριες amd ετσι πηγαινα θαλασσα :-D  τωρα ξαναψαχνω,

 

αν και δεν ειδα καμια τρελη εξελιξη λογω της καταπληκτικης τιμολογισης των εν λογω καρτων ..οι επιλογες νομιζω ειναι χοντρικα ειναι rx 460 120ε ,  gtx 950 160ε,  rx470 / gtx 1060 230ε . κοινως ειμαι στο κενο που αφησε η amd ..(αφου ουτε οι τιμες των παλιων αλλαξαν) σκοπευα να διαθεσω 150-160 ευρα .

 

Θελω λοιπον να παιξω  2k17/fifa17/gtav  και αναρωτιεμαι αν θα ''αναγκαστω'' να δωσω 230ε ή μπορω να την βγαλω φθηνοτερα με καποια αλλη επιλογη? 

υγ η υποθεση μεταχειρισμενη δεν με ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sos. Ειχα γράψει και πριν μέρες οτι κατέληξα να αγορασω μια 470, αλλά ευτυχώς λίγο πριν παραγγείλω σκέφτηκα να κοιταξω την συνδεσμολογία. Ειδα λοιπόν ότι το monitor μου έχει μόνο vga έξοδο

(LG LCD 22 wide screen full HD) και ανακαλύπτω πώς καμία κάρτα τελευταιας γενιας δεν έχει έξοδο vga ή dvi-i για να το συνδέσωε ανταπτορακι όπως τωρα εχω την 7850. Όλες οι καινούργιες κόκκινες και πράσινες έχουν μόνο DVI-D που είναι μόνο ψηφιακο και δεν μπαίνει-υπάρχει ανταπτορακι.

Δεν ξέρω τι κάνω τώρα γιατί δεν μπορω να αγοράσω και κάρτα και τηλεόραση.

Επιλογές:

1) το πρώτο που σκέφτηκα ήταν να αγοράσω κάρτα παλαιότερης γενιάς μεταχειρισμένη και συγκεκριμένα την 970 αλλά ειδα τις τιμές που παιζουν και φρικαρα (240-270) εκτός και αν κανω υπομονή για να πετυχω καμία καλύτερη τιμή.

2)970 καινούργια γυρω στα 260-270 . Δε ξέρω κατά πόσο αξίζει μια τετοια κίνηση

3) να μην πάρω τίποτα μεχρι το επόμενο καλοκαίρι για να πάρω και οθόνη, αλλά αν θέλω να παιξω κάνα καινούργιο παιχνίδι το χειμωνα?

4) φοβάμαι να περιμενω κιόλας μη τυχόν μου τυχη κάτι και φαω τα λεφτά που μάζεψα.

 

Ακούω τις γνώμες σας..

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο εξωτερικό έχει την 970 με 220 περίπου, αλλά και εκεί δεν γνωρίζω αν αξίζει.

 

Η 7850 δεν σε καλύπτει μέχρι να πάρεις και οθόνη μαζί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα μπαίνει. Επίσης πρόσεξα ότι γράφει direct x 10 , αυτό είναι τυπογραφικό λάθος από το eshop γιατί η 710 είναι dx 11 κάρτα. Απλά να ξέρεις ότι ναι μεν είναι πιο καινούρια κάρτα με καλύτερη υποστήριξη αλλά είναι πιο αδύναμη από την 9800 που είχες , βέβαια από την στιγμή που δεν παίζεις παιχνίδια δεν έχει ιδιαίτερη σημασία απλά το αναφέρω.

έγινε ευχαριστώ που απάντησες :-D

και κάτι τελευταίο έχω ακούσει ότι με απο μια 5+ το τροφοδοτικό χάνει απο την απόδοση του σε watt πόσο περίπου είναι αυτό μήπως ξέρεις να υπολογίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σκέφτομαι να αγοράσω μία μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών, συγκεκριμένα την gtx 960. ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να τσεκάρω εάν όντως δουλεύει σωστά? Υπάρχουν κάποια σημεία που πρέπει να κοιτάξω ή να ζητήσω μόνο την εγγύηση?

Επίσης προτείνετε να πάρω μεταχειρισμένη gtx 960 ή καινούρια rx 460? Θέλω να χρησιμοποιήσω την 4Κ τηλεόραση σαν μόνιτορ του υπολογιστή για να βλέπω ταινίες σε ανάλυση 4Κ.

 

Ευχαριστώ

 

Νίκος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σκέφτομαι να αγοράσω μία μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών, συγκεκριμένα την gtx 960. ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να τσεκάρω εάν όντως δουλεύει σωστά? Υπάρχουν κάποια σημεία που πρέπει να κοιτάξω ή να ζητήσω μόνο την εγγύηση?

Επίσης προτείνετε να πάρω μεταχειρισμένη gtx 960 ή καινούρια rx 460? Θέλω να χρησιμοποιήσω την 4Κ τηλεόραση σαν μόνιτορ του υπολογιστή για να βλέπω ταινίες σε ανάλυση 4Κ.

 

Ευχαριστώ

 

Νίκος 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω είναι αυτές οι δύο κάρτες συμβατές με mini tower?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες καρτες γραφικων σηκωνουν αναλυση 4Κ. Το θεμα ειναι αν παιζεις παιχνδιια και τι παιχνιδια παιζεις. 

 

Για το αν χωραει στο κουτι σου πρεπει να μετρησεις τι χωρο εχεις στο κουτι σου, και τι διαστασεις εχει η καθε καρτα γραφικων που κοιτας. Οι περισσοτερες gtx960 ειναι με διπλο ανεμιστηρα και εχουν σχετικα μεγαλο μηκος. Οι rx460 βγαινουν και σε πιο μικρες αλλα σε σχεση με την 960 ειναι περιπου 20% πισω σε επιδοσεις. Ειναι ομως και αισθητα πιο φτηνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο εξωτερικό έχει την 970 με 220 περίπου, αλλά και εκεί δεν γνωρίζω αν αξίζει.

 

Η 7850 δεν σε καλύπτει μέχρι να πάρεις και οθόνη μαζί?

Απο εξωτερικό δεν παίζει να κανω αγορά.

Η 7850 μπορεί να με καλύψει για το μεγαλύτερο ποσοστό γιατί τον περισσότερο χρόνο παιζω pro evolution 2017 απλά θα υπάρχουν στιγμές που θα θελω να παίξω κάτι διαφορετικό π.χ. κάνα σύγχρονο fps , σκεφτόμουν να αγοράσω τα metal gear solid 5 και witcher 3 game of year και να ασχολούμαι που και που.

Gtx 970 στα 200 ακριβώς με 2 χρόνια εγγύηση ακόμα δεν αξίζει καθόλου ε?

Ειλικρινά δεν ξέρω..... μάλλον θα περιμένω και αν πετύχω καμία που αξίζει πιο οικονομική στις αγγελίες την τσιμπαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...