Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sos. Ειχα γράψει και πριν μέρες οτι κατέληξα να αγορασω μια 470, αλλά ευτυχώς λίγο πριν παραγγείλω σκέφτηκα να κοιταξω την συνδεσμολογία. Ειδα λοιπόν ότι το monitor μου έχει μόνο vga έξοδο

(LG LCD 22 wide screen full HD) και ανακαλύπτω πώς καμία κάρτα τελευταιας γενιας δεν έχει έξοδο vga ή dvi-i για να το συνδέσωε ανταπτορακι όπως τωρα εχω την 7850. Όλες οι καινούργιες κόκκινες και πράσινες έχουν μόνο DVI-D που είναι μόνο ψηφιακο και δεν μπαίνει-υπάρχει ανταπτορακι.

Δεν ξέρω τι κάνω τώρα γιατί δεν μπορω να αγοράσω και κάρτα και τηλεόραση.

Επιλογές:

1) το πρώτο που σκέφτηκα ήταν να αγοράσω κάρτα παλαιότερης γενιάς μεταχειρισμένη και συγκεκριμένα την 970 αλλά ειδα τις τιμές που παιζουν και φρικαρα (240-270) εκτός και αν κανω υπομονή για να πετυχω καμία καλύτερη τιμή.

2)970 καινούργια γυρω στα 260-270 . Δε ξέρω κατά πόσο αξίζει μια τετοια κίνηση

3) να μην πάρω τίποτα μεχρι το επόμενο καλοκαίρι για να πάρω και οθόνη, αλλά αν θέλω να παιξω κάνα καινούργιο παιχνίδι το χειμωνα?

4) φοβάμαι να περιμενω κιόλας μη τυχόν μου τυχη κάτι και φαω τα λεφτά που μάζεψα.

 

Ακούω τις γνώμες σας..

Ευχαριστώ

 Εγώ αυτό που έχω να πω είναι να δώσεις προτεραιότητα στην αναβάθμιση μόνιτορ. 970 το πολύ 180 ευρώ. Καινούρια σε αυτά τα λεφτά που λες για κανέναν λόγο, πας σε 470.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο εξωτερικό δεν παίζει να κανω αγορά.

Gtx 970 στα 200 ακριβώς με 2 χρόνια εγγύηση ακόμα δεν αξίζει καθόλου ε?

Ειλικρινά δεν ξέρω..... μάλλον θα περιμένω και αν πετύχω καμία που αξίζει πιο οικονομική στις αγγελίες την τσιμπαω.

 

Αφου δεν αγοραζεις απο εξωτερικο τοτε η 970 στα 200 απο εδω ειναι οριακα καλη τιμη. Σκεψου οτι εξω ξεκιναει απο 220-240 καινουρια. Στα 180€ δε θεωρω πως θα βγεις 970 μτχ απο Ελλαδα διοτι θα πει ο καθενας που πουλαει οτι ουτε 960 δεν παιρνεις σε αυτα τα λεφτα. Εχει και 1060 απο Ελλαδα καινουρια με 230€ αμεσα δαιθεσιμη, γιατι δεν την κοιτας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, AMD Saphire RX 470 4gb (220 ~ 240 euros) ή Nvidia EVGA GTX 1060 3gb (220 ~ 240 euros) απο σκρουτζομαγαζα; 

 

https://www.youtube.com/watch?v=wVM0Nb5crMM&download=dm

 

Το μονιτορ ειναι 1080p

 

Άν αλλάζεις τις κάρτες σαν τα πουκάμισα 1060. Άν όχι 470.

Γνώμη μου.

Άν μπορείς 1060 6gb χτύπα την αλύπητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγινε ευχαριστώ που απάντησες :-D

και κάτι τελευταίο έχω ακούσει ότι με απο μια 5+ το τροφοδοτικό χάνει απο την απόδοση του σε watt πόσο περίπου είναι αυτό μήπως ξέρεις να υπολογίσω.

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό. To σύστημα σου όμως δεν καταναλώνει πάνω από 200W και πολλά λέω οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να υπολογίσεις κάτι σε σχέση με τα watt. Όμως πες πιο τροφοδοτικό έχεις και πόσα χρόνια το έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν αγοραζεις απο εξωτερικο τοτε η 970 στα 200 απο εδω ειναι οριακα καλη τιμη. Σκεψου οτι εξω ξεκιναει απο 220-240 καινουρια. Στα 180€ δε θεωρω πως θα βγεις 970 μτχ απο Ελλαδα διοτι θα πει ο καθενας που πουλαει οτι ουτε 960 δεν παιρνεις σε αυτα τα λεφτα. Εχει και 1060 απο Ελλαδα καινουρια με 230€ αμεσα δαιθεσιμη, γιατι δεν την κοιτας?

Φίλε δυστυχώς δεν μπορώ να παρω κάρτα νέας γενιάς γιατί οπως εγραψα στο αρχικό post δεν έχουν dvi-I αλλά μόνο dvi-d και έχω οθόνη μόνο με vga έξοδο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας..θελω να μου πειτε την γνωμη σας για το ποια καρτα ειναι ιδανικη για να αγορασω και επίσης πια καρτα ειναι συμβατή με το παρακατω σύστημα,μεχρι 180 ευρώ.


 


Corsair Carbide 200R Midi Tower 


Corsair PSU CX Series 430 W CX430 


Intel CPU Core i5 4460 (1150/3.2 GHz/6 MB) 


Gigabyte Motherboard H97M-D3H (H97/1150/DDR3) 


Crucial Desktop RAM Ballistix Sport 8GB Kit 1600MHz DDR3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kikos1313

 

Υπάρχει ένα κενό στη τιμή των 180 ευρώ που θα έρθει να καλύψει η GTX 1050ti σε περίπου ένα μήνα. Οπότε θα σου έλεγα να περιμένεις. Αν τώρα  δεν μπορείς και θέλεις να αγοράσεις άμεσα υπάρχει η υποδεέστερη RX 460 https://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο...αυτη η καρτα που μου προτεινεις ειναι gddr5 και εμενα ι ραμ και η μητρικη ειναι ddr3 πεζει ρολο αυτο??σας ρωταω γιατι αν την αγορασω και δεν ειναι συμβατη θα πανς τζαπα τα λεφτα ...ευχαριστω πολυ.


και κατι αλλο σημαντικο που δεν ειπα την θελω για παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει θέμα, μην κοιτάς τον τύπο μνήμης σε σχέση με την μητρική σου.

 

Αν την θες για παιχνίδια υπομονή για 1050ti ή παίρνεις 470.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kikos1313

 

Όλες οι κάρτες είναι συμβατές με την μητρική σου και η μνήμη του συστήματος δεν έχει σχέση με αυτή της κάρτας γραφικών. Οπότε το μόνο που σε περιορίζει στην επιλογή σου είναι τα χρήματα που διαθέτεις και το τροφοδοτικό. Εγώ θα σου συνιστούσα παντως με βάση το budget σου να περιμένεις για την 1050ti η οποία συμφωνα με τις προβλέψεις θα είναι λίγο καλύτερη από την gtx 960 και φυσικά αρκετά καλύτερη από την RX 460

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια σε ευχαριστω πολυ αλλα μαλλον θα παω στην 460..για παιχνιδια ειναι μια χαρα ετσι??

 

Για τι παιχνίδια και σε τι ανάλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα μια χαρά επαρκεί η rx 460 σε αυτά τα games (για να καταλάβεις η rx 460 τοποθετείτε σε απόδοση σε σχέση με τις προηγούμενες σειρές των εταιρειών gpu ανάμεσα στις gtx 950 και gtx 960 από πλευράς nvidia και από την πλευρά της amd επιπέδου r9 370)....

http://www.skroutz.gr/s/9590595/XFX-Radeon-RX460-4GB-DD-RX-460P4DFG5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...