Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρετε πόσο περίπου θα κάνουν οι gtx 1070;

379 ευρώ.....Τόσα μου έλεγαν όταν ήθελαν να αγοράσουν την 970 μου..Κάτι θα ξέρουν :)

 

Πέραν πλάκας τώρα.Υπολόγιζε κατά την γνώμη μου 400-450 ευρώ και ίσως δούμε και πιο πολλά τις πρώτες μέρες σε διάφορα ''φαρμακεία'' όπως Πλαίσιο π.χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με της καρτες ας πουμε...αλλα οχι με το οτι αν περιμενει 1-2 μηνες θα παρει κατι καλυτερο η φτηνοτερο...μη περιμενεται σε καμια περιπτωση να πεσουν η ηδη υπαρχουσες καρτες...απο τη στιγμη που μιλαμε για καινουργιες παντα...ποιο πιθανο να ανεβουν παρα το αντιθετο...

Πάντα μιλάω για καινούριες κάρτες, οι τιμές των μεταχ. είναι άλλη ιστορία. Οταν λεω να περιμένει το λέω βασικά για να αγοράσει κάρτα απο την νέα γενιά και οχι τόσο για να πάρει κάποια τωρινή σε χαμηλώτερη τιμή. Συνήθως όμως οταν βγεί η καινούρια σειρά οι τιμές των παλιών καρτών πέφτουν λιγο αλλά οχι σε τέτοιο βαθμό που να αξίζει να τις προτιμήσεις (εκτος ίσως απο κάποιες προσφορές που μπορεί να εμφανιστούν), φυσικά απο ένα σημείο και μετά μπορεί να δεις στο σκρουτζ υψηλές τιμές που ωφείλεται στο οτι δεν υπάρχει πλεον διαθεσιμότητα και τις έχουν? ελάχιστα καταστήματα τα οποία ετσι και αλλιώς τις πουλούσαν και πιο πριν σε υψηλές τιμές.

Αν καταφέρουν οι δυο εταιρίες και κυρίως η AMD να βγάλουν κάρτες με ιδιο performance/€ με τις τωρινές κάρτες τότε τι να πώ ας τις βάλουν να μην πω που. Τώρα το πόσο θα χρειαστεί να περιμένει είναι προσεγγιστικό, αναμένουμε ανακοινώσεις απο την AMD σε λίγες μέρες στην computex, οι κάρτες μπορεί να κυκλοφορίσουν αρκετά αργότερα. Οι 1070/1080 της nvidia είναι αδιάφορες για το budget του φίλου.

379 ευρώ.....Τόσα μου έλεγαν όταν ήθελαν να αγοράσουν την 970 μου..Κάτι θα ξέρουν :)

 

Πέραν πλάκας τώρα.Υπολόγιζε κατά την γνώμη μου 400-450 ευρώ και ίσως δούμε και πιο πολλά τις πρώτες μέρες σε διάφορα ''φαρμακεία'' όπως Πλαίσιο π.χ

Στην αρχή θα έχουμε τις FE οι οποίες είναι στα 450$ το οποίο σημαίνει 500+ ευρώ. Σε πλαίσιο θα δεις 600αρια ++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή θα έχουμε τις FE οι οποίες είναι στα 450$ το οποίο σημαίνει 500+ ευρώ. Σε πλαίσιο θα δεις 600αρια ++

Συμφωνώ.Απλά εγώ δεν λέω για την reference καθώς νομίζω πρέπει να είσαι παρανοικός για να δώσεις χρήματα σε αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,το συστημα μου ειναι το παρακάτω. το εχω εδω και ενα χρονο περιπου αλλα χρησιμοποιω την παλια μου καρτα. (6870).


Σκεφτομαι να αγορασω μια νεα GPU με ταβανι τα 200Ε περιπου! (πολυ δυσκολα 220Ε) 


Τι εχετε να προτείνετε?


Να πως πω τι θελω για games οπως Wιtcher 3/Rise of the tomb raider/Doom.


 


 


Case http://www.e-shop.gr/case-aerocool-strike-x-xtreme-midi-tower-black-edition-p-PER.810860


PSU  Evga Supernova 750G2


Motherboard Asrock Fatal1ty 990FX Killer


CPU  FX8370-4.3 Ghz


RAM Patriot 8Gb 2133Mhz


GPU XFX 6870 2Gb


Monitor/Resolution 1440*900/1920-1080


ΟS WIndows 10


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαλησπέρα,το συστημα μου ειναι το παρακάτω. το εχω εδω και ενα χρονο περιπου αλλα χρησιμοποιω την παλια μου καρτα. (6870).

Σκεφτομαι να αγορασω μια νεα GPU με ταβανι τα 200Ε περιπου! (πολυ δυσκολα 220Ε) 

Τι εχετε να προτείνετε?

Να πως πω τι θελω για games οπως Wιtcher 3/Rise of the tomb raider/Doom.

 

 

Case http://www.e-shop.gr/case-aerocool-strike-x-xtreme-midi-tower-black-edition-p-PER.810860

PSU  Evga Supernova 750G2

Motherboard Asrock Fatal1ty 990FX Killer

CPU  FX8370-4.3 Ghz

RAM Patriot 8Gb 2133Mhz

GPU XFX 6870 2Gb

Monitor/Resolution 1440*900/1920-1080

ΟS WIndows 10

 

μια εκ των GTX 960 , R9380 (4GB)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μεχρι 200Ε δε παιζει?

Υπάρχει αλλά στα 2 gb. Αν μπορείς να δώσεις 10-20 ευρώ παραπάνω καλύτερα κοιταξε με 4gb. Εγώ θα πρότεινα αυτές

https://www.skroutz.gr/s/7512987/EVGA-GeForce-GTX960-4GB-04G-P4-3967-KR.html

https://www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon-R9-380-4GB-with-Back-Plate-11242-13-20G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαλησπέρα,το συστημα μου ειναι το παρακάτω. το εχω εδω και ενα χρονο περιπου αλλα χρησιμοποιω την παλια μου καρτα. (6870).

Σκεφτομαι να αγορασω μια νεα GPU με ταβανι τα 200Ε περιπου! (πολυ δυσκολα 220Ε) 

Τι εχετε να προτείνετε?

Να πως πω τι θελω για games οπως Wιtcher 3/Rise of the tomb raider/Doom.

 

 

Case http://www.e-shop.gr/case-aerocool-strike-x-xtreme-midi-tower-black-edition-p-PER.810860

PSU  Evga Supernova 750G2

Motherboard Asrock Fatal1ty 990FX Killer

CPU  FX8370-4.3 Ghz

RAM Patriot 8Gb 2133Mhz

GPU XFX 6870 2Gb

Monitor/Resolution 1440*900/1920-1080

ΟS WIndows 10

 

Αν ψαχτείς και για μεταχειρησμένο,σκοτώνουν τις 970 με εγγύηση 2+ χρόνια για 230-240 ευρώ που είναι πολύ καλύτερη επιλογή απο το να πάρεις 960-380 νέα.

Τώρα αν θές ντέ και καλά νέα...Οι επιλογές είναι 960-380. Tώρα εν όψη νέων καρτών το βρίσκω κακή αγορά.Μπορεί οι τιμές στισ νέες να μην πέσουν τώρα που θα βγούν οι νέες αλλά στα μεταχειρησμένα θα γίνει λαική το ινσόμνια....

Οπότε το νού σου.

 

 

p.s Castlevania +1

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για μια οικονομική αλλά και ουσιαστική αναβάθμιση:

 

Case (Κουτί): Thermaltake (δεν θυμάμαι το μοντέλο, αλλά είναι μεγάλο κουτί)

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Thermaltake litepower 700

Motherboard (Μητρική): Asus B85M-E

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): i5 4570@ 3.20Ghz

RAM (Μνήμη συστήματος): 8098MB

GPU (Κάρτα γραφικών): AMD 6850

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 1680x1050 (αλλά κάποια στιγμή θα πάω σε μεγαλύτερο/καλύτερη ανάλυση)

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win 7 Ultimate

 

Σκοπός: να παίζουμε άνετα τα σημερινά παιχνίδια στο full.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για μια οικονομική αλλά και ουσιαστική αναβάθμιση:

 

Case (Κουτί): Thermaltake (δεν θυμάμαι το μοντέλο, αλλά είναι μεγάλο κουτί)

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Thermaltake litepower 700

Motherboard (Μητρική): Asus B85M-E

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): i5 4570@ 3.20Ghz

RAM (Μνήμη συστήματος): 8098MB

GPU (Κάρτα γραφικών): AMD 6850

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 1680x1050 (αλλά κάποια στιγμή θα πάω σε μεγαλύτερο/καλύτερη ανάλυση)

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win 7 Ultimate

 

Σκοπός: να παίζουμε άνετα τα σημερινά παιχνίδια στο full.

 

Ευχαριστώ,

Αν δεν μας πείς σε τι ανάλυση έχεισ σκοπό να πάς δεν μπορεί κάποιος να σου προτείνει κάτι.

Επίσης τι εννοείς στο full.? Οικονομική και full δεν έχει.Να πάιζεις ultra preset με κάποια tweaks ίσως για να έχεις σταθερά 60 fps ναι.

Αλλά καλύτερα να μας πείς πρώτα σε τι ανάλυση θα πάς και πόσα χρήματα διαθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μας πείς σε τι ανάλυση έχεισ σκοπό να πάς δεν μπορεί κάποιος να σου προτείνει κάτι.

Επίσης τι εννοείς στο full.? Οικονομική και full δεν έχει.Να πάιζεις ultra preset με κάποια tweaks ίσως για να έχεις σταθερά 60 fps ναι.

Αλλά καλύτερα να μας πείς πρώτα σε τι ανάλυση θα πάς και πόσα χρήματα διαθέτεις.

Για 24" full HD οθόνη μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 24" full HD οθόνη μιλάω.

Για 1080p καλές είναι οι 960-380.Αλλά αν θές να έχεις σχεδόν τα πάντα στα ultra και με ψηλά fps τότε κοιτάς για πιο πάνω που είναι 970-390.Για μένα με μερικές υποχωρήσεις στα settings είσαι κομπλέ και με 960-380.

Υπολόγισε πως έρχονται νέες κάρτες όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...