Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραια τοτε απο οτι ειδα τα eshop την εβαλα και περιμενουν παραλαβη 7 του μηνος στα 699ε την 1080 να την κανω παραγγελεια η να περιμενω λιγο καιρο

να την παρεις να την κανεις τι ? η του υψους η του βαθους δλδ ? τι ακριβως θα πεξεις με την 1080 ? εκτος αν εχεις σκοπο να πας σε 4κ οποτε βγαλε ενα νεο θεμα στην ενοτητα αναβαθμισης αν ειναι να φιαξεις νεο μηχανημα με 2000ε ...

και συμπληρωσε τη φορμα αγορας πρωτα και το συζηταμε...αλλιως τσαμπα κουβεντα γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για καποιον που ρωτησε ποιες ειναι οι καλυτερες καρτες για gaming απο 50-100 ευρω.

7870/660/660ti μεταχειρισμενες φυσικα διοτι εχουν σταματησει απτην αγορα,γυρω στα 100 ευρω +- . Οτι καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχανημα λεω να το κρατησω αλλα οπως ειπε το παιδι πιο πανω μια καλη αγορα μτχ καρτα στα 100-150 καλη φενεται αλλα σκεφτηκα και εναν αλλο τροπο να κανω reflow την καρτα που εχω τωρα αλλα δεν γνωριζω πολα απο το reflow γτ δεν ασχοληθηκα ποτε ξανα να αναστησω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω κάρτα γραφικών για να αντικαταστήσω την αγαπημένη μου Gainward GTS 250 1gb.

 

Οι απαιτήσεις μου είναι Photoshop (λίγα πράγματα) και Lightroom.

Παιχνίδια δεν παίζω.

 

Budget περί τα 70€, δεκτές και προτάσεις σε μεταχειρισμένες.

 

 

case: Silencio 550,

mobo: Gigabyte MB Z68A-D3H-B3,

cpu: Intel Core i5 2400,

ram: Corsair XMP 12GB DDR3-1600,

gpu: Nvidia GTS 250 1GB ram,

psu: Corsair Builder Series CX500 V2,

dvdrw: Samsung DVD-RW SH-222AB Sata Black,

hdd: Crucial M4 256gb SSD, 2xWD 250gb,

monitor: Philips 231E

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω κάρτα γραφικών για να αντικαταστήσω την αγαπημένη μου Gainward GTS 250 1gb.

 

Οι απαιτήσεις μου είναι Photoshop (λίγα πράγματα) και Lightroom.

Παιχνίδια δεν παίζω.

 

Budget περί τα 70€, δεκτές και προτάσεις σε μεταχειρισμένες.

 

 

case: Silencio 550,

mobo: Gigabyte MB Z68A-D3H-B3,

cpu: Intel Core i5 2400,

ram: Corsair XMP 12GB DDR3-1600,

gpu: Nvidia GTS 250 1GB ram,

psu: Corsair Builder Series CX500 V2,

dvdrw: Samsung DVD-RW SH-222AB Sata Black,

hdd: Crucial M4 256gb SSD, 2xWD 250gb,

monitor: Philips 231E

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

καμια 750ti κοιτα στα μεταχειρισμενα  με κανα 70-80ε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω κάρτα γραφικών για να αντικαταστήσω την αγαπημένη μου Gainward GTS 250 1gb.

 

Οι απαιτήσεις μου είναι Photoshop (λίγα πράγματα) και Lightroom.

Παιχνίδια δεν παίζω.

 

Budget περί τα 70€, δεκτές και προτάσεις σε μεταχειρισμένες.

 

 

case: Silencio 550,

mobo: Gigabyte MB Z68A-D3H-B3,

cpu: Intel Core i5 2400,

ram: Corsair XMP 12GB DDR3-1600,

gpu: Nvidia GTS 250 1GB ram,

psu: Corsair Builder Series CX500 V2,

dvdrw: Samsung DVD-RW SH-222AB Sata Black,

hdd: Crucial M4 256gb SSD, 2xWD 250gb,

monitor: Philips 231E

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν ομως μπορεις να πας σε μια gtx 660 ti τοτε καλητερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Αναζητω καρτα γτχ 950-960 μικρου μεγεθους που να μην ακουγεται οταν δεν παιζω παιχνιδι. Σπανια παιζω παιχνιδια, αλλα τωρα που εδωσα την gtx 750ti νιωθω κουλος, ακομα κι αν δεν παιζω πολυ. 

 

Ψαχνω λοιπον κατι τουλαχιστον 50% πιο δυνατο απο την 750 που ειχα με 2 βασικα χαρακτηριστικα:

1) να ειναι μαζεμενη και να χωραει στο κουτι μου

2)να απενεργοποιουνται τα ανεμιστηρακια τους

 

το συστημα ειναι αυτο της υπογραφης μου

 

ΥΓ βλεπω και τις rx480 που θα ερθουν και σκεφτομαι μηπως περιμενω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια 960 θα πάρεις με (είναι περίπου +50% από 750ΤΙ) , πάρε μια με "μικρά" ρολόγια

 

η 480 που ΘΑ έρθει θα είναι πάνω από 100ευρώ ακριβότερη (γύρω στα 300ευρώ) από την 960 και θα καίει 20-30% περισσότερο ρεύμα

αυτό σημαίνει περισσότερο ζέστη , μεγαλύτερη ψύκτρα , μεγάλο κουτι , καλύτερο αιρφλου , καλύτερο τροφοδοτικο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Αναζητω καρτα γτχ 950-960 μικρου μεγεθους που να μην ακουγεται οταν δεν παιζω παιχνιδι. Σπανια παιζω παιχνιδια, αλλα τωρα που εδωσα την gtx 750ti νιωθω κουλος, ακομα κι αν δεν παιζω πολυ. 

 

Ψαχνω λοιπον κατι τουλαχιστον 50% πιο δυνατο απο την 750 που ειχα με 2 βασικα χαρακτηριστικα:

1) να ειναι μαζεμενη και να χωραει στο κουτι μου

2)να απενεργοποιουνται τα ανεμιστηρακια τους

 

το συστημα ειναι αυτο της υπογραφης μου

 

ΥΓ βλεπω και τις rx480 που θα ερθουν και σκεφτομαι μηπως περιμενω..

κοιτα σε γενικες γραμμες σαν καινουργια αγορα δε προτεινεται καμια απο της παλαιοτερες σειρες καρτων...καλυτερα μεταχειρισμενη

"σχεδον καινουργια" γιατι πεζουν σε πολυ καλυτερες τιμες...

η αλλιως περιμενεις της νεες σειρες και βλεποντας και κανοντας...

ποιες ειναι οι καλυτερες καρτες γραφικων για gaming απο 50-100 ευρω; 

με 50-100ε καινουργια δεν αξιζει....καλυτερα μια μεταχειρισμενη απο 650τι 750τι 660τι η 760 .....

για καινουργια η ποιο φτηνη που μπορω να σου προτινω ειναι μια 370 στα 130ε....

οσο για το συστημα σου που με ρωταγες αν θες κατεβασε και περνα αυτο το προγραμματακι και θα βρεις ολες της πληροφοριες για τα πραγματα σου + θερμοκρασιες κλπ κλπ...

http://www.hwinfo.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια 960 θα πάρεις με (είναι περίπου +50% από 750ΤΙ) , πάρε μια με "μικρά" ρολόγια

 

η 480 που ΘΑ έρθει θα είναι πάνω από 100ευρώ ακριβότερη (γύρω στα 300ευρώ) από την 960 και θα καίει 20-30% περισσότερο ρεύμα

αυτό σημαίνει περισσότερο ζέστη , μεγαλύτερη ψύκτρα , μεγάλο κουτι , καλύτερο αιρφλου , καλύτερο τροφοδοτικο κτλ

Κάτσε ρε φίλε, 120 TDP έχει η 960 η Reference, οι overclocked υλοποιήσεις έχουν παραπάνω, 150 η 480, που το βρήκες το 30% παραπάνω ρευμα και τις θερμοκρασίες? Ας μην κάνουμε εικασιες χωρίς να γνωρίζουμε τι εστι 480 μέχρι να δουμε έγκυρα benchmarks, φαίνεται πολλά υποσχομενη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας σκεφτομε καπια στιγμη να  αγορασω μια νεα  καρτα γραφικων και  μια καινουργια οθονη.. το θεμα εινε οτι αυτην την στιγμη εχω  την   780 ΤΙ  και παιζω σε αναλυσεις σε  1920  με  1080  το θεμα εινε οτι  ακομα δεν εχει  βγει το direct 12  οπως  επισης  αυτες  οι νεες  καρτες  1070 και  1080  θα εινε καλες σε αναλυσεις  1440π  και  4κ;;;  

 

 

Περα  απο αυτο ομως  αν περιμενω τις επομενες 2  γεννιες  μετα την  1080  πιστευετε οτι θα εινε καλυτερο το να κανω  μια αγορα;;

και στο θεμα οθονης αλλα και καρτας γραφικων;;

αυτην  την   στιγμη δεν  εχω  προβληματα με τα παιχνιδια αν και  γνωριζω οτι η καρτα  μου εχει  μονο  3  vram και οχι 4  και  8

 

απλα  πιστευω οτι θα εινε καλυτερα να περιμενω να  βγουν οι  επομενες  νεες  γεννιες ετσι ωστε να παρω μια απόφαση να παρω μια νεα  καρτα  γραφικων..

 

γιατι ακομα το direct 12 δεν εχει βγει  οποτε οι αποδοσεις τις  980 και  1070 και  1080  οταν βγει το direct 12 δεν  θα  μπορουνε  καν να σηκωνουνε τα παιχνιδια  ουτε σε  144π αλλα  ουτε σε  4κ

 

οποτε τι μου συμβουλέυετε να κανω;;

 

να  περιμενω αλλες 2  γεννιες  ακομα''΄΄;;;

 

πια εινε  η  γνωμη σας πανω σε  αυτο  το θεμα.....

 

μεχρι  τωρα  η   780 με εχει εξυπηρετισει παρα  πολυ καλα τα τελευταια  3  χροονια σχεδον σε  ολα τα παιχνιδια

 

ουτε εχω θεματα με το να παιζω ενα παιχνιδι σε  high αλλα   ουτε σε  ουτρα  γραφικα..

εννοω δεν  ειμε  τρελαμενος  και με τα  high ειμε  καλυμμενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimakos234

 

οι επίσημες refernce υλοποιήσεις είναι 120w & 150w για την AMD-480

 

ήδη τα 120w είναι πολλά για τους περιορισμούς που βάζει ο ερωτών την γνώμη μας  .......

σωστή λύση είναι η 750ΤΙ χωρίς o/c & χωρίς έξτρα παροχή ρεύματος (να παίρνει μόνο από την μητρική)

 

 

ΥΓ

Κατα την γνώμη η AMD θα είναι εύστοχη(θα μοσχοπουλήσει τους επόμενους 3 μήνες) με την επερχόμενη 480 γιατί θα έχει "νέα" λύση σε τιμή έως 300ευρώ ενω η NVIDIA θα έχει για "μικρότερη" από την νέα γενιά την ακριβότερη 1070. Οπότε θα αφήσει την μεσαία κατηγορία "ελεύθερη" στην AMD να την αλωνίζει με την "νέα & αχτύπητη" 480. Βέβαια η NVIDIA δεν θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια και θα ρίξει την τιμή της 970/4 για να κοντράρει το "όπλο" της AMD.

 

ΥΓ2

nivek

Είναι προσωπικό θέμα , αν σε τρώει το χέρι πάρε μια άλλη όσο καλύτερη μπορείς (τουλάχιστον 1070/8GB).

Εγώ στην θέση σου όσο θα έπαιζα καλά τα αγαπημένα μου παιχνίδια με την υπάρχουσα δεν θα την άλλαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε , 

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε για να διαλέξω μια κάρτα γραφικών . 

 

Τα χαρακτηριστά του υπολογιστή είναι αυτά :

 

 

ΚΟΥΤΙ :  CASE COOLERMASTER RC-K280-KKN1 K280 BLACK

 

ΜΗΤΡΙΚΗ:  ASROCK FM2A88M EXTREME4+ RETAIL

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ:  CPU AMD A10 6800K 4.10GHZ BOX

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ : (ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΈΝΗ ΤΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΉ - Radeon HD 8670D)

 

ΜΝΗΜΗ :  RAM HYPERX HX318C10FK2/8 8GB (2X4GB) DDR3 1866MHZ HYPERX FURY BLUE SERIES DUAL CHANNEL KIT

 

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ : PSU CORSAIR VS SERIES VS550 - 550W

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ : HDD SEAGATE ST1000DM003 1TB BARRACUDA 7200.14 SATA3

 

ΣΚΛΗΡΟΣ SSD:  SSD SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3

 

FAN: COOLERMASTER R4-S2S-12AK-GP SILENT FAN 120MM SI1

 

ΟΘΌΝΗ:  Samsung T24D390EW  

 

 

Το budget που έχω να διαθέσω είναι γύρω στα 170-180 ευρω max. 

Η χρήση του υπολογιστή είναι κυρίως illustrator , photoshop , ταινίες , ελάχιστο gaming . 

 

Μετά την αγορά της κάρτας θα αγοράσω και καινούρια οθόνη (σκέφτομαι για 27'). Αλλά πρώτα λέω την κάρτα γραφικών . 

 

Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας για την καλύτερη κάρτα που μπορώ να αγοράσω σ' αυτό το Budget για την χρήση που προανέφερα . 

 

Σας ευχαριστώ , εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...