Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να μπορώ να βάλω σε 6πιν τροφοδοτικό κάρτα με 8πιν; 750w είναι και έχει 2 αναμονές για 6πιν.

 

Ειδικός στα τροφοδοτικά δεν είμαι, αλλά 750w τροφοδοτικό με μόνο 2 6pinα ή πολύ παλιό πρέπει να είναι ή πολύ μούφα.

Ποιο έχεις;

BTW είσαι σε λάθος section, καλύτερα να postάρεις ή εδώ ή εδώ.

Συνήθως εδώ ζητάνε βοήθεια ως προς το ποια κάρτα να αγοράσουν και γιατί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι thermaltake toughpower με semi cable managment το είχα πάρει το 2009.

 

Edit: Ψάχτηκα λίγο με το τροφοδοτικό και τελικά βγάζει ένα 8πινο σταθερό μαζί με το molex της μητρικής εγώ περίμενα να το έχει μαζί με τα άλλα.

Επεξ/σία από Quikys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι thermaltake toughpower με semi cable managment το είχα πάρει το 2009.

 

Edit: Ψάχτηκα λίγο με το τροφοδοτικό και τελικά βγάζει ένα 8πινο σταθερό μαζί με το molex της μητρικής εγώ περίμενα να το έχει μαζί με τα άλλα.

 

Ήμουν έτοιμος να στείλω ότι δεν παίζει αυτό γιατί τα κοίταξα το μεσημέρι (4 μοντέλα έχει η thermaltake στα 750w) και όλα έχουν τουλάχιστο 1 8pinο. Μετά είδα το edit σου.

Οπότε βάζεις ένα adapter στο 6pin και συνδέεται (και λογικά αντέχει και τα φορτία από τους πίνακες που είδα στα γρήγορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η υλοποίηση της Gigabyte σε 1060 αξίζει? Βγαίνει στα 225€ τελική για Ελλάδα: https://www.amazon.es/Gigabyte-1060-WINDFORCE-NVIDIA-GeForce/dp/B01KHWOAR4/ (skroutz ξεκινάει από 240€ χωρίς μεταφορικά).

 

Σκέφτομαι να τη πάρω αλλά θα ήθελα γνώμες πρώτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν έτοιμος να στείλω ότι δεν παίζει αυτό γιατί τα κοίταξα το μεσημέρι (4 μοντέλα έχει η thermaltake στα 750w) και όλα έχουν τουλάχιστο 1 8pinο. Μετά είδα το edit σου.

Οπότε βάζεις ένα adapter στο 6pin και συνδέεται (και λογικά αντέχει και τα φορτία από τους πίνακες που είδα στα γρήγορα)

Adapter γιατί να βάλω αφού βγάζει 8πινο κανονικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η υλοποίηση της Gigabyte σε 1060 αξίζει? Βγαίνει στα 225€ τελική για Ελλάδα: https://www.amazon.es/Gigabyte-1060-WINDFORCE-NVIDIA-GeForce/dp/B01KHWOAR4/ (skroutz ξεκινάει από 240€ χωρίς μεταφορικά).

 

Σκέφτομαι να τη πάρω αλλά θα ήθελα γνώμες πρώτα!

οχι την 3 αρα . η πας στην 1060 6gb η αλλιως δες καποια 480 4gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι την 3 αρα . η πας στην 1060 6gb η αλλιως δες καποια 480 4gb

 

Για 1080p τη θέλω, δεν είναι αρκετά τα 3GB? Η έκδοση με τα 6GB ανεβαίνει πολύ, δεν μπορώ να διαθέσω τόσα αλλά και από AMD μεριά φοβάμαι να πάω λόγω του driver overhead που υπάρχει (το CPU του συστήματος είναι ο FX 6300).

 

Είχα δει το παρακάτω βίντεο σύγκρισης 3GB VS 6GB στο youtube. Ο τύπος λέει πως τα 3GB για 1080p θα είναι αρκετά: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1080p τη θέλω, δεν είναι αρκετά τα 3GB? Η έκδοση με τα 6GB ανεβαίνει πολύ, δεν μπορώ να διαθέσω τόσα αλλά και από AMD μεριά φοβάμαι να πάω λόγω του driver overhead που υπάρχει (το CPU του συστήματος είναι ο FX 6300).

 

Είχα δει το παρακάτω βίντεο σύγκρισης 3GB VS 6GB στο youtube. Ο τύπος λέει πως τα 3GB για 1080p θα είναι αρκετά: 

 

 

 

κι εγω 3αρα εχω και δεν εχω προβλημα προς το παρον. Σε 2-3 χρονια παντως η λογικη λεει οτι τα 3gb δε θα επαρκουν για 1080p ultra, ενω ακομα και σημερα ισως σε ελαχιστα παιχνιδια με 3gb σε 1080p μπορεις να φτασεις μεχρι high. Βεβαια σε 2-3 χρονια θα εχουν βαρυνει τοσο πολυ τα παιχνιδια που για 1080 ultra ο πυρηνας της καρτας δε θα φτανει να δωσει αρκετα καρε οποτε θα ριχνυομε τα settings για χαρη των fps. Με αυτη τη λογικη πηρα 3αρα εγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω 3αρα εχω και δεν εχω προβλημα προς το παρον. Σε 2-3 χρονια παντως η λογικη λεει οτι τα 3gb δε θα επαρκουν για 1080p ultra, ενω ακομα και σημερα ισως σε ελαχιστα παιχνιδια με 3gb σε 1080p μπορεις να φτασεις μεχρι high. Βεβαια σε 2-3 χρονια θα εχουν βαρυνει τοσο πολυ τα παιχνιδια που για 1080 ultra ο πυρηνας της καρτας δε θα φτανει να δωσει αρκετα καρε οποτε θα ριχνυομε τα settings για χαρη των fps. Με αυτη τη λογικη πηρα 3αρα εγω.

 

Κοίτα εγώ προσωπικά και με high settings είμαι ευχαριστημένος, δεν με ενδιαφέρει να τρέχω τα πάντα full. Απλά όταν αγοράζω μια καινούργια κάρτα γραφικών, θέλω να με βγάλει 4 χρονάκια τουλάχιστον έστω και σε medium αν χρειαστεί. Sorry για το off topic αλλά εσύ πόσο πήρες την EVGA SC? Θέλω να πάρω EVGA για την επέκταση εγγύησης που προσφέρουν σε πολύ καλή τιμή, αλλά από Ελλάδα η κάρτα είναι αρκετά ακριβή στα 250€ περίπου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...