Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι κάρτα γραφικών για 1080p; Ο ανηψιός μου, 15 χρονών είναι για αναβάθμιση. Αυτή την στιγμή είναι με μια AMD 7770 1GB που του είχα δώσει περισευούμενη δικιά μου παλιά. Παίζει minecraft, doom 4, assassins creed.

 

Σκεφτόταν για nvidia 1060 που από ότι είδα βγαίνει γύρω στα 300Ε. Κάτι σε amd πιο οικονομικό; Η 1050ti ας πούμε πως συγκρίνεται με την GTX 970 που έχω εγώ και την ξέρω; Μήπως είναι overkill σκέφτομαι η 1060.

 

Ο υπολογιστής είναι i5 4570, 8GB και SSD.

sorry για το off topic αλλά 15 χρόνων θα τον αναβαθμιζα για τίποτα πανελλήνιες. :-P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

sorry για το off topic αλλά 15 χρόνων θα τον αναβαθμιζα για τίποτα πανελλήνιες. :-P

Σωστός. γι'αυτό ο υπολογιστής δεν είναι στο δωμάτιό του αλλά στο κοινό δωμάτιο της οικογένειας για να είναι ελεγχόμενος και θα είναι ξέσκασμα στον ελεύθερο χρόνο του. Γι'αυτό κοιτάζω για κάτι πιο budget. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το off topic αλλά 15 χρόνων θα τον αναβαθμιζα για τίποτα πανελλήνιες. :-P

H 1050ti είναι λίγο γρηγορότερη της 960, μένει πίσω απο rx 380 και γενικά δεν είναι στην κατηγορία της 970 που έχεις η 970 είναι πολύ γρηγορότερη παντού, η 1060 είναι στα επίπεδα της 970 σε απόδοση

perfrel_1920_1080.png

 

Το γράφημα που βλέπεις είναι ενδεικτικό και όχι αντιπροσωπευτικό η 970 εδώ αναφέρεται στην reference ακλοκάριστη, κλοκαρισμένη αυξάνει την απόδοση της κατά πολύ μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο την διαφορά υπέρ της

Οπότε ή πάς σε gtx 1070 ή βρίσκεις μια 970 μτχ και σε sli είσαι γρηγορότερος και απο 1070 και απο 980ti ή αν φράγκα δεν παίζουν μένεις όπως είσαι, σε κάθε περίπτωση η 1050ti είναι υποβάθμιση και γερή, και η 470 είναι αισθητά πίσω της 970, και η 480 δεν θα δείς κάτι σημαντικό

Ξαναλέω οτι εδώ βλέπεις ακλοκάριστες εκδοχές των καρτών πλήν της 1050ti, ο maxwell αρκετά φιλικός σε o/c ανεβάζοντας την απόδοση του αρκετά , και οι χειρότερες custom 970 πλησίαζαν η έφθαναν την 980 σε stock ρολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω την rx 460 ή να δώσω λίγα παραπάνω για την 1050 ti.Το θέμα μου είναι ότι ένα φιλαράκι έχει την 950 και όταν έβαζε το black ops 3 στα ultra δεν φόρτωναν τα textures.Το ίδιο και στο battlefront όπου εκεί φόρτωναν αλλά αργά αργά. Σε αυτό φταίει η κάρτα ή τα 2gb?Από ram είχε 8 gb.

 

Τα 2gb, έχει και επιλογή extra που δε στην εμφανίζει καν αν δεν έχεις την απαιτούμενη vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για 10 ευρώ διαφορά θα κοιτούσα την έκδοση με τα 4GB. Και δεν θα έπαιρνα μονό fan εκτός και αν είχα πρόβλημα με το κουτί μου.

 

Επίσης, θα έπαιρνα κάποια υλοποίηση που θα μπορούσα να ξεκλειδώσω τα Stream Processors (από 896 σε 1024), αν και τώρα που το βλέπω, εκτός την Asus, Sapphire γίνεται και με XFX. 

 

Γενικά, το σύστημα ψύξης της Gigabyte σε ΑΜD κάρτες δεν είναι και ότι καλύτερο.

Το ξεκλειδωμα μπορει να γινει και σε αλλες καρτες της σειρας της Amd 4xx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MS Windows 10 64-bit

Intel Core 2 Quad Q6600  @ 2.40GHz

RAM    8,00 GB Dual-Channel DDR2 @ 400MHz (5-5-5-18)

Motherboard Gigabyte Technology Co., Ltd. EP43-UD3L (Socket 775)  

Tv   SAMSUNG (1920x1080@50Hz)

AMD Radeon HD 5700 Series (ATI)

Hard Drives    733GB Seagate ST3750528AS (SATA)  

                       125GB INTENSO SSD

Corsair PSU CX Series 500 W CX500

 

Εχω συνδεδεμενο μονιμα το pc με hdmi στην 46'' samsung για ταινιες

Παιζω κανα fifa και κανα GTA 5

To προβλημα μου με την καρτα αυτη, εκτος του οτι ειναι παλια ειναι οτι δεν μπορω να ορισω στα παιχνιδια το refresh rate και να το κλειδωσω

Η τιβι  οταν το refresh rate εινα πανω απο 50 δεν μου ενεργοποιει dynamic mode στις ρυθμισεις εικονας

Στο desktop βαζω 50 και ειναι οκ αλλα μολις ανοιγω το fifa σε full screen μου κανει το κανει 60 (σε window mode το βαζει 50)

 

Οποτε ψαχνω κατι γυρω στα 50-60ε που να βελτιωνει την κατασταση

Στο θεμα αυτο καλυτερα ειναι AMD η Nvidia ?

 

 

καμια προταση για καλυτερη καρτα απο την 5700?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βρηκα μεταχειρισμενη με εγγυηση αυτην εδω 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1648&product=21654  στα 250 ευρω. Και ειμαι αναμεσα σε αυτη τη μεταχειρισμενη, ή σε καινουρια σε αυτη εδω 

 

https://www.skroutz.gr/s/9846024/XFX-Radeon-RX-480-8GB-RX-480P8LFB6.html

 

Ποια λετε? Αξιζει η Strix σε μεταχειρισμενη σε σχεση με την κανουρια xfx? Υπαρχουν διαφορες?

Και επισης ηθελα να μου πειτε, πως πανε απο θορυβο οι συγκεκριμενες? Θα μπορω να παιξω τα παιχνιδια σε ultra settings με μια απο αυτες τις καρτες? 

 

( Cpu i5 2500k @ 4GHz με 16 Gb Ram και τροφοδοτικο Corsair tx 750 v2  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βρηκα μεταχειρισμενη με εγγυηση αυτην εδω 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1648&product=21654  στα 250 ευρω. Και ειμαι αναμεσα σε αυτη τη μεταχειρισμενη, ή σε καινουρια σε αυτη εδω 

 

https://www.skroutz.gr/s/9846024/XFX-Radeon-RX-480-8GB-RX-480P8LFB6.html

 

Ποια λετε? Αξιζει η Strix σε μεταχειρισμενη σε σχεση με την κανουρια xfx? Υπαρχουν διαφορες?

Και επισης ηθελα να μου πειτε, πως πανε απο θορυβο οι συγκεκριμενες? Θα μπορω να παιξω τα παιχνιδια σε ultra settings με μια απο αυτες τις καρτες? 

 

( Cpu i5 2500k @ 4GHz με 16 Gb Ram και τροφοδοτικο Corsair tx 750 v2  )

 

Για ένα 20ρικο διαφορά υπέρ της xfx τάσσομαι (να έχεις και την χαρά της ζελατίνας).....και ας μην ξεχνάμε ότι η strix μαζί με την xfx στην rx480 είναι οι δύο καλύτερες υλοποιήσεις.Διαφορές σε απόδοση είναι υπέρ της strix ελαφρώς λόγω χρονισμών out of the box(μην φανταστείς κάτι τρελό 1-2fps στην καλύτερη περίπτωση).Με ένα oc όμως τους πιάνεις άνετα τους χρονισμούς της stix...Οπότε xfx από μένα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα 20ρικο διαφορά υπέρ της xfx τάσσομαι (να έχεις και την χαρά της ζελατίνας).....και ας μην ξεχνάμε ότι η strix μαζί με την xfx στην rx480 είναι οι δύο καλύτερες υλοποιήσεις.Διαφορές σε απόδοση είναι υπέρ της strix ελαφρώς λόγω χρονισμών out of the box(μην φανταστείς κάτι τρελό 1-2fps στην καλύτερη περίπτωση).Με ένα oc όμως τους πιάνεις άνετα τους χρονισμούς της stix...Οπότε xfx από μένα!

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου καταρχην. Κατα δευτερον,θα μπορω να παιζω τα παιχνιδια σε ultra settings με αυτη την καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου καταρχην. Κατα δευτερον,θα μπορω να παιζω τα παιχνιδια σε ultra settings με αυτη την καρτα?

Μέχρι 1080p είσαι κομπλέ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά αποφάσισα να πάρω τν gigabyte rx 470 4GB g1 αλλά Θέλω να πάρω και ένα τροφοδοτικό λέω να πάω στο corsair 550W +80 θα είναι εντάξει τ λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...