Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την πηρα πριν 4 μηνες απο το site της evga europe , τοτε που δεν ειχε ερθει καν στην ελλαδα το μοντελο αυτο. Μου ειχε βγει 245.41€ με τα μεταφορικα.

 

η καρτα που πηρα ειναι αυτη:

http://www.skroutz.gr/s/9742349/EVGA-GeForce-GTX1060-3GB-Superclock-Gaming-03G-P4-6162-KR.html

 

παρε την sc και οχι την απλη, εχει καλυτερη ψυκτρα η sc.

 

η evga νομιζω μου δινει 3 χρονια εγγυησης. Τα θεωρω ικανοποιητικα. Με 10-20€ ακομα νομιζω μπορουσα να κανω επεκταση σε 5 χρονια εγγυηση αλλα δε νομιζω να την κρατησω τοσο.

 

Προσωπικα πιστευω πως σε 5 χρονια η καρτα θα εχει αποδοση λιγο καλυτερη απο τις τοτε Onboard gpus των επεξεργαστων, οποτε δεν κοιταω τοσο μακρυα. 3 χρονια τα θεωρω αρκετα, δεν ειμαι και κανας φανατικος gamer, 5ωρες τη βδομαδα παιζω κι αυτο αν δεν εχω πολλη δουλεια. 

 

225€ ξεκιναει η απολυτως φθηνοτερη 1060, δε θεωρω πολλα τα 250 για την evga.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

την πηρα πριν 4 μηνες απο το site της evga europe , τοτε που δεν ειχε ερθει καν στην ελλαδα το μοντελο αυτο. Μου ειχε βγει 245.41€ με τα μεταφορικα.

 

η καρτα που πηρα ειναι αυτη:

http://www.skroutz.gr/s/9742349/EVGA-GeForce-GTX1060-3GB-Superclock-Gaming-03G-P4-6162-KR.html

 

παρε την sc και οχι την απλη, εχει καλυτερη ψυκτρα η sc.

 

η evga νομιζω μου δινει 3 χρονια εγγυησης. Τα θεωρω ικανοποιητικα. Με 10-20€ ακομα νομιζω μπορουσα να κανω επεκταση σε 5 χρονια εγγυηση αλλα δε νομιζω να την κρατησω τοσο.

 

Προσωπικα πιστευω πως σε 5 χρονια η καρτα θα εχει αποδοση λιγο καλυτερη απο τις τοτε Onboard gpus των επεξεργαστων, οποτε δεν κοιταω τοσο μακρυα. 3 χρονια τα θεωρω αρκετα, δεν ειμαι και κανας φανατικος gamer, 5ωρες τη βδομαδα παιζω κι αυτο αν δεν εχω πολλη δουλεια. 

 

225€ ξεκιναει η απολυτως φθηνοτερη 1060, δε θεωρω πολλα τα 250 για την evga.

Ασχετο αλλα μιας και ανεφερες την συγκεκριμενη εταιρια.. Ειχα παρει πριν 4-5 χρονια μια Gtx 470 EVGA απο πλαισιο,και με ενα register στο site της EVGA μ εδινε η εταιρια η ιδια 10 χρονια εγγυηση. Απο τις καλυτερες και πιο αξιοπιστες εταιριες για μενα η συγκεκριμενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πας σε τιμές στα 230-250 πας εδώ αυτή την εποχή: https://www.skroutz.gr/s/9746178/XFX-Radeon-RX-480-4GB-RX-480P4LFB6.html. Θα το πούμε αρκετές φορές ακόμη αλλά που θα πάει θα σταματήσει η καραμέλα με την "καλύτερη 1060". Με τους νέους drivers της amd η 480 είναι η καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε δύο καλές κάρτες. Έχει φτάσει σε dx11 την 1060 και την ξεπερνάει σε dx12 ανοίγοντας την διαφορά. Αυτό συμβαίνει και για την έκδοση με τα 4gb που έχει περάσει την 1060 3gb και για την μεγάλη που έχει περάσει την 1060 6gb...Η υλοποίηση της xfx είναι μάλλον η καλύτερη για 480. Η amd έχει πλεονέκτημα ότι σε dx12 ευνοείται λόγω αρχιτεκτονικής και όχι απλά λόγω drivers. Η 1060 ότι κερδίσει σε επιδόσεις θα το κάνει μόνο λόγω drivers. Άρχισαν ήδη να υποστηρίζουν κάποια παιχνίδια και async computing το οποίο υποστηρίζει μέσω hardware η 480...γενικά δείχνει ότι για μια ακόμη φορά η κάρτα της amd θα "γεράσει" - "ωριμάσει" καλύτερα από την αντίστοιχη της nvidia...να σημειώσω ότι έχω nvidia κάρτα (750ti), αλλά το αντικειμενικά καλό να λέγεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Οπωε σας είχα ενημερώσει πριν αρκετές μέρες αγόρασα την rx480 τελικά για 1080p gaming.δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ή παράπονο η κάρτα τα σπάει.η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής.υπαρχει δυνατότητα αγοράς της gtx 1080 υλοποίηση της Asus από γνωστο καταστημα μιας και υπάρχει δωροεπιταγη αξίας 400 ευρώ.αξιζει η αγορά της για 1080p? Να πουλήσω την ενός μήνα rx480 και να πάω σε αυτή; Με i3 6100 CPU και zalman 600w psu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Οπωε σας είχα ενημερώσει πριν αρκετές μέρες αγόρασα την rx480 τελικά για 1080p gaming.δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ή παράπονο η κάρτα τα σπάει.η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής.υπαρχει δυνατότητα αγοράς της gtx 1080 υλοποίηση της Asus από γνωστο καταστημα μιας και υπάρχει δωροεπιταγη αξίας 400 ευρώ.αξιζει η αγορά της για 1080p? Να πουλήσω την ενός μήνα rx480 και να πάω σε αυτή; Με i3 6100 CPU και zalman 600w psu

 

Προσωπικά θα πούλαγα την rx 480 και θα έπερνα με τα λεφτά της έναν κλειδωμένο i5 (μτχ) και με την δωροεπιταγή + κάποια ευρώ ακόμα θα χτύπαγα την gtx 1070 της asus εφόσον κοιτάς αυτήν την υλοποίηση (και θα είσαι jet στα 1080p για περισσότερο καιρό από την rx 480).Το zalman psu κρατάει αν δεν έχει καταπονηθεί ιδιαίτερα έως σήμερα, αλλά καλό θα ήταν να το αλλάξεις με ένα ποιοτικό psu αργότερα για μένα να έχεις το κεφάλι σου ήρεμο!Όσον αφορά την gtx 1080 με τον i3 θα σηκώσει πολύ μπουκάλι στα games....οπότε μάλλον δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Οπωε σας είχα ενημερώσει πριν αρκετές μέρες αγόρασα την rx480 τελικά για 1080p gaming.δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ή παράπονο η κάρτα τα σπάει.η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής.υπαρχει δυνατότητα αγοράς της gtx 1080 υλοποίηση της Asus από γνωστο καταστημα μιας και υπάρχει δωροεπιταγη αξίας 400 ευρώ.αξιζει η αγορά της για 1080p? Να πουλήσω την ενός μήνα rx480 και να πάω σε αυτή; Με i3 6100 CPU και zalman 600w psu

 

Ψιλιάζομαι Κωτσόβολο. Δεν θα έκανα τέτοια κίνηση προσωπικά.

Θα κοιτούσα άν είχα ανάγκη κάτι εκτός τεχνολογικού, διαφορετικά έναν i5 όπως είπε ο Μπάμπης ή μια καλύτερη-μεγαλύτερη οθόνη σε περίπτωση που είχα καμμια παλιά 20-22 ιντσών. Γενικά δεν έχει πολλές επιλογές όμως εκτός άν είναι άλλο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Απλά σκέφτηκα γιατί βρήκα την ευκαιρία με σχεδόν μισή τιμή να την πάρω και ναι από κατάστημα Κωτσόβολος.Όλα τα εξαρτήματα είναι ούτε ενός μήνα και δεν έχω όρεξη πάλι να μπω σε διαδικασία πώλησης.το τροφοδοτικό έχει δουλέψει 5 ώρες πριν το βάλω πάνω στο σύστημα. Είναι το zalman 600 ls η lx δεν θυμάμαι καλά.αλλα υπάρχει και το cooler master b600.Οποτε δεν το συζητάμε καν ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Απλά σκέφτηκα γιατί βρήκα την ευκαιρία με σχεδόν μισή τιμή να την πάρω και ναι από κατάστημα Κωτσόβολος.Όλα τα εξαρτήματα είναι ούτε ενός μήνα και δεν έχω όρεξη πάλι να μπω σε διαδικασία πώλησης.το τροφοδοτικό έχει δουλέψει 5 ώρες πριν το βάλω πάνω στο σύστημα. Είναι το zalman 600 ls η lx δεν θυμάμαι καλά.αλλα υπάρχει και το cooler master b600.Οποτε δεν το συζητάμε καν ε;

 

Αν εννοείς αυτό http://www.skroutz.gr/s/8362108/Zalman-ZM600-TX.html

φέρνει την ελάχιστη πιστοποίηση 80+ και είναι οκ.Τώρα από εκεί και πέρα ο i3 με την gtx 1080 θα σηκώσει πολύ μπουκάλι....θες i5 (κλειδωμένο τουλάχιστον)  οπωσδήποτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει πιστοποίηση το συγκεκριμένο...για psu εδώ καλύτερα

http://www.insomnia.gr/topic/487346-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-desktop%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82/page-261

μην βγαίνουμε και off topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πας σε τιμές στα 230-250 πας εδώ αυτή την εποχή: https://www.skroutz.gr/s/9746178/XFX-Radeon-RX-480-4GB-RX-480P4LFB6.html. Θα το πούμε αρκετές φορές ακόμη αλλά που θα πάει θα σταματήσει η καραμέλα με την "καλύτερη 1060". Με τους νέους drivers της amd η 480 είναι η καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε δύο καλές κάρτες. Έχει φτάσει σε dx11 την 1060 και την ξεπερνάει σε dx12 ανοίγοντας την διαφορά. Αυτό συμβαίνει και για την έκδοση με τα 4gb που έχει περάσει την 1060 3gb και για την μεγάλη που έχει περάσει την 1060 6gb...Η υλοποίηση της xfx είναι μάλλον η καλύτερη για 480. Η amd έχει πλεονέκτημα ότι σε dx12 ευνοείται λόγω αρχιτεκτονικής και όχι απλά λόγω drivers. Η 1060 ότι κερδίσει σε επιδόσεις θα το κάνει μόνο λόγω drivers. Άρχισαν ήδη να υποστηρίζουν κάποια παιχνίδια και async computing το οποίο υποστηρίζει μέσω hardware η 480...γενικά δείχνει ότι για μια ακόμη φορά η κάρτα της amd θα "γεράσει" - "ωριμάσει" καλύτερα από την αντίστοιχη της nvidia...να σημειώσω ότι έχω nvidia κάρτα (750ti), αλλά το αντικειμενικά καλό να λέγεται...

 

Συμφωνω οτι η rx480 εχει πλεον καλυτερη αποδοση, αν δεις την εχω προτεινει και στις τελευταιες σελιδες.

 

Υπαρχουν βεβαια καποια πλεονεκτηματα της evga 1060 που ακομα και σημερα να επρεπε να διαλεξω παλι την ιδια που πηρα θα διαλεγα.

 

-Μικρο μεγεθος, η μονη με καλες επιδοσεις και μονο ανεμιστηρα, αρα και μικρο μηκος. Δεν υπαρχει καμια 480 τοσο μαζεμενη. Εχω πολυ μικρο κουτι και υπαρχει μεγαλος περιορισμος στο μεγεθος της gpu, και σε μηκος και σε πλατος.

-Καταναλωση και θερμοκρασιες. Η 1060 παραμενει καλυτερη σε αυτο τον τομεα. Πολυ σημαντικο για μενα ειναι οτι σε idle multiscreen η 1060 δεν καταναλωνει τιποτα, ενω η 480 εχει αρκετα αυξημενη καταναλωση, αρα και μεγαλυτερη αναγκη για ψυξη κλπ κλπ.

-3 χρονια εγγυηση. 

 

Βεβαια καποιος hardcore gamer ουτε μικρο κουτι εχει, ουτε κοιταει καταναλωση σε idle. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα δεις ότι η συγκεκριμένη 480 έχει την χαμηλότερη κατανάλωση από όλες τις 480 και σε idle και σε load και σε oc. Δεν γνωρίζω αν η 1060 έχει χαμηλότερη. Τι κουτί έχεις αν επιτρέπεται; Ρωτάω γιατί κι εγώ σε mini-itx έχω στο μυαλό μου να πάω σε λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα του πλαισιου πηρα γτι ειχε το μεγεθος που με βολευει. Firefly fazn ii. Η 480 σε multimonitor setup εχει 5πλασια καταναλωση απο την 1060, το ειχα γραψει πολλες σελιδες πιο πισω με λινκς απο μετρησεις κλπ. Καποιους μπορει να μην τους ενδιαφέρει, για εμενα ηταν dealbreaker. Και να σκεφτεις ηθελα να παω σε amd γ8α να τη συνδυασω με freesync monitor στο αμεσο μελλον. Δεν αμφιβάλλω οτι η συγκεκριμένη 480 εχει καλη καταναλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονιά σε ολους με υγεία!

 

Επειδή θελω να κανω παραγγελία την Xfx Rx480 Gtr 8Gb την γνωστη που ακούγεται οτι είναι η καλύτερη υλοποίηση της Rx480 και επειδή μπερδευτικα... ποια ειναι η σωστη; Αυτη εδω https://www.skroutz.gr/s/9643209/XFX-Radeon-RX-480-8GB-RX-480P8DBA6.html η αυτη εδω https://www.skroutz.gr/s/9582920/XFX-Radeon-RX480-8GB-GTR-True-OC-Triple-X-Edition-RX-480P8DFA6.html ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...