Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, η μη ασυμβατότητα δεν είναι πρόβλημα, το ανάποδο είναι.

 

Anyway, δεν θα έχεις πρόβλημα. Πες μας σε τι ανάλυση παίζεις και πόσα χρήματα διαθέτεις, για να σου προτείνουμε.

Αν μπορείς απέφυγε το eshop σε κάρτες, είναι τραγικά ακριβές.

παίζω σε ανάλυση 1920χ1080 και διαθέτω 150 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παίζω σε ανάλυση 1920χ1080 και διαθέτω 150 ευρώ

Τι παιχνίδια? Μέχρι 150 πας εδώ. Αν παίζεις απαιτητικά παιχνίδια, θα σου έλεγα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πας σ' αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του frame in-variance?

 

Ναι. Aναμενεται σχεδον συνεχομενο tearing διοτι για καθε frame που περιμενει το μονιτορ η καρτα γραφικων θα εχει σχεδιασει μονο τα 2/3 οποτε θα εμφανισει ενα κοψιμο (tear). Στο επομενο frame που θα εμφανισει το μονιτορ θα παρει το 1/3 απο το προηγουμενο frame και 1/3 απο το νεο frame αρα θα εχει tear σε νεο σημειο.

 

Πρακτικα για αποδοση της gpu κατω απο 60 fps η λυση ειναι gsync/freesync ή vsync στα 50 ή 30 hertz. Στα 30 hertz ομως συνηθως ειναι laggy experience και δεν ενδεικνυται για fast action games. Σε τετοιες περιπτωσεις καλυτερα καποιςο να ριξει τα settings για να κερδισει fps. Η εμπειρια χρησης σε action game ειναι πολυ καλυτερη με 60fps και medium settings παρα με 30fps και high settings.

 

 

 

Για οσους ψαχνουν τις καινουριες καρτες γραφικων ενας πολυ καλος οδηγος ειανι το παρακατω βιντεο. Συγκρινει ολες τις τελευταιες nvidia και amd (titan xp,1080,1070,1060 3gb/6gb,1050/ti, 480 4gb/8gb, 470,460 4gb/2gb) σε αναλυσεις 1080p και 1440p στα συγχρονα παιχνιδια. Για αναλυση 720p μπορει κανεις να υπολογιζει πολυ χοντρικα 30-50% παραπανω fps σε σχεση με την αποδοση σε 1080p.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιχνίδια? Μέχρι 150 πας εδώ. Αν παίζεις απαιτητικά παιχνίδια, θα σου έλεγα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πας σ' αυτή.

εγώ σκεφτόμουν ανάμεσα σε αυτές τις 2 

1. http://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html

2. http://www.skroutz.gr/s/10282523/Gigabyte-GeForce-GTX1050-2GB-GV-N1050D5-2GD.html

 

επίσης παίζω παιχνίδια όπως Battlefield 1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σκεφτόμουν ανάμεσα σε αυτές τις 2 

1. http://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html

2. http://www.skroutz.gr/s/10282523/Gigabyte-GeForce-GTX1050-2GB-GV-N1050D5-2GD.html

 

επίσης παίζω παιχνίδια όπως Battlefield 1 

Όχι υλοποίηση της Gigabyte με AMD κάρτα. Στις Nvidia είναι απεναντίας από τις καλές υλοποιήσεις.

 

Η διαφορά ανάμεσα σε 460 και 1050, είναι περίπου στο 2% (κατά μέσο όρο) υπερ της δεύτερης.

 

Γνώμη μου, αν μπορείς να διαθέσεις παραπάνω παίρνεις την 1050 Τι που παρέθεσα παραπάνω, έτσι θα έχεις ένα 18-20% πάνω από την 460/1050. Αν πάλι αυστηρά στα 150 ευρώ, θα πήγαινα με την 460 4GB, και θα ξεκλείδωνα το BIOS για να ξεκλέψω λίγο ακόμη.

.

Μπορεί στο BF να παίζουν κάπως ικανοποιητικά οι 460/1050, επειδή είναι πιο optimized από άλλα, όμως αν δοκιμάσεις πιο απαιτητικά/ unoptimized ίσως να μην σ' αρέσουν οι επιδόσεις που θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι υλοποίηση της Gigabyte με AMD κάρτα. Στις Nvidia είναι απεναντίας από τις καλές υλοποιήσεις.

 

Η διαφορά ανάμεσα σε 460 και 1050, είναι περίπου στο 2% (κατά μέσο όρο) υπερ της δεύτερης.

 

Γνώμη μου, αν μπορείς να διαθέσεις παραπάνω παίρνεις την 1050 Τι που παρέθεσα παραπάνω, έτσι θα έχεις ένα 18-20% πάνω από την 460/1050. Αν πάλι αυστηρά στα 150 ευρώ, θα πήγαινα με την 460 4GB, και θα ξεκλείδωνα το BIOS για να ξεκλέψω λίγο ακόμη.

.

Μπορεί στο BF να παίζουν κάπως ικανοποιητικά οι 460/1050, επειδή είναι πιο optimized από άλλα, όμως αν δοκιμάσεις πιο απαιτητικά/ unoptimized ίσως να μην σ' αρέσουν οι επιδόσεις που θα έχεις.

Αν αντί για αυτή: 
έχω να επιλέξω ανάμεσα σε αυτή: 
ποια θα ήταν καλύτερα να επιλέξω; Επίσης ρωτάω ξανά αν θα είναι οποιαδήποτε από αυτές συμβατή με το σύστημά μου για να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί θα επιλέξω σίγουρα μία από τις 2 τελευταίες που παρέθεσα. Αν μπορούσα να ξεφύγω λίγο σε χρήματα θα επέλεγα αυτή που είπες όμως από τις 2 τελευταίες ποια θα ήταν καλύτερα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα σας! Καταρχας να πω οτι ειμαι ασχετος τελειως με τις καρτες γραφικων. Φιλος (κατι σκαμπαζει απο το θεμα) σκεφτεται να παρει τη συγκεκριμενη καρτα 

http://www.e-shop.gr/vga-xfx-amd-radeon-rx480-gtr-8gb-gddr5-true-oc-1288mhz-triple-x-edition-pci-e-retail-p-PER.519802

Καμια αποψη? σε αυτα τα χρηματα κατι καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Ανάμεσα στην 460 και 1050, την 460 και θα ξεκλείδωνα τα έξτρα SP.

 

Kαλημερα σας! Καταρχας να πω οτι ειμαι ασχετος τελειως με τις καρτες γραφικων. Φιλος (κατι σκαμπαζει απο το θεμα) σκεφτεται να παρει τη συγκεκριμενη καρτα 

http://www.e-shop.gr/vga-xfx-amd-radeon-rx480-gtr-8gb-gddr5-true-oc-1288mhz-triple-x-edition-pci-e-retail-p-PER.519802

Καμια αποψη? σε αυτα τα χρηματα κατι καλυτερο?

Η καλύτερη υλοποίηση για την 480. "κάτι καλύτερο" δεν υπάρχει --πρέπει να φύγει πάνω από τα 400--, ίσων αποδόσεων η 1060.

 

Αν προτίθεται να πάρει monitor με FreeSync στο μέλλον, ας προτιμήσει την 480.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κανονικό μαγαζί βέβαια η 1050Ti κάνει 200+..

Δηλαδή ΜΕΧΡΙ 20 ολόκληρα ευρώ περισσότερα. Από το να τα φάω στα μεταφορικά, σε πισωγύρισμα στη δουλειά μου και στην ψυχική υγεία μου, το προτιμώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ΜΕΧΡΙ 20 ολόκληρα ευρώ περισσότερα. Από το να τα φάω στα μεταφορικά, σε πισωγύρισμα στη δουλειά μου και στην ψυχική υγεία μου, το προτιμώ.

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Palit-VGA-GeForce-GTX-1050Ti-Storm-X-4GB-NE5105T018G1F.htm

 

Τιμή 209 ευρώ. 40 ευρώ παραπάνω από ότι χρεώθηκα εγώ, και όχι 20.

 

Έλα Χριστέ μου κουμάντο στην τσέπη μου θα μου κάνετε ρε παιδιά?

Όποιος τα έχει ας δίνει 209 ευρώ για 1050Ti όταν με την ίδια τιμή παίρνεις 470 και 1060.

To αν κάνετε καλά ή όχι είναι άλλη κουβέντα που δεν ταιριάζει σε αυτό το θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Palit-VGA-GeForce-GTX-1050Ti-Storm-X-4GB-NE5105T018G1F.htm

 

Τιμή 209 ευρώ. 40 ευρώ παραπάνω από ότι χρεώθηκα εγώ, και όχι 20.

 

Έλα Χριστέ μου κουμάντο στην τσέπη μου θα μου κάνετε ρε παιδιά?

Όποιος τα έχει ας δίνει 209 ευρώ για 1050Ti όταν με την ίδια τιμή παίρνεις 470 και 1060.

To αν κάνετε καλά ή όχι είναι άλλη κουβέντα που δεν ταιριάζει σε αυτό το θέμα.

Με τα μεταφορικά πόσο πήγε; Επίσης, εσύ ο ίδιος έθεσες το θέμα στη βάση του από που συμφέρει να το πάρεις. Δεν σου έβαλε κανείς το πιστόλι στο κεφάλι. Άμα στρ@βογ@μησες χτες, δεν σου φταίμε εμείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα μεταφορικά πόσο πήγε; Επίσης, εσύ ο ίδιος έθεσες το θέμα στη βάση του από που συμφέρει να το πάρεις. Δεν σου έβαλε κανείς το πιστόλι στο κεφάλι. Άμα στρ@βογ@μησες χτες, δεν σου φταίμε εμείς...

168 αναφέρω ότι μου ήρθε με τα μεταφορικά. Και αυτό που ρώτησα δεν ήταν από που με συμφέρει, αλλά για την αξιοπιστία του Amazon καθώς δεν έχω ξανακάνει αγορά από εκεί. 

Εντάξει ο καθένας ψωνίζει όπως κρίνει αυτός. Αφού είναι να γλιτώσω 40 ευρώ από την τιμή του πλαισίου, και του κάθε πλαισίου, ας χρειαστεί να περιμένω 1 μήνα προκειμένου να μου αντικατασταθεί εάν και εφόσον πάθει κάτι.

Και πάλι άλλοι από σκρουτζομάγαζα περιμένουν περισσότερο. Όταν ήδη κάνω υπέρβαση για τα 168 καταλαβαίνεις ότι τα 200+ είναι απαγορευτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια καρτα γραφικών , τα παιχνιδια που παιζω ειναι lol, world of warships, και καμια φορα counter-strike ολα σε 2k grafika

 

εως τωρα ειχα μια asus r9 270x που τα επαιζε ολα τρενο αλλα το τροφοδοτικό μου ειναι 500w και καμια φορα κολαει,

 

box corsair 

i5 4690

msi h97 gaming

SSD 120GB

ram 8gb corsair vege

corsair 500w green

 

το θέμα ειναι ειμαι μεταξυ msi gtx 1050 h 1050ti δεν ξερω αν αξιζει να δωσω 50ευρο παραπανω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλαει λογω τροφοδοτικου?

Μαιστα.

 

Οπως και να χει για να προσφερω και εγω το κατιτις μου η 270 στα ιδια με την 1050 ειναι.

Δε ξερω κατα ποσο αναβαθμιση θα ειναι ακομα και αν πας σε 1050Τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...