Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέει και παιχνίδια απαιτήσεων Witcher 3, FH3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, έχω αποφασίσει να πάρω μια 460 4gb γενικά δεν έχω τρελές απαιτήσεις απλά θέλω να τρέχω παιχνίδια με 30+ fps, δεν με νοιάζει αν θα είναι στα φουλ ή όχι!
Γενικά πιστεύω θα καλύψει τα θέλω μου μια τέτοια απλά έχω την εξής απορία! Είμαι ανάμεσα σε Gigabyte RX460 4GB Windforce OC

και Sapphire RX 460 4GB Nitro OC 
Η giga είναι σε καλύτερη τιμή αλλά έχω δει ότι έχει προβλήματα σε ψύξη και ότι θέλει να την κατεβάσεις από τα "μαμά" ρολόγια λόγο ότι δεν έχει 6πινο (Θα μου άρεσε λόγο οπτικής για το καλώδιο που θα λείπει), για την άλλη δεν έχω δει τίποτα αξιοθαύμαστο στα αρνητικά!

Ποια από τις 2(ή και άλλη) να πάρω? Αξίζει να πάω σε κάποια άλλη πχ 470 1050 Ti θα αξίζει σαν vfm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω αποφασίσει να πάρω μια 460 4gb γενικά δεν έχω τρελές απαιτήσεις απλά θέλω να τρέχω παιχνίδια με 30+ fps, δεν με νοιάζει αν θα είναι στα φουλ ή όχι!

Γενικά πιστεύω θα καλύψει τα θέλω μου μια τέτοια απλά έχω την εξής απορία! Είμαι ανάμεσα σε Gigabyte RX460 4GB Windforce OC

και Sapphire RX 460 4GB Nitro OC 

Η giga είναι σε καλύτερη τιμή αλλά έχω δει ότι έχει προβλήματα σε ψύξη και ότι θέλει να την κατεβάσεις από τα "μαμά" ρολόγια λόγο ότι δεν έχει 6πινο (Θα μου άρεσε λόγο οπτικής για το καλώδιο που θα λείπει), για την άλλη δεν έχω δει τίποτα αξιοθαύμαστο στα αρνητικά!

Ποια από τις 2(ή και άλλη) να πάρω? Αξίζει να πάω σε κάποια άλλη πχ 470 1050 Ti θα αξίζει σαν vfm?

 

https://www.skroutz.gr/s/10381085/Sapphire-Radeon-RX470-4GB-Nitro-11256-06.html

 

Μπορεί να είναι 60+ ευρώπουλα παραπάνω από την αντίστοιχη 460, αλλά πίστεψέ με είναι μια από τις επενδύσεις που δεν θα μετανιώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να φτάσω 220+ να μην βάλω άλλα 25-30 για την xfx 480?

Έλεγα να μείνω κάτω από τα 170-180 ευρώ..

 

H απόσταση μεταξύ 470 & 480 είναι σχετικά μικρή. Δική σου απόφαση αν μπορείς να διαθέσεις μόνο κάτω από 170 τότε η Sapphire 460 για μένα είναι η καλύτερή σου επιλογή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απόσταση μεταξύ 470 & 480 είναι σχετικά μικρή. Δική σου απόφαση αν μπορείς να διαθέσεις μόνο κάτω από 170 τότε η Sapphire 460 για μένα είναι η καλύτερή σου επιλογή. 

Ναι μάλλον για την 460 αλλά ποια?  :unsure:  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να φτάσω 220+ να μην βάλω άλλα 25-30 για την xfx 480?

Έλεγα να μείνω κάτω από τα 170-180 ευρώ..

συμφωνω οτι αξιζει αν μπορεις να κανεις υπερβαση για 480 . ποια ειναι τα διαθεσιμα λεφτα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλωσήρθες,

 

Σε 4Κ δεν θα ρίχνει πολύ μπουκάλι ο επεξεργαστής. Δεν θα είναι ιδανική και η 1060 σε 4Κ, αλλά σε medium settings λογικά θα παίζεις. Η 980 που είναι πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία τα έβγαζε πέρα σε παιχνίδια του 2013-2014 σε 4Κ.

 

Κοίτα να πάρεις την 6άρα 1060. Τι τροφοδοτικό έχεις?

 

Χτυπας κατευθειαν στη φλεβα (το τουμπανο το TURBO-X 650w ready SLI)

Θα προτεινατε να εδινα κανα 500 να εφτιαχνα μια βαση

ι5-7600κ

msi z170a

16g corsair kit

 

αλλα υπαρχει καμια vga με hdmi 2.0b LOW PROFILE?

 

νομιζω απο amd ειναι μονο η RX 480

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπας κατευθειαν στη φλεβα (το τουμπανο το TURBO-X 650w ready SLI)

Δεν θέλει υποχρεωτικά (350 θα είναι το άτιμο, ανάθεμα). Αλλά αν μπορείς πάρε κανα evga 430/500 πχ αν θες φθηνό και καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει υποχρεωτικά (350 θα είναι το άτιμο, ανάθεμα). Αλλά αν μπορείς πάρε κανα evga 430/500 πχ αν θες φθηνό και καλό.

υπαρχει τελικα vga low profile με hdmi 2.0b?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ξεκλείδωμα δεν θα έχει πρόβλημα με τους drivers που θέλουν amd bios signature? Μπορεί να τους crackάρει αλλά σε κάθε driver είναι κουραστικό.

 

Μια ιδέα για όσους σκέφτονται το ξεκλείδωμα στις 460. Χθες το διάβασα.

υπαρχει τελικα vga low profile με hdmi 2.0b?

Αυτή λογικά σε καλύπτει. 

https://www.skroutz.gr/s/10554817/MSI-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-LP-GeForce-GTX-1050-TI-4GT-LP.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι φάση αυτό με το ξεκλείδωμα? Εγώ να είναι stable θέλω δεν με νοιάζει τόσο το ~ +10% σε επιδώσεις!

Με την εγγύηση τι θα γίνει αν την ξεκλειδώσεις?

Και κάτι ακόμα αξίζει η 1050 ti σε λόγο απόδοση/τιμή?

Επεξ/σία από Duck Dodgers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...