Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω την 5700xt nitro+. Ευχαριστημένος είμαι και μάλιστα πολύ την πήρα 399 με δώρο τα παιχνίδια και το game pass. Ωστόσο εάν είχε την ίδια τιμή και η 2070 νομίζω πως θα επέλεγα την 2070. Μόνο και μόνο λόγο drivers η υλοποίηση της 5700xt που λες νομίζω είναι λίγο επίφοβη... Περίμενε να σου πουν τα παιδιά που τα κατέχουν καλύτερα αυτά. Εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία και μόνο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/2/2020 στις 8:25 ΜΜ, Panoslam είπε

Case : NZXT LEXA BLACKLINE BLUE EDITION

PSU : Thermaltake 630W ATX 24 pin Berlin

MOTERBOARD : Asus A88X-Plus

CPU : AMD Athlon II X4 760K 3.8 GHz Quad Core

RAM : Kingston Hyper X Fury 8GB DDR3 CL10 1866MHz 

GPU : ATI Radeon R9 270X OC 4GB

Monitor: LG Flatron IPS231

OS : windows 10

Τώρα νομίζω τα έγραψα σωστά. Καμία πρόταση για αντικατάσταση της GPU?

Κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Panoslam είπε

Κάποιος?

Με αυτό τον επεξεργαστή δε πας πουθενά (για gaming). Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις ολική αναβάθμιση κάτσε όπως είσαι . Αν θες οπωσδήποτε αναβάθμιση κοίτα καμία rx 570 μεταχειρισμένη αν κ λογικά κ πάλι θα σε τραβάει πίσω το cpu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Με αυτό τον επεξεργαστή δε πας πουθενά (για gaming). Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις ολική αναβάθμιση κάτσε όπως είσαι . Αν θες οπωσδήποτε αναβάθμιση κοίτα καμία rx 570 μεταχειρισμένη αν κ λογικά κ πάλι θα σε τραβάει πίσω το cpu. 

Ένταξη......δεν είναι τόσο δραματικός ο επεξεργαστής. Το θέμα είναι η κάρτα είναι νεκρή άρα θέλω νέα. Έλεγα και για την 1550τι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα...επειγον κατασταση κι εδω...στη θεση της 5770 ποια να προτιμησω΄?ελεγα για gt1030 fanless ,1050,1050ti ,μεταχειρισμενη αν εβρισκα.λογω παλιας μητρικης θα υπαρξει καποιο προβλημα λετε με την αναγνωριση της καρτας?(λογω bios κλπ)

απο κοκκινη μερια 470,570 αξιζει?

(...το συστημα ειναι αυτο της υπογραφης)

Επεξ/σία από asbatey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει καει η καρτα γραφικων και ψαχνω για καινουρια...

Πως σας φαινεται αυτη https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/asrock-vga-radeon-rx-570-8gb-phantom-gaming_3355470 για ελαφρο gaming?

CPU: i5 4670

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα φαίνεται η καρτα, αλλά τσέκαρε οτι σίγουρα έχει εκτός απο την DVI, και DisplayPort και HDMI

[edit]

Εξοπλισμένη με εξόδους DisplayPort 1.4 (3x), HDMI 2.0 (1x) και 1 Dual-link DVI-D (1x),

 

Εχω μια αντίστοιχη RX570 αλλά από άλλη εταιρία (Sapphire).

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2020 στις 6:28 ΜΜ, asbatey είπε

καλησπερα...επειγον κατασταση κι εδω...στη θεση της 5770 ποια να προτιμησω΄?ελεγα για gt1030 fanless ,1050,1050ti ,μεταχειρισμενη αν εβρισκα.λογω παλιας μητρικης θα υπαρξει καποιο προβλημα λετε με την αναγνωριση της καρτας?(λογω bios κλπ)

απο κοκκινη μερια 470,570 αξιζει?

(...το συστημα ειναι αυτο της υπογραφης)

Εάν κρατήσεις το σύστημα ως έχει, θα πρότεινα την φθηνότερη nvidia 1030 ή 1050 (το πολύ) που θα βρεις, αφού δεν θα επιβαρύνουν πολύ και το τροφοδοτικό και από επιδόσεις θα είναι ανώτερες από την κάρτα που είχες. Να πάρεις κάρτα μεγαλύτερων επιδόσεων όμως δεν έχει πολύ νόημα με το υπόλοιπο σύστημα.

Την 570 που είναι και η δυνατότερη από τις προηγούμενες, θα έπαιρνα μόνο αν την έβρισκα σε κοντινή τιμή με τις nvidia και είχα εμπιστοσύνη στο τροφοδοτικό ότι δεν είναι πολύ παλιό/ταλαιπωρημένο. Επίσης αν κοιτούσες κάποια αναβάθμιση ή ένα νέο budget σύστημα, θα μπορούσε κι εκεί να ταιριάξει η 570, είναι αξιοπρεπέστατη σε full hd ανάλυση (ακόμα και η 1050ti την παλεύει, μόνο αν την βρεις φθηνότερα όμως από την 570 αλλιώς δεν αξίζει).

Θέματα ασυμβατότητας δεν νομίζω να έχεις με καμία από τις κάρτες που ανέφερες, PCI-E 2.0 υποδοχή έχει η μητρική σου και PCI-E 3.0 είναι οι κάρτες, η διαφορά στις εκδόσεις από 2 σε 3 δεν σε επηρεάζει ουσιαστικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Μία βοήθεια για αγορά κάρτας γραφικών. Cpu i5 6500. Motherboard asrock z170 pro4s. Ddr4 16gb και psu 620 watt seasonic. Κουτί έχω ένα παλιό cougar το οποίο χωράει gpu μέχρι 35 cm.  Σκέφτομαι για gtx 1660ti μέχρι 300 ευρώ για 1080p gaming. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, timos88 είπε

Καλησπέρα 

Μία βοήθεια για αγορά κάρτας γραφικών. Cpu i5 6500. Motherboard asrock z170 pro4s. Ddr4 16gb και psu 620 watt seasonic. Κουτί έχω ένα παλιό cougar το οποίο χωράει gpu μέχρι 35 cm.  Σκέφτομαι για gtx 1660ti μέχρι 300 ευρώ για 1080p gaming. Ευχαριστώ

Σωστά σκέφτεσαι, και για τις super μπορείς να δεις πάντως, κοίτα συγκρίσεις σε YouTube 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2070 super η 2080 ?

Η διαφορα τους ειναι καπου 100 ευρω αλλα αξιζουν αυτα τα 100 ευρω παραπανω για την 2080?

Οπως ειδα η τιμη δεν ειναι μονο 100 ευρω παραπανω αλλα τουλαχιστον 150 και βαση τις μετρησεις δεν ξερω αν αξιζει καποιος με αυτες τις τιμες να παει σε 2080 απλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Σωστά σκέφτεσαι, και για τις super μπορείς να δεις πάντως, κοίτα συγκρίσεις σε YouTube 

Bottleneck θα έχω σε βαθμό που να είναι non playable λόγο cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, leros2004 είπε

1 χρόνο μετά και ακόμα ψάχνει 

Φίλε μου αγόρασα δέν ψάχνω ακόμα 1 χρόνο μετά. Αγόρασα λίγο μετά το post που έχεις παραθέσει gtx 1060 ti μεταχειρισμένη αλλά πρίν λίγο καιρό μου κάηκε μαζί με την motherboard. Έτσι είμαι πάλι σε αναζήτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...