Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αντιλέγω ότι πρόκειται για παλιό και αδύναμο, με τα σημερινά δεδομένα, σύστημα, αλλά όπως είπα και πριν, το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για παρακολούθηση βίντεο, σερφάρισμα στο διαδίκτυο και ακρόαση μουσικής από αρχεία και σαυτούς τους τομείς θα ήθελα μια κάποια βελτίωση μέσα από την αλλαγή της κάρτας γραφικών. Ένα καινούριο σύστημα (μητρική, επεξεργαστής, ραμ, κάρτα γραφικών) σημαίνει τουλάχιστον 500 - 600 ευρώ για κάτι σχετικά αξιοπρεπές, οπότε δεν υπάρχει σύγκριση με τη δαπάνη 80-100 ευρώ πχ για μια Nvidia 1030 κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να αγοράσω κάρτα γραφικών για το παρακάτω σύστημα

 

Case (Κουτί): mini tower (προβλέπεται αναβάθμιση) 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): corsair vs 550

Motherboard (Μητρική): ASRock B450M-HDV R4.0 (AM4)

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Ryzen 3 1300    14nm Technology

RAM (Μνήμη συστήματος): 8,00GB  @ 1197MHz 

GPU (Κάρτα γραφικών): 1024MB ATI AMD Radeon HD 7000 series

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG 24M38H FULL HD (1920x1080@60Hz)

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 10 Pro 64-bit

 

max τιμή 250 ευρώ , μπορεί να κάνουμε και υπέρβαση για το κουτί

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, kostasnaf είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να αγοράσω κάρτα γραφικών για το παρακάτω σύστημα

Case (Κουτί): mini tower (προβλέπεται αναβάθμιση) 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): corsair vs 550

Motherboard (Μητρική): ASRock B450M-HDV R4.0 (AM4)

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Ryzen 3 1300    14nm Technology

RAM (Μνήμη συστήματος): 8,00GB  @ 1197MHz 

GPU (Κάρτα γραφικών): 1024MB ATI AMD Radeon HD 7000 series

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG 24M38H FULL HD (1920x1080@60Hz)

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 10 Pro 64-bit

max τιμή 250 ευρώ , μπορεί να κάνουμε και υπέρβαση για το κουτί

ευχαριστώ πολύ

Στην θέση σου θα επερνα μια φτηνή rx570 η στην καλύτερη περίπτωση μια 1650super Δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα θα σε κόψει το CPU.

1 ώρα πριν, lazarefa είπε

Δεν αντιλέγω ότι πρόκειται για παλιό και αδύναμο, με τα σημερινά δεδομένα, σύστημα, αλλά όπως είπα και πριν, το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για παρακολούθηση βίντεο, σερφάρισμα στο διαδίκτυο και ακρόαση μουσικής από αρχεία και σαυτούς τους τομείς θα ήθελα μια κάποια βελτίωση μέσα από την αλλαγή της κάρτας γραφικών. Ένα καινούριο σύστημα (μητρική, επεξεργαστής, ραμ, κάρτα γραφικών) σημαίνει τουλάχιστον 500 - 600 ευρώ για κάτι σχετικά αξιοπρεπές, οπότε δεν υπάρχει σύγκριση με τη δαπάνη 80-100 ευρώ πχ για μια Nvidia 1030 κάρτα γραφικών.

Με 180 - 200 ευρώ παίρνεις σύστημα 3 φορές πιο δυνατό από το δικό σου ακόμα και εάν βάλεις μια 1030. Δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για το σύστημα σου ούτε ένα ευρώ. Ακόμα και εάν σου φαίνονται πολλά τα 100 ευρώ επιπλέον από το να πάρεις πχ μια 1030 θα τα κανείς απόσβεση από το ρεύμα σε λίγα χρόνια + του ότι θα έχεις πραγματικό υπολογιστή. Πραγματικά με τις τιμές που μπορείς να βρεις τώρα cpu 3200g επιβάλετε η αναβάθμιση 

Επεξ/σία από georgedamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω ν αλλάξω την 970 που έχω τώρα να πάω σε κάτι καλύτερο για 1080p gaming. Θα δουλεύει σε σύστημα με i7 7700.

Έχω σχεδόν καταλήξει στην 1660Ti, αλλά ακούω και άλλες προτάσεις αν υπάρχουν.

Να τονίσω απλά ότι δε μ ενδιαφέρουν μεταχειρισμένες κάρτες, θα πάρω καινούρια. Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο budget, αλλά δε θέλω και κάτι που θα λιώνω στο bottleneck με τον 7700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις με συγκεκριμένα νούμερα, πως με 180-200 ευρώ μπορώ να έχω, επεξεργαστή 3200 (από 83 ευρώ)

https://www.skroutz.gr/s/19344792/AMD-Ryzen-3-3200G-Box.html

μητρική, (από 45+ ευρώ για την πιο βασική Μ/Β ΑΜ4)

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/706216/AM4.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

μνήμη (από 60 ευρώ για βασική 16άρα DDR4)

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46405_499830_583121/2-modules-DDR4-16GB.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

και κάρτα γραφικών από 1030 και άνω (από 80+ ευρώ, κι αυτή εντελώς βασική για σύγχρονο μηχάνημα):

https://www.skroutz.gr/s/12247000/Gigabyte-GeForce-GT-1030-2GB-OC-GV-N1030OC-2GI.html

 

γιατί μάλλον δεν βγαίνουν τα νούμερα...

Και μιλάμε για ένα βασικό για τα σημερινά δεδομένα, σύστημα (αυτό που προτείνεις, άσχετα αν είναι αρκετά πιο δυνατό από το δικό μου) που μετά από 2-3 χρόνια το πολύ θα θέλει πάλι αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, lazarefa είπε

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις με συγκεκριμένα νούμερα, πως με 180-200 ευρώ μπορώ να έχω, επεξεργαστή 3200 (από 83 ευρώ)

https://www.skroutz.gr/s/19344792/AMD-Ryzen-3-3200G-Box.html

μητρική, (από 45+ ευρώ για την πιο βασική Μ/Β ΑΜ4)

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/706216/AM4.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

μνήμη (από 60 ευρώ για βασική 16άρα DDR4)

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46405_499830_583121/2-modules-DDR4-16GB.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

και κάρτα γραφικών από 1030 και άνω (από 80+ ευρώ, κι αυτή εντελώς βασική για σύγχρονο μηχάνημα):

https://www.skroutz.gr/s/12247000/Gigabyte-GeForce-GT-1030-2GB-OC-GV-N1030OC-2GI.html

γιατί μάλλον δεν βγαίνουν τα νούμερα...

Και μιλάμε για ένα βασικό για τα σημερινά δεδομένα, σύστημα (αυτό που προτείνεις, άσχετα αν είναι αρκετά πιο δυνατό από το δικό μου) που μετά από 2-3 χρόνια το πολύ θα θέλει πάλι αλλαγή.

Δεν χρειάζεσαι καρτα γραφικών έχει ενσωματωμένη ισάξια με 1030. Μιλάω για 8gb ram και όχι για 16 και mb πάνω από 60 ευρω. Μιλάμε για ένα σύστημα με 3πλασια δύναμη από το δικό σου. Εάν σε καλύπτει τώρα το δικό σου αυτό θα σου πάει 15+ χρόνια 

20 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω ν αλλάξω την 970 που έχω τώρα να πάω σε κάτι καλύτερο για 1080p gaming. Θα δουλεύει σε σύστημα με i7 7700.

Έχω σχεδόν καταλήξει στην 1660Ti, αλλά ακούω και άλλες προτάσεις αν υπάρχουν.

Να τονίσω απλά ότι δε μ ενδιαφέρουν μεταχειρισμένες κάρτες, θα πάρω καινούρια. Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο budget, αλλά δε θέλω και κάτι που θα λιώνω στο bottleneck με τον 7700.

Η 5600 xt είναι καλύτερη επιλογή ωστόσο δε ξέρω εάν θα έχεις bottleneck από το cpu 

Επεξ/σία από georgedamp
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georgedamp είπε

Η 5600 xt είναι καλύτερη επιλογή ωστόσο δε ξέρω εάν θα έχεις bottleneck από το cpu 

Ούτε εγώ το ξέρω αυτό :/

Εκτός αυτού όμως μιας και έχω gsync οθόνη θα θελα να το εκμεταλλευτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ούτε εγώ το ξέρω αυτό 😕

Εκτός αυτού όμως μιας και έχω gsync οθόνη θα θελα να το εκμεταλλευτώ.

Ok και καλά κανείς.... σε αυτήν την περίπτωση θα έβλεπα μια 2060 εάν η διαφορά στην τιμή δεν ήταν μεγάλη. Για 1080 gaming σε 75 hz η 1660 ti είναι πολύ καλή επιλογή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgedamp είπε

Ok και καλά κανείς.... σε αυτήν την περίπτωση θα έβλεπα μια 2060 εάν η διαφορά στην τιμή δεν ήταν μεγάλη. Για 1080 gaming σε 75 hz η 1660 ti είναι πολύ καλή επιλογή 

Για 144hz δεν κάνει δηλαδή η 1660Ti? PUBG παίζω σχεδόν αποκλειστικά.

Δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή η 2060 είναι η αλήθεια, απλά δε ξέρω αν αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα αν είναι να τρώω bottleneck και να μη δω κάποια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Για 144hz δεν κάνει δηλαδή η 1660Ti? PUBG παίζω σχεδόν αποκλειστικά.

Δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή η 2060 είναι η αλήθεια, απλά δε ξέρω αν αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα αν είναι να τρώω bottleneck και να μη δω κάποια διαφορά.

Δες στο YouTube για pubg ωστόσο 144hz δεν νομίζω με τίποτα σταθερά. Τώρα εάν πας στα medium δε ξέρω. Εγώ πάντως έχοντας την απλή 1660 με 3700Χ στο fornite έπεσα με το ζόρι 100+ στα epic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε georgedamp, δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου να βοηθήσεις, αλλά θέλω να καταλάβεις ότι δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να φτιάξω ένα low budget σύστημα με onboard γραφικά, ακόμα κι αν ήταν 5 φορές καλύτερο από αυτό που έχω τώρα. Τα 15 χρόνια που αναφέρεις προφανώς δεν χωράνε σοβαρή κριτική (με το συμπάθιο δηλ.) όταν το δικό μου σύστημα που ήταν high end πριν 12 χρόνια, είναι μάπα σήμερα έχοντας ενδιάμεσα κάνει σοβαρές αναβαθμίσεις (SSD, CPU, GPU, RAM). Απλά δεν παίζει αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lazarefa είπε

Φίλε georgedamp, δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου να βοηθήσεις, αλλά θέλω να καταλάβεις ότι δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να φτιάξω ένα low budget σύστημα με onboard γραφικά, ακόμα κι αν ήταν 5 φορές καλύτερο από αυτό που έχω τώρα. Τα 15 χρόνια που αναφέρεις προφανώς δεν χωράνε σοβαρή κριτική (με το συμπάθιο δηλ.) όταν το δικό μου σύστημα που ήταν high end πριν 12 χρόνια, είναι μάπα σήμερα έχοντας ενδιάμεσα κάνει σοβαρές αναβαθμίσεις (SSD, CPU, GPU, RAM). Απλά δεν παίζει αυτό που λες.

Να είσαι καλά φίλε μου. Περίμενε να σε βοηθήσει κάποιος άλλος που σε καταλαβαίνει καλύτερα. Τα onboard γραφικά που σου λέω πάνε καλύτερα από αυτά που σκέφτεσαι να βαλεις. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις. Να είσαι καλά και χρόνια πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να αναβαθμίσω τη κάρτα γραφικών στο pc μου όχι παιχνίδια (youtube,interner,) (με πολλά ανοιχτά παράθυρα)

με ενδιαφέρει να βάλω ταυτόχρονα 2-3 οθόνες οι δύο είναι VGA και μία HDMI.

Εάν γνωρίζει κάποιο έστω κ μτχ κάρτα αλλά ποια?

To pc είναι.

ASUS H81M-RETAIL  ,  I3 4170  , 8gb DDR3

 

Επεξ/σία από kosmagio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω ν αλλάξω την 970 που έχω τώρα να πάω σε κάτι καλύτερο για 1080p gaming. Θα δουλεύει σε σύστημα με i7 7700.

Έχω σχεδόν καταλήξει στην 1660Ti, αλλά ακούω και άλλες προτάσεις αν υπάρχουν.

Να τονίσω απλά ότι δε μ ενδιαφέρουν μεταχειρισμένες κάρτες, θα πάρω καινούρια. Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο budget, αλλά δε θέλω και κάτι που θα λιώνω στο bottleneck με τον 7700.

τι παιχνίδια παίζεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

τι παιχνίδια παίζεις?

LOL, CS που δε μετράνε καν και PUBG. Κυρίως γι αυτό αλλάζω κάρτα, αλλίως για τα άλλα δύο μια χαρά είναι η 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...