Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , κάνω ενα σύστημα κομμάτι κομμάτι (2700x για αρχή) και ψάχνω για κάρτα.

Τα βασικά παιχνίδια που θα παίζει ειναι  CS:GO , PubG και αργότερα κανα COD Warzone.

Aξίζει να πάω σε μια 1060 3GB ή δεν θα αποδόσει? Μεταχεισμένα κοιτάω κατα βάση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, iCyd είπε

Καλησπέρα , κάνω ενα σύστημα κομμάτι κομμάτι (2700x για αρχή) και ψάχνω για κάρτα.

Τα βασικά παιχνίδια που θα παίζει ειναι  CS:GO , PubG και αργότερα κανα COD Warzone.

Aξίζει να πάω σε μια 1060 3GB ή δεν θα αποδόσει? Μεταχεισμένα κοιτάω κατα βάση!

ποιο ειναι το budget; τι οθονη εχεις; γιατι να πας σε τοσο αδυναμη καρτα με τοσο δυνατο cpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, splanis είπε

ποιο ειναι το budget; τι οθονη εχεις; γιατι να πας σε τοσο αδυναμη καρτα με τοσο δυνατο cpu;

Το cpu απο σπόντα τον πήρα επειδή ήταν καλή τιμή 😅

Έχω μια LG Ultrawide 1080p . Έχω πολύ περιορισμένο budget γι αυτό και κοιτάω μεταχειρισμένες  μεχρι 100 ευρώ , μελλοντικά θα μπει καλύτερη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, iCyd είπε

Το cpu απο σπόντα τον πήρα επειδή ήταν καλή τιμή 😅

Έχω μια LG Ultrawide 1080p . Έχω πολύ περιορισμένο budget γι αυτό και κοιτάω μεταχειρισμένες  μεχρι 100 ευρώ , μελλοντικά θα μπει καλύτερη !

Έχω RX590 και την παλεύει 1440p ultra και 4κ ~high/mid custom settings, αν μπορείς να βρεις καμία RX580 με 8gb στην τιμή που κοιτάς θα είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, iCyd είπε

Καλησπέρα , κάνω ενα σύστημα κομμάτι κομμάτι (2700x για αρχή) και ψάχνω για κάρτα.

Τα βασικά παιχνίδια που θα παίζει ειναι  CS:GO , PubG και αργότερα κανα COD Warzone.

Aξίζει να πάω σε μια 1060 3GB ή δεν θα αποδόσει? Μεταχεισμένα κοιτάω κατα βάση!

Τον 2700x τι τον θες για gaming ? Πάρε έναν 2600 και με τη διαφορά πάρε μια κάρτα της προκοπής.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Τον 2700x τι τον θες για gaming ? Πάρε έναν 2600 και με τη διαφορά πάρε μια κάρτα της προκοπής.  

Στην τιμή που τον βρήκα δεν εχασα κάτι , λιγότερα απο 2600 μεταχεισμένο τον πηρα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Havik είπε

Έχω RX590 και την παλεύει 1440p ultra και 4κ ~high/mid custom settings, αν μπορείς να βρεις καμία RX580 με 8gb στην τιμή που κοιτάς θα είναι μια χαρά.

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ? Στα ποσά FPS? Ούτε η 5700 δεν τα πιάνει αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, georgedamp είπε

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ? Στα ποσά FPS? Ούτε η 5700 δεν τα πιάνει αυτά

Η 570 4gb πάντως μια χαρά παίζει καρφωτα 60 fps σε 2K σε παλιούς τίτλους έτσι.Οχι σε καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Tegosg είπε

Η 570 4gb πάντως μια χαρά παίζει καρφωτα 60 fps σε 2K σε παλιούς τίτλους έτσι.Οχι σε καινούριο.

Σε τι games αναφέρεσαι ? Mame ? Είχα 570.... αυτό που λες ισχύει σε αναλύσεις 1080 και όχι σε ultra μιλάω για games πενταετίας και βάλε. Τίμια καρτα αλλά όχι και κάρφωτα 60fps σε 2κ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tegosg είπε

Η 570 4gb πάντως μια χαρά παίζει καρφωτα 60 fps σε 2K σε παλιούς τίτλους έτσι.Οχι σε καινούριο.

Πρώτον 2Κ είναι τα 1080p. Σε 1080p αναφέρεσαι ή σε 1440p που πολύ το λένε λανθασμένα 2Κ; Και τι εννοείς παλιούς τίτλους; Και τι settings;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2020 στις 12:26 ΜΜ, splanis είπε

το update της 5600χτ ειναι ευκολο;

Εμένα στην sapphire 5600 xt pulse εύκολο μου φάνηκε, τώρα υπάρχει περίπτωση ανάλογα με τον κατασκευαστή της κάρτας να είναι λίγο διαφορετική η διαδικασία.

Πάντως όπως και να έχει είναι διαδικασία 5 λεπτών, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Για να πάω σε 5700 κι εγώ μέχρι κανένα 30άρι θα έδινα, αλλιώς 5600 xt απλά πρώτα επιβεβαίωσε από τη σελίδα του κατασκευαστή ότι η συγκεκριμένη υλοποίηση που θα πάρεις παίρνει bios update.

 

Στις 9/4/2020 στις 1:57 ΜΜ, EddieObscurant είπε

οι 5500xt ειναι ολοιδιες καρτες με τα ιδια ρολογια. Μονη διαφορα τα gb

Αν και τα παραπάνω gb δίνουν αξία και όσο προχωράμε θα δίνουν ακόμη περισσότερο, η περίπτωση της 5500xt δεν είναι η ιδανική για να χρησιμοποιηθεί ως παράδειγμα 4 gb vs 8gb αν και είναι η ίδια ακριβώς κάρτα στα υπόλοιπα.

Στη μικρή version ο συνδυασμός 4gb ram & 8 lanes φαίνεται ότι την έκοψε πολύ, κάτι που φάνηκε με τη σύγκριση των επιδόσεών της σε pcie 3 vs pcie 4 (πηγή).

Εκεί λοιπόν που στις περισσότερες κάρτες το pcie 4 δεν έχει μεγάλες διαφορές από το 3, δες τι γίνεται εδώ και πώς φαίνεται να επηρεάζει πολύ παραπάνω την 4gb version ακριβώς επειδή είναι κουτσουρεμένη:

1576745932_fc_nd.jpg.a32ad40fbb1884e34e5fdd33b5a6e760.jpg

 

Σε κάρτες που δεν έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα (δηλαδή να είναι η 5500xt 😛), οι διαφορές δεν πρέπει να είναι τόσο μεγάλες στις μικρές αναλύσεις τουλάχιστον.

Θα ήταν ενδιαφέρον αν είχαμε στο ίδιο γράφημα και 570 4gb vs 8gb ή gtx 1060 3gb vs 6gb, γιατί οι διαφορές σε παλαιότερες μετρήσεις τέτοιων καρτών νομίζω ήταν αρκετά μικρότερες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, phanispal είπε

Με αυτή τη λογική το 4Κ είναι 8Κ (το 8Κ είναι 32Κ κ.ο.κ.) όμως, να ξέρεις.

Βγαίνει από την οριζόντια διάσταση. Τα 1080p έχουν 1920 οριζόντια δηλαδή περίπου 2000 άρα 2Κ. Τα 4Κ το ίδιο, έχουν 3800 και κάτι, άρα 4000=4Κ. Και τα 1440p λέγονται και 2.5Κ αντίστοιχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, iCyd είπε

Στην τιμή που τον βρήκα δεν εχασα κάτι , λιγότερα απο 2600 μεταχεισμένο τον πηρα !

Έτσι δεκτό, αφού το βρήκες καλή τιμή δεν το συζητάμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...