Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, smoipa είπε

Καλημέρα παιδια, ήρθε η ώρα που ψαχνομαι και εγώ για αλλαγή κάρτα γραφικών. Το σύστημα θα το κάνω αναβάθμιση σταδιακά, λέω να αλλάξω πρώτα κάρτα γραφικών και στη συνέχεια μητρική, επεξεργαστή και ραμ. Τώρα εχω, 

Psu: Corsair VS650W 

CPU: AMD FX 8320E

RAM: 8GB HYPERX DDR3

GPU: RX 460 WINDFORCE 4GB

Στη συνέχεια θα πάω σε ryzen 5 3600 και 16gb ram  και μητρική B450 tomahawk. Η απορία λ μου είναι για ποια κάρτα γραφικών να κοιταξω? Σκεφτόμουν για την rx580 8gb. Γενικά είμαι σε αυτό το budget εκτός και αν είναι για κάτι που να αξίζει πολυ. Χρήση χαλαρό gaming. Lol, witcher 3, assassin's creed και τέτοια.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Δεν το βρίσκω και πολύ καλή ιδέα να κάνεις σταδιακά αναβάθμιση, καλύτερα κράτα τα χρήματα σου και κάνε μια και καλή. Πολύ καλές οι επιλογές σου σε ΜΒ + CPU.

Γνώμη μου είναι να μην δεις την 580

Προτίμησε στα ίδια χρήματα 1650super με ίδιες πάνω κάτω επιδόσεις. Για 1080 και 60hz είσαι μια χαρά δεν θέλεις κατι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, georgedamp είπε

Δεν το βρίσκω και πολύ καλή ιδέα να κάνεις σταδιακά αναβάθμιση, καλύτερα κράτα τα χρήματα σου και κάνε μια και καλή. Πολύ καλές οι επιλογές σου σε ΜΒ + CPU.

Γνώμη μου είναι να μην δεις την 580

Προτίμησε στα ίδια χρήματα 1650super με ίδιες πάνω κάτω επιδόσεις. Για 1080 και 60hz είσαι μια χαρά δεν θέλεις κατι παραπάνω

Όντως είμαι για 1080p 60Hz και η πρόταση είναι καλή δεν την είχα σκεφτεί. Αλλά γιατί λες όχι στο σταδιακό Upgrade?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, smoipa είπε

Όντως είμαι για 1080p 60Hz και η πρόταση είναι καλή δεν την είχα σκεφτεί. Αλλά γιατί λες όχι στο σταδιακό Upgrade?

Εάν πάρεις μια κάρτα γραφικών τώρα θα φας αρκετό bottleneck από την cpu. Εάν αγοράσεις σε 3-6 μήνες το σύστημα είναι σχεδόν βέβαιο πως θα πάρεις κάτι καλύτερο στα ίδια χρήματα σε gpu μη σου πω και σε cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

γνώμη μου ειναι οτι δεν αξίζει να παρεις  4gb κάρτα εν ετη 2020

To θέμα είναι που χρειάζονται τα 8GB σε 1080 και chip τέτοιας δυναμικής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κάπως υπερβολικός νομίζω.

Είμαι με 3770Κ και 1080 Ti σε 1440p.

https://pc-builds.com/calculator/Core_i7-3770K/GeForce_GTX_1080_Ti/0020XFlu/16/

Και πραγματικά σε ότι έχω κάνει έχει πέσει μεσα αυτή σελίδα και έχω κάνει πολλά built 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα πάρει την 1080 Ti και είχα τρέξει benchmarks (in game και μη), δεν είχα δει διαφορά στα νούμερα που διάβαζα στα reviews με πρόσφατους επεξεργαστές.

Επίσης ο 3770K τρέχει στα 4.5GHz, οπότε και να ισχύει το 16.5% για stock clocks, θα είμαι ακόμα πιο κάτω.

Αλλά το ζουμί είναι σ' αυτό που λέω στην πρώτη πρόταση.

Βασικά έτρεξα ξανά με 130% τη CPU και μου έβγαλε 5.7% bottleneck. Επίσης δεν έχει επιλογή ανάλυσης, που αν έβαζα 1440p λογικά θα μου έβγαζε ακόμα μικρότερο νούμερο. Και μιλάμε για CPU οκταετίας έτσι;

Bottom line: Μην τρελαίνεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Φυσικά εαν κάνεις oc θα πάει πιο κάτω το bn λογικό δεν είναι ? εχω δει 1080 (οχι Ti) να δίνει μέχρι και 15fps επάνω απο παρόμοια cpu με την δικιά σου μετά απο αναβάθμιση σε 3600

Επεξ/σία από georgedamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι την Gigabyte 2070 super GAMING OC.

Ποια είναι η γνώμη σας για τη συγκεκριμένη;

Βλέπω bottleneck 13.6% με τον 5820Κ. Κάποια στιγμή θα αλλάξει η CPU. Θα είναι πρόβλημα εν τω μεταξύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgedamp είπε

To θέμα είναι που χρειάζονται τα 8GB σε 1080 και chip τέτοιας δυναμικής ?

πλεον σχεδον παντου θα χρειάζονται και θα παιζει σημαντική διαφορα,

οι 5500xt ειναι ολοιδιες καρτες με τα ιδια ρολογια. Μονη διαφορα τα gb

μπορει να υπαρχουν καποια παιχνιδια που δεν βλεπεις διαφορα πχ

spacer.png

υπαρχουν ομως και παιχνιδια που οι διαφορες ειναι σημαντικες πχ

spacer.png

spacer.png

Επίσης το καινουριο doom  σου περιοριζει τα γραφικα αναλογα με το πόση vram εχεις

Μπορεις να φανταστεις βέβαια τι θα γινει απο τελος του χρονου για τα καινουρια παιχνιδια που θα βγαινουν και για κονσολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

πλεον σχεδον παντου θα χρειάζονται και θα παιζει σημαντική διαφορα,

οι 5500xt ειναι ολοιδιες καρτες με τα ιδια ρολογια. Μονη διαφορα τα gb

μπορει να υπαρχουν καποια παιχνιδια που δεν βλεπεις διαφορα πχ

spacer.png

υπαρχουν ομως και παιχνιδια που οι διαφορες ειναι σημαντικες πχ

spacer.png

spacer.png

Επίσης το καινουριο doom  σου περιοριζει τα γραφικα αναλογα με το πόση vram εχεις

Μπορεις να φανταστεις βέβαια τι θα γινει απο τελος του χρονου για τα καινουρια παιχνιδια που θα βγαινουν και για κονσολες

 

Δεν το ήξερα αυτό. Ωστόσο από προσωπική εμπειρία με μια 570 4GB  και με μια 570 8GB στο tr shadow και fortnite δεν είδα ούτε 1 fps διαφορά σε 1080. Σε 2Κ υπήρχε μια μικρή διαφορά που δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, splanis είπε

Αξιζουν τα παραπανω χρηματα για την 5700 απ την 5600xt; Ειδα με το bios update πλησιαζει αρκετα κοντα, τι λετε;

εξαρτάται απ τη διαφορα χρηματων.

Για 30 ευρώ εγώ θα πήγαινα στην 5700 για τα εξτρα gb,  εκτος και ανα εχεις σκοπο να την αλλαξεις σε κανα χρόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

εξαρτάται απ τη διαφορα χρηματων.

Για 30 ευρώ εγώ θα πήγαινα στην 5700 για τα εξτρα gb,  εκτος και ανα εχεις σκοπο να την αλλαξεις σε κανα χρόνο

δεν νομιζω  να ειναι μονο 30, κανα 70αρι περιπου

 

το update της 5600χτ ειναι ευκολο;

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...