Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο άνθρωπος δεν έχει απαιτήσεις, θέλει μια budget καρτούλα για κάνα παιχνιδάκι ελαφρύ λέει. Με μια 1650 super θα είναι μια χαρά. Εγώ δε θα δινα πάνω από 200€, και πάλι πολλά είναι, φίλε @anubis24. Έτσι κι αλλιώς θα μπουκαλιαζει λόγω cpu σε βαριά games

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.Έχω μια απορία.
έχω την εξης μητρικη : Gigabyte B365M DS3H ( https://www.gigabyte.com/Motherboard/B365M-DS3H-rev-10#kf )
Εστω οτι θελω  να πάρω  μια RTX  3070 ή 3080.Επειδη λεει οτι εχει συνδεση PCI Express 4.0 16x , ενω η μητρικη μου λεει οτι εχει PCI Express 3.0 16x ,θα υπαρχει καποιο προβλημα;
Δηλαδη δεν θα δουλευει καθολου;
Δεν θα κουμπωνει;
Ποια η διαφορα δηλαδη;

οποιος μπορει να με εξηγησει....ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nmembers68 είπε

Καλησπέρα.Έχω μια απορία.
έχω την εξης μητρικη : Gigabyte B365M DS3H ( https://www.gigabyte.com/Motherboard/B365M-DS3H-rev-10#kf )
Εστω οτι θελω  να πάρω  μια RTX  3070 ή 3080.Επειδη λεει οτι εχει συνδεση PCI Express 4.0 16x , ενω η μητρικη μου λεει οτι εχει PCI Express 3.0 16x ,θα υπαρχει καποιο προβλημα;
Δηλαδη δεν θα δουλευει καθολου;
Δεν θα κουμπωνει;
Ποια η διαφορα δηλαδη;

οποιος μπορει να με εξηγησει....ευχαριστω

1) θα δουλέψει ΚΑΝΟΝΙΚΑ

2) Θεωρητικά το PCI-EX 4.0 έχει ποιο γρήγορη "σύνδεση" με cpu/ram αλλά στην πράξη(fps μέσα στα παιχνίδια) οι διαφορές στις επιδόσεις είναι από μηδενικές έως απειροελάχιστες.

11 ώρες πριν, Liakos10 είπε

Ο άνθρωπος δεν έχει απαιτήσεις, θέλει μια budget καρτούλα για κάνα παιχνιδάκι ελαφρύ λέει. Με μια 1650 super θα είναι μια χαρά. Εγώ δε θα δινα πάνω από 200€, και πάλι πολλά είναι, φίλε @anubis24. Έτσι κι αλλιώς θα μπουκαλιαζει λόγω cpu σε βαριά games

https://www.skroutz.gr/s/21029875/Gainward-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-471056224-1396.html

NOE/2020 έχουμε , να προτείνουμε αγορά καινούριας 1650super για gaming για να γλυτώσει κάποιος 60ευρώ είναι κάπως (εγώ δεν θα το έκανα)

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, anubis24 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Προ ενάμιση έτος σχεδόν αγόρασα ένα mini pc το οποίο το συναρμολόγησα κομμάτι κομμάτι. Λόγω του ότι το ήθελα για περιορισμένη χρήση (κυρίως browsing / σειρές / επεξεργασίες αρχείων word-excel) δεν έβαλα κάρτα γραφικών έτσι ώστε να εξοικονομήσω και από το συνολικό κόστος.

Επειδή τώρα σκέφτομαι να βάλω μια κάρτα γραφικών μήπως μπορεί να παίξει και κάνα ελαφρύ παιχνίδι θα ήθελα να μου προτείνεται σε τι κάρτα γραφικών μπορώ να κινηθώ λόγω και της ιδιαιτερότητας του υπολογιστή (mini pc με όλα να απέχουν μεταξύ τους οριακά).

Case (Κουτί): Thermaltake Core V1

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Seasonic Focus 450 Gold (450 Watt)

Motherboard (Μητρική): Gigabyte B450 I Aorus Pro Wifi (rev. 1.0)

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Ryzen 3 2200G Box

RAM (Μνήμη συστήματος): G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-2666MHz (F4-2666C15D-8GVR)

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Asus VZ249HE Black

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10 Professional

Budget (Κεφάλαιο): Ιδανικά στα €100-€150 (είμαι πρόθυμος να πάω και παραπάνω εφόσον σε αυτές τις τιμές δεν υπάρχει κάτι value for money)

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια/κατεύθυνση και αν χρειάζεστε επιπλέον στοιχεία μπορώ να σας τα διαθέσω.

Υπάρχουν μεταχειρισμένες κάρτες στα λεφτά αυτά που παίζουν τα πάντα αλλά πρώτα πρέπει να μετρήσεις τις διαθέσιμες διαστάσεις του κουτιού σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) θα δουλέψει ΚΑΝΟΝΙΚΑ

2) Θεωρητικά το PCI-EX 4.0 έχει ποιο γρήγορη "σύνδεση" με cpu/ram αλλά στην πράξη(fps μέσα στα παιχνίδια) οι διαφορές στις επιδόσεις είναι από μηδενικές έως απειροελάχιστες.

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

https://www.skroutz.gr/s/21029875/Gainward-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-471056224-1396.html

NOE/2020 έχουμε , να προτείνουμε αγορά καινούριας 1650super για gaming για να γλυτώσει κάποιος 60ευρώ είναι κάπως (εγώ δεν θα το έκανα)

Εντάξει για μένα τα 60€ δεν είναι λίγα όταν μιλάμε για προϊόν 180-240€, αλλά εκτός από αυτό γιατί κάποιος να πάρει κάτι παραπάνω από αυτό που χρειάζεται; Πόσο μάλλον εφόσον δε μπορεί να πιάσει τις αποδόσεις της, χαμένα λεφτά.
Εσύ καλά κάνεις και προτείνεις το καλύτερο για σένα, αλλά ενημέρωσε κιόλας ότι η 1660 super δεν είναι απλά για ελαφρύ gaming 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω και γω μια ερωτηση επειδη ειμαι χωρις καρτα κανα 10ημερο... :(

η 3070 που βρηκα διαθεσιμη για μονιτορ 3440χ1440 θα ειναι εμφανως καλητερη απο την 1080τι που ειχα η θα ειναι πολυ μικρη η βελτιωση?

θα ηθελα 3080 αλλα 1000 ειναι παρα πολλα χρηματα και δεν αξιζει προς το παρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stel106 είπε

να κανω και γω μια ερωτηση επειδη ειμαι χωρις καρτα κανα 10ημερο... :(

η 3070 που βρηκα διαθεσιμη για μονιτορ 3440χ1440 θα ειναι εμφανως καλητερη απο την 1080τι που ειχα η θα ειναι πολυ μικρη η βελτιωση?

θα ηθελα 3080 αλλα 1000 ειναι παρα πολλα χρηματα και δεν αξιζει προς το παρων...

ΠΟΛΥ μεγάλη βελτίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ΠΟΛΥ μεγάλη βελτίωση

Επειδη βρηκα μια ετοιμοπαραδοτη στα 680 αν και μου φαινονται αρκετα πιστευα θα βρω δλδ με 800-850 μια 3080 αν περίμενα κανα 20ημερο να ξεμπερδευα

και χωρίς καρτα ειναι πολυ ζορικα κακα τα ψεμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stel106 είπε

Επειδη βρηκα μια ετοιμοπαραδοτη στα 680 αν και μου φαινονται αρκετα πιστευα θα βρω δλδ με 800-850 μια 3080 αν περίμενα κανα 20ημερο να ξεμπερδευα

και χωρίς καρτα ειναι πολυ ζορικα κακα τα ψεμματα

Πιθανολογώ (μην βασιστείς σε αυτό) ότι την επόμενη εβδομάδα θα έχουμε βελτιωμένες τιμές/διαθεσιμότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Πιθανολογώ (μην βασιστείς σε αυτό) ότι την επόμενη εβδομάδα θα έχουμε βελτιωμένες τιμές/διαθεσιμότητες.

Αυτο έλεγα αντεχω μωρε ακομη κανα 10ημερο για να μην παλευω μετά παλι να ξαναπουλαω για να παω σε 3080

Οποτε λιγο υπομονη

Αντε να δουμε γιατι βλεπω φέτος ολοι ταλαιπωρουνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα γραφικών που έχω μέχρι τώρα, για να παίζω κάποια παιχνίδια. Το σύστημα που έχω, είναι το παρακάτω:

Case (Κουτί): Thermaltake Soprano VE7000SWA

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): THERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W

Motherboard (Μητρική): GIGABYTE GA-EP45-UD3LR

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Xeon E5440

RAM (Μνήμη συστήματος): 2x KINGSTON KHX6400D2/2G HYPERX DDR2 2GB PC6400 800MHZ + 2x SAMSUNG 2GB DDR2 PC2-6400 800ΜΗΖ

GPU (Κάρτα γραφικών): ATI Radeon HD 4670

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG W2271TC 22" 1680 x 1050

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10 Pro

Λεπτομέρειες της κάρτας που έχω αυτή τη στιγμή:

4670.PNG.8727301caac5450539597c218b87c858.PNG

 

Ποια κάρτα θα προτείνατε για το παραπάνω σύστημα μέχρι περίπου 150 ευρώ; Θα ήθελα για παράδειγμα να τρέξω το Colin McRae Dirt Rally, και δεν μπορώ επειδή έχω DirectX 10.

https://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=35734&game=Dirt Rally 2.0

Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όσους βοηθήσουν!

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johnykim είπε

Ποια κάρτα θα προτείνατε για το παραπάνω σύστημα μέχρι περίπου 150 ευρώ;

Το πρόβλημα σε τέτοια συστήματα είναι το bottleneck από τον επεξεργαστή. Σε καινούργια κάρτα RX 560. Σε μεταχειρισμένες GTX 760.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Το πρόβλημα σε τέτοια συστήματα είναι το bottleneck από τον επεξεργαστή. Σε καινούργια κάρτα RX 560. Σε μεταχειρισμένες GTX 760.

Συμφωνώ , εξαιρετικά αργή CPU για τα σημερινά δεδομένα.

Οσο ακριβή gpu και να πάρεις τα αποτελέσματα θα σε απογοητεύσουν.

Αν βρεις καμια φθηνή μεταχειρισμένη gaming-gpu που να είναι πραγματικά ευκαιρία (κάτω από 70ευρώ) θα το έκανα το "άλμα".

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Το πρόβλημα σε τέτοια συστήματα είναι το bottleneck από τον επεξεργαστή. Σε καινούργια κάρτα RX 560. Σε μεταχειρισμένες GTX 760.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Έχω bottleneck  με αυτόν τον επεξεργαστή, ε; Ρωτάω επειδή αντικατέστησα πριν 3 χρόνια τον Intel Pentium E6300 και είχα δει τεράστια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...