Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Η διαφορά θα είναι μικρή και δεν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα. H 970 που έχεις είναι "ισορροπημένο" ζευγάρι με την cpu σου ( λόγω επεξεργαστή θα υποφέρεις στα fps drops και στα 1% MIN FPS όσο ακριβή VGA και να αγοράσεις)

Αν θες να αγοράσεις κάποια να δεις άμεσο αποτέλεσμα πας εδώ

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html#reviews

Ο επεξεργαστής σου είναι 6ετιας , αποκλείεται να τον προμηθεύτηκες το 2012 εκτός αν εργάζεσαι μέσα στο R&D της INTEL.

Τέλος πάντων , λόγω επεξεργαστή θα υποφέρεις στα fps drops και στα 1% MIN FPS όσο ακριβή VGA και να αγοράσεις. Στον επεξεργαστή σου αντιστοιχεί μια κάρτα των 210ευρώ ΜΑΧ σαν και αυτή.

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html#reviews

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Τελικά μου προτείνεις την gtx1660,γιατί μπερδεύτηκα λίγο!Αυτή σκέφτομαι και εγώ να πάρω για να αντικαταστήσω την gtx970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Δικό μου λάθος, Αύγουστο του 2013 είχα αγοράσει τον υπολογιστή, όχι το 2012. Μπορείς να μου επεξηγήσεις συνοπτικά αυτά που έβαλα σε bold;

To πρόβλημα συνήθως δεν είναι τα average FPS που συνηθίζει και κοιτάζει ο κόσμος. Το πρόβλημα είναι στα lags(παγώματα) στις δύσκολες σκηνές. (για να το μετρήσουμε στατιστικά το πρόβλημα υπολογίζουμε το χειρότερο 1% των fps που μετράμε τι μέσο όρο έχει). Εκεί καθοριστική σημασία έχει η cpu , ενώ στα average fps καθοριστική σημασία έχει η vga.

 

33 λεπτά πριν, geoarvan1982 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Τελικά μου προτείνεις την gtx1660,γιατί μπερδεύτηκα λίγο!Αυτή σκέφτομαι και εγώ να πάρω για να αντικαταστήσω την gtx970.

1660SUPER , όχι την απλή.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα λογο ανακοινωσεις των 3000series σκεφτομαι να κανω μια αναβμθιση στην καρτα γραφικων. Εχω εναν ryzen 2600 και psu 550w.Το κυριο μελημα μου ειναι αν τα watt θα υπαρκουν με τις καινουργιες καρτες . Με μια γρηγορη ματια βλεπω οτι η 3070 θελει 650w Οποτε τρωει ακυρο. Η 3060 υποθετικα ειδα οτι θα εχει 450 λογικα θα φτανουν?!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

αν το τροφοδοτικό σου είναι ποιοτικό την 3060 θα την σηκώνεις άνετα

της be quiet ειναι με απλη  80 πλας πιστοποίηση την ειχα παρει πριν 4 χρονια μαζι με την 1060 που εχω δν ειχε ποτε προβλημα μεχρι σημερα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ρε μαγκες....

θελω να παιξω GTA RP online και εχω....

i5 6500

16 gb ram

PSU 450 Corsair

Motherboard Gigabyte b450m ds3h (rev. 1.0)

Monitor 1920x1080 με 23 ιντσες

 

Καρτα γραφικων δεν εχω καθολου και χρησιμοποιω την onboard

τι budget λυση να παρω και να μην κανει bootlenech με τον επεξεργαστη που εχω?

Η μηπως δεν το σηκωνει καν ο επεξεργαστης μου οποτε μην το παιδευω καθολου?

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2020 στις 11:04 ΜΜ, InsertCoinToJoi είπε

τι budget λυση να παρω και να μην κανει bootlenech με τον επεξεργαστη που εχω?

Αυτή πιστεύω είναι ιδανική!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, InsertCoinToJoi είπε

Καλησπερα ρε μαγκες....

θελω να παιξω GTA RP online και εχω....

i5 6500

16 gb ram

PSU 450 Corsair

Motherboard Gigabyte b450m ds3h (rev. 1.0)

Monitor 1920x1080 με 23 ιντσες

Καρτα γραφικων δεν εχω καθολου και χρησιμοποιω την onboard

τι budget λυση να παρω και να μην κανει bootlenech με τον επεξεργαστη που εχω?

Η μηπως δεν το σηκωνει καν ο επεξεργαστης μου οποτε μην το παιδευω καθολου?

Ευχαριστω πολυ

https://www.skroutz.gr/s/20852456/MSI-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-Ventus-XS-OC.html?from=catspan

 

Mε την 1660super πιάνεις το όριο της πλατφόρμα σου. Εγώ θα έπαιρνα αυτήν και θα ήξερα ότι στο μέλλον πρέπει να αλλάξω ολόκληρο to pc γιατί δεν παίρνει αναβάθμιση. Πάντως αφού λειτουργείς με την on-board θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές στα παιχνίδια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, G-pal είπε

Για τον 4790Κ λέτε να έχει πρόβλημα η 5700xt ? Νομίζω είναι ιδανική επιλογη.. τι λέτε ?

Την 5700ΧΤ την θεωρώ υπερβολική και θα έχεις συχνά "μπουκάλι" , θα την αγόραζα μόνο αν είχα σκοπό να αναβαθμίσω το υπόλοιπο pc και να την χρησιμοποιήσω και στο καινούριο. Επίσης σε 1 μήνα που θα βγει η 3070 η συγκεκριμένη κάρτα θα δει μείωση τιμής άνω του 20% γιατί θα τρέχει στην μισή ταχύτητα και θα πρέπει να έχει ανάλογα χαμηλή τιμή.

 

σε όλα τα αξιοπρεπή μεν αλλά παλιά pc θεωρώ ότι οροφή είναι η παρακάτω.

 

https://www.skroutz.gr/s/20852456/MSI-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-Ventus-XS-OC.html?from=catspan

Mε την 1660super πιάνεις το όριο της πλατφόρμα σου. Εγώ θα έπαιρνα αυτήν και θα ήξερα ότι στο μέλλον πρέπει να αλλάξω ολόκληρο to pc γιατί δεν παίρνει αναβάθμιση. Πάντως αφού λειτουργείς με την on-board θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές στα παιχνίδια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Την 5700ΧΤ την θεωρώ υπερβολική και θα έχεις συχνά "μπουκάλι" , θα την αγόραζα μόνο αν είχα σκοπό να αναβαθμίσω το υπόλοιπο pc και να την χρησιμοποιήσω και στο καινούριο. Επίσης σε 1 μήνα που θα βγει η 3070 η συγκεκριμένη κάρτα θα δει μείωση τιμής άνω του 20% γιατί θα τρέχει στην μισή ταχύτητα και θα πρέπει να έχει ανάλογα χαμηλή τιμή.

σε όλα τα αξιοπρεπή μεν αλλά παλιά pc θεωρώ ότι οροφή είναι η παρακάτω.

https://www.skroutz.gr/s/20852456/MSI-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-Ventus-XS-OC.html?from=catspan

Mε την 1660super πιάνεις το όριο της πλατφόρμα σου. Εγώ θα έπαιρνα αυτήν και θα ήξερα ότι στο μέλλον πρέπει να αλλάξω ολόκληρο to pc γιατί δεν παίρνει αναβάθμιση. Πάντως αφού λειτουργείς με την on-board θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές στα παιχνίδια.

Ευχαριστώ, εγώ είμαι άλλος και δεν έχω την onboard αλλά έχω ίδιο επεξεργαστή !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Abudi είπε

Για σύστημα με i5 3570 + 8GB DDR3 κοιτώντας σε 1080p-60fps επιδόσεις, τί ειναι πιο VFM, RX570, RX580, GTX1660 ή GTX1660Super; Και πόσο ρόλο παίζει η υλοποίηση;

1660 Super 25% πιο ακριβή από 580 με +33% επιδόσεις, οπότε αξίζει. Έχει βέβαια 2GB λιγότερο αλλά έτσι και αλλιώς για 1080p είναι αρκετά τα 6 και δεν θα μπορείς να μαξάρεις τα settings με την 1660 Super σε όλα τα games έτσι και αλλιώς. Η υλοποίηση δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο αρκεί να μην πάρεις αυτές με το ένα fan εννοείται. Μία 1660 Super Gigabyte με 2 fans είναι μια χαρά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

1660 Super 25% πιο ακριβή από 580 με +33% επιδόσεις, οπότε αξίζει. Έχει βέβαια 2GB λιγότερο αλλά έτσι και αλλιώς για 1080p είναι αρκετά τα 6 και δεν θα μπορείς να μαξάρεις τα settings με την 1660 Super σε όλα τα games έτσι και αλλιώς. Η υλοποίηση δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο αρκεί να μην πάρεις αυτές με το ένα fan εννοείται. Μία 1660 Super Gigabyte με 2 fans είναι μια χαρά..

Ποιά η γνώμη σου για 1660 (απλή) και 570 μέσα σε αυτό το "παρεάκι";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Abudi είπε

Ποιά η γνώμη σου για 1660 (απλή) και 570 μέσα σε αυτό το "παρεάκι";

Δεν πας σε απλή , πας σε super. H 570 σήμερα είναι "αστεία". Ελάχιστο-basic gaming με την 

https://www.skroutz.gr/s/21174229/Palit-GeForce-GTX-1650-Super-4GB-StormX-NE6165S018G1-166F.html

ποιο αργή gaming , δεν νοείται για τον ΣΕΠΤ/2020.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...