Προς το περιεχόμενο

Aξίζει να ασχοληθεί κανείς επαγγελματικά με τον προγραμματισμό?


tonyler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Πού παντού υπάρχει η Java; Δεν ξέρω τι εννοείς "δύσκολα" αλλά όταν κάποιος ξεκινάει να κάνει κάτι είθισται να ξεκινάει από τα εύκολα. Η LISP και η Haskell έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία από την Python ή τη Ruby.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατί Java υπάρχει παντού...

και γιατί,άμα μάθει τα πιο δύσκολα (Lisb,Haskell,Fortran) ή Python και η Ruby θα είναι σαν να παίζει με τα πλειμομπιλ...

 

Σα να λέμε αν μάθει ο άλλος να βαράει γκασμά το βιολί θα του φαίνεται παιχνιδάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σα να λέμε αν μάθει ο άλλος να βαράει γκασμά το βιολί θα του φαίνεται παιχνιδάκι.

 

Ατυχές παράδειγμα. Το βιολί είναι πιο ελαφρύ απ' τον γκασμά και μπορείς να κοπανάς πιο εύκολα με το βιολί αν έχεις συνηθίσει με τον γκασμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχές παράδειγμα. Το βιολί είναι πιο ελαφρύ απ' τον γκασμά και μπορείς να κοπανάς πιο εύκολα με το βιολί αν έχεις συνηθίσει με τον γκασμά.

 

Ακριβώς αυτό, αν μάθεις να βαράς γκασμά θα μάθεις να κοπανάς και το βιολί, μουσική να παίζεις με το βιολί δε θα μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού παντού υπάρχει η Java; Δεν ξέρω τι εννοείς "δύσκολα" αλλά όταν κάποιος ξεκινάει να κάνει κάτι είθισται να ξεκινάει από τα εύκολα. Η LISP και η Haskell έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία από την Python ή τη Ruby.

Γιατί δεν είναι όλα σαν το προγραμματισμό.Προφανώς κάποιος που θέλει να μάθει ποδήλατο θα μάθει πρώτα ισορροπία και μετά θα κάνει σούζες,το αντίθετο δεν γίνεται. Αντίθετα αν ο άλλος μάθει python και συνηθίσει εκεί και τους πει μετά τώρα θα γράφεις σε C θα σε κοιτάξει κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακριβώς αυτό, αν μάθεις να βαράς γκασμά θα μάθεις να κοπανάς και το βιολί, μουσική να παίζεις με το βιολί δε θα μάθεις.

 

Ναι ρε συ πλάκα έκανα. Καταλαβαίνω τι εννοείς και συμφωνώ.

 

 

Γιατί δεν είναι όλα σαν το προγραμματισμό.Προφανώς κάποιος που θέλει να μάθει ποδήλατο θα μάθει πρώτα ισορροπία και μετά θα κάνει σούζες,το αντίθετο δεν γίνεται. Αντίθετα αν ο άλλος μάθει python και συνηθίσει εκεί και τους πει μετά τώρα θα γράφεις σε C θα σε κοιτάξει κάπως.

 

Αν ο άλλος μάθει C και του πεις μετά τώρα θα γράφεις σε assembly θα σε κοιτάξει κάπως.

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Κι εμένα αν με βάλεις να μάθω και να γράψω Haskell θα δυσκολευτώ γιατί η επαφή μου με functional γλώσσες είναι ελάχιστη. Προτείνεις, δηλαδή, σε μαθητή πρώτης Λυκείου που θέλει ν' ασχοληθεί με τον προγραμματισμό να ξεκινήσει να μαθαίνει μόνος του C; Νομίζω το θέμα έχει εξαντληθεί σε 3000 άλλα παρόμοια threads και δε νομίζω να το αναπτύξω άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο άλλος μάθει C και του πεις μετά τώρα θα γράφεις σε assembly θα σε κοιτάξει κάπως.

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Κι εμένα αν με βάλεις να μάθω και να γράψω Haskell θα δυσκολευτώ γιατί η επαφή μου με functional γλώσσες είναι ελάχιστη. Προτείνεις, δηλαδή, σε μαθητή πρώτης Λυκείου που θέλει ν' ασχοληθεί με τον προγραμματισμό να ξεκινήσει να μαθαίνει μόνος του C; Νομίζω το θέμα έχει εξαντληθεί σε 3000 άλλα παρόμοια threads και δε νομίζω να το αναπτύξω άλλο.

Προφανώς και όχι ,δύσκολα κάποιος θα κάτσει να μάθει C μόνος του σε τέτοια ηλικία και να μην βαρεθεί σχεδόν αμέσως απλά σχολίασα αυτό που παρέθεσα οτί δεν είναι το ίδιο ακριβώς. Δηλαδή σε μια σχολή αν δεν σου κάνουν 1-2 εξάμηνο C αλλά κάτι άλλο πιο high level μετά δύσκολα θα κάτσεις γιατί θα το βλέπεις σαν αγγαρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το τι κάνεις στη σχολή είναι τελείως άλλη κουβέντα. Η αρχική μου ένσταση ήταν στην πρόταση του salonikios95 που είπε "μάθε Java και C++". Αν μιλάμε για σχολή, συμφωνώ μαζί σου ότι μια from the ground up προσέγγιση είναι καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://luke.breuer.com/time/item/Java_pros_and_cons/185.aspx

 

 

 

γιαυτό

ο καθένας με πρόσβαση στο διαδίκτυο μπορεί γκουγκλαροντας να δει ποια γλώσσα του ταιριάζει αλλά το να ρωτάς γιατί Java είναι σαν να ρωτάς "γιατί χρειαζόμαστε νερό για να ζήσουμε" επειδή η Java εμπεριέχεται σε κάθε εφαρμογή και ιστοσελιδα

http://www.codeinstitute.net/what-is-java/

 

 

http://www.dummies.com/how-to/content/what-is-java-and-why-is-it-so-great.html

 

 

 

 

http://smallbusiness.chron.com/java-important-30466.html

 

 

 

 

λελ νιώθω σαν να είμαι καθηγητής δημοτικού και να παραπεμπω ιστοσελίδες ταχείας μόρφωσης για τα παιδιά

που βαριουνται να μπουν στο κόπο να τα διαβάσουν όλα και θέλουν έτοιμη τροφή...για πες...ιστοσελίδα,εφαρμογή,συσκευή χωρίς Java γίνεται;

μπες στο w3schools σου και στο codeacademy να μάθεις Ruby και Python σε 3 ημέρες επειδή δεν έχουν περιεχόμενο και μη μπεις εδώ http://docs.oracle.com/javase/6/docs/api/ επειδή βαριέσαι να διαβάσεις....γενικά γρήγορος προγραμματισμός = κακός προγραμματισμός! όλα θέλουν το χρόνο τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://luke.breuer.com/time/item/Java_pros_and_cons/185.aspx

 

γιαυτό

ο καθένας με πρόσβαση στο διαδίκτυο μπορεί γκουγκλαροντας να δει ποια γλώσσα του ταιριάζει αλλά το να ρωτάς γιατί Java είναι σαν να ρωτάς "γιατί χρειαζόμαστε νερό για να ζήσουμε" επειδή η Java εμπεριέχεται σε κάθε εφαρμογή και ιστοσελιδα

http://www.codeinstitute.net/what-is-java/

 

http://www.dummies.com/how-to/content/what-is-java-and-why-is-it-so-great.html

 

http://smallbusiness.chron.com/java-important-30466.html

 

λελ νιώθω σαν να είμαι καθηγητής δημοτικού και να παραπεμπω ιστοσελίδες ταχείας μόρφωσης για τα παιδιά

που βαριουνται να μπουν στο κόπο να τα διαβάσουν όλα και θέλουν έτοιμη τροφή...για πες...ιστοσελίδα,εφαρμογή,συσκευή χωρίς Java γίνεται;

μπες στο w3schools σου και στο codeacademy να μάθεις Ruby και Python σε 3 ημέρες επειδή δεν έχουν περιεχόμενο και μη μπεις εδώ http://docs.oracle.com/javase/6/docs/api/ επειδή βαριέσαι να διαβάσεις....γενικά γρήγορος προγραμματισμός = κακός προγραμματισμός! όλα θέλουν το χρόνο τους!

 

Για καθηγητής δημοτικού δεν ξέρω, για μαθητής δημοτικού όμως καλά τα λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μάλιστα. Τα μισά απ' αυτά δεν είναι καν επιχειρήματα ("Sun put a lot of marketing dollars into Java, which surely helped give it momentum."), το ένα τέταρτο αφορά καθαρά προσωπικές προτιμήσεις αυτού που έγραψε τη λίστα και το άλλο ένα τέταρτο δεν έχει καν σημασία για κάποιον που ξεκινάει τώρα. Πέρα απ' το να στέλνεις random λίστες, μπορείς να μου πεις γιατί κάποιος αρχάριος να ξεκινήσει με Java και όχι με, αφού πιάσαμε το OOP, C#;

 

 

 

 

Performance is quite good these days.

Εδώ γελάνε.

 

 

EDIT:

Ωπ, κι άλλες λίστες. Nice.

 

 

Platform independece

Εδώ ξαναγελάνε. Το λέει και ο ίδιος ο ταλαίπωρος συγγραφέας από κάτω: "A Java program runs on any computer with a Java Runtime Environment, also known as a JRE".

 

 

για πες...ιστοσελίδα,εφαρμογή,συσκευή χωρίς Java γίνεται;

Ναι. Απίστευτο;

 

Γενικά στο φόρουμ προσπαθώ να είμαι κόσμιος και δίνω πάντα την ευκαιρία στους άλλους να αιτιολογήσουν αυτά που λένε, ακόμα και αν διαφωνώ. Αλλά αφού πέταξες την ευκαιρία, οφείλω να σου πω ότι δεν έχεις ιδέα τι λες. Το να παπαγαλίζεις 3 random λίστες από τα Ίντερνετς δεν αποτελεί "αιτιολόγηση". Αμφιβάλλω καν αν ξέρεις τι είναι τα μισά απ' αυτά που λέει η πρώτη λίστα.

Αν εσύ ή κάποιος άλλος θέλει να υπερασπιστεί το "Java πρώτη γλώσσα" πολύ ευχαρίστως να συζητήσουμε, Είμαι σίγουρος ότι αγνοώ πράγματα για τη γλώσσα, μιας και έχω ασχοληθεί ελάχιστα και δεν τη γνωρίζω. Συζήτηση by proxy (aka random λίστες) δεν κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εσύ ή κάποιος άλλος θέλει να υπερασπιστεί το "Java πρώτη γλώσσα" πολύ ευχαρίστως να συζητήσουμε, Είμαι σίγουρος ότι αγνοώ πράγματα για τη γλώσσα, μιας και έχω ασχοληθεί ελάχιστα και δεν τη γνωρίζω. Συζήτηση by proxy (aka random λίστες) δεν κάνω.

 

Γιατί να μην είναι πρώτη γλώσσα ? Ξεκινάς απο μια ευρέως διαδεδομένη γλώσσα που έχει αρκετά διδακτικό χαρακτήρα και μπορείς να μεταβείς και έυκολα σε .net C#. Με αυτά τα δύο έχεις πιάσει μεγάλο ποσοστό  της αγοράς εργασίας

 

Αν θες να μιλήσουμε ποιο συγκεκριμένα γιατί κάποιος να ξεκινήσει Java μπορούμε να κάνουμε διάλογο. Δεν θα καταλήξει πιστευω πουθενα. Απλά προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να ΜΗΝ ξεκινησει απο Java

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει με πιάσες...δε σκαμπαζω τίποτα από προγραμματισμό...όμως θυμάμαι τότε στο επαλ που πηγαινα πληροφορική ότι ασχοληθηκαμε κυρίως με τις γλώσσες C++,Java,Visual Basic και Pascal. (άμα βγαλεις το μάθημα των δικτύων και άλλα μαθηματα) και μπορεί να το διαβάζεις επαλ και να σκέφτεσαι ότι μάθημα δε γινόταν και έχεις δικιο,όντως δε γινόταν! όμως ο καθηγητής μου ο κύριος Ευαγγελου που φοίτησε σε ΤΕΙ στη σινδο μου είπε πως η Java είναι ΠΟΛΥ σημαντική!!τίποτα επιπλέον,μονο αυτό...

 

 

η C++για μαθητή λυκείου/γυμνασίου (δε θυμαμαι το αρχικο ποστ και βαριεμαι να ψαχνω) που είναι ο OP

είναι υπερβολικά χρονοβόρα και δύσκολη

 

η Pascal είναι παρωχημένη (ο καθηγητής μου που σου λέω έφτιαχνε με αυτή πρπγραμματακια τη δεκαετία του '90)

 

η Visual Basic είναι πολύ μεγάλη γλώσσα έχει πόσα functions και εντολές...θέλεις ένα τεφτέρι κάθε φορά για να θυμάσαι τι κάνει το κάθε τι...

 

 

άρα ποια μένει; (από όσες αναφερα) η Java ....

τώρα επειδή εσύ ξέρεις μπορείς να μου πεις άπειρους λόγους γιατί όχι Java και επειδή δε είμαι πολύ έμπειρος δε θα σου απαντήσω όχι επειδή δε θέλω άλλα επειδή δε μπορώ..κάνε ο,τι θέλεις...εμπαινα παλιά insomnia και σε παρόμοια θρεντ όλοι συνιστούσαν να μάθει ο OP Java τώρα άμα ήταν τρολλερ αυτό άλλο...

εξάλλου όλες οι γλώσσες (εάν δεν κάνω λαθος) έχουν πρόγονο την assembly οπότε αντί να λέμε σε κάποιον να μάθει γλώσσες που προήλθαν από την πρώτη την assembly,τη γλώσσα των μηχανών δηλαδή,καλύτερα δεν είναι να μάθει την assembly; είναι σαν να λέμε σε κάποιον "μη μάθεις νεοελληνικά ή βυζαντινά αφού όλα προηλθαν από τα αρχαία"

 

*incoming geek arguments*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει γίνει η κατάσταση ακόμα και οι γλώσσες που έχουν ένα τυπικό σύνολο εντολών για να αποδώσουν πρέπει να συνδυαστούν με αντικείμενα-εξωτερικές βιβλιοθήκες άρα το διάβασμα δεν το γλιτώνει κανείς.

Το θέμα είναι ότι εδώ και τόσα χρόνια έχει ξεπεραστεί το τυπικό, το πως ξεκινάς μια "λύση" ανάλογα με το που θες να στραφείς. Θες παραθυρική εφαρμογή ξεκινάς με λύση για παράθυρα, θες για κονσόλα, το ίδιο, επιλέγεις για κονσόλα. Από την εποχή της VB προ .ΝΕΤ υπήρχαν οι επιλογές. Αυτό σου δίνει μια αρχή και μετά υποτίθεται ότι είναι τυφλοσούρτης. Π.χ. θες να συνδέσεις μια εφαρμογή με βάση δεδομένων, που υπάρχει ήδη. Υπάρχει η ανάλογη "λύση" που σε κατευθύνει και απλά σχεδιάζεις τη φόρμα εισαγωγής στοιχείων.

Με αυτό το στυλ προγραμματισμού, νιώθει κανείς ότι προγραμματίζει αλλά στην ουσία ρυθμίζει ένα αυτόματο.Είναι μια δουλειά γιατί θέλει ώρα και είναι κάτι που πληρώνεται. Ασχολούμαι με την Μ2000, την εμπλουτίζω, για να ξεφύγω από αυτό το στυλ προγραμματισμού που λέγεται "μια από τα ίδια". 

Για κάποιον που μαθαίνει μια γλώσσα, ακόμα και το "μια από τα ίδια" είναι κάτι νέο, και η ολοκλήρωση ενός μικρού στόχου με αυτό το στυλ είναι μια επιτυχία. Αν αναλωθεί στο να εφεύρει πάλι τον "άλλο" τροχό, μπορεί να δώσει εκείνο που δεν σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα, αλλά συνήθως απλά τρώει το χρόνο του για κάτι που ήδη υπάρχει.

Άρα πρέπει να ξεκαθαρίσει κανείς αν θέλει να μάθει στον χώρο της πληροφορικής αυτό που θα τον πληρώσουν αύριο για εργασία, ή θα ασχοληθεί με έρευνα-εφευρέσεις-ανακαλύψεις, το οποίο είναι χρονοβόρο και αμφίβολου αποτελέσματος, και ακόμα πιο αμφίβολου οικονομικού κέρδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει με πιάσες...δε σκαμπαζω τίποτα από προγραμματισμό...όμως θυμάμαι τότε στο επαλ που πηγαινα πληροφορική ότι ασχοληθηκαμε κυρίως με τις γλώσσες C++,Java,Visual Basic και Pascal. (άμα βγαλεις το μάθημα των δικτύων και άλλα μαθηματα) και μπορεί να το διαβάζεις επαλ και να σκέφτεσαι ότι μάθημα δε γινόταν και έχεις δικιο,όντως δε γινόταν! όμως ο καθηγητής μου ο κύριος Ευαγγελου που φοίτησε σε ΤΕΙ στη σινδο μου είπε πως η Java είναι ΠΟΛΥ σημαντική!!τίποτα επιπλέον,μονο αυτό...

 

 

η C++για μαθητή λυκείου/γυμνασίου (δε θυμαμαι το αρχικο ποστ και βαριεμαι να ψαχνω) που είναι ο OP

είναι υπερβολικά χρονοβόρα και δύσκολη

 

η Pascal είναι παρωχημένη (ο καθηγητής μου που σου λέω έφτιαχνε με αυτή πρπγραμματακια τη δεκαετία του '90)

 

η Visual Basic είναι πολύ μεγάλη γλώσσα έχει πόσα functions και εντολές...θέλεις ένα τεφτέρι κάθε φορά για να θυμάσαι τι κάνει το κάθε τι...

 

 

άρα ποια μένει; (από όσες αναφερα) η Java ....

τώρα επειδή εσύ ξέρεις μπορείς να μου πεις άπειρους λόγους γιατί όχι Java και επειδή δε είμαι πολύ έμπειρος δε θα σου απαντήσω όχι επειδή δε θέλω άλλα επειδή δε μπορώ..κάνε ο,τι θέλεις...εμπαινα παλιά insomnia και σε παρόμοια θρεντ όλοι συνιστούσαν να μάθει ο OP Java τώρα άμα ήταν τρολλερ αυτό άλλο...

εξάλλου όλες οι γλώσσες (εάν δεν κάνω λαθος) έχουν πρόγονο την assembly οπότε αντί να λέμε σε κάποιον να μάθει γλώσσες που προήλθαν από την πρώτη την assembly,τη γλώσσα των μηχανών δηλαδή,καλύτερα δεν είναι να μάθει την assembly; είναι σαν να λέμε σε κάποιον "μη μάθεις νεοελληνικά ή βυζαντινά αφού όλα προηλθαν από τα αρχαία"

 

*incoming geek arguments*

Not sure if troll οr...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...