Προς το περιεχόμενο

Aξίζει να ασχοληθεί κανείς επαγγελματικά με τον προγραμματισμό?


tonyler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο ενα χρονο C, τι θα προτεινατε, C++ java ή C#?

 

Οχι απαραιτητα απο την μερια του "εξαρταται τι θες να γράψεις", αλλα κυριως για να παω την γνωση που εχω με την C, ενα - δυο βηματα παραπερα. Εννοω να εισαχθω σε oop μονοπατια, να εφαρμοσω τις δομες δεδομενων που εχω μαθει (κουτσα στραβα), ενω μαθαινω κι αλλες, στην νεα γλωσσα και γενικα μου αρεσει το αισθημα να εχω τον ελεγχο σε ολα (διαχειρηση μνημης κλπ - ισως πεσει φωτια να με καψει που ξεστομιζω κατι τετοιο).

 

Το ξερω οτι java c# πουλανε πολυ περισσοτερο( ασε π java την εχω στο 3ο ετος).

Γνωμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γενικα μου αρεσει το αισθημα να εχω τον ελεγχο σε ολα (διαχειρηση μνημης κλπ - ισως πεσει φωτια να με καψει που ξεστομιζω κατι τετοιο).

 

C++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "ένας χρόνος C" είναι σα να ακούω "έμαθα το συντακτικό της C (και πάλι το παλεύω)".

Αν καθήσεις με C, έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου γεμάτα εκπλήξεις. Αν θες τώρα να μάθεις απλά κάποιο άλλο paradigm, θα μπορούσες να ξεκινήσεις με python, ώστε να δεις και λίγο OOP, αλλά και να μάθεις μία από τις πιο δυνατές scripting γλώσσες που υπάρχουν. Είναι απαραίτητη η γνώση έστω και μιας γλώσσας για scripting.

 

Διαχείρηση μνήμης, πας και C++. Είναι brutal όμως γλώσσα και μπορεί να ξενερώσεις εύκολα. Αν έχεις τη δύναμη proceed.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αρνουμαι. αυτο ακους με τον 1 χρονο. Γνωριζω οτι εχει ψωμι, αλλα δεν με βλεπω να χρειαστει να γραψω και κανενα kernel τα επομενα, πολλα, χρονια. Η python ειναι σιγουρα στην to do list μου, αλλα οχι ακομα. Για εκει τεινω.. Thanks guys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω σε ποια σχολή είσαι κλπ κλπ, αλλά σε συμβουλεύω να μη χάσεις επαφή με C (ενώ μαθαίνεις κι άλλα πράγματα). Μπορεί να τη ζητήσουν καθηγητές τα επόμενα χρόνια για projects. Και η C ξεχνιέται εύκολα. Απ'ό,τι κατάλαβα είσαι 1ο έτος. Έχετε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Μετά κάνεις ό,τι επιλογή θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν θες να μιλήσουμε ποιο συγκεκριμένα γιατί κάποιος να ξεκινήσει Java μπορούμε να κάνουμε διάλογο. Δεν θα καταλήξει πιστευω πουθενα. Απλά προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να ΜΗΝ ξεκινησει απο Java

 

Τα παρακάτω που γράφω αποτελούν προσωπική μου άποψη και δεν τα λέω σε καμία περίπτωση ως "facts". Το γράφω αυτό για να μη βάζω "νομίζω" μπροστά από κάθε πρόταση.

Η Java είναι πολύ verbose για απλά πράγματα. Το ότι επιβάλει OOP αναγκάζει κάποιον καινούριο να μάθει ένα σωρό πράγματα που δεν έχουν (σε πρώτη φάση) σχέση με αυτό που θέλει να κάνει. Οι σχεδιαστικές επιλογές θα έπρεπε να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα όταν κάποιος ξεκινάει, πίσω από την εκμάθηση αλγοριθμικής σκέψης και το σπάσιμο ενός προβλήματος σε μικρότερα. Νομίζω ότι είναι αρκετά συμπαθητική πρώτη επιλογή, αλλά σε σύγκριση με τις εναλλακτικές (Python) χάνει.

 

 

Μετα απο ενα χρονο C, τι θα προτεινατε, C++ java ή C#?

 

Οχι απαραιτητα απο την μερια του "εξαρταται τι θες να γράψεις", αλλα κυριως για να παω την γνωση που εχω με την C, ενα - δυο βηματα παραπερα. Εννοω να εισαχθω σε oop μονοπατια, να εφαρμοσω τις δομες δεδομενων που εχω μαθει (κουτσα στραβα), ενω μαθαινω κι αλλες, στην νεα γλωσσα και γενικα μου αρεσει το αισθημα να εχω τον ελεγχο σε ολα (διαχειρηση μνημης κλπ - ισως πεσει φωτια να με καψει που ξεστομιζω κατι τετοιο).

 

Το ξερω οτι java c# πουλανε πολυ περισσοτερο( ασε π java την εχω στο 3ο ετος).

Γνωμες;

 

Εγώ στη σχολή είχα κάνει πρώτα δύο εξάμηνα C (εισαγωγή στον προγραμματισμό και δομές δεδομένων) και τρίτο εξάμηνο που έκανα C++ είδα το φως το αληθινό. Φτιάχνει πολλές από τις ιδιοτροπίες που έχει η C και σε διευκολύνει σε πάρα πολλούς τομείς, αλλά εισάγει δεκαπλάσιες δικές της ιδιοτροπίες οι οποίες πολλές φορές είναι δύσκολο (αν όχι αδύνατο) να δει κάποιος αρχάριος.

Με C# έχω ασχοληθεί λίγο και όχι ως γλώσσα προγραμματισμού αλλά ως scripting language, οπότε ό,τι πω εδώ ίσως δεν ισχύει στο .NET. Ωραία γλώσσα με πολλή υποστήριξη, αλλά, όπως και η Java, δεν έχει τη διαχείριση μνήμης που έχει η C ή η C++.

 

Στη C++ "μπορείς" να διαχειρίζεσαι τη μνήμη όπως και στη C, αλλά δε θα έπρεπε να το κάνεις (εκτός αν γράφεις κάτι low level, κάτι πολύ συγκεκριμένο κλπ κλπ). Θα σου έλεγα να της ρίξεις μια ματιά και να δεις τι παίζει. Έχε υπ' όψη σου ότι είναι τελείως διαφορετικές γλώσσες. Ένα πολύ συχνό λάθος που κάνουν όσοι πιάνουν τη C++ μετά απ' τη C είναι να γράφουν C σε compiler C++ και να πετάνε και κάνα class για ξεκάρφωμα. Αν σ' ενδιαφέρει η C++ και για να μη γεμίζω το thread με άχρηστα πράγματα, αν θες μπορώ να σου στείλω ένα pm με κάποια σημεία που πρέπει να προσέξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη C++ "μπορείς" να διαχειρίζεσαι τη μνήμη όπως και στη C, αλλά δε θα έπρεπε να το κάνεις (εκτός αν γράφεις κάτι low level, κάτι πολύ συγκεκριμένο κλπ κλπ). Θα σου έλεγα να της ρίξεις μια ματιά και να δεις τι παίζει. Έχε υπ' όψη σου ότι είναι τελείως διαφορετικές γλώσσες. Ένα πολύ συχνό λάθος που κάνουν όσοι πιάνουν τη C++ μετά απ' τη C είναι να γράφουν C σε compiler C++ και να πετάνε και κάνα class για ξεκάρφωμα. Αν σ' ενδιαφέρει η C++ και για να μη γεμίζω το thread με άχρηστα πράγματα, αν θες μπορώ να σου στείλω ένα pm με κάποια σημεία που πρέπει να προσέξεις.

Επειδη δεν γνωριζω την εννοια του oop, φανταζομαι εννοεις οτι γραφουν με διαδικασιακο - a la C- τροπο τη C++... Παμε pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρακάτω που γράφω αποτελούν προσωπική μου άποψη και δεν τα λέω σε καμία περίπτωση ως "facts". Το γράφω αυτό για να μη βάζω "νομίζω" μπροστά από κάθε πρόταση.

Η Java είναι πολύ verbose για απλά πράγματα. Το ότι επιβάλει OOP αναγκάζει κάποιον καινούριο να μάθει ένα σωρό πράγματα που δεν έχουν (σε πρώτη φάση) σχέση με αυτό που θέλει να κάνει. Οι σχεδιαστικές επιλογές θα έπρεπε να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα όταν κάποιος ξεκινάει, πίσω από την εκμάθηση αλγοριθμικής σκέψης και το σπάσιμο ενός προβλήματος σε μικρότερα. Νομίζω ότι είναι αρκετά συμπαθητική πρώτη επιλογή, αλλά σε σύγκριση με τις εναλλακτικές (Python) χάνει.

 

 

 

Για αυτό και φυσικά λέω οτι μάλλον δεν θα καταλήξουμε κάπου. Προσωπικά το ότι είναι τόσο verbose και strict γλώσσα ακόμα και στο pattern προγραμματισμού το θεωρώ καλό. Όσο πιο flexible και multi paradigm είναι μια γλώσσα τόσο πιο ευκολo είναι να αποκτήσεις κακές συνήθειες, μακαρόνια και mix match. Μπορεί φυσικά και να κάνω λάθος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε χρειάζεται να καταλήξουμε εμείς πουθενά. Εγώ λέω γιατί η Α γλώσσα δεν είναι καλή για αρχάριους και προτείνω τη Β, εσύ λες γιατί η Α γλώσσα είναι κατάλληλη κλπ. Κάποιος που διαβάζει και τον ενδιαφέρει το θέμα μπορεί να δει τι λέω εγώ, να δει τι λες εσύ, να δει και την Α και τη Β και να κρίνει με τι θέλει να ξεκινήσει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Java λέω εγώ,C++ λες εσύ...το πιο πιθανό είναι ο OP να ασχοληθεί καμία βδομάδα και ΟΤΑΝ καταλάβει πως μία βδομάδα δεν αρκεί για να μάθεις προγραμματισμό θα τα παρατήσει .... τόσο καιρό insomnia μπαίνω,το'χω βαρεθεί να το βλέπω το φαινόμενο του ακραίου ενθουσιασμού για χακεροπρογραμμανερντισμο που ξεθυμαινει όσο γρήγορα ξεκίνησε...ή θα αφιερώσεις χρόνο και ενέργεια (ίσως και χρήμα άμα το βλέπεις επαγγελματικά όπως λες) για να το μάθεις ή απλά δε θα το μάθεις και θα τα εγκαταλείψεις όπως όλοι όσοι είδαν πως ο προγραμματισμός δεν είναι πρες-παπιε που μαθαινεται πανευκολα...κεγω παλιά το γουσταρα παρά πολύ που έγραφα κώδικες όμως όταν ανακάλυψα το όριο μεταξύ "μέχρι εδώ είναι ενθουσιασμός" και "αποδω και πέρα είναι σπαζοκεφαλια" τα παράτησα...και αυτό με τη C++.

 

 

Και μη απογοητευτείς όταν διαπιστώσεις πως απλά δεν το'χεις,δεν θα είσαι ο μόνος πίστεψε με....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είπα C++ στον OP, C++ είπα σε φοιτητή πληροφορικής που έχει κάνει ήδη ένα χρόνο C και ζητάει κάτι πολύ συγκεκριμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Dirty Java peasants:

if ((point1.add(point2).subtract(point3)).multiply(3.0).moveBy(vector1).equals(point0)) {

Glorious C++ master race:

if ((point1 + point2 - point3) * 3.0 + vector1 == point0) {

 

 

 

 

χαχαχαχαχα τώρα είδα την υπογραφή σου....αμ πες το έτσι πως απλα αντιπαθεις την Java χΔ

 

 

είσαι πρακτικός τύπος και δε σ'αρεσει κάτι άμα δεν είναι χρήσιμο ομως η Java έχει εφαρμογές περισσότερο από κάθε άλλη γλώσσα προγραμματισμού...δοκίμασε να δεις ένα βίντεο χωρίς Adobe flash player ή Java .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διάβασε πιο πάνω γιατί λέω αυτά που λέω. Το αν μου αρέσει ή όχι η Java είναι άσχετο με τη συζήτηση.

 

 

δοκίμασε να δεις ένα βίντεο χωρίς Adobe flash player ή Java .

Το flash player δεν είναι γραμμένο σε Java. Ρίξε μια ματιά στο video tag της HTML5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε, όχι. Είμαι μεγάλο παιδάκι και μπορώ να ξεχωρίζω κάποια πράγματα. Δε γιουχάρω τη Java πουθενά. Τελευταίο off-topic post γι' αυτό το θέμα γιατί βλέπω να πιάνει άλλες 10 σελίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...