Προς το περιεχόμενο

Aξίζει να ασχοληθεί κανείς επαγγελματικά με τον προγραμματισμό?


tonyler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάλαβα πολύ καλά τι έγραψες.

Θεωρώ ότι ο καθένας είναι μια μετριότητα μέχρι να αποδείξει ότι δεν είναι.

Όσο για τις συμβουλές, οι μετριότητες είναι που τις χρειάζονται περισσότερο -

ακριβώς επειδή έχουν χαμηλότερο διανοητικό δυναμικό από τις ιδιοφυίες και συνεπώς μικρότερη κρίση και διορατικότητα.

 

Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις, οπότε θα σου το κάνω λιανά.

 

Όταν κάποιος είναι στο ξεκίνημα, δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι θα κάνει στην ζωή του (εκτός αν μας λες ότι είσαι παντογνώστης ή δεύτεροε ξάδερφος της Πυθίας). Όταν λοιπόν πας να δώσεις συμβουλή, δεν είναι δυνατόν αυτή να είναι του τύπου "που πας ρε καραμήτρο, ποιος νομίζεις ότι είσαι, το κεφάλι κάτω και δρόμο". Ο μέσος όρος δεν έχει καμία σημασία, σημασία έχει ότι είναι καλύτερα να δώσεις συμβουλές για παραπάνω σε κάποιον και να μην τα καταφέρει παρά να οδηγείς κάποιον κάτω ενώ θα μπορούσε με τις κατάλληλες συμβουλές να πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

μη την παρατησεις αφού την αρχισες απλά να ξέρεις πως η Java και η C++ είναι οι 2 πιο σημαντικές γλώσσες προγραμματισμού ρώτα και άλλους να μάθεις το γιατί....

 

Γιατί;

 

2)δες τα οφέλη που έχει η κάθε γλώσσα προγραμματισμού τα σύν και τα πλην της καθεμιάς και συγκρίνε τα. κατοπιν διάβασε που σου χρειάζονται η κάθε μία από αυτές δηλαδή τη χρήση τους. άμα θέλεις να φτιάχνεις ιστοσελίδες μάθε HTML5,CSS,JavaScript και PHP. Άμα θέλεις να φτιάχνεις εφαρμογές Lisp,C++,Java αμα θελεις να φτιαχνεις προγράμματα VB , Pascal , Fortran κτλπ.

 

LISP για εφαρμογές; Παναγία μου! Ελπίζω με το VB να εννοείς .NET και όχι VB6. Pascal γιατί; Fortran γιατί; Η Fortran που εκθειάζει ο Smirnov χρησιμοποιείται (όπως λέει τουλάχιστον, αλλά δε νομίζω να λέει ψέματα) σε πολύ συγκεκριμένους τομείς scientific computing. Η Pascal πού χρησιμοποιείται; Πέρα απ' το να συντηρεί legacy code, πού ακριβώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί σήμερα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kercyn, on 06 May 2016 - 01:41 AM, said:Kercyn, on 06 May 2016 - 01:41 AM, said:

Γιατί;

 

 

LISP για εφαρμογές; Παναγία μου! Ελπίζω με το VB να εννοείς .NET και όχι VB6. Pascal γιατί; Fortran γιατί; Η Fortran που εκθειάζει ο Smirnov χρησιμοποιείται (όπως λέει τουλάχιστον, αλλά δε νομίζω να λέει ψέματα) σε πολύ συγκεκριμένους τομείς scientific computing. Η Pascal πού χρησιμοποιείται; Πέρα απ' το να συντηρεί legacy code, πού ακριβώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί σήμερα;

 

Εκπαιδευτικά, μεταξύ fortran και python, η python είναι καλύτερη επιλογή επειδή έχει μεγάλη χρησιμότητα σε

πολλούς τομείς.

Π.χ. μπορείς εύκολα να πάρεις γραφικά, να μελετήσεις δομές δεδομένων, έχει βιβλιοθήκες για πολλά θέματα κλπ.

Eίναι ένα πολυ-εργαλείο που όλο και κάπου θα χρειαστεί.

Η fortran στη σύγχρονη εκδοχή της (90 και μετά) είναι εξαιρετική για την εκμάθηση του διαδικαστικού

προγραμματισμού και της βασικής αλγορθμικής σκέψης.

 

Οι C/C++, java, pascal, lisp κ.α. είναι τελείως ακατάλληλες, για διάφορους λόγους.

Είτε έχουν δύσκολη σύνταξη,

είτε θεμελιώνονται σε έννοιες δυσνόητες για τους μαθητές (αντικειμενοστραφής προσέγγιση),

είτε είναι πρακτικές νεκρές (και άρα απαξιώνουν τον χρόνο του μαθητή για να τις μάθει)

κ.α.

 

Επίσης, ίσως είναι σκόπιμη η πρόταση να ασχοληθεί με το matlab που συνδυάζει συμβολικούς υπολογισμούς,

αριθμητικούς υπολογισμούς και γραφικά σε ένα εύχρηστο σύνολο καθώς και τα κυριότερα προγραμματιστικά

παραδείγματα.

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εκπαιδευτικά, μεταξύ fortran και python, η python είναι καλύτερη επιλογή επειδή έχει μεγάλη χρησιμότητα σε

πολλούς τομείς.

Π.χ. μπορείς εύκολα να πάρεις γραφικά, να μελετήσεις δομές δεδομένων, έχει βιβλιοθήκες για πολλά θέματα κλπ.

Eίναι ένα πολυ-εργαλείο που όλο και κάπου θα χρειαστεί.

Η fortran στη σύγχρονη εκδοχή της (90 και μετά) είναι εξαιρετική για την εκμάθηση του διαδικαστικού

προγραμματισμού και της βασικής αλγορθμικής σκέψης.

 

Οι C/C++, java, pascal, lisp κ.α. είναι τελείως ακατάλληλες, για διάφορους λόγους.

Είτε έχουν δύσκολη σύνταξη,

είτε θεμελιώνονται σε έννοιες δυσνόητες για τους μαθητές (αντικειμενοστραφής προσέγγιση),

είτε είναι πρακτικές νεκρές (και άρα απαξιώνουν τον χρόνο του μαθητή για να τις μάθει)

κ.α.

 

Επίσης, ίσως είναι σκόπιμη η πρόταση να ασχοληθεί με το matlab που συνδυάζει συμβολικούς υπολογισμούς,

αριθμητικούς υπολογισμούς και γραφικά σε ένα εύχρηστο σύνολο καθώς και τα κυριότερα προγραμματιστικά

παραδείγματα.

 

-

 

Η αλήθεια είναι ότι όλες αυτές τις ερωτήσεις τις έκανα για το benefit of the doubt και για να δω το σκεπτικό πίσω απ' αυτές τις (εξωφρενικές imho) προτάσεις. Πάντως άμα το matlab και τα πράγματα που μπορείς να κάνεις εκεί τον ελκύουν πιο πολύ από πχ. την Python, θα μπορούσε να κοιτάξει το ενδεχόμενο να πάει σε κάποια φυσικομαθηματική σχολή γιατί ίσως στην πληροφορική απογοητευτεί (υπάρχουν και οι ΗΜΜΥ πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με ότι ασχοληθεί ο νέος...θα είναι αποπροσανατολισμός από τα μαθήματα του σχολείου! Όμως αφού έρχεται καλοκαίρι και μπορεί να κάνει κάτι...το καλό θα είναι να ασχοληθεί με κάτι να βγάζει το άχτι του, και όχι ασκήσεις πάνω σε τεχνολογίες,  γιατί κάθε γνώση σε σημερινή τεχνολογία θα είναι πρακτικά ανεφάρμοστη όταν θα μπει στην παραγωγική διαδικασία, πχ. θα εργάζεται ή όπως θα το λένε τότε (μάλλον θα υπό-απασχολείται..)

Προτείνω ανεπιφύλακτα Μ2000! Είναι γλώσσα για προγραμματιστική έκφραση! Για δημιουργία!

Και μόνο που θα γνωρίζει αυτό που δεν θα ξέρουν οι άλλοι..αρκεί! (το ίδιο δεν κάνουν και τόσοι άλλοι "γνώστες"...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε παιδιά ας μη γελιόμαστε. Αν ο άλλος θέλει να αποπροσανατολιστεί από τα μαθήματα θα αποπροσανατολιστεί. Είτε με τον προγραμματισμό, είτε με τη μύγα που είναι στον τοίχο, είτε με το WoW, είτε με οτιδήποτε άλλο. Κι εγώ όταν βαριέμαι βρίσκω δικαιολογίες για να "αποπροσανατολιστώ" από κάτι που πρέπει να κάνω.

 

 


Και μόνο που θα γνωρίζει αυτό που δεν θα ξέρουν οι άλλοι..αρκεί! (το ίδιο δεν κάνουν και τόσοι άλλοι "γνώστες"...)

 

Και brainfuck δε γνωρίζουν πολλοί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έπιασες το υπονοούμενο...ε!

Υπάρχουν τόσα πολλά που το να μην ξέρεις αρκετά είναι το στάνταρ. Οπότε το να μάθεις κάτι, είναι ένα μετέωρο βήμα...γιατί δεν ξέρουμε αν θα έχει αποτέλεσμα. Να γιατί πολλές φορές η εκπαίδευση γίνεται εντός επιχείρησης και το μόνο που χρειάζεται ο νέος είναι να ξέρει τα βασικά, άρα να έχει ένα πτυχίο, με καλό βαθμό. Ο βαθμός μετράει, γιατί ο εργοδότης "ψωνίζει" πάντα το καλύτερο. Εξάλλου κανείς δεν θέλει έναν εργοδότη που θα πάρει το χειρότερο....αυτές τις εποχές που ο ανταγωνισμός είναι σκληρός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το "μάθε το Χ γιατί δεν το ξέρουν πολλοί" δεν αποτελεί επιχείρημα. Για να μάθεις το Χ πρέπει να ξοδέψεις χρόνο και απ' αυτόν τον χρόνο που ξοδεύεις πρέπει να έχεις κάποιο αντίκρυσμα (θεωρώντας πάντα ότι έχεις επαγγελματικό ενδιαφέρον να μάθεις το Χ, αλλιώς αν είναι χόμπυ κάνεις ό,τι θες...). Μπορεί στην παρούσα φάση τέτοιες επιλογές να μην έχουν καθαρά επαγγελματικό χαρακτήρα, αλλά αν τον OP τον ενδιαφέρει να ασχοληθεί στο μέλλον με αυτόν τον κλάδο καλό θα ήταν αυτό το X που θα κάτσει να μάθει να μην του είναι παντελώς άχρηστο (ή ακόμα και επιβλαβές) στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικό για τον μαθητή είναι να εισαχθεί στη σχολή της αρεσκείας του που θα του εξασφαλίσει το μέλλον του.

Οτιδήποτε τον απομακρύνει από αυτό είναι επιβλαβές, τέλος. Θα κινδυνέψει να μείνει "να κολλά πλακέτες".

Μόνον ο τρόπος που αναφέρω μπορεί να τον ωφελήσει σίγουρα : προγραμματισμός σε συνδυασμό με τη σχολική ύλη.

Έλεος έτσι; Σε ποιά ακριβώς δεδομένα βασίζεται η δήλωσή σου περι μοναδικού τρόπου σίγουρου ωφέλους;

 

Διαβάζοντας ανάμεσα στις γραμμές λες ότι ναι, υπάρχουν και άλλοι τρόποι που ίσως θα μπορούσαν να βοηθήσουν (μας κάνεις τη χάρη να το δεχτείς αυτό), αλλά μόνο ένας είναι "σίγουρος".

 

Λοιπόν αυτό το "σίγουρο" πώς ακριβώς το στηρίζεις; Κάτι μέσα μου ελπίζει ότι πως υπάρχει απάντηση καλύτερη από το works for me. Υπάρχει όμως;

 

Προγραμματιστική σκέψη χωρίς βασική θετική κατάρτιση είναι ανολοκλήρωτη και κολοβωμένη.

Στην πράξη π.χ., ένας καλός προγραμματιστής πρέπει να ξέρει διακριτά μαθηματικά (υπολογισμό πολυπλοκότητας,

γράφους, συνδυαστική..).

Αυτό αρχίζει ήδη από το λύκειο όπου διδάσκονται η εκθετική και η λογαριθμική συνάρτηση.

Μπορώ να το τεκμηριώσω και επιστημονικά με όρους Γνωστικής Ψυχολογίας

(π.χ. κάποτε εδώ μέσα έκανα μια νύξη για τα γνωσιακά μοντέλα που έχουν οι μαθητές)

αλλά δεν θα το επιχειρήσω ξανά. Όποιος επιμένει στο αντίθετο απλώς έχει άγνοια του θέματος.

Ένας καλός προγραμματιστής δεν ήταν καλός πριν γίνει καλός. Υπάρχει κάποιος λόγος που σε εμποδίζει να μάθεις αυτά τα πράγματα μετά το σχολείο; Ή για να το θέσω καλύτερα, αυτά τα πράγματα δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με την ύλη του σχολείου οπότε wtf?

 

Διδάσκεται στο σχολείο η εκθετική και η λογαριθμική συνάρτηση και αυτό σχετίζεται πώς ακριβώς με την ικανότητά ή όχι μου να μάθω για γράφους;

 

Δεν αντιλέγω ότι πάντα είναι καλά να ξέρεις πράγματα, ιδιαίτερα στις επιστήμες όπου συχνά διάφορες έννοιες σχετίζονται και κατανόηση της μίας μπορεί να βοηθήσει σε κατανόηση της άλλης. Και περισσότερο ιδιαίτερα στις θετικές επιστήμες όπου πολλές έννοιες είναι αφηρημένες και υπάρχει μεγαλύτερο scope για να τις συναντήσεις από σπόντα. Αλλά ο τελείως απόλυτος τρόπος με τον οποίο εκφράζεσαι, ασυνόδευτος από αντίστοιχης βαρύτητας επιχειρήματα, δε μου επιτρέπει να πάρω αυτά που λες στα σοβαρά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβεις κάτι πολύ βασικό.

Το ότι παίζεις games και ενδεχομένως περνάς πολλές ώρες πάνω από το Pc δεν σημαίνει ότι θα σου ταιριάζει ο προγραμματισμός.

Φρόντισε να ξεκινήσεις σύντομα για να καταλάβεις αν πραγματικά το αγαπάς και να είσαι σίγουρος αν ξεκινήσεις για να έχεις σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση με καλά λεφτά (χωρίς να σου αρέσει αυτό που κάνεις) είναι 100% σίγουρο, ότι θα αποτύχεις. 

 

Επίσης συμφωνώ ότι αυτή η δουλειά είναι η μόνη αυτήν την στιγμή που είναι δεδομένο ότι θα γιγαντωθεί στα επόμενα χρόνια.

Αλλά πρέπει να ξέρεις ότι οι προγραμματιστές σήμερα (και από πανεπιστήμιο και αυτοδίδακτοι) είναι πραγματικά αμέτρητοι και συνεχίζουν να βγαίνουν.

 

Οπότε πρέπει να στρωθείς να μάθεις και να συνεχίζεις να μαθαίνεις ένα σωρό πράγματα για να γίνεις ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας.

 

Το ωράριο της δουλειάς δεν είναι ποτέ σταθερό και είναι πάρα πολύ δύσκολο. Μπορεί να σε τραβήξει μέχρι αργά το βράδυ στην δουλειά ακόμα και να έχεις δουλειά για το σπίτι γιαυτό πληρώνει και τόσο καλά άλλωστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγραμματιστική σκέψη χωρίς βασική θετική κατάρτιση είναι ανολοκλήρωτη και κολοβωμένη.

Στην πράξη π.χ., ένας καλός προγραμματιστής πρέπει να ξέρει διακριτά μαθηματικά (υπολογισμό πολυπλοκότητας,

γράφους, συνδυαστική..). 

 

Χαχα καλα.... στη πράξη εγώ δεν ξέρω ούτε καν τι σημαίνουν αυτά. Είμαι σίγουρος ότι ούτε κανείς άλλος εκεί που δουλέύω έχει ιδέα τι είναι όλα αυτά. Δεν είμαι σίγουρος πότε ήταν η τελευταία φορά που έκανα αριθμητική πράξη. Το να πλακώνομαι για το πιο design pattern είναι το καταλληλότερο είναι μάλλον κάτι το πιό σύνηθες.

Εντάξει δεν με λες δα και Google material αλλά τρώω καλό ψωμάκι. Εν ολίγοις: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτιστη δουλειά του μαθητή είναι η προσήλωση στα μαθήματα του σχολείου και ειδικά σε εκείνα που

αφορούν τις εξετάσεις και τον κλάδο που θα ακολουθήσει μελλοντικά.

Αν δεν επιτύχει την είσοδό του στην σχολή των ενδιαφερόντων του, πράγμα γενικά δύσκολο, ότι και να

κάνει ως χομπίστας έχει ελάχιστη αξία. Αν δεν εισαχθεί στην σχολή που θέλει, τα "επιτεύγματά" του ως

ερασιτέχνης είναι σχεδόν άχρηστα.

 

Υπάρχουν πλέον πολλά και καλά μέσα. Π.χ., όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να παρακουλουθήσει κάποια

μαθήματα τύπου "coursera" και να μάθει πολλά ή τουλάχιστον να αποκτήσει καλό υπόβαθρο.

Δεν υπάρχει λόγος ένας μαθητής να ασχοληθεί πρόωρα διακινδυνεύοντας το μέλλον του.

Ο τρόπος που συστήνω είναι σίγουρος από την άποψη ότι θα μάθει προγραμματισμό ως κάποιο βαθμό

και ταυτόχρονα δεν θα απομακρυνθεί από την σχολική ύλη.

Κι εγώ είχα γράψει προγράμματα που κάποια εξ αυτών είχαν μάλιστα δημοσιευτεί σε περιοδικά.

¨Ήξερα ήδη assembly από γ' γυμνασίου, έμαθα fortran στην α' και C++ στη β' λυκείου.

Τίποτε δεν κέρδισα από αυτά, παρά μόνον να αυξήσω τη ματαιοδοξία μου. Άλλοι συνάδελφοί μου

έμαθαν περισσότερα στην ώρα τους. Έχω συναδέλφους που είναι γκουρού προγραμματιστές

ενώ ως μαθητές είχαν μακάρια άγνοια από προγραμματισμό. Τι έχασαν δεν είχαν ασχοληθεί νωρίς; τίποτε !

Π.χ. ο παρακάτω εξαίρετος συνάδελφος δουλεύει πλέον στην MS https://www.linkedin.com/in/alexkaratarakis/

Ότι έμαθε ως προγραμματιστής (πολ. μηχανικός είναι) ήταν κατά τη διάρκεια των σπουδών του στο ΕΜΠ.

Η έφεση υπήρχε βέβαια αλλά το σημαντικό ήταν τα σχολικά μαθήματα και η εισαγωγή στο πολυτεχνείο.

Τα υπόλοιπα ακολούθησαν φυσιολογικά.

 

Εν πάση περιπτώσει ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει. Εγώ προσπαθώ να μιλώ με ρεαλισμό.

Καλό είναι να βλέπεις τα αστέρια αλλά να μην ονειροβατείς.

Ο πύραυλος που θα σε πάει εκεί φτιάχνεται με εργασία στη γη, όχι στα σύννεφα.

 

-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτιστη δουλειά του μαθητή είναι η προσήλωση στα μαθήματα του σχολείου και ειδικά σε εκείνα που

αφορούν τις εξετάσεις και τον κλάδο που θα ακολουθήσει μελλοντικά.

Αν δεν επιτύχει την είσοδό του στην σχολή των ενδιαφερόντων του, πράγμα γενικά δύσκολο, ότι και να

κάνει ως χομπίστας έχει ελάχιστη αξία. Αν δεν εισαχθεί στην σχολή που θέλει, τα "επιτεύγματά" του ως

ερασιτέχνης είναι σχεδόν άχρηστα.

 

Υπάρχουν πλέον πολλά και καλά μέσα. Π.χ., όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να παρακουλουθήσει κάποια

μαθήματα τύπου "coursera" και να μάθει πολλά ή τουλάχιστον να αποκτήσει καλό υπόβαθρο.

Δεν υπάρχει λόγος ένας μαθητής να ασχοληθεί πρόωρα διακινδυνεύοντας το μέλλον του.

Ο τρόπος που συστήνω είναι σίγουρος από την άποψη ότι θα μάθει προγραμματισμό ως κάποιο βαθμό

και ταυτόχρονα δεν θα απομακρυνθεί από την σχολική ύλη.

Κι εγώ είχα γράψει προγράμματα που κάποια εξ αυτών είχαν μάλιστα δημοσιευτεί σε περιοδικά.

¨Ήξερα ήδη assembly από γ' γυμνασίου, έμαθα fortran στην α' και C++ στη β' λυκείου.

Τίποτε δεν κέρδισα από αυτά, παρά μόνον να αυξήσω τη ματαιοδοξία μου. Άλλοι συνάδελφοί μου

έμαθαν περισσότερα στην ώρα τους. Έχω συναδέλφους που είναι γκουρού προγραμματιστές

ενώ ως μαθητές είχαν μακάρια άγνοια από προγραμματισμό. Τι έχασαν δεν είχαν ασχοληθεί νωρίς; τίποτε !

Π.χ. ο παρακάτω εξαίρετος συνάδελφος δουλεύει πλέον στην MS https://www.linkedin.com/in/alexkaratarakis/

Ότι έμαθε ως προγραμματιστής (πολ. μηχανικός είναι) ήταν κατά τη διάρκεια των σπουδών του στο ΕΜΠ.

Η έφεση υπήρχε βέβαια αλλά το σημαντικό ήταν τα σχολικά μαθήματα και η εισαγωγή στο πολυτεχνείο.

Τα υπόλοιπα ακολούθησαν φυσιολογικά.

 

Εν πάση περιπτώσει ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει. Εγώ προσπαθώ να μιλώ με ρεαλισμό.

Καλό είναι να βλέπεις τα αστέρια αλλά να μην ονειροβατείς.

Ο πύραυλος που θα σε πάει εκεί φτιάχνεται με εργασία στη γη, όχι στα σύννεφα.

 

-

 

Δεν σου επιτύθεμαι προσωπικά, θεωρώ ότι όλες οι απόψεις είναι σεβαστές αλλά με εκνευρίζουν οι βαρύγδουπες δηλώσεις σου.
 
Καλοί οι ρομαντισμοί αλλά ακόμη καλύτερος ο ρεαλισμός. Το παράδειγμα σου τελείως άτοπο και κακώς που παραθέτεις τα προσωπικά στοιχεία του φίλου σου επί ματαίω.
 
Η πλειονότητα των θέσεων εργασίας δεν είναι από εταιρίες κολοσσούς που τα μετράνε όλα (πτυχίο, βαθμό κτλ) αλλά είναι από μικρομεσαίες επιχειρήσεις και από startups.
 
Για να το πάω λίγο παραπέρα, αν μπορούσα αυθαίρετα να θέσω την φόρμουλα της επιτυχίας θα την έφτιαχνα ως εξής:
50% προσπάθεια 30% networking 15% τύχη 5% ταλέντο. Οι πιο καλοπληρωμένοι συνάδελφοι έχουν θετικά στοιχεία χαρακτήρα, ξέρουν να συνεργάζονται άψογα αλλά προπαντός ξέρουν πως να πουλήσουν τον εαυτό τους και τα όποια κατορθώματά τους.
 
Προσωπικά, έχω πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι άξιζε το χρόνο και το χρήμα που σπατάλησα μέχρι να το πάρω. Αν κάποιος έχει υπεύθυνο χαρακτήρα και μπορεί να στρωθεί στο διάβασμα μόνος του, μπορεί να καταφέρει πολύ περισσότερα σε ανάλογο διάστημα για να γίνει πιο ποθητός στην αγορά εργασίας. Ειδικά αν έχεις άτομο στο κοντινό σου περιβάλλον που μπορεί να σου κάνει mentoring.
 
Portfolio > Degree (with only a handful of exceptions)
 
Ο εργοδότης (σχεδόν) πάντα προτιμάει την εμπειρία από το πτυχίο. Φυσικά από 2 άτομα με παρόμοια εμπειρία θα διαλέξει το πτυχίο αλλά στην πολύ τελική έχεις αρκετά χρόνια παραπάνω για αποκτήσεις hands-on εμπειρία στο αντικείμενό σου. Η μέση σχολή πληροφορικής στην Ελλάδα έχει μόνο 25% των μαθημάτων, με αντικείμενο σχετικό με τον προγραμματισμό.
 
Last but not least. Τα αγγλικά είναι απαραίτητα! Οι περισσότερες δουλειές είναι από έξω και είναι κρίμα να εγκλωβιστεί κανείς στον μικρόκοσμο της Ελλάδας μόνο και μόνο επειδή δεν μπορεί να αρθρώσει 2 προτάσεις σωστά (να διαβάζεις και να γράφεις δεν αρκεί).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, εκτός ειδικών περιπτώσεων, δεν μπορώ να συστήσω σε μαθητή να ασχολείται πρόωρα με κάτι,

εις βάρος της σχολικής του εκπαίδευσης.
Η πορεία μου και η εξέλιξη εξαιρετικά επιτυχημένων συναδέλφων μου έδειξαν ότι αυτός είναι ο πιο σωστός
και σίγουρος δρόμος, τέλος. Στατιστικά, μια επιτυχημένη επαγγελματική καριέρα ξεκινά από μια επιτυχημένη
σχολική πορεία και εκπαίδευση. Συνεπώς, κατ' εμένα ο μαθητής πρέπει ότι κάνει να τον κρατά στον δρόμο της
τυπικής σχολικής εκπαίδευσης που θα τον οδηγήσει σταδιακά σε ανώτερες σπουδές και μετά σε καλό επαγγελματία.
Κάποιοι δοκιμάζουν ότι τους καπνίσει και πετυχαίνουν, οι περισσότεροι όμως όχι.
Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλή τύχη (καλοπροαίρετα) σε όποιον μαθητή κάνει του κεφαλιού του και

παραμελεί το σχολείο του...

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...