Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2020 στις 7:07 ΠΜ, vaggooss είπε

Screenshot_2020-01-28-07-06-24-453_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Καποιο βραχυκυκλωμα γινεται στο drive του...

Νομιζω δεν αξιζει να ασχοληθεις εκτος και αν εχεις καποιον φιλο ηλεκτρονικο και ασχοληθει...

Δυστυχως πεφτουμε ευκολα στην παγιδα των πολλων "λουμεν" που ταζουν οι διαφοροι πωλητες...

Παντως υπαρχουν παρα πολλοι budget φακοι οι οποιοι ειναι αρκετα καλοι και αξιοπιστοι!

Επεξ/σία από ilias43
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας,

θα ήθελα  γνώμες για έναν φακό ποδηλάτου. Είχα αυτόν:XANES SFL03 600LM XPG LED German Standard Smart Induction Bicycle Light IPX4 USB Rechargeable Large Flood Light
Color: Black.

Δυστυχώς για κάποιον λόγο και αφού για λίγες μέρες ήταν πολύ καλός μετά από μια φόρτιση σε αυτοκίνητο χάλασε και δεν ξαναφορτισε ποτέ όμως λειτουργούσε αν ήταν στην πρίζα!

Παράγγειλα έναν ίδιο από Banggood αλλά δεν ήρθε ποτέ λόγο μάλλον του ιού που μαστίζει την Κίνα.Γιαυτο ζητάω μια καλή και φθηνή, σχεδόν στην ίδια τιμή, λύση αλλά από Ελλάδα γιατί το θέλω άμεσα.Αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε αρκετά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, G.makrihairis είπε

Γεια σας,

θα ήθελα  γνώμες για έναν φακό ποδηλάτου. Είχα αυτόν:XANES SFL03 600LM XPG LED German Standard Smart Induction Bicycle Light IPX4 USB Rechargeable Large Flood Light
Color: Black.

Δυστυχώς για κάποιον λόγο και αφού για λίγες μέρες ήταν πολύ καλός μετά από μια φόρτιση σε αυτοκίνητο χάλασε και δεν ξαναφορτισε ποτέ όμως λειτουργούσε αν ήταν στην πρίζα!

Παράγγειλα έναν ίδιο από Banggood αλλά δεν ήρθε ποτέ λόγο μάλλον του ιού που μαστίζει την Κίνα.Γιαυτο ζητάω μια καλή και φθηνή, σχεδόν στην ίδια τιμή, λύση αλλά από Ελλάδα γιατί το θέλω άμεσα.Αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε αρκετά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ξυσε στο σημείο που κάνει επαφή η μπαταρία.

Έτσι έκανε και σε εμένα και ξαναλειτούργησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vaggooss είπε

Ξυσε στο σημείο που κάνει επαφή η μπαταρία.

Έτσι έκανε και σε εμένα και ξαναλειτούργησε.

Δυστυχώς ο φακός δεν υπάρχει πλέον.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, G.makrihairis είπε

Δυστυχώς ο φακός δεν υπάρχει πλέον.....

 

Ελαφρύ να είναι το χώμα που τον σκεπάζει.

Αν και ελπίζω να τον πηγές στην ανακύκλωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vaggooss είπε

Ελαφρύ να είναι το χώμα που τον σκεπάζει.

Αν και ελπίζω να τον πηγές στην ανακύκλωση.

Εκλάπη από το ποδήλατο μέρα μεσημέρι!!!Τον χρησιμοποιούσα μαζί με πάουερ μπανκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2020 στις 1:52 ΠΜ, G.makrihairis είπε

Γεια σας,

θα ήθελα  γνώμες για έναν φακό ποδηλάτου. Είχα αυτόν:XANES SFL03 600LM XPG LED German Standard Smart Induction Bicycle Light IPX4 USB Rechargeable Large Flood Light
Color: Black.

Δυστυχώς για κάποιον λόγο και αφού για λίγες μέρες ήταν πολύ καλός μετά από μια φόρτιση σε αυτοκίνητο χάλασε και δεν ξαναφορτισε ποτέ όμως λειτουργούσε αν ήταν στην πρίζα!

Παράγγειλα έναν ίδιο από Banggood αλλά δεν ήρθε ποτέ λόγο μάλλον του ιού που μαστίζει την Κίνα.Γιαυτο ζητάω μια καλή και φθηνή, σχεδόν στην ίδια τιμή, λύση αλλά από Ελλάδα γιατί το θέλω άμεσα.Αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε αρκετά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Προτεινω τον convoy s2 με 900 πραγματικα λουμενς! Επιλεγεις αποστολη απο τσεχια (πριν το βαλεις στο καλαθι) και σε μια εβδομαδα θα το εχεις...Μια απλη βαση βρισκεις και εδω...

https://www.banggood.com/Convoy-S2-Aluminum-Alloy-2-7135x8-LED-Flashlight-p-954829.html?rmmds=search&ID=510343&cur_warehouse=CZ

Φανταζομαι φορτιστη και καμια μπαταρια 18650 θα εχεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ilias43 είπε

Προτεινω τον convoy s2 με 900 πραγματικα λουμενς! Επιλεγεις αποστολη απο τσεχια (πριν το βαλεις στο καλαθι) και σε μια εβδομαδα θα το εχεις...Μια απλη βαση βρισκεις και εδω...

https://www.banggood.com/Convoy-S2-Aluminum-Alloy-2-7135x8-LED-Flashlight-p-954829.html?rmmds=search&ID=510343&cur_warehouse=CZ

Φανταζομαι φορτιστη και καμια μπαταρια 18650 θα εχεις...

Ευχαριστώ για την απάντηση.Ναι έχω 2-3 μπαταρίες 18650 και φορτιστή.Το θέμα είναι η βάση και αυτό που έχω παρατηρήσει σε προηγούμενο φακό που είχα βάλει στο ποδήλατο με 18650 μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα χάλασε μάλλον από τα τραντάγματα.Εχεις κάποια εμπειρία με τέτοιον φακό πάνω σε ποδήλατο;

Ο λόγος που θέλω κάτι σε επαναφορτιζόμενο φακό είναι αυτός μιας και δεν έχει εσωτερικα μπαταρία....πάντως το έχω στο μυαλό μου και αυτό που μου είπες αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έχεις προσωπική εμπειρία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα το τελευταίο χρονικό διάστημα έξι (6) φακούς, τους δοκίμασα, τους χρησιμοποιώ καθημερινά και τώρα που βρήκα την όρεξη και τον χρόνο, είπα να γράψω δύο λόγια για τον καθένα για να βοηθήσω πιθανούς υποψήφιους αγοραστές.

Sofirn sp31v2.0: Πρόκειται για έναν εξαιρετικό φακό, με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα. Τον αγόρασα από το επίσημο κατάστημα της Sofirn στο ebay στα 13,50 ευρώ με κουπόνι. Ο φακός αγοράστηκε για edc χρήση, αντικαθιστώντας τον μέχρι τώρα edc φακό μου sofirn sp32 λόγω του tactical χαρακτήρα του, που προσωπικά με βολεύει περισσότερο. Παίρνει μία 18650 μπαταρία, έχει 5 modes (eco, low, med, high, turbo) καθώς και strobe-sos και 1200 lumens φωτεινότητα. Το πίσω button είναι το on/off και μπορεί να ανάψει ακόμα και πατώντας το ελαφρά, χωρίς να κάνει κλικ (όπως εξάλλου όλοι οι tactical φακοί), ενώ το button που βρίσκεται στην κεφαλή αλλάζει τα modes και πάνω σε αυτό υπάρχει λυχνία για την χωρητικότητα της μπαταρίας (ανάβει για 5 δευτερόλεπτα πράσινο αν η μπαταρία είναι φορτισμένη, κόκκινο αν η χωρητικότητα της έχει πέσει και όταν αναβοσβήνει κόκκινο τότε έχει ξεφορτίσει εντελώς). Είναι πολύ φωτεινός στο turbo, με εξαιρετική δέσμη φωτός, ούτε μεγάλο throw (200 μέτρα) ούτε πολύ flood, νομίζω είναι ο ιδανικός για edc χρήση, ενώ και η απόχρωση του φωτός είναι κάπου στη μέση, ούτε το λευκό του πάγου αλλά ούτε το κίτρινο λευκό. Στο ενάμιση λεπτό λειτουργίας του στο turbo γίνεται πολύ καυτός (απόλυτα λογικό λόγω της φωτεινότητας και της μικρής κεφαλής του) και στα 3 λεπτά πέφτει η φωτεινότητα του για προστασία (καλός χρόνος συγκριτικά με άλλους φακούς). Είναι λίγο μεγαλύτερος σε διαστάσεις από τον sp32, αλλά για εμένα πολύ πιο πρακτικός λόγω του tactical χαρακτήρα του. Έχει μνήμη, τον έχω μόνιμα στο turbo και μπορώ άμεσα να τον βγάλω από το τσαντάκι μου ακόμα και σε συνθήκες με καθόλου φωτισμό χωρίς να “ψάχνω” με το δάχτυλο μου το κουμπί λειτουργίας του, να τον ανάψω εύκολα και άμεσα και κατά το δοκούν αφού όπως προείπα δεν απαιτείται “κλικ” από το on/off πλήκτρο του.

Πλέον συγκαταλέγεται στους πλέον αγαπημένους μου φακούς και μαζί με τον Lumintop Tool AA2.0 βρίσκεται μόνιμα και καθημερινά στο τσαντάκι μου!

Αρνητικά: Σχεδόν…….τίποτα αρνητικό. Λέω σχεδόν, γιατί αυτό που του λείπει είναι μια θύρα USB, για να είναι εντελώς ανεξάρτητος από φορτιστή.

Όσον αφορά το κουπόνι γκούγκλαρα “ebay coupons” και βρήκα τυχαία σε μια σελίδα (δεν θυμάμαι ποια ήταν) ένα κουπόνι που έδινε 5$ έκπτωση για αγορές στο ebay, το έβαλα, πέρασε και έτσι τον αγόρασα σε αυτήν την πολύ καλή τιμή.

link: https://www.ebay.com/itm/Sofirn-SP31V2-Tactical-Flashlight-1200-Lumens-CREE-XPL-HI-LED-Use-18650-Battery/383112064355?hash=item5933422d63:m:msdxyF6jHdziFL5Y9HAtShw

IMG_20200201_130123_1_1.jpg

IMG_20200201_121821_1_1_1.jpg

Amutorch Yootoo SD2: Τον περασμένο Δεκέμβριο, μαζί με τον sp31 παρέλαβα και τον Yootoo SD2. Αγοράστηκε από το banggood με το κουπόνι BGASD2 στα 9 ευρώ περίπου στην απόχρωση 6500Κ (λευκό του πάγου). Παίρνει μια 21700 μπαταρία και έχει 3 modes (low, med, high) συν strobe. Έχει ένα button στο πίσω μέρος για on/off και λειτουργία των modes (ακριβώς ίδια λειτουργία με τον convoy s2 για όσους τον έχουν) ενώ έχει και μνήμη. Το κουτί με το οποίο έρχεται είναι πολύ απλό και εκτός του φακού έχει δύο ανταλλακτικά λαστιχάκια στεγανοποίησης και κορδόνι, δεν έχει όμως αντάπτορα για 18650 μπαταρία. Το beam φτάνει στα 343 μέτρα και η φωτεινότητα στα 1000 lumens σύμφωνα με τα specs, αρκετά για φακό αυτών των διαστάσεων.

Αρνητικά: Πριν τον αγοράσω διάβασα μερικά θετικά review και λόγω Amutorch πίστευα ότι η ποιότητα κατασκευής θα ευρίσκονταν στα επίπεδα των sofirn, convoy, astrolux, αλλά έπεσα έξω. Μέτρια ποιότητα κατασκευής. Χαρακτηριστικά το πίσω ελατήριο είναι πολύ σκληρό, σχεδόν άκαμπτο, ο μεταλλικός δακτύλιος γύρω από το ελατήριο της κεφαλής δεν έχει ίχνος κόλλας και φεύγει από τη θέση του ενώ ο μηχανισμός στο λεντάκι του δείχνει κάπως φτηνιάρικος. Δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει κιόλας αν θα βγει αξιόπιστος, καθόσον με το που τον πήρα τον πάρκαρα στη συλλογή μου και ουσιαστικά δεν τον χρησιμοποιώ. Βέβαια από την άλλη, λόγω της πολύ χαμηλής τιμής του δεν έχασα και τίποτα που τον αγόρασα, αλλά γενικά δεν θα τον πρότεινα για αγορά αν αναλογιστεί κανείς ότι σε αυτά τα έστω λίγα χρήματα παίζουν άλλοι δοκιμασμένοι φακοί όπως ο convoy s2+

link: https://www.banggood.com/Amutorch-Yootoo-SD2-SST20-1000-Lumens-5000K6500K-21700-LED-Flashlight-4-Modes-LED-Tactical-Light-Mini-Torch-p-1582637.html?rmmds=search&ID=6275795&cur_warehouse=CN

IMG_20200201_125303_1.jpg

IMG_20200201_121551_1.jpg

Astrolux ec01: Δηλώνω ενθουσιασμένος με αυτόν τον φακό! Αναλογικά σε διαστάσεις είναι μικρός, στενός και ελαφρύς. Και όμως φτάνει τα 3500 lumens φωτεινότητα, (αυτονόητο είναι ότι απαιτείται καλή μπαταρία)! Πρόκειται για έναν πολύ φωτεινό φακό που μπορεί να αγοραστεί ακόμα και για edc χρήση. Φανταστείτε δηλαδή να μπορείτε να έχετε συνεχώς μαζί σας (πχ στο τσαντάκι) έναν μικρό φακό που ανάβοντας τον στο turbo να βγάζει πααααααρα πολύ φως! Γιατί εδώ που τα λέμε το ζητούμενο από έναν φακό edc είναι να έχεις έναν μαζεμένο σε διαστάσεις με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη φωτεινότητα! Αγοράστηκε στην τιμή των 23 ευρώ σε flash sale (παίζει κατά καιρούς σε προνομιακή τιμή) στην έκδοση 6000-6500Κ (λευκό του πάγου). Συγκριτικά με άλλους φακούς της ίδιας απόχρωσης, στον συγκεκριμένο η απόχρωση είναι πιο “γλυκιά” δεν είναι δηλαδή αυτή του cool λευκού. Πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με εξαιρετικό φινίρισμα και με inox δακτύλιο στην κεφαλή που δίνει μια πολύ ωραία εικόνα στο όλο σύνολο. Παίρνει μια 21700 μπαταρία (υπάρχει αντάπτορας για 18650), flood με αρκετό περιμετρικό φως και beam που φτάνει στα 300 μέτρα περίπου. Φέρει το νέο anduril UI όπου ο χρήστης μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε αρκετά γκρουπ αυτό που τον βολεύει (χαρακτηριστικά κάποιες από τις λειτουργίες του anduril UI φαίνονται σε διάφορα βίντεο review στο youtube) ενώ φυσικά έχει και μνήμη. Το πλήκτρο λειτουργίας του είναι φωτιζόμενο και για την φόρτιση της μπαταρίας φέρει USB type-C με το καλώδιο να παρέχεται στη συσκευασία. Κατά την φόρτιση το φωτάκι στο button είναι κόκκινο και όταν πρασινίσει υποδηλώνει ότι η μπαταρία έχει φορτίσει πλήρως.

Αρνητικά: Ζεσταίνεται πολύ γρήγορα στο turbo, κυριολεκτικά ζεματάει στο ενάμιση λεπτό λειτουργίας και η φωτεινότητα του πέφτει. Είναι βέβαια φυσιολογικό αυτό, ένα παραπάνω λόγω των μικρών διαστάσεων του και της πολύς φωτεινότητας του, αλλά δεν παύει να είναι αρνητικό. Επίσης, κάπου διάβασα περί parasitic drain στον συγκεκριμένο φακό, συνεπώς καλό θα είναι αν δεν χρησιμοποιείται συχνά να φυλάσσεται χωρίς μπαταρία για ευνόητους λόγους.

link: https://www.banggood.com/Astrolux-EC01-XHP50B-3V-3500LM-Anduril-UI-USB-C-Rechargeable-18650-21700-Flashlight-LED-Floodlight-IPX8-Waterproof-Camping-Hunting-Flood-Light-p-1545774.html?p=IO0117468906201403!A&utm_campaign=martin&utm_content=chendongling&ID=6133639&cur_warehouse=CN

IMG_20200302_121028_1.jpg

IMG_20200302_122027_1.jpg

 

Sofirn SD05: Ένας φουλ αδιάβροχος, καταδυτικός φακός (έως 100 μέτρα μέσα στη θάλασσα) που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για καθημερινή χρήση, εκτός θάλασσας. Πολύ μικρός σε διαστάσεις (έχει ακριβώς ίδιο μήκος και διάμετρο με τον Astrolux EC01) που στο μέγιστο φέρεται να βγάζει 2550 lumens φωτεινότητα. Παίρνει μια 21700 μπαταρία ενώ υπάρχει και αντάπτορας για 18650. Αγοράστηκε με κουπόνι από το Banggood στην εξωφρενικά χαμηλή τιμή των 14,50 ευρώ! Χωρίς δόση υπερβολής, σε αυτά τα χρήματα πρόκειται για κλοπή!!! (Κρίμα που τώρα ευρίσκεται εκτός στοκ στο Banggood). Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, με εξαιρετικό περιμετρικό φως, καθίσταται ιδανικός για πεζοπορίες, νύχτα στη φύση. Πολύ απλός στη χρήση με μόλις 3 modes (low, med, high) τα οποία είναι ευδιάκριτα καθώς αναγράφονται και επιλέγονται από έναν περιστρεφόμενο δακτύλιο στην κεφαλή του. Αυτό τον καθιστά τον πλέον κατάλληλο για χρήση από ηλικιωμένους που συνήθως δυσκολεύονται να λειτουργήσουν φακούς όπου τα modes αλλάζουν με το κλασσικό κουμπί.

Αρνητικά: Σε αυτήν την τιμή…….κανένα!

link: https://www.banggood.com/Sofirn-SD05-XHP50_2-2550lm-Underwater-Diving-Light-21700-Dive-LED-Flashlight-p-1510970.html?cur_warehouse=CN

IMG_20200201_121303_1.jpg

IMG_20200201_125459_1_1.jpg

Zanflare F2: Μία-δυο σελίδες πίσω στο παρόν θέμα, ο enterhere είχε ανεβάσει κουπόνι για τον συγκεκριμένο φακό με το οποίο κατέβαινε η τιμή του στα 4,58 ευρώ! Σε αυτά τα χρήματα ο φακός πραγματικά δεν παίζεται, είναι πάρα πολύ καλή η ποιότητα κατασκευής του σε αυτήν την τιμή! Έρχεται σε ένα πολύ όμορφο κουτί με φώτο του φακού πάνω, τακτοποιημένος στο εσωτερικό του που εκτός των o-rings, έχει μεταλλικό clip και κορδόνι. Παίρνει δύο ΑΑ μπαταρίες, είτε αλκαλικές, είτε επαναφορτιζόμενες. Το button λειτουργίας του βρίσκεται στο πίσω μέρος και έχει 3 modes (low, med, high) συν strobe και αποδίδει 200 lumens φωτεινότητα. Προσωπικά επέλεξα την έκδοση 6000-6500Κ. Στην κεφαλή έχει ένα πολύ μικρό led (δίνει αρκετούς “πόντους” στον φακό καθόσον είναι κάτι σπάνιο σε φακούς αυτού του κόστους) που ανάβει για 5 δεύτερα μπλε όταν οι μπαταρίες έχουν επαρκές φορτίο και κόκκινο όταν πέφτει η τάση τους. Λόγω μεγέθους η ιδανική χρήση είναι να ευρίσκεται σε κάποιο συρτάρι στο σπίτι για ώρα ανάγκης. Επίσης λόγω και της όμορφης συσκευασίας του μπορεί να αγοραστεί για να δοθεί ως δώρο (φθηνό, όμορφο και χρήσιμο).

Αρνητικά: Επειδή όπως προείπα η χρήση του, λόγω του μεγέθους του, είναι κυρίως για μέσα στο σπίτι, προσωπικά θα τον ήθελα περισσότερο flood, με μεγαλύτερο δηλαδή περιμετρικό φως.

link: https://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_613215.html?wid=1214279#goodsDetail

IMG_20200201_121110_1.jpg

IMG_20200201_130536_1.jpg

Sofirn C8F: Και η προτίμηση μου στην Sofirn συνεχίζεται με ακόμα έναν εξαιρετικό φακό, τον 6ο συνολικά της εταιρίας που πέφτει στα χέρια μου. Η γνωστή πλέον, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, σε συνάρτηση φυσικά με την τιμή, με εξαιρετική βαφή και φινίρισμα. Παίρνει μία 21700 μπαταρία (υπάρχει αντάπτορας για 18650 μπαταρία) και στην κεφαλή του έχει 3 led που αποδίδουν συνολικά 3500 lumens σύμφωνα με τα specs. Σε review που είδα-διάβασα αναφέρονται παρόμοιες τιμές φωτεινότητας. Εγώ αυτό που διαπίστωσα από τη χρήση είναι ότι με μία high drain μπαταρία, στο turbo είναι πάρα πολύ φωτεινός! Όπως και ο sp31 έχει πίσω πλήκτρο λειτουργίας (on/off) και ένα στην κεφαλή για να αλλάζουν τα modes και το οποίο είναι εξολοκλήρου φωτειζόμενο, αντίστοιχα με πράσινο χρώμα που υποδηλώνει ότι η μπαταρία έχει επαρκές φορτίο και κόκκινο χρώμα όταν η τάση της είναι πεσμένη. To UI έχει τέσσερα διαφορετικά γκρουπ, όπου ανάλογα μπορεί να επιλέξει ο καθένας τι τον βολεύει πχ μπορεί να επιλεγεί το stepless dimming όπου πατώντας συνεχόμενα το button αυξομειώνεται η ένταση χωρίς διακριτά modes, ή πχ να επιλεχθεί ανάμεσα στα άλλα τρία γκρουπ αυτό με τα επιθυμητά modes (moon, low, med, high, turbo + strobe). Η απόχρωση του φωτός είναι ίδια με τον sp31, ούτε το λευκό του πάγου ούτε το κίτρινο λευκό, κάπου στην μέση και συγκριτικά με άλλους c8 φακούς είναι πολύ περισσότερο φωτεινότερος με μεγαλύτερο περιμετρικό φως. Συνήθως οι c8 φακοί έχουν μεγάλη και στενή δέσμη φωτός, αντιθέτως ο συγκεκριμένος είναι περισσότερο flood αν και δεν υστερεί στο throw που φτάνει στα 300 μέτρα βάσει των αναγραφόμενων specs. Θα τον χαρακτήριζα ως έναν all around φακό αυτού του τύπου. Αγοράστηκε από το Banggood με κουπόνι από το couponsfromchina στα 28 ευρώ συνολικά μαζί με τα μεταφορικά με priority direct mail.

Αρνητικά: Όπως και στον sp31 θα ήθελα να είχε θύρα USB για να μην εξαρτιέμαι από φορτιστή. Επίσης με τα 15cm μήκους δεν τον λες και μικρό, θα τον ήθελα μικρότερο.

link: https://www.banggood.com/Sofirn-C8F-21700-Version-3x-XPL-3500LM-4-Mode-Groups-Torch-Triple-Reflector-LED-Flashlight-Torch-p-1370323.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

IMG_20200127_140229_1.jpg

IMG_20200127_140727_1_1.jpg

  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω και εγω ενα φακο αλλα εχω καποιους περιορισμους:

1) USB type C για φορτιση, με ξεχωριστη μπαταρια.

2) Γυρω στα 1000-1500 πραγματικα lumens.

3) Αρκετα συμμαζεμενες διαστασεις.

Εχω βρει τον On the road M3 Pro -> https://www.banggood.com/On-The-Road-M3-Pro-1020-High-Lumen-Type-C-USB-Rechargeable-Magnetic-Tail-EDC-LED-Flashlight-Torch-p-1340758.html?rmmds=mywishlist&ID=533520&cur_warehouse=CN#jsReviewsWrap αλλα αυτο που με χαλαει ειναι οτι παιρνει μπαταρια 16340 και εχει μικρη αυτονομια. Θα ηθελα καποιον που να παιρνει 18650 η μεγαλυτερη, υποθετω.

Ο Astrolux ec01, που ειδα στο προηγουμενο μηνυμα του xxaris, φαινεται παρα πολυ καλος αλλα εχει μεγαλυτερη δυναμη και διαστασεις απ'οτι χρειαζομαι. Ιδανικα θα ηθελα κατι αναμεσα στον M3 Pro και στον Astrolux ec01, τοσο στην αποδοση αλλα και στις διαστασεις.

Υπαρχει λυση στον γριφο η το ξεχναω?

 

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Ψαχνω και εγω ενα φακο αλλα εχω καποιους περιορισμους. Θελω να εχει τα παρακατω:

1) USB type C για φορτιση, με ξεχωριστη μπαταρια.

2) 1000-1500 πραγματικα lumens.

3) Αρκετα συμμαζεμενες διαστασεις. Για παραδειγμα  μεχρι 10 εκατοστα μηκος και σχετικα στενος.

Εχω βρει τον On the road M3 Pro -> https://www.banggood.com/On-The-Road-M3-Pro-1020-High-Lumen-Type-C-USB-Rechargeable-Magnetic-Tail-EDC-LED-Flashlight-Torch-p-1340758.html?rmmds=mywishlist&ID=533520&cur_warehouse=CN#jsReviewsWrap αλλα αυτο που με χαλαει ειναι οτι παιρνει μπαταρια 16340 και εχει μικρη αυτονομια. Θα ηθελα καποιον που να παιρνει 18650, υποθετω.

Ο Astrolux ec01, που ειδα στο προηγουμενο μηνυμα του xxaris, φαινεται παρα πολυ καλος αλλα εχει μεγαλυτερη δυναμη και διαστασεις απ'οτι χρειαζομαι. Ιδανικα θα ηθελα κατι αναμεσα στον M3 Pro και στον Astrolux ec01. Οσο για τα χρηματα, αν βρω αυτο που θελω, δινω μεχρι 60-70 ευρω.

Υπαρχει λυση στον γριφο η το ξεχναω?

LUMINTOP FW3A

1)  όχι

2)  ναι

3)  92.5 mm

Πολύ δυνατός φακός, με τα πλεονεκτήματα του anduril UI, flood δέσμη, με ωραία απόχρωση φωτός και με το μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν έχει θύρα φόρτισης.

Έχω πάρει και την θήκη ζώνης και το έχω πάντα μαζί μου στην δουλειά.

Η δεύτερη επιλογή για φακό EDC, που προσωπικά χρησιμοποιώ, είναι ο Astrolux ec01 και συμφωνώ απόλυτα με όσα λέει και ο @xxaris

@xxaris πολύ ωραία παρουσίαση. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, enterhere είπε

LUMINTOP FW3A

1)  όχι

2)  ναι

3)  92.5 mm

Πολύ δυνατός φακός, με τα πλεονεκτήματα του anduril UI, flood δέσμη, με ωραία απόχρωση φωτός και με το μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν έχει θύρα φόρτισης.

Έχω πάρει και την θήκη ζώνης και το έχω πάντα μαζί μου στην δουλειά.

Ωραια επιλογη αλλα δυστυχως το type C και την φορτιση τα θελω οπωσδηποτε. Γι'αυτο και δυσκολευομαι να βρω κατι.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιδα και τον Nitecore 4K.

Τα θετικα του ειναι οτι μπορεις να τον φορτισεις μεσω usb type c και οτι ειναι λιγο πιο μαζεμενος απο τον Astrolux EC01. Τα αρνητικα του ειναι οτι φορτιζεις κατευθειαν την μπαταρια (δεν εχει δικο του κυκλωμα φορτισης) και οτι εχει 100 ευρω...

Γενικα δεν νομιζω να αξιζει, τι λετε?

 

 

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ardi21 είπε

Ψαχνω και εγω ενα φακο αλλα εχω καποιους περιορισμους:

1) USB type C για φορτιση, με ξεχωριστη μπαταρια.

2) Γυρω στα 1000-1500 πραγματικα lumens.

3) Αρκετα συμμαζεμενες διαστασεις.

Εχω βρει τον On the road M3 Pro -> https://www.banggood.com/On-The-Road-M3-Pro-1020-High-Lumen-Type-C-USB-Rechargeable-Magnetic-Tail-EDC-LED-Flashlight-Torch-p-1340758.html?rmmds=mywishlist&ID=533520&cur_warehouse=CN#jsReviewsWrap αλλα αυτο που με χαλαει ειναι οτι παιρνει μπαταρια 16340 και εχει μικρη αυτονομια. Θα ηθελα καποιον που να παιρνει 18650 η μεγαλυτερη, υποθετω.

Ο Astrolux ec01, που ειδα στο προηγουμενο μηνυμα του xxaris, φαινεται παρα πολυ καλος αλλα εχει μεγαλυτερη δυναμη και διαστασεις απ'οτι χρειαζομαι. Ιδανικα θα ηθελα κατι αναμεσα στον M3 Pro και στον Astrolux ec01, τοσο στην αποδοση αλλα και στις διαστασεις.

Υπαρχει λυση στον γριφο η το ξεχναω?

Ριξε μια ματια στον JETBeam BC25 XPL2,  νομιζω σε καλυπτει σε οσα θες...https://www.banggood.com/JETBeam-BC25-XPL2-LED-1480Lumen-4000mAh-5Modes-Type-C-Rechargeable-Tactical-Flashlight-IPX8-Waterproof-LED-Flashlight-2170018650-Flashlight-p-1620011.html?rmmds=search&cur_warehouse=C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...