Προς το περιεχόμενο

7 μηνες wing tsun


martian20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να μετατρέπεται κάθε συζήτηση για πολεμικές τέχνες η μαχητικά αθλήματα σε gangsta κουβεντούλα ,αίματα ,μαχαίρια και τσαμπουκάδες με ξεπερνάει.

Αυτές οι συζητήσεις γίνονται από άσχετους στον χώρο και πρώιμους αρχάριους.

Το χαλάσατε το thread του παιδιού :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τους βλέπεις στον δρόμο και είναι έτοιμοι να αρπαχτούν σαν να θέλουν να ξεσπάσουν απο τα προβλήματά τους.Κάποιοι τσαμπουκαλεύονται ενώ έχουν άδικο στην οδήγηση,έχουμε πρόβλημα νοοτροπίας.Οι περισσότεροι δεν έχουν τσακωθεί στην πραγματικότητα μη γνωρίζοντας τις συνέπειες,αν ήξεραν ίσως ηταν πιο ψύχραιμοι.Η μαγκιά είναι να είσαι ψύχραιμος πχ ακόμα και αν σε βρίσει ο άλλος.Η όταν κάνεις λάθος να το παραδεχτείς(το έχω κάνει) ενώ δεν κινδύνευα να τις φάω,θα μπορούσα να το παίξω έξυπνος.

 

Ομως πχ έχω βρίσει ταξιτζή παλιά που με έκλεισε και παραλίγο να με σκοτώσει,εκείνη την στιγμή όμως ήμουν έτοιμος αν θα έβγαινε έξω,δεν είχα ίχνος φόβου.Θέλω να πω οτι την στγμή του θυμού γίνεται το τραγικό λάθος να αρπαχτείς.Μετά όταν το σκέφτεσαι είναι διαφορετικά,σκέφτεσαι:Τι μ@@@@ία πήγα να κάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι θα πω καλές οι πολεμικές τέχνες αλλα δεν έσωσαν κανέναν απο πιστολιά 

χίλιες φορές να γνωρίζεις να αμυνθείς ,εννοείται, ίσως σου γλυτώσει την ζωή σε κάποια περίπτωση, αλλα όχι τα καραγκιοζιλίκια που βλέπω στην Πάτρα , το 99,9% έχει πάει πυγμαχία και ψάχνονται , ιδικά όσοι βγαίνουν σε παρέες.

Τώρα σχετικά με τι ειναι χρήσιμο στο δρόμο εξαρτάτε απο την περίσταση , ο καλύτερος πυγμάχος να είσαι μπορεί να βρεις το μάστορα σου

Οπότε ναι , αν κάνεις κάτι για την φιλοσοφία του ή επειδή το γουστάρεις δεν έχει σημασία , είναι καλό , έτσι κ αλλιώς τίποτα δεν σου εγγυάται προστασία. stay cool stay safe

 

. Κοιτα αν ο άλλος βγάλει πιστόλι σίγουρα δεν κανεις μαγκιες , προσπαθείς να τον ηρεμησεις και να φύγεις πιστεύω ακόμα και ο μπρουζ λη ( που η τέχνη π διδάχτηκε ήταν wing tsun ) δεν θα έκανε μαγκιες σε κάποιον με πιστόλι

Το άλφα και το ωμέγα είναι αν μπορείς να αποφύγεις έναν καβγά, τον αποφεύγεις.

Είναι καραγκιοζιλίκι να κάθεσαι να κοπανιεσαι κοτζαμ μαντραχαλος. Χάσεις κερδίσεις δεν θα πει κανείς "Μπραβο ρε, κοίτα έναν μάγκα". Το αντίθετο θα πουν "κοίτα κάτι μαλακες".

Μπορείς να εμπλακείς αν κινδυνεύεις εσύ ή κάποιο δικό σου πρόσωπο, αυτό να το καταλάβω.

Ναι οι αποστάσεις ασφαλείας είναι σημαντικές σε ιδανικές περιστάσεις, αλλά δεν είναι πάντα εφικτές. Ο DDevil αναφέρεται στις στάσεις παθητική -ημι παθητική -μαχητική και τα educational stop. Η κάθε μια από τις παραπάνω στάσεις υποδηλώνει το μέγεθος του κινδύνου και το εκπαιδευτικό σταμάτημα ουσιαστικά δίνει μια ευκαιρία στον αντίπαλο να το ξανασκεφτεί και σε σένα να πάρεις την ιδανική απόσταση.

Όλα χρήσιμα αρκεί να έχεις την πνευματική διαύγεια να αντιδράσεις.

Αλλα ξαναλέω αν μπορείς να αποφύγεις έναν καβγά, έστω και αν σε πουν "κότα", τον αποφεύγεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι ηλίθιο να εμπλακείς.

. Συμφωνώ απόλυτα κάθε μάχη που μπορει να αποφευχθεί είναι κερδισμένη , δεν υπάρχει συμπλοκή που να βγαίνει ο ένας κερδισμένος απλα πχ εμένα η πολεμική τέχνη με βοηθάει πχ στο να έχω καλύτερα αντανακλαστικά αλλα με βοήθησε και στην καταπολέμηση του άγχους

Το να μετατρέπεται κάθε συζήτηση για πολεμικές τέχνες η μαχητικά αθλήματα σε gangsta κουβεντούλα ,αίματα ,μαχαίρια και τσαμπουκάδες με ξεπερνάει.

Αυτές οι συζητήσεις γίνονται από άσχετους στον χώρο και πρώιμους αρχάριους.

Το χαλάσατε το thread του παιδιού :(

. Δεν χάλασε κάτι μου αρέσει να διαβαζω την άποψη ανθρώπων που είτε έχουν κάνει περισσότερα χρονια εξάσκης η έχουν εμπειρία απο κάποιο περιστατικό , σίγουρα δεν πρέπει να είσαι αδιαλακτος και να θεωρείς ότι επειδη κανεις μια πολεμική τέχνη αυτη είναι η καλύτερη και όλες οι άλλες δεν κάνουν τπτ , Ασε ου πιστεύω ότι αν κάποιος κινδυνεύει θα επικρατήσει το αίσθημα επιβίωσης και όχι οι τεχνικές
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μετατρέπεται κάθε συζήτηση για πολεμικές τέχνες η μαχητικά αθλήματα σε gangsta κουβεντούλα ,αίματα ,μαχαίρια και τσαμπουκάδες με ξεπερνάει.

Αυτές οι συζητήσεις γίνονται από άσχετους στον χώρο και πρώιμους αρχάριους.

Το χαλάσατε το thread του παιδιού :(

 

μα εξαρχής είπα πως δεν έχει σημασία αν κάνει κάποιος κάτι που θα τον βοηθήσει απαραίτητα να προστατευτεί στο δρόμο αρκεί να του αρέσει του ίδιου , αυτό αρκεί για να αξίζει η ενασχόληση. Αν δεις στην αρχή έγινε λόγος για την σοβαρότητα/χρησιμότητα της συγκεκριμένης τεχνικής, η άποψη μου είναι πως δεν έχει καμία σημασία , αρκεί να σου αρέσει, έτσι κ αλλιώς καμία πολεμική τέχνη δεν σε κάνει superman.

 

Αυτό για τους τσαμπουκάδες κ τους κινδύνους καλό είναι να γίνεται σαν μάθημα νούμερο 1, γιατι γνωρίζω αρκετούς που δεν φαίνεται να το διδάχθηκαν, δεν έχει σχέση βέβαια με τον op που φαίνεται σοβαρό παλικαράκι , απλά επειδή έγινε λόγος κ είναι συχνό φαινόμενο  

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το να μετατρέπεται κάθε συζήτηση για πολεμικές τέχνες η μαχητικά αθλήματα σε gangsta κουβεντούλα ,αίματα ,μαχαίρια και τσαμπουκάδες με ξεπερνάει.

Αυτές οι συζητήσεις γίνονται από άσχετους στον χώρο και πρώιμους αρχάριους.

Το χαλάσατε το thread του παιδιού :(

 

 

 

Παραβλέποντας τη μηδενική συνεισφορά σου στο thread, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα. Η πρακτική πλευρά μιας πολεμικής τέχνης/τεχνικής αυτοάμυνας είναι να είσαι σε θέση να προστατέψεις τον εαυτό σου και άλλους από μια απρόκλητη επίθεση. Έφερα ένα παράδειγμα που συνέβη σε εμένα και εξήγησα γιατί θεωρώ την αντίδρασή μου την πρέπουσα. Είπα επίσης πολλάκις ότι δεν πρέπει να μπλέκεσαι σε έναν καβγά. Το "μαχαίρια, αίματα, τσαμπουκάδες" ομολογώ ότι δεν το καταλαβαίνω...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα ένα σύστημα που διδάσκεται Αθήνα και λέγεται Combatives και λέει είναι φτιαγμένο καθαρά για αυτοάμυνα και καταστάσεις δρόμου , το έχει ψάξει κανεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παραβλέποντας τη μηδενική συνεισφορά σου στο thread, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα. Η πρακτική πλευρά μιας πολεμικής τέχνης/τεχνικής αυτοάμυνας είναι να είσαι σε θέση να προστατέψεις τον εαυτό σου και άλλους από μια απρόκλητη επίθεση. Έφερα ένα παράδειγμα που συνέβη σε εμένα και εξήγησα γιατί θεωρώ την αντίδρασή μου την πρέπουσα. Είπα επίσης πολλάκις ότι δεν πρέπει να μπλέκεσαι σε έναν καβγά. Το "μαχαίρια, αίματα, τσαμπουκάδες" ομολογώ ότι δεν το καταλαβαίνω...

 

 

 

 

 

Πές τα ρε φιλε λες και πάμε για μπαλέτο. Αμα δεν πέσει και καμια ψιλή στην προπονηση να καταλάβεις ότι δεν είναι και τιποτα το τρομερο να αρπάξεις μερικές φάπες δουλειά δεν θα γινει :cry:  ο δικος μας ο δάσκαλος έλεγε πιάστε τους από το λαιμο σφιχτά να καταλαβουν λιγο ότι προκειται για μια κατασταση που μπορει να σας τυχει.

 

Τα έχουν αυτά οι πολεμικές τέχνες θα φάς και λιγο ξύλο. Δεν τρεχει και τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Φοβαμαι οτι) ορισμενοι, δεν εχουν καταλαβει [ουτε τα στοιχειωδη] δεδομενα, οπως το απλο οτι:
τα οπλα δεν σκοτωνουν τους ανθρωπους: o ΕΓΩΙΣΜΟΣ -και η ηλιθιοτητα, ναι!- τους σκοτωνουν
:shifty: 
και ξανα, ωστε τελικως να εμπεδωθει -ενταξει, τα πρωτα 10 χρονακια ειναι οντως δυσκολα...
http://www.nononsenseselfdefense.com/AreMASD.htm
http://www.nononsenseselfdefense.com/martialarts.html


Είδα ένα σύστημα που διδάσκεται Αθήνα και λέγεται Combatives και λέει είναι φτιαγμένο καθαρά για αυτοάμυνα και καταστάσεις δρόμου , το έχει ψάξει κανεις ;

Ναι, μπορεις να πεις το εχω ψαξει -> απλως δεν με βολευει τοποθεσια  :ph34r: 

(θα ποσταρα ουτως η αλλως) και αυτο το βιντεο τους,
βασικα υπογραμμιζει πραγματα που ηδη εχω γραψει:


knife assault victim , who thought he was getting into a fist fight,
when in actual fact he was stabbed 5 times and almost died... :fear:
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είναι εύκολο να περάσεις χτύπημα γεννητικά αν ο άλλος βλέπει τι κάνεις (μπορεί να μην έχει αρκετά ανοιχτά τα πόδια του ή μπορεί ενστικτωδώς να στρίψει το πόδι του και να τον κλωτσήσεις στο γόνατο ή μπορεί να τον προστατέψει το παντελόνι του άμα το φοράει λίγο χαμηλά). Επίσης μπορεί το χτύπημά σου να μην έχει το αποτέλεσμα που θέλεις. Έχω δει live άτομο να την τρώει, να αγκωμαχά λίγο και να συνεχίζει.

 

Δες κι

για να δεις ότι χτύπημα στα γεννητικά δε σημαίνει αυτόματα πέφτω κάτω και σφαδάζω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι απλο: σχεδον σε ολα τα μαχητικα αθληματα -επαναλαμβανω ξεχαστε το 'πολεμικες τεχνες'-
(καλως η κακως) τετοια χτυπηματα μαθαινεις οτι απαγορευονται -> για να παραμεινουν αθληματα :shifty:

Θα διδαχθεις μεν, αρκετα <σκληροπυρηνικα>, οπως χτυπηματα στα...ματια* (!) -αυτο ο φιλος, που
μαθαινει Wing Tsun, βεβαιως εν καιρω αυτα, και οχι τσακ μπαμ -δηλαδη μετα απο..χρονο / χρονια,
τουλαχιστον μιλωντας για το παραδοσιακο καρατε και κουνγκ-φου, καθως θελουν, να 'ναι σιγουροι
-οσο γινεται αυτο- οτι εχεις & την ωριμοτητα διαχειρησης τετοιων γνωσεων, οχι αερα_πατερα style!

*
leefingerjab.jpg?w=497 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι βέβαια, ούτε θα του υπενθυμίσω ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει ούτε θα τον εξαγριώσω. Επίσης, είμαι ιδιαίτερα διστακτικός στο να κλιμακώσω την ένταση και να βασιστώ μετά στο ότι μερικοί τυχαίοι συνεπιβάτες μου θα έχουν τις γνώσεις και την ψυχραιμία να αφοπλίσουν ένα πρεζάκι (που, ακριβώς επειδή είναι πρεζάκι, δεν έχει κανέναν ενδοιασμό να στο καρφώσει). Συν ότι άμα έχει πάρει και τίποτα δε θα νοιώθει κιόλας.

 

 

Αρκει να μη πέσεις στο λιοντάρι φιλε :/

 

https://www.youtube.com/watch?v=AAVaHfG7xV8

 

"2:54"

Δεν είναι εύκολο να περάσεις χτύπημα γεννητικά αν ο άλλος βλέπει τι κάνεις (μπορεί να μην έχει αρκετά ανοιχτά τα πόδια του ή μπορεί ενστικτωδώς να στρίψει το πόδι του και να τον κλωτσήσεις στο γόνατο ή μπορεί να τον προστατέψει το παντελόνι του άμα το φοράει λίγο χαμηλά). Επίσης μπορεί το χτύπημά σου να μην έχει το αποτέλεσμα που θέλεις. Έχω δει live άτομο να την τρώει, να αγκωμαχά λίγο και να συνεχίζει.

 

Δες κι

για να δεις ότι χτύπημα στα γεννητικά δε σημαίνει αυτόματα πέφτω κάτω και σφαδάζω.

 

Yπολογισε επισης ότι φοράει και το σπασουάρ που έβαζα και εγω οποτε πηγαινα για προπονηση. Απορροφάει ένα 50% του κτυπήματος. Αν δεν το φορουσε θα ηθελε κανα λεπτο για να συνέλθει. Μεσα σε αυτό το λεπτο έχει γινει λουης ο άλλος που λεγανε και τα παιδια πριν από εδώ.

 

Τωρα σχετικα με το βιντεάκι δεν μπορεις να ξέρεις τι παιχτηκε ώστε να το κρινει κάποιος δεν εχουμε δει καν τον άλλο γιατι το να πηγαίνεις ξερω γω πυγμαχια και να εισαι τσιρος δεν λεει τιποτα. Πρέπει να δέσεις το μπράτσο να χοντρυνει και να βάλεις μάζα. Σκεψου το εξης απλο σου επιτίθεται ένας φουσκωτος με μαχαιρι. Και αντισταση να κρατησεις αν το μπρατσο του είναι διπλάσιο από το δικο σου δεν είναι λογικο να περάσει το κτυπημα? δεν θα μπορέσεις να κρατησεις καν αντισταση.

 

Συγκρινε αυτόν στο βιντεο και συγκρινε και τον τυπο στο κάτω βιντεο θα μου πεις ο κατω κανει πρωταθλητισμο στην πυγμαχια εντάξει μπορεις να εισαι κaπως ετσι χωρις να κανεις πρωταθλητισμο αμα κανεις χρονια και έχεις βάλει μάζες. Δεν φοβάσαι ουτε μαχαιρια ετσι φιλε ουτε πιρουνια μια να ριξεις έχει κατεβασει ρολά ο άλλος. Ουτε μαχαιρι θα προλάβει να βγάλει.

 

https://www.youtube.com/watch?v=tTJ2Vid5IHg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταστροφικος Εγωισμος λεμε..! Ο ενας δεχθηκε, ηλιθιωδεστατα, να συμμετεχει σε τι ακριβως(??)
κι ο αλλος -οταν ειδε οτι ισως δεν κερδιζε ευκολα- εβγαλε την κρυφολεπιδα κι αρχισε να του χωνει...
:confused:

Κατα τα αλλα, μιλαμε εχμ, για εμπειρους αθλητες..."Πολεμικων Τεχνων" (Muay Thai & Kick Boxing)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...