Προς το περιεχόμενο

7 μηνες wing tsun


martian20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αυτός που σου λέω εγώ δε φορούσε σπασουάρ. Επίσης, το να είσαι πρησμένος δε σημαίνει τίποτα. Μπορεί να έχεις περισσότερη ωμή δύναμη από κάποιον άλλον αλλά άμα ο άλλος έχει καλύτερη τεχνική και είναι πιο γρήγορος, πάλι θα τις φας. Δες το βίντεο που σου έστειλα στην αρχή, οι δύο παρουσιαστές ασχολούνται πολλά χρόνια με πολεμικές τέχνες, και τους βάζουν να αντιμετωπίσουν μαχαίρι. Μην μπερδεύεις κάποιον αθλητή με κάποιον του οποίου η ζωή εξαρτάται από το αν θα κάνει ή όχι μαλακία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mολις περάσει μια καλή γροθια θα κατέβουν τα ρολα φιλε :cry:  η πυγμαχια κακα τα ψέμματα είναι ο βασιλιας των πολεμικών τεχνών. Και ακριβως επειδή στη προπονηση δεν παιζεις αλλα τρως και ξύλο λιγοι την επιλέγουνε. Τωρα σχετικα με μια μάχη στο δρομο αν δεν εχεις άλλη επιλογή και μπεις ειπα από το μεσημερι τη γνωμη μου .... δεν αφηνεις χωρους και δεν αφηνεις να πλησιάσει ο άλλος. Μετρημένες κινησεις , θέση μάχης και βλέπεις τι γινεται γυρω γυρω. Δεν βάζεις το κεφάλι κατω και μπαινεις σαν κριάρι.

 

Εχεις δει εσυ κανεναν πιτσιρικά να κάνει πυγμαχια? εγω στο τμημα του Κικ μποξιν τους έβλεπα. Η πυγμαχια ηταν νωρις νωρις κατά τις 4 το μεσημεράκι.

 

YΓ Στη χειροτερη προμηθεύεσαι ένα γιλεκάκι και τελειωνει το θέμα αμα κανεις επικίνδυνες δουλειες ή τριγυρνάς σε κακοφημες συνοικιες που έχουν παρελθον σε εγκληματικες επιθέσεις το γιλεκο προστατεύει και από μαχαιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mολις περάσει μια καλή γροθια θα κατέβουν τα ρολα φιλε :cry:  η πυγμαχια κακα τα ψέμματα είναι ο βασιλιας των πολεμικών τεχνών. Και ακριβως επειδή στη προπονηση δεν παιζεις αλλα τρως και ξύλο λιγοι την επιλέγουνε. Τωρα σχετικα με μια μάχη στο δρομο αν δεν εχεις άλλη επιλογή και μπεις ειπα από το μεσημερι τη γνωμη μου .... δεν αφηνεις χωρους και δεν αφηνεις να πλησιάσει ο άλλος. Μετρημένες κινησεις , θέση μάχης και βλέπεις τι γινεται γυρω γυρω. Δεν βάζεις το κεφάλι κατω και μπαινεις σαν κριάρι.

 

Εχεις δει εσυ κανεναν πιτσιρικά να κάνει πυγμαχια? εγω στο τμημα του Κικ μποξιν τους έβλεπα. Η πυγμαχια ηταν νωρις νωρις κατά τις 4 το μεσημεράκι.

 

YΓ Στη χειροτερη προμηθεύεσαι ένα γιλεκάκι και τελειωνει το θέμα αμα κανεις επικίνδυνες δουλειες πχ ενας αστυνομικος είναι δυνατον να μην έρθει σε συμπλοκή κάποια στιγμη? το γιλεκο προστατεύει και από μαχαιρια.

 

Όλα τα αθλήματα επαφής όπως πυγμαχία, kick και thai box παράγουν κόσμο που ξέρει να ρίχνει και να τρώει ξύλο. Απλά το κικ μποξ μαζεύει αρκετό κοινό γενικού ενδιαφέροντος οπότε οι προπονήσεις σε κάποιες σχολές είναι light. Ειδικά άμα είναι kick box σε τμήμα γυμναστηρίου πιο πολύ αεροβική θα είναι η προπόνηση παρά ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν νοημα ολα αυτα, γιατι κι ενας πυγμαχος "θα κατεβασει ρολλα" αιμοραγοντας εως θανατου,
απο καποιο που ξερει* να του "περασει ενα χτυπημα" επι τουτου στη μηριαια αρτηρια. Η θα τσακισει
σα κλαδακι απο καποιο αποφασισμενο** να τον αφησει αναπηρο στα ποδια. Τα ποδια ειναι το κλειδι:
ΦΕΥΓΕΙΣ! (σχεδον παντα) εχεις δυνατοτητα να φυγεις, να παρακουσεις τις τρελες του monkey brain!
:shifty:

Πως αλλωστε, μπορεις παντοτε να γνωριζεις*(?) τι ξερει, κι ακομη περισσοτερο
τι ειναι αποφασισμενος** να κανει? 'Κοβωντας' τον, η με κληρονομικο χαρισμα?

Ο Bruce Lee, σε ερωτηση ποιος θα μπορουσε να ηταν ο επικινδυνοτερος αντιπαλος του,
ειχε απαντησει "εκεινος που δεν νοιαζεται καθολου, τι ζημια μπορει να μου προκαλεσει".

Και διχως να ειναι <φιλοσοφικο>, στη τελικη, εκεινο που καθενας εν δυναμει μπορει να γνωριζει καλα, ειναι...
ο εαυτος του! Οποτε, αν εσυ γνωριζεις αριστα ποιος εισαι, γιατι να χρειαζεται να το αποδειξεις?(sic) :mellow:
[ως γνωστον/οπως λεει ο σοφος λαος: ο....ντενεκες βρονταει, οχι το ατσαλι]



 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι απλο: σχεδον σε ολα τα μαχητικα αθληματα -επαναλαμβανω ξεχαστε το 'πολεμικες τεχνες'-

(καλως η κακως) τετοια χτυπηματα μαθαινεις οτι απαγορευονται -> για να παραμεινουν αθληματα :shifty:

Θα διδαχθεις μεν, αρκετα <σκληροπυρηνικα>, οπως χτυπηματα στα...ματια* (!) -αυτο ο φιλος, που

μαθαινει Wing Tsun, βεβαιως εν καιρω αυτα, και οχι τσακ μπαμ -δηλαδη μετα απο..χρονο / χρονια,

τουλαχιστον μιλωντας για το παραδοσιακο καρατε και κουνγκ-φου, καθως θελουν, να 'ναι σιγουροι

-οσο γινεται αυτο- οτι εχεις & την ωριμοτητα διαχειρησης τετοιων γνωσεων, οχι αερα_πατερα style!*leefingerjab.jpg?w=497

 

. Έχουμε στις φόρμες δυο χτυπήματα για ματια αλλα το πως εφαρμόζεται το μαθαίνεις μετα απο 4 τουλάχιστον χρονια όταν πας για δασκαλος . Βέβαια έχουμε πχ και κοφτες στον λεμο και χτυπήματα στο γόνατο τα οποία μας έχει πει αν κινδυνεύουμε να χρησιμοποιήσουμε κάτι απο αυτα και όχι να κάτσουμε να παίξουμε ξύλο ! Σε ένα παιδι π δούλευε ντελιβερας του την είχε στήσει ένας τον έριξε απο το μηχανάκι του έριξε κλωτσιά στο γόνατο ( με παπούτσι πονάει αρκετα ) και αμέσως μόλις έπεσε ο άλλος κάτω πήρε το μηχανάκι και έφυγε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα ολοι απευχόμαστε μια πραγματική συμπλοκή αλλα το να το βάλεις στα ποδια δεν είναι πάντα μια ευκαιρια που σου παρέχεται. Σε μια περιπτωση βιασμου δεν μπορει να γινει αυτό , επισης σε μια περιπτωση ληστείας μεσα στο σπιτι σου για αυτό θα πρεπει παντα στις προπονήσεις ότι δουλεύουμε να το δουλεύουμε καλα και σωστα.Υπάρχει περιπτωση όλα αυτά να μη χρειαστουν ποτε υπάρχει και περιπτωση όμως να κατσει μια στραβή.

 

O δικος μας δάσκαλος μας εχει πει ότι φυσικα απεύχεται όπως και ολοι μας κατι τετοιο αλλα σε μια περιπτωση που δεν γινεται αλλιως είναι σιγουρος ότι ολοι μας θα μπορέσουμε αν κρατησουμε την ψυχραιμια μας να εφαρμόσουμε ότι προπονηθήκαμε τοσο καιρο για να σώσουμε τον εαυτο μας ή και του γυρω μας. Και εγω δεν εχω να πω και τιποτα άλλο ηδη ειπαμε πολλα :-D  καλη τυχη σε ολους και ευχομαι να μην τυχει ποτε σε κανεναν. Αν τυχει επισης καλη τυχη και ψυχραιμια.

 

ΥΓ Επισης να ρωτάμε τον δασκαλο οσοι παμε πολεμικες τεχνες τις αποριες μας ... δασκαλε αμα μου τυχει αυτό πως θα μπορέσω να αμυνθώ? και εκει βλέπεις και την αποτελεσματικοτητα αυτου που κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το βάλεις στα πόδια προϋποθέτει ότι την παλευεις λίγο στο τρέξιμο, αν τα φτύσεις και σε προλάβει ο άλλος τότε εισαι σε χειροτερη θέση απο πριν ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hasan, μιλαμε για ανθρωπους που κανουν καποιο μαχητικο αθλημα βασικα, οποτε ναι:
πρεπει να εχουν φροντισει για την ταχυτητα, την αντοχη, και τα αντανακλαστικα τους B)
Απλως ειναι λιγο δυσκολο(..!), ενιοτε λογω της "μενταλιτε-ατρωτου", που μπορει να εχει
ηδη καλλιεργηθει, να ελεγξουν/περιορισουν τον εγωισμο & να φυγουν η να αποφυγουν.
:shifty:
Αν θες να μιλησουμε, για τον γενικο πληθυσμο, θα ειχαμε εκ νεου αφετηρια συζητησης.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια πολεμικη τεχνη δεν σε ηρεμει…ημαρτον…μερικες πολεμικες τεχνες εχουν μεσα μια μορφη διαλογισμου ωστε να υπαρχει μια ζυγαρια στον θυμο και συγκεντρωση αλλα δεν εχει καμια σχεση με τον πραγματικο διαλογισμο που υπαρχει ωστε να ενεργοποιεις τα τσακρα σου και να εισερχεσαι σε αλλες διαστασεις. οποτε πολεμικη τεχνη = πολεμος = μαθαινεις για να εισαι κυριαρχος απο καποιον αλλον με την βια….και τελειωνει εδω το θεμα…ο,τι αλλο υπωθει τοτε ειναι λαθος και αυτος που το ειπε δεν εχει ιδεα τι του γινεται. βαρετα ατομα και κοιμισμενα που σαν ενδιαφερει μονο η αλλειωση της αγνοτητας και της αγαπης. δεν ειστε σε θεση να αντιμετωπισετε καποιον εγκεφαλικα, αλλα μονο με την δυναμη των χεριων η των οπλων…πολυ απλα ολοι οσοι ασχολουνται με πολεμικες τεχνες δεν γινεται αν δεν εφαρμοσουν καπου ολα αυτα που εμαθαν..με λιγα λογια πρεπει καποιος να τις φαει…χαχχαχα…οποτε αντε γεια στις πολεμικες τεχνες…καλυτερα να μαθετε πως να αγαπησετε τον εαυτο σας και να προσφερετε αγαπη στον πλησιον σας…εσυ τωρα φιλε που διαβαζεις το κειμενο…ναι εσυ…και ο καθενας…αν εχεις μεσα σου ψυχη παρε αγκαλια τον εχθρο σου..το να πλακωθεις ειναι το ποιο ευκολο φιλε…το ποιο απλο…το κανει ο καθενας…το να τον αγαπησεις ομως????εκει φιλε ειναι ολη η μαγεια….steven seagal σπασοκαρπιδις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σου λέει ότι και ο άλλος δεν έχει φροντίσει για την ταχύτητα του;

Βασικα ετσι, ο εγωισμος του αλλου, (θα) εχει ηδη ικανοποιηθει ικανοποιητικα...

απο την δικη σου υποχωρηση -> θα παγωνοφουσκωσει και τελειωνει.

 

Απο κει & περα, αν μιλαμε για "επαγγελματιες των απειλων", μπραβους, φουσκωτοχτιστους, κλπ,

θα σου πω τα λιγα που γνωριζω, λιγο που τους εχω γνωρισει :P

(Σε συναφεις εγκυκλοπαιδικες συζητησεις), εχουν εξηγησει οτι δεν ειναι ακριβως ο τροπος τους,

να τρεχουνε αλαφιασμενοι ξοπισω απο καποιον...!

 

Θα σου το μεταφερω ακριβως οπως, χαρακτηριστικα, μου το εχει πει ενας τους:

"...φιλε μου εγω ειμαι δολοφονος(!!), δεν ειμαι μαραθωνοδρομος!"

 

Ακριβως λοιπον, αυτογνωσια και επαγγελματικος προσανατολισμος μαζι -_-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει καλο ειναι το ελαχιστο να γνωριζουμε: ποσο γρηγορα μπορουμε να τρεξουμε (και για ποσο) αν χρειαστει :shifty:
-γιατι θα μπορουσε να χρειαστει, να το κανουμε σε διαφορα σεναρια, οχι απαραιτητα παντοτε εγκληματικης φυσης

Η ληστεια, ειναι κατι με πολλους ασταθμητους παραγοντες... Σε γενικες γραμμες, αν μιλαμε για πεζο εσενα και τους
αλλους, υπαρχουν επιλογες σου ελαχιστοποιησης πιθανοτητων/αποφυγης της, η προκλησης της -οσο 'υπερβολικο'
ενδεχομενως κι αν ακουγεται. Η αυτοαμυνα ακομη και το Krav Maga που κανει ο DDevil, εξηγουν καπως το "πως" :ph34r: 

Παραδεχομαι οτι, οταν βγαινω για γρηγορο 45λεπτο περπατημα [+γυμναστηριο] αργα βραδυ, εχω μαζι μου παντα
κι...ενα χαρτονομισμα: ειδικα για περιπτωση που δε θα μπορεσω με διαφορετικους τροπους, να αποφυγω ληστεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και πυγμαχια καμποσα χρονια .... τελευταια κανω κραβ μαγκα ωραιο συστημα αλλα φονικο σε αρκετα κτυπήματα.

 

Εχω παει αρκετες φορές για τρεξιμο τη νυχτα κατά τις 11 η ωρα και σε σημειο που είναι τερμα σκοτεινο γιατι τα κωλοπαιδα εχουν σπάσει τις κολωνες με τις λάμπες και δεν φωτιζει. Να πω την αληθεια τρεχω χωρις να φοβάμαι. Και δεν εχω και χαρτονομίσματα πανω μου να μοιράσω :cry:

 

Το πιο ακραιο που μου εχει τυχει είναι να περάσουν 2 κωλοπαιδα με ποδηλατο χωρις φωτα και να αρχιζουν να ουρλιάζουν και φωναξα ότι αμα τα πιασω θα τους κοψω τα ποδια και εφυγαν. Θα τα εριχνα από το ποδηλατο σοβαρά ηταν πολύ εκνευριστικο  γαμω το σπιτι τους. Δεν τα ξαναπετυχα ή αμα τα πετυχα παιζει να μη τα γνωρισα παντως δεν ουρλιαξαν ξανά είναι και σκοτάδι σε κάποια σημεια ... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τιθεται θεμα να "μοιρασεις λεφτα", το ερωτημα ειναι ποσο κοστολογεις τη ζωη σου
-ακομη και εμεσα με το να βρεθεις φυλακη -> η τη ζωη του αλλου*?


http://www.nononsenseselfdefense.com/robbers.htm

It is important to realize that when you are looking down the barrel of a gun,
the mugger, whose finger is on the trigger, is literally an alien species.

....
While he could pull that trigger on a whim, most people are harmed by muggers because quite frankly,
they pissed him off. They either tried to stall him, argue with him, resist ineffectively or
scare him away.

....
And -most importantly- he has absolutely no hesitation about pulling the trigger, because to him, you don't matter.

What matters to him is that he gets what he wants and with little to no risk to himself. And what exactly that might be in his stunted,
drug addled mind is anybody's guess. It can change from moment to moment and even he won't know until after he's acted.

Do you now see why avoidance of the whole problem is the best solution?

* για παραδειγμα, αν αποφασισεις ποτε να εμπλακεις-να "αμυνθεις"(...!) απεναντι σε μαχαιρι,
αντιλαμβανεσαι οτι: το προβλημα εκει δεν ειναι το μαχαιρι, αλλα ο ανθρωπος?

Δεν θα σου πουν στο Krav Maga, οτι: η μονη σου επιλογη -αν κανεις το λαθος να το οδηγησεις εκει,
και δεν πρεπει να πας εκει, παρα μονο αν προκειται για μαχη της ζωης σου, οχι για ενα 20-50ευρω,
ειναι να μη εστιασεις (μονο) στο μαχαιρι, αλλα να βγαλεις αμεσα εκτος-εντελως off τον ανθρωπο
-> δηλαδη να τον αφησεις, εσυ, απο αναισθητο, εως...νεκρο! Μπορεις, να ελεγξεις 100% το output?
Εισαι "ανετος" και με καθε σεναριο, αντι να φυγεις, η να του "μοιρασεις χαρτονομισμα"?

Δεν υπαρχει αναιμακτος "αφοπλισμος" σε μαχαιρι, εκτος και ολοφανερα κραταει κανενα νυχοκοπτη!
Θα πρεπει να κλειδωσεις οτι αυτο ειναι σπαθι, η μπαλτας, η οτι τελος παντων θα φοβοσουν, λοιπον
αν κρατουσε...κατανα, θα επιχειρουσες να τον.."αφοπλισεις"? Κι εγω να σου βαλω πως, του ριχνεις
οτι καταστροφικοτερο & τον σκοτωνεις, θα το εκανες αυτο, τελικως για να μην χαθει το 20-50ευρω?

Aikido master shows students the ultimate blade defence B)

https://www.youtube.com/watch?v=FA7ITl5n-9Q

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...