Προς το περιεχόμενο

Βαζουν οπτικες ινες στην Κερκυρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι την προηγούμενη εβδομάδα, μέρα παρά μέρα κοβόταν το νερό, από λίγο πριν τις 11 παρά έως το απόγευμα κατά τις 4+ κάτι.

bonus τίγκα στα άλατα

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 220
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, 4saken είπε

Ποσο μικρος ειναι ο κοσμος και ειδικα η Κερκυρα...την ωρα που τραβαγες βιντεο περναγα απο εκεινο το σημειο...

Kαλες οι οπτικες ινες αλλα καθε τοσο κοβεται το νερο γιατι κοβουν σωληνες...

Πάλι καλά είσαι.Εμάς κόβεται τό νερό κάθε τρείς καί λίγο χωρίς νά μάς βάζουν οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thresh είπε

Τόσο επιφανειακά είναι οι σωλήνες της ύδρευσης?

Η ΔΕΥΑΚ ειναι πονεμενη ιστορια... Τελος παντων.

 

Μου κανει εντυπωση που ξεκινησαν το FTTH απο τα προαστια (Κανάλια, Αλεπού). Πολη κεντρο περιξ της πλατειας Σαροκο, περα απο FTTC VDSL που ειχαν βαλει το 2017 (και βρισκομαι ακριβως στο οριο γμτ και μου δινουν μονο έως 24, 500μ απο ΑΚ στην Λ. Αλεξανδρας) δεν εχω δει κατι αλλο. Αυτες οι περιοχες που φαινονται στις φωτογραφιες και τα βιντεο εχουν ηδη FTTC.

Επεξ/σία από geoavlonitis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κινηθούν σταδιακά και προς το κέντρο που είναι δυσκολότερο λόγω της κυκλοφορίας οχημάτων και περισσότερων οδών (στενά δρομάκια, διπλοπαρκαρισμενα οχήματα, περισσότερη κίνηση, λεωφορεία), καθώς είναι λίγο πιο φασαριοζικο έργο, αλλά προς εκεί θα καταλήξουν φαίνεται μόλις ξεμπερδέψουν από εδώ. 

On 09/05/2023 at 01:43, geoavlonitis said:

500μ απο ΑΚ

Τώρα πόσο πιάνεις; ( line attenuation )

Εγώ έως τα μέσα του 18 ήμουν με 4mbps. Αθλιότητες. Δηλαδή κατέβαζα με 400kb /s δεν μπορούσες καλά καλά να δεις ένα βίντεο 720p στο YouTube. Με το που ενεργοποιήθηκε η καμπίνα εκείνους τους μήνες και δόθηκε υποστήριξη για 30-50 VDSL άλλαξα πάροχο (Forthnet ήμουν συνδεδεμένος στο ΑΚ - μιλαμε για αρκετά χιλιόμετρα απόσταση σύνδεσης με προβλήματα και αποσυνδέσεις) πηγαίνοντας αναγκαστικά Cosmote. Κέντρο όμως μπορείς να παίξεις μπάλα και με ανταγωνιστές παρόχους. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2023 στις 10:57 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Τώρα πόσο πιάνεις; ( line attenuation ) 

Συγχρονισμος γυρω στα 14,5 Mbps, Att 14db με 6db SNR+Fast Path, Nova πρωην Wind. Οταν έμενα πισω απο το Μαρασλειο (γενικα παρομοια αποσταση και Att) ειχα 18-19Mbps. Επισης για  καποιο λογο, κοιτωντας τις διαθεσιμοτητες, η Nova (πρωην Forthnet) δεν εδωσε ποτε VDSL από καμπινα σε κανενα σημειο του Α/Κ, εν αντιθεσει με ολες τις υπολοιπες. Λογικα με τη συγχωνευση εχει αλλαξει αυτο.

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπρεπε να παίζεις παραπάνω με 14αρι. Μάλλον θέμα καλωδίωσης;!

Δυστυχώς εδώ στο νησί αν δε μένεις εντελώς μέσα μέσα κέντρο ή προς πλατεία αποτελεί μονόδρομο η επιλογή της Cosmote με τις καμπίνες της.

Σε άλλα νέα εντόπισα ότι θα εγκατασταθεί καμπίνα απέναντι από το Diellas στην Αλεπού (μετά τη πιτσαρία Φλόγας) - όλα τα δρομάκια έχουν σκαφτεί - στο κομμάτι αυτό 

Συγκεκριμένα εδώ όπως δείχνω (τετραγωνακι)

Screenshot_2023-05-12-22-04-12-436_com.google.android_apps.maps-edit.jpg.c67170de54c525adb9b2439cd88f990e.jpg

(στο στενάκι δίπλα από το Coffeebrands)

 

Επίσης έχουν σκαφτεί και περαστεί καλωδιώσεις και στις δύο πλευρές του δρόμου από την περιοχή του Ουζερί/καφενείου "Στεργίου" (δίπλα στις Εργατικές Κατοικίες) προς Αλεπού βάθος (πλευρά Speedex κλπ). 

 

Δεν είχα το κινητό μου μαζί χθες για να φωτογραφηθούν τα σημεία καθώς πήγα μέχρι το φαρμακείο και απλά περπάτημα έπειτα. Όταν μπουν οι καμπίνες ή όπου πιάνει το μάτι μου έργα θα ενημερώσω ξανά.

(Λόγω βροχοπτώσεων έχει πάψει η συνέχιση των έργων αυτές τις δύο τρεις μέρες) 

Στη δική μου πλευρά (Στρ.Γκογκα) δεν πρόλαβαν να τα καλύψουν καλά και πλημμύρισαν αρκετά σημεία 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Έπρεπε να παίζεις παραπάνω με 14αρι. Μάλλον θέμα καλωδίωσης;!

Αμ δε! Από τις καλύτερες συνδέσεις έχω στη γειτονιά (όσοι ξέρω που παίρνουν από το ίδιο καφαο με εμένα). Όλοι εκεί γύρω και χειρότερα παίζουν. Το crosstalk στο θεό, απορώ που βρέθηκε διαθέσιμο ζεύγος για τη σύνδεσή μου!

 

Πάντως γενικά, βλέπω κάτι μήνες τώρα στις διάφορες κερκυραϊκές ομάδες του fb (Τα παράπονα σου στο δήμαρχο, Για την Κέρκυρα που αγαπάμε) ότι υπάρχουν αυτά τα έργα και μάλιστα ο κόσμος (δικαιολογημένα λόγω των διακοπών νερού και κυκλοφορίας στους δρόμους) γκρινιάζει. Τεράστιο δείγμα της αναρχίας στη δόμηση και στον τρόπο με τον οποίο έχουν περαστεί τα δίκτυα στα προάστια της πόλης. Μην πω και για μέσα στην πόλη! Θα έχουμε και άλλες γκρίνιες εν καιρώ 😂

Πλέον απ'ο,τι έχω καταλάβει έχουν σκάψει στην Εθνική Πέλεκα μέχρι τους Μαμαλους Αλεπου, Εθνική Λευκίμμης στην Καλλιθεα, στην οδό Κατσιμίδη και στα διάφορα στενά των Καναλίων. Σωστά;

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
On 13/05/2023 at 20:46, 7nisiotis said:

Έπειτα από μία εβδομάδα εργασιών τοποθετήθηκε και η νέα καμπίνα στη περιοχή (Οδός Στρατηγού Γκόγκα ) 

  Reveal hidden contents

IMG_20230508_204340_copy_1125x2000_1.jpg.1da34a0afa92a80d42066469d5ae88e5.jpg

IMG_20230513_201314_copy_1125x2000.jpg.f2e114c0220460db2fb22f4173e3937d.jpg

Περασανε και στο τελευταιο κομματι που ειχε μεινει χωρις οπτικη ινα ( ο δρομος ηταν που ηταν τραγικος,τον αποτελειωσαν).Σκεφτομαι να ξανακανω αιτηση για οπτικη ινα, πριν μερικους μηνες με προτροπη τεχνικου OTE εκανα αιτηση ελαβα τον εξοπλισμο και οταν ηρθαν για την συνδεση συνειδητοποιησαν οτι δεν υπαρχει οπτικη ινα μπροστα απο το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...