Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα όταν συζητάω για σειρές που έχουν σχέση με φυλακές η συζήτηση αρχίζει πάντα με το OZ, δύσκολο να την δεις και να μην σου σφιχτεί το στομάχι ώρες. ώρες, δύσκολο να μην κολλήσεις μαζί της αν αντέχεις όλη αυτήν την βία.

Μέχρι την 4η σεζόν.

+1000

 

Απλα το Oz ειναι σειρα-σχολειο, πηγη σοφιας.

Το prison break το βλεπουν για το action στοιχειο πιστευω, ειναι σαν να συγκρινουμε ξερα αστυνομικα τυπου csi κλπ. με το The Wire.

 

Oz top 10 σιγουρα. Σε σειρες με θεμα φυλακες σιγουρα οτι καλυτερο υπαρχει εκει εξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το OZ το ειδα σε μια ασχημη περιοδο και παραλιγο να παθω καταθλιψη...Θα θελα να την ξαναδω καποια στιγμη.

 

ΥΓ:Πολυ μαλαπερδα παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες απο χτες βλεπω το Detectorists.

 

Δεν ειναι κωμικη, δεν ειναι κοινωνικη, δεν ειναι περιπετεια, ειναι απο μονη της ενα ειδος πιστευω, δεν εχω νιωσει τοσο γρηγορη συνδεση με σειρα απο το black mirror νομιζω..

 

Hidden gem κατα τη γνωμη μου, εχει αυτο το gentle quality των αξιων βρετανικων παραγωγων, τσεκαρετε την αν θελετε, εγω λογικα σημερα την τελειωνω.

 Εχω δει μεχρι το 3ο επεισοδιο της 2η σεζον. Ειναι καλη. Εχεις δικιο οτι δεν εχει καποιο συγκεκριμενο χαρακτηριστικο που να την κατατασσει σε ενα ειδος (νταξει ομως την λες και κωμωδια απλα δεν ειναι με την αυστηρη εννοια του ειδους) αλλα περναει ανετα η μιση ωρα, ειναι αναλαφρη και εχει τις στιγμες της.

 

Σχεδον εκλαψα απο τα γελια στη σκηνη

 

 

που ο Αντι παει στην δικια του που του δειχνει την φωτογραφια με το φιλι, ακολουθουν οι εξηγησεις και μετα της προσφερει πισω την φωτογραφια με την Μπεκι να λεει "Τι θες να την κανω αυτη?" . Χαχαχα και οτι ακολουθησε μετα με το καδο.

 

 

 

PS: Απιστευτο κομματι το OST της σειρας.

Επεξ/σία από speedy23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχεις δικιο. Στην ουσια η σειρα ειναι και κωμωδια και κοινωνικη απλα ειναι τοσο εντονα και τα δυο με τον τροπο τους που επισκιαζουν το ενα το αλλο, γενικα ειναι μια παρα πολυ σωστα μοιρασμενη σειρα στα συναισθηματα που σου προκαλει. 

 

Σε καποιον που εχει συνηθισει σειρες τυπου hollywood και αν δεν γινεται κατι κοσμογωνικο καθε 10 δευτερολεπτα βαριεται, ειναι πολυ πιθανο να φανει εντελως αδιαφορη και να σου πει τι μου βαλες να δω, θα κοιμηθω. Αλλα αν εχεις δει 3-4 σειρες αυτης της κινηματογραφικης σχολης, που σε κερδιζει μεσω της επιστρατευσης συναισθηματων κυριως και οχι αντιδρασεων, ειναι ακρως καλοφτιαγμενη.

 

PS:  Ειναι απ τις λιγες σειρες που και 1 λεπτο να ηταν η εισαγωγη σε καθε επεισοδιο, ισως να μην το προχωραγα λογω OST, παρ' ολα αυτα εχει προσεξει ακομα και αυτο το κομματι αλλαζοντας ακομα και αυτα τα 10 δευτερλολεπτα σε καθε επεισοδιο για να μην σε κουρασει ουτε εκει, αυτες τις λεπτομερειες τις εκτιμω πολυ σε μια σειρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελειωσα προχθες. Διαγραφω το "ειναι καλη" σειρα. Ειναι εξαιρετικη απλα σε αυτο που προσφερει. Απιστευτα ταξιδιαρικη, νοσταλγικη σειρα σαν και το τραγουδι της. Με τα πανεμορφα τοπια της, τις εξαιρετικες στιγμες της που βγαζουν γελιο οπως και τις σκηνες της που με νοημα και συγκινηση αλλα με λεπτοτητα εχουν γραφτει και γυριστει.

 

Οι ερμηνειες απο τους δυο κυριους πρωταγωνιστες ειναι πολυ καλες ( ο Toby Jones ειναι πολυ καλος ηθοποιος) αλλα και καποιοι δευτεροι ρολοι δεν πανε πισω (Russell και Terry).

 

Μπαινει σε archive για μελλοντικο re-watch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@speedy23: Το casting ηταν οντως φοβερο, ακομα και οι μικροι ρολοι ηταν απολυτα ταιριαστοι με ολους τους χαρακτηρες μεχρι και η τελευταια φατσα ηταν ακριβως αυτη που επρεπε για αυτον που επαιζε.

Καλα οι 2 βασικοι ειχαν και οι δυο αποστευτες ερμηνειες.

 

Και γω κραταω μονο ιδιαιτερα καλες σειρες στο αρχειο και αυτην την κρατησα

 

@patrickdrd : Εγω τις βλεπω με αγγλικους τις σειρες γιατι δεν εβρισκα παντα ελληνικους για ολες τις σειρες ενω αγγλικους βρισκω για ολες. Δυστυχως και στο opensubtitles και στο subs4series που κοιταξα, μονο αγγλικους βρηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@speedy23: Το casting ηταν οντως φοβερο, ακομα και οι μικροι ρολοι ηταν απολυτα ταιριαστοι με ολους τους χαρακτηρες μεχρι και η τελευταια φατσα ηταν ακριβως αυτη που επρεπε για αυτον που επαιζε.

Καλα οι 2 βασικοι ειχαν και οι δυο αποστευτες ερμηνειες.

 

Και γω κραταω μονο ιδιαιτερα καλες σειρες στο αρχειο και αυτην την κρατησα

 

@patrickdrd : Εγω τις βλεπω με αγγλικους τις σειρες γιατι δεν εβρισκα παντα ελληνικους για ολες τις σειρες ενω αγγλικους βρισκω για ολες. Δυστυχως και στο opensubtitles και στο subs4series που κοιταξα, μονο αγγλικους βρηκα.

 

" 32... I feel like I've been groomed."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Billions το βλεπει κανεις? Αξιζει καθολου?

το ειδα προσφατα , βλεπεται  αν και κατα την γνωμη μου κανει κοιλια μετα απο 4-5 επεισοδια της αρχης . 

Link.png Site: ηπρισματικη μου γνωμη ειναι οτι προσβαλει τις μεχρι τωρα εντυπωσεις μου χωρις καθολου ικανη υποδομη   οποτε shift+del  (επειτα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμ.. Ενδιαφέρον ακούγεται. Θα κανω μια προσπάθεια αν και σιχαίνομαι τον Lewis. Βλεπω οτι εχει και δευτερη σεζόν. Η πρώτη κλείνει σαν στορυ ή πρεπει να συνεχίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει το ενδιαφερον της 

η δευτερη σεζον δεν εχει κυκλοφορησει , ειναι για τον φλεβαρη του 2017 

 

 

το τελος εμοιαζε να εκλεινε φτωχα και ρητορικα (νομιζω ειχανε μαζεψει και τα περισσοτερα σκηνικα )  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος που του ειναι ευκολο να γραψει μια λιστα με ταινιες σειρες σε φαση prisoners?

 

μυστηριο / καλες ερμηνειες / οχι παλιας εποχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος που του ειναι ευκολο να γραψει μια λιστα με ταινιες σειρες σε φαση prisoners?

 

μυστηριο / καλες ερμηνειες / οχι παλιας εποχης

 

Ταινίες:

Κελί 211 (ένας νέος φύλακας παγιδεύεται στο κελί 211 κατά την διάρκεια μιας εξέργεσης και προσπαθεί να προσποιηθεί τον φυλακισμένο) 

Hunger (Η ιστορία ενός μέλους του ΙΡΑ όπου ξεκινάει απεργία πείνας στις βρετανικές φυλακές), συγκλονιστική

 

Σειρές;

Oz (την έχω αναφέρει πιο πάνω)

Orange is the New Black  (για κάτι πιο ανάλαφρο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...