Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Η τεχνολογία Vectoring μας επιτρέπει να προσφέρουμε ταχύτητες 100 Mbps στους καταναλωτές


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μία διευκρίνηση. Βλέπω πολλούς να γράφουν για την HCN και έκατσα και το έψαξα λίγο στο google.. Ισχύουν όντως αυτά που λέει η εταιρεία? Αν ναι οι περιοχές της Αττικής υποστηρίζονται κανονικά? Κάποτε είχα διαβάσει ότι ήταν μόνο στη Β.Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δε φταιει ο οτε σε αυτο, αλλα οι κωλοδημοι που ζειτε.

Εξυπνάκια που τα ξέρεις όλα, στην περιοχή μου ο Δήμος έχει δώσει το πλήρες ΟΚ από χρόνια και ο λόγος της καθυστέρησης ήταν ο λανθασμένος σχεδιασμός προγράμματος επέκτασης των καμπινών, που ξεκίνησε καλύπτοντας μη προβληματικές περιοχές, τις κάλυψε και στο τέλος θα πάει στις προβληματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μία διευκρίνηση. Βλέπω πολλούς να γράφουν για την HCN και έκατσα και το έψαξα λίγο στο google.. Ισχύουν όντως αυτά που λέει η εταιρεία? Αν ναι οι περιοχές της Αττικής υποστηρίζονται κανονικά? Κάποτε είχα διαβάσει ότι ήταν μόνο στη Β.Ελλάδα.

Μόνο κάποιες περιοχές της Θεσσαλονίκης, προς Καλαμαριά...

Εξυπνάκια που τα ξέρεις όλα, στην περιοχή μου ο Δήμος έχει δώσει το πλήρες ΟΚ από χρόνια και ο λόγος της καθυστέρησης ήταν ο λανθασμένος σχεδιασμός προγράμματος επέκτασης των καμπινών, που ξεκίνησε καλύπτοντας μη προβληματικές περιοχές, τις κάλυψε και στο τέλος θα πάει στις προβληματικές.

Ποιος δήμος btw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημιμάθεια σου σε εμποδίζει να δείς το "100Mbps στους καταναλωτές".Έχοντας εμπλακεί σε υλοποίηση ΜΑΝ σε μεγάλους επαρχιακούς δήμους σου λέω πω αυτό δεν πρόκειται να συμβεί γιατί στην Ελλάδα αυτό που αποκαλούν "last mile" στο fttc επηρρεάζεται από [sic] χίλιους-δυο παράγοντες (φθορές στο χαλκό,φρεάτια γεμάτα νερά κτλ).Για να μη μιλήσουμε για τις περιπτώσεις όπου κάποιο συνεργείο πήρε παραμάζωμα την ίνα.Οπότε αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω έχει καλώς.Ειδάλλως δεν έχει νόημα να σχολιάζεις για να σχολιάζεις.

Ημουνα πολυ προσεκτικος στην απαντηση που σου εδωσα.

Στις υφισταμενες καμπινες. Ο κυριος παραγοντας που επηρεαζει την γραμμη στις πολεις που περναει καμπινες ο ΟΤΕ ειναι ο θορυβος, το crosstalk.

Κι εγω εχω ασχοληθει με την τεχνικη του vectoring λιγο παραπανω απο σενα αλλα δεν το εχω κανει και θεμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλέον ενδιαφέρον της είδησης είναι μάλλον η ιδιότητα της κυρίας. Ο ΟΤΕ και τα αφεντικά του μας δείχνουν τα λευκά τους δόντια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουνα πολυ προσεκτικος στην απαντηση που σου εδωσα.

Στις υφισταμενες καμπινες.

 

Το άρθρο μιλάει για τους καταναλωτές,εγώ έγραψα ότι δεν θα φτάσουν ποτέ 100Mbps στους καταναλωτές και εσύ μιλας μόνος σου για τις καμπίνες.Να το κοιτάξεις αυτό,είναι κρίμα να χειροτερέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το άρθρο μιλάει για τους καταναλωτές,εγώ έγραψα ότι δεν θα φτάσουν ποτέ 100Mbps στους καταναλωτές και εσύ μιλας μόνος σου για τις καμπίνες.Να το κοιτάξεις αυτό,είναι κρίμα να χειροτερέψει.

Γιατί δεν θα φτάσουν 100mbps στους καταναλωτές εφόσον παίρνουν VDSL2 από FTTC και εφαρμοστεί το vectoring?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ΟΤΕ δεν ήταν Κρατικός την ώρα που "ήρθε" στην Ελλάδα το ADSL, ακόμα θα παλεύαμε στα χωριά με dialup. 

 

10 ΧΡΟΝΙΑ και δεν μπορείς να βάλεις καμιά εταιρία πέρα απο ΟΤΕ .   Με 24άρα που πιάνει στην καλύτερη 7 και 120ms το λιγότερο ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν θα φτάσουν 100mbps στους καταναλωτές εφόσον παίρνουν VDSL2 από FTTC και εφαρμοστεί το vectoring?

 

Γιατί οι ελληνικοί δρόμοι είναι γεμάτοι λακούβες;

Και αυτό το τελευταίο που είπε ο αποπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί οι ελληνικοί δρόμοι είναι γεμάτοι λακούβες;

Και αυτό το τελευταίο που είπε ο αποπάνω.

Αυτό το λες γνωρίζοντας ότι ήδη πολλοί με VDSL μέσω FTTC πλησιάζουν ή ξεπερνούν attainable rate 100mbps χωρίς Vectoring?

 

Καμία σχέση το ADSL μέσω Α/Κ με το VDSL μέσω FTTC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι ελληνικοί δρόμοι είναι γεμάτοι λακούβες;

Και αυτό το τελευταίο που είπε ο αποπάνω.

Ειναι αστειο να πιστευεις οτι ο ΟΤΕ, ενας οργανισμος αξιας δισεκατομμυριων, βαζει καμπινες και οπτικες ινες σε περιοχες που δεν θα πιασει τοπο η επενδυση του.

 

Αν εσυ, που ασχολιοσουν με μητροπολιτικα δικτυα στην επαρχια, βαζατε τις οπτικες ινες στα τυφλα, δεν σημαινει οτι το κανουν κι ολοι.

 

Εκ των εσω σου λεω οτι το VDSL του ΟΤΕ εξελισσεται ομαλα, ακομα και στις πιο δυσκολες κι αναρχες περιοχες οπως το Περιστερι, οπου τα προβληματα ειναι περιορισμενα σε σχεση με το μεγεθος του εργου.

 

Στο δια ταυτα, ο ΟΤΕ βαζει καμπινες εκει που μπορει να τις αξιοποιησει στο επαρκο. Για αυτο και στο δημο Αθηναιων θα αργησουμε να δουμε VDSL απο καμπινα. Τα 100/40 Mbps ειναι το ευκολο κομματι στις υπαρχουσες καμπινες, το δυσκολο κομματι ειναι να αλλαξουν καποια πραγματα στη νομοθεσια για να εφαρμοστει καθολικα το vectoring, γιατι αν δεν εφαρμοστει καθολικα (σε ολες τις γραμμες ενος καφαο=bitstream access απο δω και περα για τους εναλλακτικους), το οφελος θα ειναι πολυ μικρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αστειο να πιστευεις οτι ο ΟΤΕ, ενας οργανισμος αξιας δισεκατομμυριων, βαζει καμπινες και οπτικες ινες σε περιοχες που δεν θα πιασει τοπο η επενδυση του.

 

Αν εσυ, που ασχολιοσουν με μητροπολιτικα δικτυα στην επαρχια, βαζατε τις οπτικες ινες στα τυφλα, δεν σημαινει οτι το κανουν κι ολοι.

 

 

Δίκιο έχεις. Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα και αντε και 2-3 μεγάλες Πόλεις.  Να χαρώ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ και ΑΛΛΑ ΦΟΥΜΑΡΑ.

 

Ας μην μιλήσουμε για τα δίκτυα 3g - 4g . Αρκεί κάποιος αν ταξιδεύει συχνά πχ Αθήνα - Θεσσαλονίκη  για να καταλάβει πόσο για κλάματα είναι.

 

Ελπίζω κάποια στιγμή ο "οργανισμός δισεκκατομμυρίων" που "θέλει να πιάσει τόπο" η επένδυση του μην ανακαλύψει οτι τον συμφέρει να "Ξηλώνει Δίκτυα" και "Κεραίες Κινητής " για scrap και γυρίσουμε στα ταχυδρομικά περιστέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αστειο να πιστευεις οτι ο ΟΤΕ, ενας οργανισμος αξιας δισεκατομμυριων, βαζει καμπινες και οπτικες ινες σε περιοχες που δεν θα πιασει τοπο η επενδυση του.

 

Αν εσυ, που ασχολιοσουν με μητροπολιτικα δικτυα στην επαρχια, βαζατε τις οπτικες ινες στα τυφλα, δεν σημαινει οτι το κανουν κι ολοι.

 

Εκ των εσω σου λεω οτι το VDSL του ΟΤΕ εξελισσεται ομαλα, ακομα και στις πιο δυσκολες κι αναρχες περιοχες οπως το Περιστερι, οπου τα προβληματα ειναι περιορισμενα σε σχεση με το μεγεθος του εργου.

 

 

Αγόρι μου καλό δεν με κατάλαβες.Εγώ δεν πέρασα καμία ινα.H intracom και η ericsson τις πέρασαν,και έκαναν και καλή δουλειά.Και θεωρητικά έτσι είναι όπως τα λες,δεν διαφωνώ.Αυτό που εννούσα και δεν εννοείς εσύ να καταλάβεις είναι πως *πρακτικά*,όσο καλό δίκτυο και να στήσεις 1ον,το κομμάτι του χαλκού,έστω και αυτά τα 300-500-800 μέτρα μέχρι τα οικήματα σε πολλές περιοχές της Ελλάδας είναι παλαιωμένο/φθαρμένο γιατί δεν αντικαταστάθηκε ποτέ,και 2ον,τίποτα δεν εμποδίζει το οποιοδήποτε συνεργείο την επόμενη μέρα να πάει να σκάψει και να κάνει ζημιά.Και άντε να βρείς ποιος θα πληρώσει τη συγκόλληση μετά.

Πάντως,μιας και τα ξέρεις εκ των έσω,πές τους εκεί στα κεντρικά πως τα μαστόρια τους την κοντινή μου καμπίνα την έχουν σκάψει 4 φορές.Μάλλον προσπαθούν να "ομαλοποιήσουν" κάτι,άγνωστο τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...