Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Η τεχνολογία Vectoring μας επιτρέπει να προσφέρουμε ταχύτητες 100 Mbps στους καταναλωτές


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως φιλαράκια από τεχνολογία δε κατέχω αρκετά. Αυτό όμως που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι πίσω από κάθε όψεις πορσελάνης η ρητίνης πάντα υπάρχει κάποιο σάπιο δοντι!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας ενημερωθούμε και με μερικά ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία:

- Στον Όμιλο ΟΤΕ λόγω εντατικοποίησης εργασίας έχουν αυξηθεί 150% τα εργατικά ατυχήματα, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται σε αυτά και όλα εκείνα που δεν καταγράφονται επίσημα λόγω πιέσεων.

 

- Οι Γενικοί Διευθυντές αυξήθηκαν σε 20 από 4 που ήταν επί δημόσιας ιδιοκτησίας.

 

- Ο Πρόεδρος του Ομίλου αμείβεται με 17πλάσιο μισθό από αυτόν του έλληνα Πρωθυπουργού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον ειναι ταχυτητες μεχρι 100mb. οποτε παλι 2 θα εχουμε..

 

 

το καλο ειναι οτι αυτη η τεχνολογια μπορει να γινει και απο τους αλλους παροχους. οποτε ισως να παιξει καλα στο μελλον.

 

απλα επειδη διαβαζω δεν εχει ιδιαιτερο κοστος σαν αλλαγη για τους παροχους.  εμας θα μας πλακωσουν στα ακριβα προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποιο καφαο βρε; Απο το κεντρικό, dslam, Α/Κ whatever.

Μπορώ να το μετρησω, ισως ειμαι και στα 50m

Υπαίθριος κατανεμητής λέγεται επίσης το ΚΑΦΑΟΥ. Το άλλο είναι Α/Κ ή DSLAM, δεν φταίω...

 

Πόσο downstream line attenuation έχεις?

οποτε παλι 2 θα εχουμε..

Ό,τι να 'ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι και να λέτε ο όμιλος ΟΤΕ είναι πρώτος στις επενδύσεις όσο και στις καινοτομίες σύμφωνα με τα δεδομένα της Ελλάδας πάντα. τώρα όσα δε φτάνει η αλεπού...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εναν φιλο του εκαναν τρολαρισμα χοντρο γιατι ετσι μπορουν Μετά από πολλά τηλ στον ΟΤΕ και κάμποσους τεχνικούς να ψάχνουν για βλάβη :P καταλήξαμε στο ότι από μόνη τους και χωρίς λόγο κατέβασαν την ταχύτητα στο ίντερνετ στα μισά και πλήρωνε μ@@@@ εσύ για γρήγορη γραμμή τελικά το παραδεχτηκαν στην τεχνική υποστήριξη και το ανέβασαν ξανά αν δεν το έψαχνε με υπομονή και επιμονή θα πλήρωνε τσάμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες δουλεύει το πολύ στα 300-400 μέτρα εννοείς για να πιάνεις πάνω από 100mbps ταχύτητες? Γιατί κατά τα άλλα βελτιώνει τα πάντα η σημαντική μείωση του crosstalk...

 

Ναι το επόμενο βήμα από το FTTC που υλοποιεί ο ΟΤΕ είναι το FTTH, αλλά μάλλον αγνοείς την οικονομική κατάσταση της χώρας...

 

Στο χιλιόμετρο (ισοδύναμο) είναι πρακτικά το ίδιο, καθώς η διομιλία είναι ανάλογη και της απόστασης από το DSLAM.

 

Αν είσαι στους τυχερούς που ανήκουν σε κοντινή απόσταση από το DSLAM και σε καλό δίκτυο χαλκού, θα δεις σημαντική βελτίωση. 

 

Δυστυχώς όμως, επειδή ακριβώς γνωρίζω πολύ καλά την οικονομική κατάσταση της χώρας, είμαι δηκτικός στο σχόλιό μου [...]  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο χιλιόμετρο (ισοδύναμο) είναι πρακτικά το ίδιο, καθώς η διομιλία είναι ανάλογη και της απόστασης από το DSLAM.

 

Αν είσαι στους τυχερούς που ανήκουν σε κοντινή απόσταση από το DSLAM και σε καλό δίκτυο χαλκού, θα δεις σημαντική βελτίωση. 

 

Δυστυχώς όμως, επειδή ακριβώς γνωρίζω πολύ καλά την οικονομική κατάσταση της χώρας, είμαι δηκτικός στο σχόλιό μου [...]

Το καταλαβαίνεις όμως ότι ο ΟΤΕ σκοπεύει να το υλοιποιήσει για FTTC, με το οποίο έχουμε τα νέα KV στα 400-500m το πολύ συνήθως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαίθριος κατανεμητής λέγεται επίσης το ΚΑΦΑΟΥ. Το άλλο είναι Α/Κ ή DSLAM, δεν φταίω...

 

Πόσο downstream line attenuation έχεις?

 

Βαριά 100m

post-155308-0-57231600-1463843076_thumb.jpg

post-155308-0-06190200-1463843082_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Yeah, έπρεπε να συγχρονίζεις στο τέρμα. Λογικά υπάρχει κάποιο πρόβλημα είτε στην γραμμή σου είτε στην εσωτερική καλωδίωση (σημαντικά λιγότερες πιθανότητες το 2ο)...

 

Έχεις σκεφτεί να πας σε VDSL έστω και δοκιμαστικά?

 

Τα σχεδόν 15mbps στο speedtest είναι ok βάση του συγχρονισμού σου, υπάρχει χασούρα λόγω των overheads...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...